Polska bryłuje

 • Industrialny biurowiec we Wrocławiu [PROJEKT]

  Industrialny biurowiec we Wrocławiu [PROJEKT]

  We Wrocławiu przy ul. Krakowskiej powstaje nowy biurowiec. Projekt, na zlecenie firmy Kontor, przygotowała wrocławska pracownia architektoniczna AP Szczepaniak. <br>

 • Gwiazda morza - nowy hotel z wyrazistym designem [PROJEKT]

  Gwiazda morza - nowy hotel z wyrazistym designem [PROJEKT]

  We Władysławowie powstaje luksusowy hotel. Gwiazdę Morza wyróżnia wyrazista aranżacja wnętrz, ścianka wspinaczkowa, która pnie się przez wszystkie kondygnacje budynku i widok na morze roztaczający się z okien i tarasów.

 • Sinfonia Varsovia Centrum: nowe wizualizacje siedziby orkiestry

  Sinfonia Varsovia Centrum: nowe wizualizacje siedziby orkiestry

  Na Kamionku powstaje Sinfonia Varsovia Centrum - nowe muzyczne miejsce dla Warszawy, skupione wokół orkiestry Sinfonia Varsovia. Kolejny etap prac projektowych został zakończony, czego efektem jest przyjęty projekt koncepcyjny.  

 • W kamienicy komunalnej jak w apartamentowcu [METAMORFOZA]

  W kamienicy komunalnej jak w apartamentowcu [METAMORFOZA]

  Kamienica komunalna przy ulicy Targowej w Warszawie przeszła gruntowny remont, który trwał półtora roku i kosztował 4,75 miliona złotych. W jego wyniku powstało 19 przestronnych mieszkań, sześć z nich to lokale socjalne.

 • Trójpolówka w trójwymiarze. ZTPO nominowane do nagrody Mies van der Rohe

  Trójpolówka w trójwymiarze. ZTPO nominowane do nagrody Mies van der Rohe

  Krakowska Spalarnia została nominowana do jednej z najważniejszych nagród architektonicznych Unii Europejskiej - Mies van der Rohe Award 2017 - przyznawanej co dwa lata w dziedzinie architektury współczesnej.

 • Najlepiej zaprojektowane biuro 2016 roku znajduje się w Polsce [WIDEO]

  Najlepiej zaprojektowane biuro 2016 roku znajduje się w Polsce [WIDEO]

  Nagroda Finest Interior Award 2016 w kategorii na najlepiej zaprojektowane biuro przyznana została pracowni mode:lina za projekt aranżacji wnętrz dla firmy Opera Software we Wrocławiu.

 • Varso - najwyższy wieżowiec w Polsce już w budowie

  Varso - najwyższy wieżowiec w Polsce już w budowie

  Ruszyła budowa najwyższego wieżowca w Polsce. Drapacz chmur będzie miał 230 metrów do dachu i 80-metrową iglicę. Budynek zaprojektowany w pracowni Foster + Partners stanie w Warszawie wzdłuż zachodniego odcinka ulicy Chmielnej.

 • Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]

  Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]

  Okres PRL kojarzy się z masową produkcją szarych, monotonnych osiedli, setek jednakowych bloków z prefabrykatów, przemysłowo produkowanych domów, jednakowych w każdym zakątku kraju. Wiele z tego poglądu jest prawdą, jednak niektórym architektom nawet w tamtych trudnych czasach udawało się stworzyć formy budynków mieszkalnych, które odstają od stypizowanej masówki. Oto kilka przykładów.

 • Hotel butikowy- Lemon Resort SPA

  Hotel butikowy- Lemon Resort SPA

  Lemon Resort Spa to nowoczesny hotel butikowy znajdujący się w Gródku nad Dunajcem. Jego wyjątkowa architektura bazuje na budynkach wzniesionych w tym miejscu w latach 70. XX wieku. Prosta bryła, płaski dach, kameralne założenie przestrzenne i przeszklenia otwierające wnętrze na otaczający krajobraz wyznaczyły koncepcję architektoniczną dla całego obiektu.

 • Villa Alouette - nowe bloki z inteligentnym systemem zarządzania [WROCŁAW]

  Villa Alouette - nowe bloki z inteligentnym systemem zarządzania [WROCŁAW]

  Trwa budowa nowych bloków na skraju Parku Grabiszyńskiego we Wrocławiu. W jednym z budynków powstanie świetlica dla dzieci połączona z ogródkiem, a mieszkania zostaną wyposażone w inteligentny system sterowania. Dodatkowo w ramach inwestycji deweloper zbuduje fragment ulicy Rymarskiej.

 • Międzypokoleniowe Centrum Edukacji na Wilanowie - gotowe!

  Międzypokoleniowe Centrum Edukacji na Wilanowie - gotowe!

  Ukończono budowę Międzypokoleniowego Centrum Edukacji na warszawskim Wilanowie.To nowoczesny, wielofunkcyjny budynek, który zintegruje kilka pokoleń. Został zaprojektowany jako miejsce spotkań edukacji i odpoczynku. Inwestycję na zlecenie Zarządu Dzielnicy Wilanów zrealizowała Skanska.

 • Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. W Poznaniu robią to inaczej

  Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. W Poznaniu robią to inaczej

  O świetnym projekcie termomodernizacji poznańskich bloków z wielkiej płyty pisaliśmy tuż po wykonaniu pierwszego z nich. Od tego czasu ocieplono kolejne budynki z zastosowaniem opracowanego wcześniej motywu.

 • Łódź Fabryczna [NOWE ZDJĘCIA]

  Łódź Fabryczna [NOWE ZDJĘCIA]

  Dworzec Łódź Fabryczna to jedna z największych i najbardziej imponujących inwestycji kolejowych w Polsce. Otwarcie obiektu zgromadziło tłumy mieszkańców. Nic dziwnego Łodzianie aż pięć lat wyczekiwali uruchomienia stacji kolejowej w centrum miasta.

 • Mikrodomy w zgodzie z naturą - polskie hytte

  Mikrodomy w zgodzie z naturą - polskie hytte

  We wsi Całowanie nieopodal Warszawy powstaje kompleks nowoczesnych,drewnianych domów inspirowanych filozofią skandynawskiej hytte - dostępnego przez cały rok i wkomponowanego w otaczającą naturę sąsiedniego domu.

 • Hotel Harnaś: nowe wnętrza tatrzańskiej perły modernizmu

  Hotel Harnaś: nowe wnętrza tatrzańskiej perły modernizmu

  W PRL-u luksusowy do niedawna zaniedbany - modernistyczny dom wypoczynkowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Po blisko 50 latach od wybudowania Harnaś powraca w nowej odsłonie. W 2016 roku obiekt stał się własnością firmy Bukovina. Przeprowadzono w nim gruntowny remont, chcąc przywrócić mu dawną świetność.

 • Makabryła z widokiem na Tatry - nowa wieża w Krakowie

  Makabryła z widokiem na Tatry - nowa wieża w Krakowie

  W Krakowie przy ulicy Wodociągowej powstaje prywatna wieża widokowa. Ceglana, czterokondygnacyjna budowla ma służyć do podziwiania panoramy Tatr i okolicznych zabytków. Plany psuje jednak krakowski smog.

 • Mariaż mody i architektury - projekt dla Prady [WARSZAWA]

  Mariaż mody i architektury - projekt dla Prady [WARSZAWA]

  Ikoniczne budynki funkcjonują nie tylko w miejscu, w którym zostały zbudowane, lecz również mają swoje drugie życie w przestrzeni symbolicznej,podobnie jak dzieła sztuki i ich reprodukcje. Fotografie dzieł architektury obiegają media, a kształt bryły działa jak znak graficzny identyfikujący miejsce. Aleksander Łapiński zaprojektował Dom Mody Prada w Warszawie z intencją wykreowania nowej ikony.

 • Budowa biurowca Ogrodowa 8 Office rozpoczęta [ŁÓDŹ]

  Budowa biurowca Ogrodowa 8 Office rozpoczęta [ŁÓDŹ]

  Rozpoczęła się budowa nowego biurowca w Łodzi - Ogrodowa 8 Office. Budynek powstanie obok odrestaurowanego hotelu andel's. Biurowiec zaoferuje 28 600 m kw. powierzchni najmu, w tym 3 900 m kw. powierzchni handlowo-usługowej w pasażu na parterze obiektu. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2018 r.

 • Wrocławski modernizm oczami dzieci - ilustrowana mapa

  Wrocławski modernizm oczami dzieci - ilustrowana mapa

  Wrocław może pochwalić się obiektami architektonicznymi z różnych epok, wciąż jednak głównie eksponuje się zabytki średniowieczne i barokowe, zapominając, że to co może miasto wyróżniać to dziedzictwo epoki modernizmu. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach mikrograntów ESK 2016 powstała ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą współtworzyły dzieci.

 • Świąteczne dekoracje polskich miast

  Świąteczne dekoracje polskich miast

  Tysiące iskrzących się lampek, postaci z bajek i fantazyjnie przystrojonych choinek ozdobiły place i ulice polskich miast. Iluminacje wytwarzają świąteczną aurę i przypominają o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia, szczególnie wówczas, gdy za oknami jesienna aura. Zapraszamy na fotograficzny spacer tropem świątecznych dekoracji.

 • Zamiast rozbiórki projekt przebudowy Hotelu Cracovia. Szklane bryły i wiszące ogrody

  Zamiast rozbiórki projekt przebudowy Hotelu Cracovia. Szklane bryły i wiszące ogrody

  W listopadzie Hotel Cracovia został objęty ochroną dzięki wpisowi do wojewódzkiego rejestru zabytków. Tym samym modernistyczny gmach uchroniono od planowanej rozbiórki. Po tej decyzji obecny właściciel - Echo Investment rozważa sprzedaż nieruchomości. Przyszłość Hotelu Cracovia wciąż stoi pod znakiem zapytania. Prezentujemy projekt Alicji Nowak zakładający przekształcenie budynku w Muzeum Architektury i Designu. Koncepcja architektoniczna powstała w porozumieniu z Muzeum Narodowym w Krakowie, które zabiega o kupno Cracovii.

 • Moda na neony - nowy miejski witacz w Gdyni

  Moda na neony - nowy miejski witacz w Gdyni

  Pierwszy od ponad 20 lat neon sekwencyjny rozświetlił dzielnicę Gdyni Redłowo. Jest to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Traffic Design we współpracy z Centrum Designu Gdynia.

 • Fasada jak szpalta gazety. Architekci projektują siedzibę mediów

  Fasada jak szpalta gazety. Architekci projektują siedzibę mediów

  Na sposób projektowania nowej siedziby "Wiadomości Wrzesińskich" wpływ miały dwa decydujące czynniki. Chęć odzwierciedlenia w bryle charakteru mieszczącej się w nim instytucji, jak i ograniczony budżet, który definiował skalę inwestycji. Architekci dążyli do przełożenia na formalne rozwiązania przestrzenne idei transparentności rozumianej zarówno dosłownie, jak i symbolicznie jako przejrzystość pracy dziennikarzy. Projekt siedziby "Wiadomości Wrzesińskich" powstał w pracowni Ultra Architects.

 • Nowy mural w Słupsku. Mieszkańcy są zachwyceni

  Nowy mural w Słupsku. Mieszkańcy są zachwyceni

  Dzisiaj odbyło się oficjalne odsłonięcie nowego muralu w Słupsku. To niezwykle kolorowy, bogaty w detale, pełen życia obraz przedstawiający scenki rodzajowe z życia miasta. Zobaczymy na nimi postaci związane z historią Słupska: Witkacego, Jerzego Waldorfa, czarownicę Trinę Papisten na miotle oraz wynalazcę karty pocztowej Heinricha von Stephana. To ostatni z czterech murali zrealizowanych dla Słupska przez firmę Good Looking Studio.

 • Perły Łodzi 2016 - najpiękniejsze kamienice i budynki

  Perły Łodzi 2016 - najpiękniejsze kamienice i budynki

  Łódź bywa nazywana polskim Manchesterem. Nic dziwnego, gdy z małego miasteczka liczącego w 1830 roku cztery tysiące mieszkańców za sprawą przemysłu włókienniczego miasto rozrosło się w 1900 roku do metropolii zamieszkanej przez 300 tysięcy osób. Najpiękniejsze łódzkie kamienice pochodzą właśnie z początku XX wieku - to na ten okres przypada intensywny rozwój miasta. Dziś wiele z wybudowanych wówczas pereł odzyskało swój blask. Przedstawiamy przegląd najpiękniejszych łódzkich kamienic wyłonionych w tegorocznym plebiscycie Perły Łodzi 2016. W głosowaniu wzięło udział 4,5 tysiąca osób. Łodzianie wybierali najpiękniejsze budynki w siedmiu kategoriach. Wśród nich znajdują się zarówno zabytkowe budowle, jak i współczesne realizacje. Rewitalizacje przeprowadzone przez miasto, prywatnych właścicieli oraz wspólnoty mieszkaniowe. Zobaczcie sami!

 • Klatka schodowa niczym tornado. Rzeźba z drewna

  Klatka schodowa niczym tornado. Rzeźba z drewna

  Najnowszym elementem krajobrazu rozwijającej się dzielnicy biznesowej Diamond Exchange w izraelskim mieście Ramat Gan jest biurowiec Amot Atrium Tower, zaprojektowany przez znanego architekta Moshego Zura. W hallu wejściowym, autorstwa Odeda Halafa, znajdują się spektakularne, przypominające rzeźbę schody z tulipanowca amerykańskiego, które gną się i falują, wywołując wrażenie płynności i ruchu w przestronnym wieżowcu.

 • Szklany dach nad kamienicami Starego Miasta w Warszawie

  Szklany dach nad kamienicami Starego Miasta w Warszawie

  UNESCO wydało zgodę na budowę szklanego dachu nad kamienicami Starego Miasta, w których mieści się Muzeum Warszawy. Zadaszony dziedziniec ma powstać na tyłach zabytkowych kamienic i połączyć budynki znajdujące się przy Rynku Starego Miasta 36,38 i 40 oraz przy ulicy Nowomiejskiej 4, 6 i 8.

 • Najbardziej intrygujące polskie kościoły wybudowane po 1945 roku

  Najbardziej intrygujące polskie kościoły wybudowane po 1945 roku

  Gdyby nie praca parafian i zdolności dyplomatyczne księży wiele z prezentowanych kościołów nigdy by nie powstało. Budowa świątyni wymagała iście akrobatycznych zabiegów. Oprócz braków materiałowych i niesprzyjającej aury politycznej szczególnie dwa czynniki okazały się przełomowe w kontekście przemian, jakie zachodziły w architekturze sakralnej. Jednym z nich był sobór watykański II, podczas którego zmieniono zasady odprawiania liturgii, co bezpośrednio wpłynęło na sposób projektowania świątyń. Architekci szukali nowej symboliki sacrum wyrażonej w konstrukcji bryły, reżyserii światła oraz scenografii przestrzeni. Chodziło o to,by znaleźć nową formę dla zmieniającego się kościoła. Miał być bliższy wiernym, bardziej przyjazny, otwarty na potrzeby zwykłych ludzi. Jedno nie zmieniło się od wieków - architektura sakralna miała oddziaływać na zmysły, a poprzez to tworzyć niecodzienną aurę religijnych ceremonii. Po wojnie świątynie wznoszono rękami parafian w kontrze do panującego ustroju. Kolejne kościoły budowano siłą pospolitego ruszenia i dzięki ofiarności wiernych. Nie chodzi tu tylko o przekazywanie darowizn, lecz również o samą pracę na budowie. "Umiejętności organizacyjne architektów przeplatały się z wiedzą majstrów. Znający żelbet i stal projektanci współpracowali z mistrzami drewna - góralami. Każdy plac budowy stał się polem doświadczalnym przy łączeniu tych dwóch różnych kultur, a każdy skończony kościół wynikiem dziesiątek pomniejszych eksperymentów konstrukcyjnych i organizacyjnych. Architektura VII dnia stała się laboratorium miejsko-wiejskiego budowania". Efektem tym starań było wzniesienie aż 3779 kościołów w całej Polsce (dane obejmują okres od 1945 do 2016 roku). Wśród nich pojawiają się przykłady wybitnej i intrygującej architektury. Prezentujemy kilka z nich.

 • Wpisany w kontekst: ceglany ośrodek zdrowia o asymetrycznej bryle

  Wpisany w kontekst: ceglany ośrodek zdrowia o asymetrycznej bryle

  Ośrodek Zdrowia w Przyszowicach to nieduży obiekt, zlokalizowany w terenie, gdzie występują bardzo silne szkody górnicze. Zarówno bryła budynku, jak i czerwona cegła nawiązują do otaczającej architektury. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna OVO Grąbczewscy Architekci.

 • Kubiczna bryła podmiejskiej willi [WROCŁAW]

  Kubiczna bryła podmiejskiej willi [WROCŁAW]

  Ta współczesna willa podmiejska charakteryzuję się zwartą bryłą o nielicznych prostych, kubistycznych podziałach podkreślających: wejście główne, podziały funkcjonalne strefy dziennej oraz tarasy zewnętrzne. Dom składa się z trzech prostopadłościanów o różnych wymiarach, dzięki czemu uzyskano efekt rozrzeźbienia elewacji przy jednoczesnym ograniczeniu zastosowanych form. W zależności od tego, z której strony spojrzymy na willę dostrzeżemy inny układ brył. Projekt domu powstał w Pracowni Projektowej Olejnik.