Polska bryłuje

 • [CHORZÓW] Nowy plac pełen atrakcji

  [CHORZÓW] Nowy plac pełen atrakcji

  W Chorzowie ma powstać nowoczesny plac pełen rozmaitych atrakcji. Zamiast setek metrów granitowych posadzek znanych z wielu pustych placów, na których właściwie nie wiadomo co robić, architekci z pracowni SLAS zaproponowali kolorowe miejsce, które aż kipi możliwościami.

 • Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat

  Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat

  Pod koniec sierpnia 2016 roku, dzięki staraniom m.in. Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz SARP do gminnej ewidencji zabytków trafiło 90 nowych obiektów architektury. Większość z nich powstała po 1945 roku. To ważny znak, że powojenne budynki doceniają już nie tylko pasjonaci i społecznicy, ale i urzędnicy - a więc oficjalnie uznaje się je wreszcie za warte uwagi, szacunku, a niektóre - ochrony. Debata na temat XX-wiecznego dziedzictwa toczy się od lat, wciąż wiąże się z nią wiele kontrowersji, następstwem czego są nadal burzliwe losy budynków z czasów PRL-u. jedne trafiają w dobre ręce i odzyskują blask, inne bezpowrotnie znikają. Oto kilka przykładów na to, jak różnie traktowane są ikony architektury drugiej połowy XX wieku.

 • Plakaty znad morza. Kultowe polskie ośrodki wypoczynkowe

  Plakaty znad morza. Kultowe polskie ośrodki wypoczynkowe

  Jaką pamiątkę można przywieźć sobie znad morza? Wcale nie muszą być to morskie latarnie zamknięte w szklanej kuli z przesypującym się złotkiem czy kolekcja muszelek. Doskonałym pomysłem mogą być plakaty ukazujące najciekawsze polskie domy wczasowe, które będą przypominać o wakacyjnych szaleństwach podczas długich zimowych wieczorów.

 • Handlowa Galeria od architektów. Rusza budowa Galerii Młociny

  Handlowa Galeria od architektów. Rusza budowa Galerii Młociny

  Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się wykopy i prace ziemne związane z budową jednego z największych polskich centrów handlowych. Projekt warszawskiej Galerii Młociny powstał w renomowanych pracowniach architektonicznych Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Czy to recepta na problem handlowych molochów, które rzadko kiedy mogą pochwalić się dobrą architekturą?

 • Dom dla W. Elegancka przebudowa domu-kostki [PROJEKT]

  Dom dla W. Elegancka przebudowa domu-kostki [PROJEKT]

  Dom dla W to projekt przebudowy istniejącego domu na warszawskiej Sadybie. Zakłada dostosowanie bryły budynku do współczesnych potrzeb, poprawę estetyki, a szczegółowo przemyślane rozwiązania mają także powiększyć przestrzeń niewielkiego ogrodu.

 • Trudne parkowanie? Ta aplikacja wskaże wolne miejsce

  Trudne parkowanie? Ta aplikacja wskaże wolne miejsce

  Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum miasta to niejednokrotnie prawdziwe wyzwanie. Długie krążenie wąskimi uliczkami to zajęcie nie tylko frustrujące, ale wiążące się także z bardziej wymiernymi problemami. To strata czasu, paliwa, dodatkowe zanieczyszczenie środowiska, hałas, czy wreszcie większe korki generowane zupełnie niepotrzebnym ruchem. Czy w Warszawie niedługo wszystko się zmieni, a wolne miejsca będą znajdować się same?

 • Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas

  Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas

  Pochyła, skalista działka - to nie brzmi jak idealna lokalizacja dla domu jednorodzinnego. Jednak uroczy widok na rozpościerający się u stóp działki ocean zdecydowanie warty był projektowego wysiłku.

 • Lśniący pawilon o dwóch ścianach

  Lśniący pawilon o dwóch ścianach

  W Tychach nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego powstał nowy stały pawilon gastronomiczny. Dość nietypowa konstrukcja ma tylko dwie ściany, a wszystko po to, by jak najlepiej wtopić się w krajobraz i nie zasłaniać istniejących osi widokowych.

 • Kurorty jak tanie jarmarki? Stop! Wnętrza hotelu w Sopocie

  Kurorty jak tanie jarmarki? Stop! Wnętrza hotelu w Sopocie

  Z czym kojarzy się Bałtyk? Z latem, wypoczynkiem, morskimi kąpielami i... jarmarczną architekturą polskich miejscowości wypoczynkowych. Reklamowy chaos, budynki jak z sennego koszmaru, a na środku drogi ogromna Myszka Mickey przechadzająca się pod rękę ze sprzedawcą odsmażanej mrożonej flądry. Na szczęście tak być nie musi!

 • Pierwszy łódzki parklet. Będzie HIT?

  Pierwszy łódzki parklet. Będzie HIT?

  W Łodzi na ulicy Struga pojawił się pierwszy miejski parklet. Czym jest taki projekt i czy niedługo podobnych rozwiązań możemy spodziewać się także w innych miastach?

 • Dom eko. Ekologia w parze z ekonomią

  Dom eko. Ekologia w parze z ekonomią

  Budownictwo powinno być jak najbardziej ekologiczne. Dla tych, do których nie przemawiają argumenty etyczne czy troska o środowisko naturalne mamy dodatkowy argument. Ekologicznie oznacza też ekonomicznie, a dom Eko to świetny przykład, który za pomocą twardych liczby potwierdza tą zależność.

 • Uniwersytet Warszawski do rozbudowy. Nowy gmach na Powiślu

  Uniwersytet Warszawski do rozbudowy. Nowy gmach na Powiślu

  Polskie uczelnie od wielu lat modernizują swoją bazę lokalową i wzbogacają się o nowe budynki. W tyle nie pozostaje też jedna z największych polskich uczelni - Uniwersytet Warszawski. Remonty na kampusie głównym, słynny już BUW czy nowy kampus na Ochocie to tylko wybrane przykłady. lada dzień ruszy też kolejna inwestycja Uniwersytetu na warszawskim Powiślu.

 • Przełom czy impas? Co dalej z otoczeniem Pałacu Kultury?

  Przełom czy impas? Co dalej z otoczeniem Pałacu Kultury?

  Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - do dziś najwyższy budynek w Polsce i do dziś nierozwiązany problem urbanistyczny. Kolejne ekipy rządzące Warszawą snują odmienne wizje na zagospodarowanie terenów wokół PKiN, ale... wszystkie pozostają w sferze idei i pomysłów. Wielka dziura i prowizorka od lat straszą w samym centrum stolicy. Czy najnowszy pomysł Wojewódzkiej Konserwator Zabytków wreszcie przełamie impas czy tylko pogorszy pat, w jakim znalazły się tereny wokół Pałacu?

 • NAWA - pawilon rzeźba na wrocławskiej Wyspie Daliowej

  NAWA - pawilon rzeźba na wrocławskiej Wyspie Daliowej

  Wyspa Daliowa to najmniejsza z wrocławskich wysp. Niedługo być może stanie się jednak jedną z najczęściej odwiedzanych. Wszystko za sprawą nowej instalacji Oskara Zięty, która powstanie na wyspie w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 • .KTW w liczbach. Po ukończeniu będzie najwyższym obiektem Katowic

  .KTW w liczbach. Po ukończeniu będzie najwyższym obiektem Katowic

  Rozpoczęły się prace nad budową biurowca .KTW. Po ukończeniu wieżowa część kompleksu będzie najwyższym budynkiem Katowic. Czy przypadnie do gustu mieszkańcom? Wyniki naszej sondy wskazują, że zdecydowana większość z Was ma o nowym budynku dobrą opinię. Czy tak samo będziemy oceniać ukończony wieżowiec? Na odpowiedź, trzeba zaczekać. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi liczbami o nowej inwestycji i ze zdjęciami z pierwszego etapu budowy.

 • Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL

  Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL

  W czasach PRL jak Polska długa i szeroka wszędzie zaczęły powstawać "domy-kostki". Po kilkudziesięciu latach nasza tania wersja architektury rodem z zachodu, choć kiedyś była awangardą - dziś nie zachwyca. Niefunkcjonalne wnętrza, małe okna, tynk na baranka - to główne grzechy przez które na kostki patrzymy z niechęcią. Ale te budynki to jednak echo znakomitej modernistycznej architektury. Wystarczy pomysł, remont i... z brzydkiego kaczątka te domu mogą się zmienić w pięknego łabędzia!

 • Nowoczesne polskie projekty domów jednorodzinnych. 10 najlepszych

  Nowoczesne polskie projekty domów jednorodzinnych. 10 najlepszych

  Oto 10 najlepszych polskich projektów domów jednorodzinnych. Postanowiliśmy przekopać nasze przepastne archiwa i spośród mnóstwa dobrych wybrać 10 najwspanialszych. Kryteria? Musiały być prezentowane jako projekty, nie realizacje. To znacznie poszerza wodze fantazji i pozwala na większe szaleństwo. Ale, projekty musiały być też możliwe do zrealizowania. Postanowiliśmy oddać głos głównie młodym pracowniom i nowoczesnym projektom, z których możemy być dumni w kraju, jak i za granicą. Zobaczcie 10 najlepszych!

 • Mieszkania w starym spichlerzu [KAZIMIERZ DOLNY]

  Mieszkania w starym spichlerzu [KAZIMIERZ DOLNY]

  Spichlerz Bliźniaczy z to jeden z najstarszych obiektów Kazimierza Dolnego. Pierwsze wzmianki o budynku pochodzą z 1543 roku co pozwala też budynkowi nadać miano jednego z najstarszych zachowanych do dziś polskich spichlerzy.

 • Miasto Dostępne [KONFERENCJA]

  Miasto Dostępne [KONFERENCJA]

  21 września 2016 roku odbędzie się konferencja "Miasto Dostępne".<br>Celem konferencji jest promocja działań na rzecz poprawy dostępności<br>miast - przestrzeni publicznych i budynków, oraz wymiana dobrych<br>praktyk realizacyjnych w zakresie budowy przestrzeni przyjaznych dla<br>wszystkich.

 • Najpiękniejsze ogrody Warszawy. 33 edycja konkursu rozstrzygnięta

  Najpiękniejsze ogrody Warszawy. 33 edycja konkursu rozstrzygnięta

  28 sierpnia w Nowym Teatrze odbyła się gala finałowa 33. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni. Nagrody przyznali organizatorzy konkursu: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

 • Arka kontra auto. Samochód zderzył się z domem Roberta Koniecznego

  Arka kontra auto. Samochód zderzył się z domem Roberta Koniecznego

  Do nietypowego zdarzenia doszło podczas rajdu który odbywał się niedawno w okolicach Brennej. Jeden z kierowców stracił panowanie nad pojazdem, zboczył z trasy i zatrzymał się dopiero na domu... Roberta Koniecznego.

 • Ognista cegła i ciemne szkło. Nowy biurowiec z Łodzi

  Ognista cegła i ciemne szkło. Nowy biurowiec z Łodzi

  W Łodzi przy ulicy Żeromskiego dobiega końca budowa nowego biurowca. Szklane elewacje zostały tu zestawione z ognistą cegłą. To nawiązanie do dawnej przemysłowej łodzi znanej z ceglanej architektury.

 • Najnowsza historia mieszkania - od normatywów do swobody projektowej

  Najnowsza historia mieszkania - od normatywów do swobody projektowej

  W drugiej połowie XX wieku budownictwo mieszkaniowe regulowane było systemem normatywów, narzucających nie tylko wielkość mieszkań, ale i niektóre rozwiązania przestrzenne czy urbanistyczne. Dziś w tej dziedzinie architektury panuje znacznie większa dowolność - wymogów technicznych jest niewiele, a te istniejące mają być wkrótce zniesione. Czy to znaczy, że będzie lepiej? Które z tych rozwiązań lepiej się sprawdzały?

 • Urząd z nową siedzibą. Szara wieża od JEMS Architekci

  Urząd z nową siedzibą. Szara wieża od JEMS Architekci

  O budowie nowej siedziby Transportowego Dozoru Technicznego mówi się już od kilku lat. Rozstrzygnięcie przetargu na budowę gmachu pozwala mieć nadzieję, że inwestycja z fazy planowania przejdzie do realizacji.

 • Warszawski bliźniak z dynamicznym skosem

  Warszawski bliźniak z dynamicznym skosem

  Większość miejscowych planów zagospodarowania w Polsce nakazuję budowę domów o spadzistych dachach. To często poważny problem dla inwestorów i architektów marzących o nowoczesnej, modernistycznej stylistyce, do której świetnie pasują dachy płaskie. Jak wybrnąć z tego problemu?

 • Wielka płyta powraca. Czy eksperyment się sprawdzi?

  Wielka płyta powraca. Czy eksperyment się sprawdzi?

  Wielka Płyta? W Polsce raczej nie mamy dobrych skojarzeń z budynkami wykonanymi w tej technologii. Kojarzą nam się z jednakowymi, identycznymi w całej Polsce komunistycznymi osiedlami, problemami z ogrzewaniem i ciągłymi spekulacjami kiedy takie osiedla złożą się jak domki z kart. Czy nowe budynki w tej technologii mają szansę przełamać negatywne odczucia Polaków i na nowo zrewolucjonizować budownictwo?

 • Nowe osiedle od JEMS Architekci. Powtórzy sukces 19 dzielnicy?

  Nowe osiedle od JEMS Architekci. Powtórzy sukces 19 dzielnicy?

  W Gdańsku powstanie nieduże osiedle zaprojektowane w pracowni JEMS Aechitekci. W Warszawie pracownia ta zaprojektowała między innymi osiedle 19 dzielnica obsypane wieloma nagrodami i charakteryzujące się dobrą i ciekawą architekturą. Gdański projekt ma dużo mniejszą skalę, ale zapowiada się nie mniej interesująco.

 • Azja w Łodzi. W łódzkim zoo powstanie Orientarium

  Azja w Łodzi. W łódzkim zoo powstanie Orientarium

  Dla łódzkiego ogrodu zoologicznego nadszedł czas wielkich zmian. Lokalne władze zaprezentowały plany nowego Orientarium, które pomoże ogrodowi ścigać się z najlepszymi placówkami Europy.

 • Nowa biurowa wieża w warszawskim śródmieściu

  Nowa biurowa wieża w warszawskim śródmieściu

  Poznaliśmy wizualizacje nowego biurowca, który ma powstać w Warszawie przy Wspólnej pomiędzy ulicami Emilii Plater i Tytusa Chałubińskiego. 60 metrów i 14 pięter - to oficjalna wysokość podana przez inwestora. W wielu polskich miastach taka wysokość wystarczyłaby, by znaleźć się w czołówce wysokich budynków, w Warszawie, pod względem wysokości będzie jednak daleko poza czołówką. Czy w zamian obroni się dobrą architekturą.

 • [WARSZAWA] Nowy Świat 2.0. Biurowiec w sąsziedztwie Traktu Królewskiego

  [WARSZAWA] Nowy Świat 2.0. Biurowiec w sąsziedztwie Traktu Królewskiego

  Nowe inwestycje w historycznych rejonach miasta to zawsze temat gorących dyskusji i polemik. Plany nowej zabudowy budzą wielkie emocje zarówno wśród zwolenników wypatrujących rozpoczęcia budowy, jak i przeciwników poddających w wątpliwość jakość nowej architektury i zarzucających jej niszczenie zabytkowych układów. Często jednak dyskusje choć nierozwiązywalne cichną jeszcze przed rozpoczęciem budowy, a gdy budynek oddawany jest do użytku mało kto już o nich pamięta. dziś sprawdzamy jak wyszła budowa biurowca Nowy Świat 2.0, który stanął przy warszawskim trakcie królewskim.