polska architektura
Rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie [WIEŚCI Z BUDOWY]
Trwają prace związane z rozbudową Planetarium Śląskiego w Chorzowie – największego i najstarszego obiektu tego typu w Polsce. Zaprojektowane przez Zbigniewa Solawę planetarium zostanie zmodernizowane i rozbudowane – powiększy swoją powierzchnię o ponad 3 tysiące metrów kwadratowych.
Konkurs Building of the Year 2021 ArchDaily: zobaczcie nominacje z Polski
W pierwszym etapie konkursu Building od the Year 2021, organizowanego przez platformę ArchDaily, znalazło się kilkanaście obiektów z Polski. Oto one!
Krzysztof Mycielski z Grupa 5 Architekci o udziale w konkursie Wienerberger Brick Award [WYWIAD]
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie Wienerberger Brick Award? Co można dzięki niemu zyskać? Zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Mycielskim z pracowni Grupa 5 Architekci, współtwórcą projektu budynku Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, nagrodzonego zarówno w lokalnej, jak i globalnej edycji Wienerberger Brick Award.
Mies van der Rohe Award 2022: polskie nominacje
Poznaliśmy dwadzieścia obiektów z Polski nominowanych przez polskich ekspertów do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe. Kto powalczy u o tytuł najlepszego budynku Europy?
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
W Warszawie, przy stacji metra Politechnika, pojawił się mural, przypominający stronę ogłoszeniową w gazecie. W ten sposób artyści z Good Looking Studio chcą wyrazić swoje wsparcie dla branży gastronomicznej.
Najciekawsze domy autorstwa 81.WAW.PL zrealizowane w 2020 roku
Zaprojektowanie domu, który będzie w pełni odpowiadał na potrzeby mieszkańców nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli projekt wiąże się z ograniczeniami, takimi jak kształt czy powierzchnia działki oraz odległość od sąsiednich zabudowań. Zobaczcie kilka najciekawszych ubiegłorocznych realizacji warszawskiej pracowni architektonicznej 81.WAW.PL
RE: BRRRDA HOUSE – dom na Mazurach nawiązujący do domków letniskowych Brda
RE: BRRRDA HOUSE to najnowszy projekt Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Tym razem inspiracją był mazurski krajobraz, wakacyjna sceneria, domki Brda i krople deszczu.
W sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstanie inwestycja typu mixed-use. Zaprojektował ją Rainer Mahlamäki
Fiński deweloper YIT otrzymał pozwolenie na budowę nowego, wielofunkcyjnego obiektu w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel pracowni Lahdelma&Mahlamäki Architects.
Tak zmienią się park i szklarnie Urlicha przy CH Wola Park. Ruszają prace konserwatorskie
Teren w sąsiedztwie centrum handlowego Wola Park ma przejść metamorfozę. Koncepcję zagospodarowania, na którą składa się odrestaurowanie parku i zabytkowych szklarni, opracowała warszawska pracownia WXCA. Szklarnie mają stać się przestrzenią odpoczynku, rekreacji, edukacji i spotkań z kulturą.
"Przy projektowaniu placu trzeba myśleć o każdej skali i wszystkich aspektach" - Piotr Orzeszek ze studia Stvosh [WYWIAD]
W listopadzie 2020 roku minęło 12 lat od ostatniego, gruntownego remontu Placu Matejki w Krakowie. Jaką funkcję dziś pełni to miejsce? Czy to bardziej "trakt przelotowy" czy punkt docelowy"? Zapraszamy na rozmowę z Piotrem Orzeszkiem ze studia Stvosh, architektem odpowiedzialnym za projekt i nadzór autorski podczas tej realizacji.
Nowy magazyn zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie - betonowa, nowoczesna bryła z wewnętrnym ogrodem
Zakończyły się prace budowlane przy nowym magazynie zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na ulicy Trawiastej 29 w Warszawie. Betonową, nowoczesną bryłę, wybudowaną z poszanowaniem otaczającego lasu, zaprojektowali architekci z Atelier Tektura.
Dom pod Krosnem Odrzańskim. Nawiązanie do architektury polskiej wsi w niecodziennym układzie przestrzennym
Ten oryginalny projekt domu pod Krosnem Odrzańskim powstał w pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Projektanci postawili sobie za cel stworzenie budynku, który na tyle mocno wchodziłby w relację z otaczającą go naturalną przestrzenią, że sprawiałby wrażenie, jakby stał tam od zawsze. Budowa już trwa.
Biuro Codelab i umlaut w Szczecinie od MIXD. Motywem przewodnim stała się podróż
Firmy Codelab i umlaut pracują przede wszystkim z klientami z branży automotive. Tworzą oprogramowania pozwalające w pełni cieszyć się jazdą samochodem. Nic dziwnego, że MIXD projektując ich szczecińskie biuro, wybrał podróż na motyw przewodni. Znajdziemy tu stacje benzynowe, przydrożne bary, plaże, kempingi i turystyczne trasy.
Osiedle Finale Apartments na warszawskim Mokotowie. Trzy nowoczesne bryły projektu Bogdana Kulczyńskiego
Finale Apartments to zespół trzech budynków na warszawskim Mokotowie, zaprojektowanych przez architekta Bogdana Kulczyńskiego, założyciela pracowni Kulczyński Architekt Kameralne osiedle jest pełne ciekawych rozwiązań projektowych.
F25 - drewniany budynek mieszkalny na warszawskiej Pradze. Projekt nawiązuje do dawnej architektury dzielnicy
Architekci z pracowni MFRMGR pokazali nowatorski projekt budynku przy ul. Frycza-Modrzewskiego na warszawskiej Pradze. Bryła idealnie łączy nowoczesność z tradycją prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy.
TBS na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu. Budynek, który ma łączyć pokolenia
Na modelowym osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu jeden z budynków należy do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Ten nowoczesny budynek z założenia ma łączyć pokolenia.
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Jury nagrodziło polskich architektów za projekty Wooden Eco-House in the Forest oraz Moon House.
Jan Karpiel-Bułecka: Dom jest centrum świata. Mój to Podhale. Poświęciłem się, teraz idę dalej [WYWIAD]
Byliśmy zgaszeni, musieliśmy mocno balansować między oczekiwaniami innych, a własnymi ambicjami – zdradza Jan Karpiel-Bułecka jr. w noworocznej rozmowie o życiu i architekturze na Podhalu. Jako góral i potomek słynnego Jana Karpiela Bułecki seniora czuł misję kultywowania lokalnych tradycji i kultury. Własne ambicje tworzenia nowoczesnych projektów chował do szuflady. W końcu zdradza, czym chce zaskoczyć w nowym roku.
Slab House - dom pod Poznaniem wpisany w zbocze wzgórza. Jest jak zbudowany z klocków LEGO
Slab House to nowa realizacja poznańskiej pracowni mode:lina. Architekci stanęli przed nie lada wyzwaniem aby wpisać nowoczesną bryłę domu w mocno nachylone zbocze wzgórza.
Hi Piotrkowska z pozwoleniem na użytkowanie. Inwestycja przy Piotrkowskiej z najwyższym budynkiem w mieście
Firma Master Management Group (MMG) uzyskała pozwolenie na użytkowanie dla kompleksu mixed-use Hi Piotrkowska. Projekt kompleksu z 82-metrową wieżą powstał w pracowni PRC Architekci.
Modułowy dom na lockdown na Pomorzu. Powstał w 3 miesiące
To miało być miejsce w sam raz na lockdown. Azyl, w którym właściciele mogliby wygodnie spędzić całe lato. Pomysł na budowę zrodził się w połowie kwietnia. Już w lipcu, 145-metrowy, nowoczesny dom był już gotowy. Jak powstawał dom modułowy Smart-Mod?
W centrum Gdyni powstanie jedna z najwyższych i największych polskich inwestycji mieszkalno-usługowych. To projekt pracowni Grupa 5 Architekci
Pracownia Grupa 5 Architekci zwyciężyła międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt inwestycji, którą Grupa Allcon zrealizuje w centrum Gdyni. Dominanta mieszkaniowa będzie miała ok. 120 metrów, co lokuje budynek w czołówce polskich wysokościowców.
"Archiprzewodnik po Europie" - instrukcja czytania architektury. Zapraszamy na live z Robertem Koniecznym i Tomaszem Malkowskim
Robert Konieczny i Tomasz Malkowski, autorzy książki "Archiprzewodnik po Europie", zabiorą nas w wirtualną podróż po najodważniejszych dziełach architektury współczesnej na Starym Kontynencie. Już 17 grudnia zapraszamy na wieczór autorski online!
Superkomputer ukryty w bunkrze. Centrum Kompetencji STOS w na Politechnice Gdańskiej projektu Arch-Deco
Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się właśnie budowa najnowocześniejszego centrum informatycznego w naszej części Europy – Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). W jego ramach powstanie m.in. specjalna serwerownia z superkomputerem zdolnym do wykonywania skomplikowanych obliczeń i symulacji. Inteligentny obiekt oraz jego bezpośrednie otoczenie opakowane będą w funkcjonalną formę architektoniczno-urbanistyczną spod kreski gdyńskiego biura Arch-Deco.
Pierwsza prywatna wystawa archeologiczna na terenie Bulwarów Książęcych we Wrocławiu. Eksponaty znaleziono na budowie
Budowie Bulwarów Książęcych, realizowanych we Wrocławiu przez BPI Real Estate Poland towarzyszyły odkrycia archeologiczne. Znaleziska zostały częściowo wyeksponowane w ramach wystawy stałej na terenie inwestycji. Jest to pierwsza tego typu prywatna wystawa w Polsce. Pozostała część eksponatów trafiła do zbiorów Muzeum Miejskiego
Fasada Roku 2020 – znamy wyniki jury. Gdzie znajdują sie budynki o najpiękniejszych fasadach?
Poznaliśmy werdykt jurorów konkursu Fasada Roku 2020. Biała koło Częstochowy, Gdańsk, Gdynia, Kożuchów, Kraków, Kwirynów, Leszno, Lublin, Poznań, Stalowa Wola, Toruń, Wola Kopcowa, Wrocław – to te miejscowości w swoich granicach administracyjnych skrywają zwycięzców i wyróżnionych.
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Święta Bożego Narodzenia nadchodzą wielkimi krokami, a z nimi dylemat, jakie prezenty przygotować w tym roku dla najbliższych. Przedstawiamy kilka pomysłów na świąteczne upominki, które ucieszą miłośników architektury i designu.
Kompleks P4 autorstwa JEMS Architekci - nowoczesny brutalizm na warszawskim Służewcu
Kompleks P4 autorstwa warszawskiej pracowni JEMS Architekci, otrzymał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii architektura komercyjna. Przyjrzyjmy się bliżej tej realizacji.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy: znamy wyniki! Żłobek w Wesołej potrójnym zwycięzcą
Poznaliśmy wyniki 6. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Nagrody przyznane zostały w sześciu kategoriach. Oto najlepsze stołeczne inwestycje i wydarzenia 2019 roku.
CUT House - oryginalny dom jednorodzinny w centrum Krakowa
CUT House to nowa realizacja biura projektowego KUMSTUDIO Łukasz Skorek. Nowoczesny, oryginalny dom jednorodzinny stanął w centrum Krakowa, w dość intensywnej miejskiej zabudowie.