Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy symbol Maroka?

coolcia

Po rozsławionym w filmie "Sex and the City" supernowoczesnym lotnisku Marakesz Menara (które w istocie zagrało tam dubajski port lotniczy), na horyzoncie pojawia się kolejny odważny projekt, który ma szanse przyciągnąć oczy świata. Do akcji wkracza Zaha Hadid z aerodynamiczną bryłą Grand Theater.

- Jestem zaszczycona, że zaproponowano mi budowę Teatru w stolicy Maroka. Unikalna, bogata i pełna tradycji kultura Maroka, są znane na całym świecie. Cieszę się, że mam zaszczyt być częścią kulturalnego rozwoju stolicy tego kraju - mówiła Zaha Hadid podczas prezentacji projektu

Nowoczesna dzielnica, jest już wznoszona od wielu lat. W prace nad projektem było włączonych kilka pracowni, które wykonywały koncepcje dla poszczególnych części całego terenu. Zakłada się tu budowę, przede wszystkim dużego zaplecza mieszkaniowego, biurowego i kulturalno - rozrywkowego. Znana pani architekt ma wzbogacić tą ostatnią funkcję, proponując charakterystyczną dla swojego stylu formę Grand Theater.

Nowy obiekt będzie reprezentował architekturę najwyższej półki. Całkowicie odrębną od tradycyjnej zabudowy Maroka, ale oryginalną. Teatr przypomina inne obiekty Zahy Hadid. Trudno tu doszukać się inspiracji związanych ze zwyczajami i kulturą tego miejsca, ale wyraźnie widać jak forma obiektu próbuje powiązać się z otoczeniem, poprzez swą organiczność i lekkość.

Dla budynku przeznaczono 47 000 m2 terenu nad rzeką Bouregreg, a jego kubatura szacowana jest na 27 000 m. kw.. W jego skład mają wejść dwie sale widowiskowe, które pomieszczą 2050 i 520 widzów, a także odkrytyamfiteatr z 7000 miejsc.

Jak zapowiada marokański Minister Gospodarki i Finansów, pierwszy spektakl odbędzie się już w 2014 roku.

Rabat, stolica Maroka, w której powstanie projekt Zahy Hadid  dynamicznie się rozwija  i bardziej przypomina swoim wyglądem miasta europejskie. Duża część dzielnicy, w której powstać ma teatr jest wznoszona zgodnie z projektem innego znanego architekta Normana Fostera. Dotyczy on głównie architektury mieszkaniowej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy symbol Maroka?