Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

MIASTOmovie - 5 filmów o architekturze, które musicie zobaczyć

Redakcja Pressland/WG/mp

Jak mieszka się w Jednostce Marsylskiej Le Corbusiera? Jakie wizje snuł Erich Medelsohn? Jakie tajemnice skrywa fascynujący gmach Opery paryskiej? Tego wszystkiego dowiemy się podczas festiwalu MIASTOmovie 2019. Przygotowaliśmy zestawienie filmów, które koniecznie musicie zobaczyć.

Kadr z filmu "Babcia i Le Corbusier" (Bonne Maman et Le Corbusier), Reż. Marjolaine Normier
Kadr z filmu "Babcia i Le Corbusier" (Bonne Maman et Le Corbusier), Reż. Marjolaine Normier
Fot. mat. dystrybutora

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, siódma już edycja festiwalu MIASTOmovie. W tym roku głównym tematem będzie architektura publiczna - szkoły, urzędy, kościoły, szpitale i inne budynki użyteczności publicznej oraz te, które niejako wbrew swym pierwotnym założeniom spełniają funkcje publiczne.

Festiwal odbywać się będzie między 2 a 6 października we Wrocławiu, a bilety na poszczególne seanse już są w sprzedaży. Zobaczcie, na jakie filmy szczególnie warto zwrócić uwagę.

Siódma edycja festiwalu MIASTOmovie

1. Babcia i Le Corbusier (Bonne Maman et Le Corbusier); Reż. Marjolaine Normier

Reżyserka śledzi na ekranie prace rekonstrukcyjne prowadzone po pożarze w słynnej Jednostce Marsylskiej Le Corbusiera, a jej przewodniczką po modernistycznym gmachu staje się jej babcia, która mieszka w nim od 60 lat. Film w humorystyczny sposób opowiada o historii klasycznego dzieła powojennego modernizmu, pokazuje, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat i stawia pytanie, czy dziś jego ikoniczny charakter nie sprawia, że staje się ono bardziej obiektem muzealnym niż mieszkalnym.

Kiedy? 3 października (czwartek), godz. 19:00. Po seansie dyskusja.

Kadr z filmu "Babcia i Le Corbusier" (Bonne Maman et Le Corbusier), Reż. Marjolaine Normier
Kadr z filmu "Babcia i Le Corbusier" (Bonne Maman et Le Corbusier), Reż. Marjolaine Normier
Fot. mat. dystrybutora

2. Columbus; Reż. Kogonada

To fabularny debiut amerykańskiego wideo-eseisty Kagonady. Bohaterka tej pięknej opowieści o architekturze i samotności, dziewiętnastoletnia Casey, porzuciła marzenia o studiach, by się zajmować wychodzącą z uzależnienia matką. Tymczasowo pracuje w miejscowej bibliotece. Pewnego dnia poznaje tłumacza Jina, który przyjechał do tytułowego miasta w stanie Indiana, by odwiedzić będącego w śpiączce ojca, uniwersyteckiego profesora. Bohaterowie niespodziewanie dla nich samych zaczynają się otwierać i po raz pierwszy od dawna rozmawiać szczerze o swoich pragnieniach, lękach i obsesjach.

Kiedy? 4 października (piątek), godz. 20:00. Przed projekcją wykład Kai Klimek

Zobaczcie zwiastun:

3. Wizje Ericha Medelsohna (Mendelsohns: Incessant Visions); Reż. Dukie Dror

Film pozwala przyjrzeć się życiu i twórczości Ericha Mendelsohna – niemieckiego architekta ekspresjonisty żydowskiego pochodzenia (autora m.in. wrocławskiego domu towarowego Rudolfa Petersdorffa - dziś znanego jako Dom Handlowy Kameleon). Reżyser zręcznie zestawia oryginalne projekty twórcy ze współczesnymi obrazami, jednocześnie wplatając w to refleksje innych architektów i użytkowników tych wyjątkowych budynków, będących świadectwem rzetelności i ponadczasowości wizjonerskich projektów

Kiedy? 5 października (sobota), godz. 17:00. Po seansie dyskusja

Wizje Ericha Medelsohna (Mendelsohns: Incessant Visions); Reż. Dukie Dror
Wizje Ericha Medelsohna (Mendelsohns: Incessant Visions); Reż. Dukie Dror
Fot. mat. dystrybutora

4. Kevin Roche. Architekt dyskretny (Kevin Roche: The Quiet Architect); Reż. Mark Noonan

Reżyser przygląda się klasycznym realizacjom projektanta – takim jak budynki Ford Foundation, Oakland Museum i nowojorskie Metropolitan Museum of Art – stawiając pytanie, czy po latach są one wciąż zgodne z credo ich twórcy, który głosił, że "obowiązkiem współczesnego architekta jest budowanie społeczności".

Kiedy? 5 października (sobota), godz. 20:00. Po seansie dyskusja

Zobaczcie zwiastun:

5. Opera paryska; Reż. Jean-Stephane Bron

Film opowiadający o jednym z największych, najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych teatrów na świecie. Jest on jednak również jedną z najbardziej skrytych, zamkniętych w sobie instytucji kultury na świecie, której kulisy funkcjonowania są w zasadzie nieznane. Film pokazuje to, co dla widza opery może być niezauważalne: mechanizmy i ludzi niezbędnych do prawidłowego działania budynku i instytucji, a także szeroki społeczno-kulturowy kontekst związany z tą placówką.

Kiedy? 6 października (niedziela), godz. 17:00. Po seansie dyskusja

Festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie odbędzie się między 2 a 6 października w Kinie Nowe Horyzonty i wielu innych przestrzeniach Wrocławia. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.

Bilety na festiwalowe pokazy dostępne są na stronie: kinonh.pl. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej MIASTOmovie oraz kanałach na Facebooku i Instagramie.

Skomentuj:

MIASTOmovie - 5 filmów o architekturze, które musicie zobaczyć