Nowy symbol Maroka?
Po rozsławionym w filmie "Sex and the City" supernowoczesnym lotnisku Marakesz Menara (które w istocie zagrało tam dubajski port lotniczy), na horyzoncie pojawia się kolejny odważny projekt, który ma szanse przyciągnąć oczy świata. Do akcji wkracza Zaha Hadid z aerodynamiczną bryłą Grand Theater.
- Jestem zaszczycona, że zaproponowano mi budowę Teatru w stolicy Maroka. Unikalna, bogata i pełna tradycji kultura Maroka, są znane na całym świecie. Cieszę się, że mam zaszczyt być częścią kulturalnego rozwoju stolicy tego kraju - mówiła Zaha Hadid podczas prezentacji projektu
Nowoczesna dzielnica, jest już wznoszona od wielu lat. W prace nad projektem było włączonych kilka pracowni, które wykonywały koncepcje dla poszczególnych części całego terenu. Zakłada się tu budowę, przede wszystkim dużego zaplecza mieszkaniowego, biurowego i kulturalno - rozrywkowego. Znana pani architekt ma wzbogacić tą ostatnią funkcję, proponując charakterystyczną dla swojego stylu formę Grand Theater.
Nowy obiekt będzie reprezentował architekturę najwyższej półki. Całkowicie odrębną od tradycyjnej zabudowy Maroka, ale oryginalną. Teatr przypomina inne obiekty Zahy Hadid. Trudno tu doszukać się inspiracji związanych ze zwyczajami i kulturą tego miejsca, ale wyraźnie widać jak forma obiektu próbuje powiązać się z otoczeniem, poprzez swą organiczność i lekkość.
Dla budynku przeznaczono 47 000 m2 terenu nad rzeką Bouregreg, a jego kubatura szacowana jest na 27 000 m. kw.. W jego skład mają wejść dwie sale widowiskowe, które pomieszczą 2050 i 520 widzów, a także odkrytyamfiteatr z 7000 miejsc.
Jak zapowiada marokański Minister Gospodarki i Finansów, pierwszy spektakl odbędzie się już w 2014 roku.
Rabat, stolica Maroka, w której powstanie projekt Zahy Hadid dynamicznie się rozwija i bardziej przypomina swoim wyglądem miasta europejskie. Duża część dzielnicy, w której powstać ma teatr jest wznoszona zgodnie z projektem innego znanego architekta Normana Fostera. Dotyczy on głównie architektury mieszkaniowej.
- Więcej o:
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy