Biurowiec jak wąż
W przemysłowej dzielnicy Antwerpii stanął budynek, który wygląda niczym wijący się wąż. Pofałdowana bryła budynku, zaprojektowana przez belgijską architektkę Sylvie Bruyninckx przybrała bardzo dynamiczną formę. Elewacje wykonano ze szkła, betonu, cynku i aluminium.







Pośród podobnych, szarych i prostych brył pobliskich magazynów i fabryk powstał budynek, który zaburza dotychczasową równowagę i monotonię miejsca. W jego wnętrzach kryje się siedziba firmy produkującej wyroby z metalu. Pomimo, iż wybrano bardzo ekspresyjną i awangardową formę, dzięki zastosowanym materiałom można poczuć jej industrialny charakter.
Pofałdowana bryła wykonana ze szkła, betonu, cynku i aluminium przybrała bardzo dynamiczną formę. Dominantę stanowi wijąca się część budynku wykonana z betonu, którą pokryto panelami z cynku. Kolejne fałdy biurowca przerywane są przeszkleniami. Każdy z meandrów budynku różni się rozmiarem oraz sposobem "zwinięcia". Dzięki jasnym wykończeniom oraz dużej ilości przeszkleń bryła wydaje się być bardzo lekka. Nadziemię wykonane zostało całkowicie ze szkła, co sprawia, że "wąż" wydaje się wyłaniać wprost spod ziemi.
Podstawowym założeniem autorki projektu, belgijskiej architektki Sylvie Bruyninckx, była energooszczędność budynku. Dlatego zdecydowano się na użycie wielowarstwowego szkła, które umożliwia maksymalne zachowanie energii i ograniczenie do minimum strat energii. Projekt wspierali również inżynierowie z firmy Reynaers, specjalizującej się w konstrukcjach z aluminium.
- Więcej o:
Polscy eksperci współtworzyli Plan Działania dla Zielonego Wilna. Jak zmieni się miasto?
Konstruktywiści - budowniczowie rewolucji. Ich wizje nadal zaskakują rozmachem
Pracownia architektoniczna Tremend świętuje swoje 15-lecie. Oto jej najciekawsze projekty
Tam nikt już nie mieszka. Opuszczone miasta [ZDJĘCIA]
Bułgaria: Buzłudża - opuszczony brutalistyczny pomnik. Nazywają go "UFO komunizmu"
Wohnpark Alterlaa w Wiedniu - eksperyment społeczny z lat 70. Osiedle komunalne z basenami na dachach
Architektura art déco w Mubaju. Jest tu ponad 200 budynków w tym stylu. Oto najpiękniejsze!
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera