Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sztuka w rozmiarze XXL na gdańskim blokowisku

jk

Druga edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art odsłoniła kolejne wybitne obrazy na blokach gdańskiego osiedla Zaspa. Tematem przewodnim zakończonego 16 lipca festiwalu była "Wolność w czasach kryzysu". Autorskie interpretacje tego hasła możemy zobaczyć w 5 nowych pracach, o łącznej powierzchni ponad 1000 m. kw.

Dla Jacopo Cecarellego (Włochy) wolność to święto barw, egzotyki i radości. Dla duetu Pan LiPing (Chiny) i Edeltrauth Rath (Niemcy) to raczej wolność obyczajowa, radość życia ukazana w beztroskim tańcu. Ryszard Niedzielski upatruje wolność w nieograniczonej komunikacji międzyludzkiej, dzięki której znikają granice, podziały, różnice rasowe czy pokoleniowe. "New idol is coming" Tomasza Bielaka odnosi się do wolności w przekonaniach religijnych. Z kolei Jub Mönster (Niemcy) na szarym tle bloku namalował dojrzałego mężczyznę - ubranego w garnitur i jaskrawożółte kalosze, z cygarem w ustach. Może to dyrektor banku w dobie kryzysu, który zmiata własny cień? A może po pracy porządkuje ogród? Interpretację zostawiamy odwiedzającym tą unikalną kolekcję malarstwa w rozmiarze XXL. Oprócz prac festiwalowych zaprezentowano także powstałe w Gdańskiej Szkole Muralu malowidło autorstwa Justyny Dziechciarskiej, poświęcone historii lotników słynnego Dywizjonu 303.

Spacerując po osiedlu warto zwrócić uwagę na wszystkie 24 murale, które już dziś tworzą oryginalną kolekcję malarstwa wielkoformatowego. Galeria na blokowisku powstaje w ramach starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Skomentuj:

Sztuka w rozmiarze XXL na gdańskim blokowisku