Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie gotowe. Zaprojektował je 10 lat temu Wojciech Kakowski

Mat. prasowe/red. WG

Ukończono budowę Dzielnicowego Centrum Kultury na warszawskim Ursynowie. Budynek z charakterystyczną, przypominającą pogiętą kartkę papieru fasadą, zaprojektował Wojciech Kakowski dekadę temu. Po latach projekt wymagał zmian i dostosowania go do współczesnych technologii.

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie - widok od wschodu
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie - widok od wschodu
Fot. mat. Moris Polska

Dzielnicowe Centrum Kultury powstało przy ulicy Indiry Gandhi na warszawskim Ursynowie, tuż przy stacji metra Imielin. Obiekt zaprojektował dekadę temu nieżyjący już architekt Wojciech Kakowski – wykładowca Katedry Podstaw Kształtowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, założyciel Pracowni Obsługi Inwestorów Pro-Invest, współautor wielokrotnie nagradzanego Polskiego Pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju.

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie - architektura

Czterokondygnacyjny obiekt o kubaturze 26,3 tys. m³ stanął łącznie na trzech działkach i osiągnął powierzchnię zabudowy 2029 mkw. przy powierzchni całkowitej 6087 mkw. Centrum zaplanowano jako ośrodek wystawiania widowisk artystycznych, koncertów, spektakli, spotkań kulturalnych, wystaw oraz do prowadzenia zajęć dydaktycznych, których celem będzie rozwój zainteresowań kulturalnych, intelektualnych, naukowych, manualnych i ruchowych.

Projekt Dzielnicowego Centrum Kultury Ursynów powstał znacznie wcześniej przed jego realizacją. Z całkowicie obiektywnych przyczyn budżetowych jednostki samorządowej nie mógł być realizowany tuż po jego opracowaniu, lecz dekadę później. W tym czasie nastąpiła wymiana generacyjna wielu różnych technologii i materiałów budowlanych oraz innych rozwiązań i urządzeń technicznych.

Zobacz także: Ursynów: Architekci kontra Edward Gierek. Historia powstawania osiedla>>

Realizacja projektu budowlanego nie przystającego do współczesnych technologii, materiałów i przepisów jest bardzo trudna, ale wypracowaliśmy z Urzędem Dzielnicy Ursynów znakomity system współpracy. Dzięki obustronnemu zaufaniu nasza kadra inżynierska stała się doradcą inwestora w kwestii tego, jak projekt należy szybko urealnić i doprowadzić go do stanu wykonalności w ramach obowiązującego prawa i z wykorzystaniem najnowocześniejszych osiągnięć technicznych. Ze względu na stały, bardzo dynamiczny rozwój technologii budowlanych jest regułą, iż tego typu obiekty kultury oddaje się do użytku na bazie rozwiązań nieco wyprzedzających aktualny czas, aby w chwili oddawania obiektu do użytku był on nowoczesny

mówi Przemysław Podsiadł, dyrektor ds. inwestycji Moris Polska, generalnego wykonawcy inwestycji.

W konstrukcji sali wielofunkcyjnej i widowiskowej w Dzielnicowym Centrum Kultury na Ursynowie zastosowano wielkogabarytowe płyty z betonu sprężonego, co nadało salom niczym niezakłóconą przestrzeń. Estetyki architektury wewnętrznej dopełniają różne przeszklenia i niezmiernie rzadko spotykane szklane schody włącznie z nastopnicami ze szkła.

Zastosowano elewację wentylowaną 3D. Jest ona pełna skosów, wychyleń od pionu, jest jak symbolika pogiętej kartki papieru. Jej wykonanie było najbardziej precyzyjną i czasochłonną częścią budowy. Każda płyta HPL w tej elewacji ma niepowtarzalną geometrię i wymiary. Każda była indywidualnie cięta i dopasowywana na do pozostałych płyt na budowie.

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursunowie nie jest jeszcze otwarte. Trwa wyposażanie obiektu, w szczególności jego głównej części, czyli sali widowiskowej.

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie gotowe. Zaprojektował je 10 lat temu Wojciech Kakowski