Estudio Barozzi Veiga. Architektura dobra jak wino
Pracownia Estudio Barozzi Veiga znana jest w Polsce z niezwykle efektownego projektu Filharmonii Szczecińskiej. Jedną z najnowszych realizacji hiszpańskich architektów jest Konsorcjum Winiarskie "Ribera del Duero" położone w historycznym zakątku regionu Burgos w Hiszpanii.
Celem architektów z Estudio Barozzi Veiga było osiągnięcie obiektu reprezentacyjnego o mocnym charakterze, który w subtelny sposób wpisze się "między światami"- naturą a człowiekiem, tym, co kiedyś i tym co dziś.
Obiekt, którego otwarcie miało miejsce 23 marca, znajduje się w miejscowości Roa, w regionie Burgos, na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na winorodne dorzecze rzeki Duero. Roa to historyczna osada, której historie znaczą pożary i bitwy i która do dnia dzisiejszego zachowała pozostałości swoich średniowiecznych murów obronnych.
Na tej dawnej linii obrony a jednocześnie na miejscu styku naturalnego krajobrazu ze zurbanizowaną tkanką, usytuowano budynek Siedziby Konsorcjum. Obiekt ten składa się z dwóch podstawowych części - jedna to nowo dodana wieża, a druga to budynek dawnego, zabytkowego szpitala z XVI wieku. Do budynków tych dołączone są jeszcze dwa inne, mniejsze elementy - portal i arkada, które są pozostałościami kaplicy przyszpitalnej, a w chwili obecnej pełnią funkcje świetlików dla pomieszczeń znajdujących się w cokole całego założenia budynków.
Pomiędzy tymi elementami uformowany został plac z panoramicznym widokiem na dorzecze rzeki i plantacje winorośli. Poniżej placu, w cokole założenia, usytuowana jest sala audytoryjna, biura oraz pomieszczenie do profesjonalnej degustacji win.
Na szczycie wieży zaprojektowano sale rady konsorcjum. Głównym elementem kształtującym charakter wnętrza tej sali są okrągłe okna, które kadrują jak obrazy, widoki okolicy.
Podstawowym materiałem użytym w projekcie, zarówno w stosunku do obiektu historycznego jak i nowo powstałego, jest kamień wydobywany w tym samym regionie.
We wnętrzach dominuje biel, ślusarka jak i elementy wystroju wnętrz wykonane zostały z aluminium anodyzowanego w kolorze złotym, którego odcień współgra z kolorem kamienia.
- Więcej o:
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu