Dom z zielonego wzgórza, HIT czy KIT?
Mała jaskinia z widokiem na Adriatyk? Czemu nie! Architekci z MVRDV zaprojektowali kompleks mieszkaniowy wkomponowany w stok pokryty soczystą zielenią. Trudno o bardziej harmonijne wkomponowanie architektury w krajobraz.
Architekci słynący z niesamowitych pomysłów i wielu wybitnych realizacji, zaproponowali zieloną hybrydę, która obrasta stoki nad wybrzeżem Adriatyku. Projekt w mieście Budva, głównym kurorcie Czarnogóry jest już w trakcie realizacji, a za dwa lata do tych nietypowych domów wprowadzą się pierwsi mieszkańcy.
To wielka zielona kontynuacja wzgórz, które dominują w krajobrazie. Jak koc rozwija się na nadbrzeżnych stokach i oplata sobą większą część terenu. Ma tu powstać wielki kompleks luksusowych apartamentów oraz kurort wypoczynkowy. Pomysł wygląda jak obrazek z dziecięcej książki. Wewnątrz zaplanowano ogromne zaplecze. Całość ma pomieścić 115 apartamentów, 87 pokoi, basen, parking i powierzchnie handlowe.
Doświetlenie wnętrz będzie doprowadzone przez ażur w konstrukcji, a przede wszystkim przez półokrągłe okna wychodzące na Adriatyk. W efekcie, nie tylko użytkownicy kompleksu będą mieli wspaniałe widoki z okien, ale także przybywający tu od strony morza, będą przyciągani magią zielonych stoków. Z daleka mieszkania, a dokładnie ich tarasy będą przypominać małe jaskinie, w których kwitnie życie. W projekcie architekci korzystali z zasad zrównoważonego rozwoju, dlatego jest to kolejny atut przyszłego miejsca wypoczynku.
Pomysł osiedla wkomponowanego w stok to rozwiązanie wymuszone przez panujące warunki. Czarnogóra bowiem charakteryzuje się krótką linią brzegową. Oszczędne gospodarowanie terenami nadmorskimi to innowacyjny sposób na zachowanie charakteru spokojnego wybrzeża oraz przyciągnięcie turystów, którzy z dala od zgiełku miasta, spędzą tu miło czas.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design