Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Renoma w finale World Architecture Festival

red.

Znamy już finalistów konkursu "Building of the year 2010". W tegorocznej trzeciej edycji World Architecture Festival odbywającej się w Barcelonie do finału zakwalifikowano rewitalizację wrocławskiej pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Dom towarowy Renoma powalczy o główną nagrodę już na jesieni. Trzymamy kciuki!

Wśród tegorocznych finalistów WAF są m.in. takie marki jak: O'Donnell+Tuomey, Foster and Partners, Zaha Hadid, David Chiperfield czy Mecanoo. W tym szacownym gronie znalazła się również pracownia Maćkow - jedyni Polacy w ścisłym finale 'Building of the year 2010'. Polska realizacja została nominowana w kategorii "New and old".

Początki budynku dzisiejszej Renomy sięgają lat '30, kiedy to bogata rodzina Wertheimów w zawrotnym tempie zaledwie 8 miesięcy postawiła największy szkieletowy dom towarowy w Europie.  Dom w czasach świetności zaskakiwał nowoczesnością: szkieletowa konstrukcja, potężne szklane witryny i... nietypowy sposób kupowania. To tu po raz pierwszy zastosowano sprzedaż bezobsługową.

Polska pracownia została wyróżniona za renowację i rozbudowę tego domu towarowego, która wspaniale kontynuuje oraz rozwija styl i formę pierwotnego budynku.

- Zadanie wydawało się nam banalne, bo ruszamy rzecz, która jest skończona, nie powinno się jej dotykać. Mało ambitne, bo mamy sklep opakować w jakąś skórę. - tak Zbigniew Maćkówopowiadał o początkach pracy nad Renomą, podczas zeszłorocznej POLSKIEJ BRYŁY. -  Powstało kilkadziesiąt pomysłów, które głównie opierały się na zasadzie kontrastu z bryłą Wertheim'a, np. na zasadzie monumentalnego głazu. Do ostatniego momentu nie wiedzieliśmy jak on będzie ostatecznie wyglądał... Architekt miejski pytał się nas: pokażcie wizualizacje, a my trochę jak studenci na zajęciach, że to kot zjadł, pamięć strzeliła w komputerze... - dodał.

- W przypadku rozbudowy Renomy inspiracją tak naprawdę była dynamika. Dynamika która już tu była, którą Ci faceci mieli zakonotowaną w swoich głowach 80 lat temu. Myśmy ją tylko musieli z powrotem jakby wyłuskać z tego projektu. Doprawdy niesamowita dynamika jest w tych modernistycznych budynkach - one niemalże odjeżdżają z kartki - mówił o realizacji architekt - Stwierdziliśmy, że traktujemy bryłę, tak jak Dernburg (architekt Domu Towarowego) potraktował swoją, czyli oblekamy ją w długie horyzontalne podziały, tworzymy przekładaniec, który ujednolici bryłę.

W ubiegłym roku do finału dostały się 3 polskie projekty, m.in. Dom Bezpieczny Roberta Koniecznego i Centrum Kongresowe biura Ingarden & Evy

Chociaż w tej edycji WAF Maćków Pracownia Projektowa jest jedynym polskim przedstawicielem w finale, to Renoma nie jest jedynym budynkiem w Polsce nominowanym w konkursie. W dodatkowej kategorii "Future Projects" oceniającej projekty jeszcze niezrealizowane wyróżniona została sala koncertowa na Jordankach w Toruniu zaprojektowana przez hiszpańską pracownię Menis Arquitectos.

World Architecture Festival to nie tylko sam konkurs, ale także wiele towarzyszących mu wykładów, wystaw i seminariów. W tym roku organizatorzy otrzymali ponad 500 zgłoszeń z 61 krajów. Finał konkursu odbędzie się 5 listopada w Barcelonie podczas festiwalu.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Renoma w finale World Architecture Festival