Pomnik ku czci ofiar katastrofy powstaje na Powązkach

jj

Blok białego granitu, złamanego na dwie części i zagłębionego w ziemię. W tle ciemna nawierzchnia, a w sąsiedztwie nagrobki z czarnego granitu. Tak będzie wyglądał pomnik upamiętniający ofiary katastrofy w Smoleńsku. Dzisiaj na warszawskich Powązkach rusza jego budowa.

15.06.2010 WARSZAWA , ZWYCIEZKI PROJEKT KWATERY OFIAR SAMOLOTU PREZYDENCKIEGO POD SMOLENSKIEM , KTORY STANIE NA CMENTARZY POWAZKOWSKIM .
Koncepcja Moderaua (na zdjęciu) wygrała konkurs
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

 

Autorem pomnika jest rzeźbiarz Marek Moderau. Jego praca została wyłoniona na drodze konkursu zorganizowanego przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy,

 

Pomnik ma mieć formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.Część głównej białej bryły będzie umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach brył, które powstały w wyniku przełamania, umieszczono napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010" oraz listę ofiar. Pomnik stanie u wylotu Alei Profesorskiej na Wojskowych Powązkach

 

Koszt realizacji budowy pomnika szacuje się na 2 mln zł.

 

Poszczególne nagrobki wchodzące w skład memoriału będą zrobione z czarnego granitu. Na każdym z 28 nagrobków umieszczona będzie tablica z białego granitu.

 


jj

Zobacz także:

 

Projekt pomnika - "Obelisk wierności ojczyźnie"


Artfarm - współpraca architekta i artysty

 

Najdroższa ściana kamienicy w Polsce?

 


Skomentuj:

Pomnik ku czci ofiar katastrofy powstaje na Powązkach