Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hotel w starym porcie

coolcia

W zaniedbanej dzielnicy portowej Szanghaju powstał obiekt wybitnie ekskluzywny. Obdrapane ściany starego magazynu kryją jeden z najdroższych typów hoteli na świecie - hotel butikowy. Ten awangardowy projekt powstał w chińskiej pracowni Neri & Hu Design and Research Office.

Jedna z głównych portowych ulic Szanghaju. Charakteryzuje się zaniedbaną zabudową, częściowo już zapomnianą, której z roku na rok ubywa. Niektórym budynkom udaje się przetrwać, takim jak tym opisywanym poniżej. Na tle takiego obrazka pojawia się stary wojskowy kwartał, który wyróżnia niepozorna i skromna nadbudowa. Już z daleka widać, że budynek ten wtapia się w otoczenie, ale coś nieśmiało wyłania się z jego szczytu. Punktowe detale na starej elewacji jeszcze bardziej wzbudzają zainteresowanie, aby zajrzeć do środka. Niestety mało kto wie, że nie jest łatwo to wnętrze zobaczyć w całej okazałości, ponieważ za niepozornymi drzwiami znajduje się jeden z najdroższych typów hoteli na świecie - hotel butikowy.

Większość zabudowy z tego rejonu została wzniesiona już w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Była wykorzystywana przede wszystkim przez wojsko jako budynek biurowy. Strategiczne położenie, blisko portu było bardzo wygodne dla tego typu funkcji, szczególnie w tamtych czasach. Dziś cała ulica wydaje się być pusta. Kilka lat temu pojawił się tu inwestor, który postanowił to zmienić i zainwestować w ekskluzywny hotel opustoszałą przestrzeń.

Hotelebutikowe różnią się od innych nie tylko wybitnie wysoką klasą i luksusem, ale przede wszystkim indywidualnością. Decydując się na pobyt w takim typie apartamentu, możemy być pewni, że spełni on nasze najśmielsze oczekiwania. Każdy pokój w takim budynku jest inny. Inne wyposażenie, inny styl, wielkość, kameralność, spokój i intymność, to niektóre cechy nie jednego z takich miejsc. Taką ofertą powita nas każdy hotel butikowy na świecie. Typ takiego hotelu powstał już w latach '80 ubiegłego wieku. Rozwijał się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Hotele butikowe najczęściej nie należą do żadnych sieci i są nieduże. Często w wyposażeniu można odnaleźć dzieła sztuki czy autentyczne antyki. Korzystają z nich głównie osoby zamożne. W Polsce jest ich jeszcze niewiele, ale powoli zaczyna się pojawiać ich coraz więcej. Miastem przodującym jest Kraków.

The Water House w Szanghaju został zaprojektowany przez lokalnych architektów z biura Neri & Hu Design and Research Office. Pracownia cieszy się wieloma realizacjami w tym mieście. Projekt podkreśla ich kreatywność i szacunek do kontekstu otoczenia.

Z zewnątrz niepozorny, a od środka luksus na wysoką skalę. Szara, betonowa i sucha architektura starej zabudowy stanowi tło dla nowych elementów dodanych przez architektów. Nadbudowa wykonana z miedzi i kojarzy się ze starym zardzewiałym statkiem, który spotkać można w pobliskim porcie. Cały zewnętrzny świat zmienia się diametralnie po wejściu na dziedziniec budynku. Tu pojawia się zupełnie inna architektura. Już nie widać szarego, smutnego i tajemniczego betonu. Nastaje jasność i pojawia się minimalizm. Do surowości fasady nawiązują tu jedynie proste drewniane okiennice.

Wnętrza obiektu są różne, jak na hotel butikowy przystało. Niektóre są bardzo surowe, a inne nowoczesne i eleganckie. Architekci przeplatają tu elementy nowe ze starymi, tworząc w ten sposób wyjątkowość tego miejsca. Z tarasu, który powstał na dachu można podziwiać rozległy widok na pobliską rzekę i port. Architekci chcieli aby różnego rodzaje przestrzenie przeplatały się ze sobą i łączyły, stąd wiele zabiegów ze szkłem i otwartymi, wysokimi pomieszczeniami. W pokojach są również specjalne podesty i zamknięte wykusze kadrujące odpowiedni widok na panoramę miasta.

W hotelu znajduje się 19 pokoi - apartamentów. Każdy inny i o wysokim standardzie. Do wyboru w konsumpcji mamy restauracje, w przyziemiu budynku, bar na tarasie nadbudowy budynku oraz miejsce z przekąskami. Można tu również skorzystać z sal wielofunkcyjnych, jednej rekreacyjnej, drugiej przeznaczonej do spotkań np. biznesowych. Całośc kompleksu zajmuje ok. 2800 m2.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hotel w starym porcie