Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowoczesne polskie projekty domów jednorodzinnych. 10 najlepszych

red
Najlepsze projekty - red

Oto 10 najlepszych polskich projektów domów jednorodzinnych. Postanowiliśmy przekopać nasze przepastne archiwa i spośród mnóstwa dobrych wybrać 10 najwspanialszych. Kryteria? Musiały być prezentowane jako projekty, nie realizacje. To znacznie poszerza wodze fantazji i pozwala na większe szaleństwo. Ale, projekty musiały być też możliwe do zrealizowania. Postanowiliśmy oddać głos głównie młodym pracowniom i nowoczesnym projektom, z których możemy być dumni w kraju, jak i za granicą. Zobaczcie 10 najlepszych!

Betonowy dom w Muchocinie pod Poznaniem - Easst.com

Dom w Muchocinie - Easst.com

Betonowy, szary - ale to w prostocie tkwi jego piękno. Inspirowany najlepszymi modernistycznymi budowlami i architekturą Le Corbusiera stanowi mocny akcent na dużej, rozległej działce nad brzegiem jeziora.

Spadek terenu pozwolił na niestandardowe umiejscowienie głównego wejścia, które znajduje się na poziomie pierwszego piętra. Takie rozwiązanie odwróciło klasyczny układ - strefa dzienna znalazła się tu na poziomie pierwszego piętra, a sypialnie i część prywatna kondygnację niżej.

Bryła domu budowana jest przez zmieniający się rym betonowych i szklanych powierzchni. Naprzemienne przezierne i szklane płaszczyzny zostały dodatkowo wzbogacone o wąskie betonowe listewki - które tworzą rodzaj zacieniającego i osłaniającego ażuru, a dodatkowo nadają całej bryle większej plastyczności i rysują na elewacjach bogaty rysunek światłocienia zmieniający się wraz z ruchem słońca.

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom Biały pawilon w Opypach pod Warszawą - fot. PAWEL LIS ARCHITEKCI

Dom w Opypach - Paweł Lis Architekci

Projekt podwarszawskiego domu w Opypach także nawiązuje do stylistyki modernizmu, ale do jego bardziej łagodnego i spokojnego wymiaru. Bryła tego projektu przypomina raczej lekkie formy przeszklonych pawilonów i nawiązanie do twórczości takich architektów jak Eero Saarinen, Philip Johnson czy Mies van der Rohe.

Pierwsze piętro zostało w projekcie przekręcone o 90 stopni w stosunku do bryły parteru. Wspólne na rzucie miejsce to strefa pionowej komunikacji prowadząca z części dziennej na zlokalizowane na piętrze sypialnie. Nadwieszone piętro wspiera się jedynie na wąskich kolumnach umieszczonych po drugiej stronie basenu.

Duże powierzchnie przeszkleń, biały kolor oraz nadwieszenie pierwszego piętra składają się razem na bardzo lekką w odbiorze formę budynku, który mimo sporej powierzchni (ok. 230 m kw.) sprawia wrażenie raczej pawilonu niż ciężkiej, masywnej bryły.

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom w Mysłowicach - TTAT

Dom w Mysłowicach - TTAT

Większość domów projektuje się jako dwupoziomowe z rozdziałem na strefę dzienną i prywatną. Ale architekci z pracowni TTAT zmierzyli się z projektem domu dla osoby niepełnosprawnej - stąd podstawowym postulatem był brak jakichkolwiek barier, które utrudniałyby poruszanie się po budynku.

Całość została rozplanowana na jednym poziomie, przez co bryła budynku zyskała dużą głębokość. Aby doświetlić wszystkie wnętrza w jej środku architekci zaplanowali nieduży całkowicie przeszklony wewnętrzny ogród, który stanowi ozdobę minimalistycznego wnętrza.

Minimalizm króluje także na zewnątrz. Dom przybrał formę białego prostopadłościanu z dużymi, sięgającymi ziemi przeszkleniami. Odrobinę ożywienia i zabawy wprowadza tu wykorzystanie tektoniki działki i narożnik nadwieszony poza bryłą betonowego tarasu.

 

 

 

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom Green Line - Przemek Olczyk Mobius Architekci

Dom Green Line - Przemek Olczyk Mobius Architekci

To kolejny dom w naszym zestawieniu, który w pomysłowy sposób bawi się ukształtowaniem terenu. Od drogi widoczny jest jedynie niewielki fragment domu - zielony dach przypominający pagórek. Dwuspadowy dach przekrywa jednak tylko część budynku. Pozostała część przekryta została dachem płaskim znajdującym się na poziomie skarpy i mogący służyć za dodatkowy taras widokowy na jezioro.

W rzucie kształt domu przypomina literę U. Wewnętrzna przestrzeń została zaaranżowana jako patio niewidoczne dla osób z zewnątrz. Patio poza funkcją rekreacyjną pełni także funkcję dodatkowego doświetlenia. nawet po zasłonięciu zewnętrznych okien - w domu ciągle pozostanie widno.

Szczyty domu mają konstrukcję stalową z drewnianymi elementami - całość choć nowoczesna, to w dalszym ciągu nawiązuje do tradycyjnej architektury warmińskiej.

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom nr 130 - Adam Spychała

Dom nr 130 - Adam Spychała

Adam Spychała od lat tworzy projekty domów inspirowane miłością do architektury Le Corbusiera. Jak sam przyznaje - projekty, choć jak najbardziej nadają się do realizacji raczej traktuje koncepcyjnie - prawdopodobieństwo inwestora gotowego na realizacje tak śmiałej wizji niestety jest niewielkie.

Domy projektowane przez Adama Spychałę przypominają najlepsze plastyczne realizacje modernistów, które bardziej przypominają rzeźbę w przestrzeni niż klasyczny budynek. Geometryczne kształty, wysublimowane proporcje podkreślone są tu pięknem surowego betonu.

Choć nawet optycznie - monumentalne i masywne, to paradoksalnie dzięki licznym otwarciom i specyficznemu kształtowaniu bryły zachwycające lekkością i grą poszczególnych elementów budynku. Choć od okresu, w którym rządziła taka stylistyka minęło już wiele lat, to kolejne projekty Adama z pewnością zasłużyłyby na tytuł światowej awangardy także dzisiaj.

 

Przegląd projektów Adama Spychały znajdziesz TUTAJ >>>

Willa Miejska we Wrocławiu - Łukasz Ługowski oraz Dominik Gomółka

Villa Urbana - Łukasz Ługowski i Dominik Gomółka

także projekt miejskiej willi z Wrocławia pełnymi garściami czerpie z modernizmu. Ale jego autorzy postanowili sięgnąć jeszcze głębiej i nawiązali do antycznego modelu antycznej willi miejskiej. Całość skupiona jest tutaj na wnętrzu, a mieszkańcy domu mogą cieszyć się pełną prywatnością.

Budynek został zakomponowany jako zestawienie trzech zestawionych ze sobą brył, z których każda ma inną funkcję. Od ulicy znajdziemy garaż i pomieszczenia techniczne, główna bryła to część dzienna z antresolą mieszczącą pokój kinowy, ostatnia to część nocna. Wszystkie części łączy wspólna oś, ale znajdują się one na niej niesymetrycznie. Dzięki temu powstało wewnętrzne atrium oraz dwa dziedzińce - wejściowy i ogrodowy.

Dopełnieniem kompozycji jest przestrzenne dopełnienie w trzecim wymiarze. Całość to plastyczna kompozycja naprzemiennych białych kubatur i pustki. Części pełne na parterze tworzy kubatura budynku - na poziomie pierwszego piętra - antresola z salą kinową oraz rodzaj ażurowego rusztu stanowiący zadaszenie dla zewnętrznych tarasów.

 

 

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom w Gdyni - Marek + Sikora Architektura Domy z wnętrzem

Dom w Gdyni - Marek + Sikora Architektura Domy z wnętrzem

Dom w Gdyni to propozycja dla tych, którzy bardziej przywiązani są do tradycyjnej formy i materiałów. Nieduża bryła, elewacje z dużą ilością drewna - to dom formą i klimatem nawiązujący do archetypowej zabudowy jednorodzinnej. Bardziej tradycyjna forma nie oznacza jednak powielania schematów i kopiowania dotychczasowych rozwiązań.

Szklany szczyt z drewnianym ażurem, szare płaszczyzny, które ze ścian zaginają się i przechodzą w połacie dachowe - w projekcie znajdziemy dużo ciekawych i nowoczesnych rozwiązań osadzające projekt we współczesnej stylistyce.

Na uwagę w projekcie zasługuje też fakt, że projekt powstał we współpracy architekta i architekta wnętrz, a mieszkańcy poza projektem architektonicznym dostają od razu projekt wnętrzarski. Myślenie o wnętrzach już na etapie projektowym pozwala na rozwiązanie wielu potencjalnych problemów jeszcze na etapie koncepcyjnym - pomaga tez na stworzenie spójnego charakteru wnętrza i zewnętrznych elewacji. Czy w przyszłości będzie to standard projektowy?

 

 

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Rezydencja Futurystyczna - S Atelier

Rezydencja futurystyczna - S Atelier

Kolejna propozycja to zupełnie inny styl - zapatrzony w przyszłość i futurystyczny w formie. Dom to nałożone na siebie bryły tworzące dynamiczną i ekspresyjna strukturę. Całość - trochę jak z filmów ziemia w 2056.

Ale ekspresyjny charakter to nie wszystko. Bardzo nietypowo został rozwiązany parter budynku. Tworzą go dwie odrębne bryły przekryte poprzecznie ustawioną bryłą piętra. Pomiędzy obydwiema częściami parteru przebiega droga dojazdowa do budynku - trochę jakbyśmy samochodem wjeżdżali bezpośrednio do domu.

Całość została zaprojektowana w sposób umożliwiający zaadaptowanie jednej z brył parteru jako osobnego mieszkania. To odpowiedź, na możliwość zmian, które mogą być potrzebne. Wraz z czasem często zmienia się model funkcjonowania rodziny, a dzisiejsze budownictwo nie zawsze jest na to przygotowane. Nie zawsze udaje się pogodzić potrzeby dorastających dzieci z ich rodzicami - a nie ma chyba nic gorszego niż konflikt w rodzinie.

 

 

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Budynek z drewnianymi panelami - źródło: STOPROCENT Architekci

Dom X - Stoprocent Architekci

Dom X - zaprojektowany na działkę pod Warszawą zrywa z klasycznymi podejściem do okien. Światło do wnętrza wpuszczają tutaj całe przeszklone elewacje. To raczej jedynie przegroda termiczna otwierająca nas na otoczenie niż mały lufcik pozwalający wyjrzeć nam na zewnątrz.

Przygotowując projekt jednorodzinnego domu, architekci z biura STOPROCENT Architekci odbyli razem z klientem kilka spotkań, podczas których analizowali i omawiali różne projekty domów z całego świata. Chodziło o to by z jednej strony poszerzyć horyzonty projektowe a z drugiej strony umożliwić lepsze poznanie potrzeb klienta i jego rodziny - tłumaczą projektanci.

Całość z powodzeniem mogłaby wystąpić w hollywoodzkim filmie - jest elegancko, nowocześnie i, no cóż luksusowo. Zdecydowanie nie jest to propozycja dla wszystkich, ale zawsze można pomarzyć, że kiedyś znajdziemy się w takiej rzeczywistości, w której każdy będzie mógł sobie pozwolić na takie lokum, a polskie domy będą uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie.

 

 

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Dom z widokiem na Beskidy - wizualizacja - źródło: 3xEL architekci

Dom z widokiem na Beskidy - 3xEL

Ale nowoczesny dom wcale nie musi oznaczać gigantycznej powierzchni, budżetu i płaskiego dachu, który w większości polskich miast i miasteczek jest zabroniony miejscowymi przepisami (dlaczego?). Architekci z pracowni 3xEL zaproponowali dom o dość typowym układzie - salon, sypialnie, kuchnia, jadalnia i garaż, ale program ten został ubrany w nowoczesny kostium.

Bryła została rozczłonkowana i składa się z naprzemiennie zestawionych jasnych i ciemnych brył. Jasne - to wykończone cementem, z wysokimi otwarciami i spadzistym dachem. Ciemne - mają dach płaski i  zostały wykończone czarnym klinkierem.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest kompozycja dachu, który nie zachowuje fizycznej ciągłości, ale optycznie - wygląda jakby jeden dach został rozcięty na trzy części i rozsunięty w przestrzeni - wszystko dzięki wielospadowemu układowi od zewnątrz i pionowym ścianom szczytowym w wewnętrznej części budynku.

Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas
Polskie osiedle od dewelopera nie takie straszne? Wybraliśmy te, które zachwycają! [TOP10]
Koniec z pastelozą lub kiczowatymi obrazkami. Styropian nie musi szpecić!

Skomentuj:

Nowoczesne polskie projekty domów jednorodzinnych. 10 najlepszych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej