architektura na świecie

 • Spalarnia śmieci CopenHill w Kopenhadze (Dania). Projekt: BIG

  Nagrody ArchDaily Building of the Year 2020 przyznane

  Ogłoszono właśnie wyniki konkursu Building of the Year 2020, organizowanego przez ArchDaily. Niestety, nagrody nie zdobyła baza kajakarska w Augustowie zaprojektowana przez pracownię PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne i INOONI Jakub Zygmunt. Była to jedyna polska realizacja, która znalazła się w ścisłym finale konkursu.

 • dom, drewno, architektura świat, Belgia, krajobraz flamandzki, dobudowa, ażur, konstrukcja, rzeźba

  Stare gospodarstwo zamienili w dom marzeń

  Dawniej krajobraz regionu flamandzkiego był jednym z ulubionych miejsc ekspresjonistów. W tym duchu architekci Wim Goes Architectuur dokonali przebudowy jednego z tamtejszych gospodarstw.

 • Serpentine Pavilion 2020 zaprojektowany przez Counterspace

  Pawilon Serpentine 2020 zaprojektowało studio Counterspace z RPA. Powstanie z korka i cegieł z recyklingu

  Sumayya Vally, Sarah de Villiers i Amina Kaskar z pracowni Counterspace, zaprojektowały tegoroczny Serpentine Pavilion - letni pawilon Serpentine Gallery w Londynie. Motywem przewodnim będą doświadczenia londyńskich imigrantów.

 • Igualda - cmentarz. Proj. Enric Miralles i Carme Pinós

  Betonowa nekropolia w Hiszpanii. Cmentarz w mieście Igualada

  Zaledwie 70 kilometrów od Barcelony, w niewielkim mieście Igualada, znajduje się nietypowy cmentarz. Choć został zaprojektowany w latach 80. XX wieku, to do dziś wśród mieszkańców miasta budzi wiele kontrowersji.

 • Pawilon MultiPly w Madrycie

  MultiPly - pawilon z drewna amerykańskiego tulipanowca na Festiwalu Designu w Madrycie

  Od 1 lutego 2020 roku przy wejściu do Casa de Campo - największego miejskiego parku w Madrycie, stoi MultiPly. Ośmiometrowy, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla pawilon wykonany wyłącznie z drewna amerykańskiego tulipanowca. Konstrukcja powstała specjalnie na trwający właśnie w hiszpańskiej stolicy Festiwal Designu.

 • Willa Crisss Cross w Lublanie. Proj. OFIS Arhitekti

  Willa Criss Cross w Lublanie. Zabawa geomertią

  Willę Cross Cross w Lublanie, zaprojektowaną przez słoweńską pracownię OFIS Arhitekti, wyróżnia nietypowa elewacja z metalowych paneli.

 • Nowoczesny, nieduży domek w Wielkiej Brytanii

  Dom, który może powstać w zaledwie kilka godzin

  Estoński kolektyw architektów Kodasema stworzył niezwykły projekt małego, lecz bardzo funkcjonalnego domku mieszkalnego w Wielkiej Brytanii. Konstrukcja budynku jest wynikiem innowacyjnych i oryginalnych pomysłów, natomiast wnętrze wyróżnia się funkcjonalnością. Największe zaskoczenie wzbudza jednak fakt, że domek można zbudować w zaledwie kilka godzin!

 • Dom Rietvelda w Utrechcie

  Foto-wycieczka po niezwykłym Domu Rietvelda w Utrechcie

  Modernistyczną willę, nazwaną "Domem Rietvelda" zaprojektował Gerrit Rietveld dla dr Truus Schröder-Schräder i trójki dzieci. W 2000 roku dom został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybitną realizację uwiecznił fotograf architektury Stijn Poelstra.

 • Empire House. Proj. pracownia Medusa Group

  Empire House w Londynie - przebudowa pofabrycznego budynku z lat. 30 według projektu Medusa Group

  Empire House, w londyńskiej dzielnicy Whitechapel, powstał w 1935 roku. Budynek w stylu art déco zaprojektował Hume Victor Kerr. Architekci z pracowni Medusa Group zmodernizowali obiekt, tworząc nowoczesną przestrzeń biurową i co-workingową.

 • Budowa szpitala w Wuhan dla zarażonych koronawirusem.

  W Wuhan budują szpitale dla zarażonych koronawirusem. Mają powstać w 10 dni

  W chińskim mieście Wuhan trwa budowa szpitali dla zarażonych koronawirusem 2019-nCoV. Oba budynki, mogące pomieścić ponad 2 tys. pacjentów powstają w błyskawicznym tempie - ich budowa potrwa 10 dni. Szpitale w Wuhan mają być gotowe już na początku lutego. Przebieg prac można na bieżąco śledzić w internecie.

 • Taliesin West w Arizonie; proj. Frank Lloyd Wrigt

  Szkoła Architektury Franka Lloyda Wrighta w Taliesin zostanie zamknięta. Istniała prawie 90 lat

  Po prawie 90 latach istnienia, Szkoła Architektury Franka Lloyda Wrighta zostanie zamknięta. Instytucja nie mogła dojść do porozumienia z Fundacją Franka Lloyda Wrighta w sprawie utrzymania otwartego charakteru szkoły.

 • Wortrubakirche w Wiedniu. Proj. Fritz Wortruba

  Wotrubakirche w Wiedniu - architektura z betonu i światła [IKONY ARCHITEKTURY]

  Wotrubakirche, czyli wiedeński kościół Świętej Trójcy, to ikona brutalistycznej architektury, w której można się doszukać wpływów futuryzmu, ekspresjonizmu czy początków nadchodzącego dekonstruktywizmu. Wyglądająca z zewnątrz trochę przerażająco bryła od środka skąpana jest w świetle, co w połączeniu z monumentalnym charakterem wnętrza stanowi kontynuację tradycji budowlanej kościoła rzymskokatolickiego, w której Bóg często jest nazywany światłością - kościoły były projektowane tak, by w przestrzeni ołtarza rozgrywały się ciekawe efekty światłocieniowe.

 • Antilia Tower w Mubaju - największy i najdroższy dom jednorodzinny na świecie

  Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata

  Dwa miliardy dolarów - na tyle wyceniany jest dom multimilionera z Mumbaju, Mukesha Ambaniego. Ten indyjski potentat przemysłowy, który dorobił się fortuny na handlu ropą i energią, nie wybudował sobie jednak pałacu w stylu Blake`a Carringtona. Wraz z żoną, matką i trójką dzieci zamieszkał w wieżowcu jednorodzinnym liczącym 173 metry wysokości! Oto Antilia Tower - najdroższy i największy dom jednorodzinny na świecie.

 • Habitat 67 w Montrealu. Proj. Moshe Safdie

  Habitat 67 w Montrealu - kompleks mieszkalny Moshe Safdiego z 1967 roku [IKONY ARCHITEKTURY]

  Wybudowany w 1967 roku Habitat 67 w Montrealu to jeden z najbardziej oryginalnych budynków XX wieku. Składa się on z 354 identycznych prefabrykowanych żelbetowych elementów, zestawionych w różnych konfiguracjach.

 • „Cycling throug Water - ścieżka rowerowa w Belgii biegnąca przez środek jeziora. Proj. BuroLandschap

  Ścieżka rowerowa przez środek jeziora

  W prowincji Limburgia w Belgii, w centrum rekreacyjnym Bokrijk w Genk, w 2016 roku powstała ścieżka rowerowa biegnąca przez środek jeziora. Za projekt odpowiada belgijska pracownia architektoniczna BuroLandschap.

 • Wyspa Jednorożca - masterplan. Proj. Zaha Hadid Architects

  Pierwszy budynek na Wyspie Jednorożca prawie gotowy. To projekt Zaha Hadid Architects

  Dobiega końca budowa pierwszego budynku na Wyspie Jednorożca (Unicorn Island) w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan. Projekt całości powstał w pracowni Zaha Hadid Architekts.

 • La Fabrica - metamorfoza opuszczonej fabryki cementu w miejscowości Sant Just Desvern koło Barcelony według projektu pracowni RBTA - Ricarda Bofilla

  Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!

  Gdy tylko Ricardo Bofill zobaczył w 1973 roku opuszczoną fabrykę cementu w Sant Just Desvern w pobliżu Barcelony, postanowił tchnąć w nią drugie życie. Tak powstała La Fábrica - malownicza ruina przekształcona w dom i pracownię architekta.

 • Firminy

  Firminy - miasto Le Corbusiera [FOTORELACJA]

  Firminy-Vert to dzielnica francuskiego miasta Firminy, zaprojektowana zgodnie z wielkimi ideami "ojca modernizmu" Le Corbusiera. Zobaczcie wyjątkową fotorelację z miasta pełnego perełek modernistycznej architektury.

 • Villa 360 - projekt: pracownia 123DV

  Willa 360° zaprojektowana z myślą o... czworonogach

  Architekci z holenderskiej pracowni 123DV dostali nietypowe zlecenie. Mieli zaprojektować willę tak, aby czuli się w niej dobrze nie tylko właściciele, ale również ich czworonogi.

 • Petržalka w Bratysławie

  U nas bloki, na Słowacji panelaki. Petržalka - jedno z największych blokowisk Europy

  Bloki na bratysławskiej Petržalce tworzą świat jakby dobrze nam znany, lecz jednak równoległy. Krótki film Juraja Chlpika i Kala Karmana opowiada o codziennym życiu na jednym z największych blokowisk Europy.

 • Sklep IKEA w Wiedniu przy Westbahnhof. Proj. Querkraft Achitekten

  Powstaje nowy sklep IKEA w Wiedniu. Bez parkingu, z zielonymi fasadami i tarasem na dachu

  W Wiedniu, tuż przy stacji Westbahnhof, powstaje nowy sklep IKEA. Projekt przygotowała pracownia Querkraft Achitekten.

 • Neratov v Orlických horách - kościół w Czechach ze szklanym dachem

  Neratov - kościół w Czechach ze szklanym dachem

  Neratov v Orlických horách to czeska osada położona zaledwie kilkaset metrów od polskiej granicy. Właśnie tu znajduje się XVIII-wieczny kościół, na ruinach którego w 2007 roku zamontowano szklany dach. Puste, surowe mury i widok nieba znakomicie symbolizują trudną historię tego miejsca.

 • mumok w Wiedniu

  Nowoczesny Wiedeń - budynki, które warto zobaczyć [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]

  Wiedeń - to nie tylko Mozart, barokowe pałace i mieszczańskie kamienice. Stolicę Austrii kojarzymy też z wielkim parkiem rozrywki Prater, albo z ekstrawaganckimi domami Friedensreicha Hundertwassera. Ale w Wiedniu zobaczyć można także całkiem sporo nowoczesnej architektury. Są budynki, które wyszły spod ręki najbardziej znanych architektów, są też realizacje wyróżniające się odważnym czy nowatorskim podejściem do zagadnień np. mieszkalnictwa czy rewitalizacji. Oto niektóre z nich.

 • Tecent Campus w Shenzhen. Proj. MVRV

  Tecent Campus od MVRDV w Shenzhen. Inteligentna dzielnica w formie pasma górskiego

  Holenderskie biuro MVRDV zaprezentowało właśnie nowy projekt dla firmy Tencent - chińskiego giganta technologicznego. Campus Tecent - nowa inteligentna dzielnica z biurami, domami dla pracowników Tencent, centrami handlowymi, obiektami użyteczności publicznej, szkołami o centrum konferencyjnym, ma powstać na 133-hektatowej działce, nad zatoką Qianhai w Shenzhen.

 • Nowa skóra biurowca z Szanghaju

  Z biurowca w inkubator High-Techu. Nowa skóra budynku z Szanghaju

  Adaptacje starych budynków do nowych celów to coraz częstsze zadanie stawiane przed architektami. Położone w centrach miast budynki z minionych lat często mają jeszcze solidną konstrukcję, ale zdążyły się już zestarzeć estetycznie. Alternatywą dla drogiego wyburzania i stawiania nowych gmachów jest ubranie istniejących budynków w nową, świeżą i atrakcyjną skórę.

 • Pirelli Tire Building w New Haven. Proj. Marcel Breuer

  Pirelli Tire Building - brutalistyczny biurowiec Marcela Breuera sprzedany. Będzie tu hotel

  IKEA sprzedała za 1,2 mln dolarów biurowiec Pirelli Tire Building w New Haven. Budynek, zaprojektowany w latach 60. przez Marcela Breuera, ma stać się wkrótce butikowym hotelem.

 • Biuro KERN Innovations w Monachium.

  Biuro KERN Innovations - mariaż industrialnego stylu i duńskiego wzornictwa

  KERN Innovations to firma działająca na pograniczu architektury, technologii i designu. Jej założyciel Markos Kern, określa ją "multidyscyplinarnym laboratorium kreatywnym". Tę ideę dobrze odzwierciedla biuro firmy w Monachium.

 • Downtown Brooklyn. Proj. BIG i WXY

  Downtown Brooklyn - BIG i WXY przedstawili projekt kolorowej, przyjaznej mieszkańcom dzielnicy

  Downtown Brooklyn jest trzecią co do wielkości centralną dzielnicą biznesową w Nowym Jorku (po Midtown Manhattan i Lower Manhattan). Niebawem czekają ją zmiany – architekci z BIG i WXY przedstawili plan, który ma na celu poprawę komfortu pracy i życia w dzielnicy.

 • Woven City w Japonii. Projekt BIG dla koncernu Toyota.

  Woven City - w Japonii powstaje miasto przyszłości. To projekt BIG dla koncernu Toyota

  U podnóża góry Fuji w Japonii powstaje Woven City - miasto przyszłości, inkubator wiedzy i techniki, w którym wykorzystane zostaną najnowsze technologie. Projekt stworzyło duńskie studio architektoniczne BIG, którego dziełem są m.in. 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Lego House w Danii i Google Mountain View. Koncept powstał dla japońskiej firmy samochodowej Toyota. Został zaprezentowany podczas targów Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas.

 • Wilno - dzielnica Fabianiszki zagrała Prypeć w serialu Czarnobyl.

  Gdzie kręcono Czarnobyl? Fabianiszki w Wilnie zagrały Prypeć

  Wyprodukowany przez HBO w 2019 roku "Czarnobyl" to jeden z najlepszych seriali 2019 roku. 5-odcinkowy mini-serial kręcono na Litwie. Elektrownię w Czarnobylu zagrała Ignalińska Elektrownia Jądrowa, a sceny z miasta Prypeć kręcono w dzielnicy Fabianiszki w Wilnie. Pojechaliśmy do Fabianiszek poszukać serialowych kadrów.