Sztuka w rozmiarze XXL na gdańskim blokowisku
Druga edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art odsłoniła kolejne wybitne obrazy na blokach gdańskiego osiedla Zaspa. Tematem przewodnim zakończonego 16 lipca festiwalu była "Wolność w czasach kryzysu". Autorskie interpretacje tego hasła możemy zobaczyć w 5 nowych pracach, o łącznej powierzchni ponad 1000 m. kw.













Dla Jacopo Cecarellego (Włochy) wolność to święto barw, egzotyki i radości. Dla duetu Pan LiPing (Chiny) i Edeltrauth Rath (Niemcy) to raczej wolność obyczajowa, radość życia ukazana w beztroskim tańcu. Ryszard Niedzielski upatruje wolność w nieograniczonej komunikacji międzyludzkiej, dzięki której znikają granice, podziały, różnice rasowe czy pokoleniowe. "New idol is coming" Tomasza Bielaka odnosi się do wolności w przekonaniach religijnych. Z kolei Jub Mönster (Niemcy) na szarym tle bloku namalował dojrzałego mężczyznę - ubranego w garnitur i jaskrawożółte kalosze, z cygarem w ustach. Może to dyrektor banku w dobie kryzysu, który zmiata własny cień? A może po pracy porządkuje ogród? Interpretację zostawiamy odwiedzającym tą unikalną kolekcję malarstwa w rozmiarze XXL. Oprócz prac festiwalowych zaprezentowano także powstałe w Gdańskiej Szkole Muralu malowidło autorstwa Justyny Dziechciarskiej, poświęcone historii lotników słynnego Dywizjonu 303.
Spacerując po osiedlu warto zwrócić uwagę na wszystkie 24 murale, które już dziś tworzą oryginalną kolekcję malarstwa wielkoformatowego. Galeria na blokowisku powstaje w ramach starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
- Więcej o:
- sztuka
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia
Artystyczna „Ściana kultury” - murale w Pradze i Warszawie już gotowe. To dzieło ponad granicami!
Polsko-czeska „Ściana kultury”. Dwa murale w Pradze i Warszawie upamiętnią drogi do wolności w latach 1980-89
Ratujmy plafon "Plejady" Wojciecha Fangora. Weź udział w charytatywnej aukcji sztuki