Dune House od Mobius Architekci. Luksusowy dom nad Narwią
Dune House, willa zaprojektowana przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci, została laureatem prestiżowej nagrody European Property Awards. Zwyciężyła w kategorii Architecture Single Residence. Zaglądamy do tego niezwykłego domu
Dune House: jak nadmorska wydma
Dom stoi nad Narwią niecałe 70 km od Warszawy. Linia budynku o powierzchni ponad 1500 mkw. ciągnie się miękko wzdłuż rzeki. Jego forma, wpisana w spadek terenu, przypomina nadmorską wydmę. Stąd willa wzięła swoją nazwę – Dune, co w języku angielskim oznacza wydmę.
Od strony drogi dojazdowej domu nie można zobaczyć, co zapewnia intymność domownikom. Z tej strony bryła jest nieregularna i płynnie przechodzi w pokrytą zielenią fałdę, tworząc dziedziniec. Od strony Narwi łukowata linia domu odzwierciedla bieg rzeki.
Dune House: kamień i szkło
Rozłożysty obiekt płynnie wypiętrzający się ze skarpy, choć wydaje się monolitem, wewnątrz ulega defragmentacji. Przybiera kubistyczne formy, a ostre linie wycinają półotwarte atrium, zapewniające kameralność mniejszych pomieszczeń. W prawej części domu (patrząc od strony rzeki) architekt zlokalizował sypialnie, w środkowej znajdują się salon z kuchnią, a w lewej strefa rekreacyjna. W najbardziej wysuniętym w prawo narożniku mieści się gabinet.
W pomieszczeniach dominuje naturalny kamień i szkło (szklany jest także garaż i podświetlane schody). Dzięki licznym przeszkleniom dom jest doskonale doświetlony, a porośnięty zielenią dach w naturalny sposób chroni wnętrza przed wysokimi temperaturami latem. Wzdłuż całej fasady od strony rzeki ciągnie się kilkusetmetrowy, zadaszony na całej długości taras, który otwiera dom na rozległy krajobraz. Na dachu willi stanął przeszklony, prostopadłościenny boks, pozwala sięgnąć wzrokiem ponad koronami okolicznych drzew. Na dach można się łatwo dostać się zarówno z sypialni, jak i z poziomu ulicy.
Dune House: luksus minimalizmu
Dom ma dwa baseny, w tym jeden wewnętrzny oraz dwa lądowiska dla helikopterów, 300-metrową ścieżkę biegową oraz ruchomą platformę, pozwalającą na swobodną komunikację z podnóżem wzgórza.
Zbalansowana i kompletna przestrzeń to również efekt użytych materiałów. Białe tynki i kamienne spieki kwarcowe nadają budynkowi ponadczasowej elegancji. Minimalizm detalu hołduje idei „mniej znaczy więcej”.
Wiele elementów domu jest zautomatyzowanych, co w powiązaniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi ma bezpośrednie przełożenie na komfort mieszkania.
- Więcej o:
Dom Las na Kaszubach. Tradycja regionu, nowoczesność i umiar
Dobrze odrodzony, czyli przebudowa przedwojennego domu na Żoliborzu Oficerskim
Underpass w budowie. Willa na tafli stawu od Przemka Olczyka z Mobius Architekci
Dom po przekątnej - podmiejska willa w okolicach Puszczy Kampinoskiej
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny