Biurowiec jak wąż
W przemysłowej dzielnicy Antwerpii stanął budynek, który wygląda niczym wijący się wąż. Pofałdowana bryła budynku, zaprojektowana przez belgijską architektkę Sylvie Bruyninckx przybrała bardzo dynamiczną formę. Elewacje wykonano ze szkła, betonu, cynku i aluminium.
Pośród podobnych, szarych i prostych brył pobliskich magazynów i fabryk powstał budynek, który zaburza dotychczasową równowagę i monotonię miejsca. W jego wnętrzach kryje się siedziba firmy produkującej wyroby z metalu. Pomimo, iż wybrano bardzo ekspresyjną i awangardową formę, dzięki zastosowanym materiałom można poczuć jej industrialny charakter.
Pofałdowana bryła wykonana ze szkła, betonu, cynku i aluminium przybrała bardzo dynamiczną formę. Dominantę stanowi wijąca się część budynku wykonana z betonu, którą pokryto panelami z cynku. Kolejne fałdy biurowca przerywane są przeszkleniami. Każdy z meandrów budynku różni się rozmiarem oraz sposobem "zwinięcia". Dzięki jasnym wykończeniom oraz dużej ilości przeszkleń bryła wydaje się być bardzo lekka. Nadziemię wykonane zostało całkowicie ze szkła, co sprawia, że "wąż" wydaje się wyłaniać wprost spod ziemi.
Podstawowym założeniem autorki projektu, belgijskiej architektki Sylvie Bruyninckx, była energooszczędność budynku. Dlatego zdecydowano się na użycie wielowarstwowego szkła, które umożliwia maksymalne zachowanie energii i ograniczenie do minimum strat energii. Projekt wspierali również inżynierowie z firmy Reynaers, specjalizującej się w konstrukcjach z aluminium.
- Więcej o:
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design
Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!
Tak będzie wyglądał największy stadion piłkarski na świecie. Grand Stade Hassan II powstanie w Maroku na Mistrzostwa Świata 2030
Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]