Studio Heatherwick zaprojektowało gigantyczną pergolę w Tokio
W Tokio ruszyła budowa nowej dzielnicy Toranomon-Azabudai. Pierwszym budynkiem będzie gigantyczna pergola, zaprojektowana przez Studio Heatherwick.
Toranomon-Azabudai to nowa inwestycja w centrum Tokio. Zakłada uczynienie z dwóch dzielnic miasta: Toranomon oraz Azabudaii, nowoczesnej osady miejskiej, łączącej megalopolis z wioską. Bardzo ważne miejsce w projekcie zajmuje zieleń, a centralnym punktem „osady” ma być gigantyczna pergola.
Jej projekt stworzyła londyńska firma projektowo-architektoniczna Studio Heatherwick, prowadzona przez Thomasa Heatherwicka,
odpowiedzialnego m.in. za projekt i wykonanie znicza olimpijskiego na igrzyska w Londynie w 2012 r. Pergola to pierwsza realizacja londyńskiego studia w Japonii. Bryła będzie łączyć przestrzeń publiczną ze sklepami, szkołą, biurami, hotelem i świątynią, z przestrzenią prywatną, czyli apartamentami.
Budynek stanie na centralnym placu o powierzchni 6 tys. m. kw. (cała „osada” zajmie ponad 8 hektarów). W najwyższym punkcie będzie miał 43 m. wysokości: 13 pięter, z czego sześć będzie schowanych pod ziemią. Bryła przypomina łagodnie opadające zbocze, wbijające się w ziemię. Dzięki temu do podziemi, w których zaprojektowane są sklepy, dotrze sporo naturalnego światła. W przeszkleniach zostanie wykorzystana tradycyjna japońska technika trawienia szkła: edo kiriko. Na sztucznym zboczu powstanie ogólnodostępny ogród. Zieleń wspinająca się na zakrzywioną strukturę, uczyni bryłę przyjazną człowiekowi.
Obok pergoli powstaną także inne budynki o falistej strukturze, jak np. szkoła dla 700 uczniów z zagranicy, o nazwie The British School w Tokio. Wszystkie bryły zostaną połączone podziemnym tunelem o długości 700 metrów, w którym znajdzie się również spora hala gastronomiczna.
Całość energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, zgodnie z założeniami międzynarodowej inicjatywy środowiskowej RE100. Budynek ma szansę otrzymać certyfikat zgodności z normą WELL Bulding Standard (jego otrzymanie uwarunkowane jest pozytywnym oddziaływaniem budynku na komfort i zdrowie człowieka).
Budowa pergoli projektu Heatherwicka ruszyła w sierpniu 2019 r. Ma się zakończyć w marcu 2023 r. W „osadzie” staną także m.in. trzy wieżowce zaprojektowane przez Pelli Clarke Pelli Architekci, z których jeden o wysokości ok. 330 m. będzie najwyższym budynkiem w Japonii.
- Więcej o:
Nakagin Capsule Tower w Tokio. Rozebrany symbol architektury metabolistycznej
Tokio, czyli las - wywiad z japońskim architektem Sou Fujimoto
Alpejskie klimaty na przedmieściach Tokio
Dom w Tokio
Thomas Heatherwick - architekt wyjątkowy
Thomas Heatherwick - sztukmistrz z Londynu
Opuszczony szpital w Japonii. Kiedyś pełen pacjentów, dziś przeraża
Bryła surowego betonu i labirynt korytarzy. Biurowiec chaos z Japonii