Mies van der Rohe Award - polskie nominacje
W tym roku aż trzynaście budynków z Polski powalczy o Europejską Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe. Choć w minionych latach żadnej polskiej realizacji nie udało się awansować do finałowej czterdziestki, to w tym roku nasza reprezentacja wydaje się wyjątkowo silna. Zobacz nominacje.
Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe
Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nagroda przyznawana jest w systemie biennale, a jej podstawowym zadaniem jest wyróżnienie najlepszych projektów architektonicznych, jakie zostały zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat w Europie. Inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii, oraz wspieranie najmłodszych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.
Podczas każdej z edycji, międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład grona jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Po rozpoznaniu wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa z nich ? laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla Młodych Architektów (Emerging Architect Special Mention). Grand Prix konkursu to 60 tysięcy euro, Wyróżnienie to 20 tysięcy euro.
Do tegorocznej edycji nagrody nominowanych zostało 13 budynków, zaproponowanych przez: Stowarzyszenie Architektów Polskich; Andrzeja Dudę, architekta, wykładowcę Politechniki Śląskiej, i niezależnego eksperta Europejskiej Nagrody im. Miesa van den Rohe w Barcelonie; architektkę Ewę P. Porębską, redaktor naczelną miesięcznika "Architektura-murator", a także Romana Rutkowskiego, architekta i krytyka architektury, wykładowcy Politechniki Wroclawskiej i wiceprezesa wrocławskiego oddziału SARP.
Sąd Okręgowy w Katowicach
Sąd Okręgowy w Katowicach, został zaprojektowany przez pracownię Archistudio Pilinkiewicz&Studniarek. Jest to morze naszpikowanego elektroniką betonu, drewna i szkła, przedzielone wiszącym ogrodem. Budynek cieszy oko elegancją, a betonowy, wsparty kolumnami front nadaje mu surowy wygląd. Gmach katowickiego sądu został nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe przez SARP i Andrzeja Dudę.
poczytaj więcej:
Hotel Andel's w Łodzi
Hotel Andel's w Łodzi powstał w starych i zaniedbanych halach przędzalni Izraela Poznańskiego z 1878 roku, które zostały starannie odrestaurowane na potrzeby nowoczesnego obiektu. Autorami projektu są architekci z OP ARCHITEKTEN - Wojciech Popławski i Andrzej Orlinski. Budynek otrzymał liczne nagrody m.in. główną nagrodę w konkursie European Hotel Design Award 2009 w kategorii Architecture of the Year za adaptację istniejącego budynku do funkcji hotelu. Do Nagrody im. Miesa van der Rohe został on nominowany przez SARP.
poczytaj więcej:
Kościół Votum Aleksa w Tarnowie
Kościół Votum Aleksa w Tarnowie to jeden z najlepszych przykładów współczesnej architektury sakralnej w Polsce. Autorami jego projektu są Marta i Lech Rowińscy z pracowni Beton. W jego budowie wykorzystano prawie wyłącznie drewno, a wykonawcami byli lokalni rzemieślnicy. Do Nagrody im. Miesa van der Rohe został on wystawiony przez Romana Rutkowskiego.
czytaj więcej:
Dom towarowy Renoma we Wrocławiu
Luksusowy dom towarowy Renoma, albo jak kto woli "wrocławski Harrdos", został zaprojektowany przez biuro Maćków Pracownia Projektowa. Projekt architektów stanowi dobudowę do istniejącego modernistycznego gmachu Hermanna Dernburga z 1930 roku, mieszczącego dawniej Dom Towarowy Wertheim. Kandydaturę budynku do Nagrody im. Miesa van der Rohe wysunęli Roman Rutkowski i SARP.
czytaj więcej:
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
W gronie nominowanych go Nagrody im. Miesa van der Rohe znalazł się także otwarty we wrześniu gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ten awangardowy budynek, o bryle przypominającej gigantyczne skrzydło, został zaprojektowany przez berlińskie studio Pysall-Ruge Architekten. Jest to nominacja Romana Rutkowskiego i Ewy P. Porębskiej.
Przeczytaj także:
Rozbudowa Muzeum Fryderyka Chopina i rewitalizacja parku w Żelazowej Woli
Autorem planu rozbudowy Muzeum Fryderyka Chopina i rewitalizacja parku w Żelazowej Woli jest pracownia Stelmach & Partnerzy. Muzeum jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii wzbogaciło się w ten sposób o profesjonalne centrum obsługi gości i wielofunkcyjną salę koncertową. Natomiast w zrewitalizowanym parku zlokalizowano częściowo zadaszony amfiteatr. Muzeum w Żelazowej Woli nominowała Ewa. P. Porębska.
Poczytaj także:
Centrum Chopinowskie w Warszawie
Do Nagrody im. Miesa van der Rohe nominowane zostało także Centrum Chopinowskie w Warszawie. Centrum, podobnie jak Muzeum F. Chopina w Żelazowej Woli, zaprojektowała lubelska pracownia Bogusława Stelmacha. Budynek powstał w miejscu XIX-wiecznej kamienicy Anasińskiego, dlatego też dolna część budynku nawiązuje do historycznej fasady. Jest to nominacja SARP.
Poczytaj także:
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Wśród nominacji do tej prestiżowej nagrody nie mogło zabraknąć także głośnego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ten ultranowoczesny gmach został zaprojektowany przez pracownię RAr-2. Nie technologie są jednak w nim najważniejsze. Budynek bowiem odwołuje się do ideologii zrównoważonego budownictwa i z tego powodu w jego projekcie nie mogło zabraknąć szeregu "zielonych" rozwiązań. Centrum jest nominacją Andrzeja Dudy.
Poczytaj więcej:
Dom z pracownią artysty w Warszawie
To jedyny dom jednorodzinny objęty tegoroczną nominacją do Nagrody im. Miesa van der Rohe. Należy on do polskiego artysty i jest połączony z jego pracownią. Jego autorami są architekci Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz. Założeniem projektu było zagwarantowanie mieszkańcom jak największej dozy prywatności. Wszystkie okna skierowane są do wnętrza działki. Przechodniów od strony ulicy wita zaś monolityczna, grafitowa ściana. Dom jest nominacją Romana Rutkowskiego.
Centrum Promocji Regionu w Łańcucie
To drugi projekt śląskiej pracowni Archistudio Pilinkiewicz&Studniarek, który możemy znaleźć w tegorocznych nominacjach. Centrum Promocji Regionu w Łańcucie znajduje się w zaadaptowanych na ten cel budynkach zespołu Zamku w Łańcucie. Jest to nominacja SARPu.
Kompleks budynków mieszkalnych przy Al. Wilanowskiej w Warszawie
Autorami kompleksu budynków mieszkalnych przy Al. Wilanowskiej w Warszawie jest znana pracownia JEMS Architekci. Jest to także jeden z trzech projektów biura, które zostały nominowany do tegorocznej Nagrody im. Miesa van der Rohe. Cechą charakterystyczną wchodzących w skład tego kompleksu budynków apartamentowych, są drewniane ażurowe okiennice, które przysłaniają w całości przeszklone fasady apartamentów. Projekt został zgłoszony do nagrody przez SAPR.
Budynek biurowy Cristal Park w Warszawie
Drugi budynek JEMSów nominowany do tegorocznej Nagrody im. Miesa van der Rohe to biurowiec Cristal Park w Warszawie. Posiada on lekką w odbiorze bryłę, składającą się z trzech segmentów połączonych przeszklonymi korytarzami. Cristal Park to nominacja Andrzeja Dudy.
Skwer Herberta Hoovera (skwer miejski z pawilonem) w Warszawie
Trzynasta nominacja to także projekt pracowni JEMS. Pawilon miejski na skwerze Herberta Hoovera to budynek o walorach znakomicie komponujących go z kontekstem. Jest on prawie niewidoczny, z przodu przezroczysty (szkło), a z tyłu masywny i wkomponowany w mur oporowy (z piaskowca). Zagospodarowanie skweru H. Hoovera zostało nominowane przez Ewę P. Porębską.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design