Polska bryłuje

 • Architektura i widowiska - bliskie związki projektowania i teatru. Nowe polskie sceny [PRZEGLĄD]

  Architektura i widowiska - bliskie związki projektowania i teatru. Nowe polskie sceny [PRZEGLĄD]

  Dwie dziedziny sztuki teatr i architektura funkcjonują w ścisłej symbiozie. Rozwiązania architektoniczne od wieków tworzyły przestrzeń dla teatralnej opowieści, a kolejne wynalazki konstruktorskie urozmaicały sposób, w jaki reżyserowano przedstawienia. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru prezentujemy przegląd ciekawie zaprojektowanych scen i gmachów teatralnych w Polsce, oddanych do użytku na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

 • Otwarcie siedziby Muzeum nad Wisłą [WARSZAWA]

  Otwarcie siedziby Muzeum nad Wisłą [WARSZAWA]

  Otwarcie tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą w Warszawie zainauguruje wystawa "Syrena herbem twym zwodnicza". Muzeum rozpocznie działalność w tymczasowym pawilonie w sobotę 25 marca.

 • Chałupa do pracy [KSIĘGA PRZESTRZENI]

  Chałupa do pracy [KSIĘGA PRZESTRZENI]

  Tematem przewodnim kolejnego odcinka Księgi Przestrzeni będzie sposób projektowania biurowców, tak by stały się przyjaznym miejscem do pracy, odpowiadały na zagadnienia związane z ekologią oraz współtworzyły przyjazną przestrzeń miejską.

 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już otwarte!

  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku już otwarte!

  Dziś, 23 marca, odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum II Wojny w Gdańsku. W przestrzeń utworzoną przez ekspresyjną bryłę autorstwa Studia Architektonicznego "Kwadrat" wpisano opowieść o największym konflikcie zbrojnym XX wieku.

 • Odkrywaj miasto szlakiem wyznaczonym przez NIEMAPĘ

  Odkrywaj miasto szlakiem wyznaczonym przez NIEMAPĘ

  NIEMAPA to seria ilustrowanych przewodników po mieście dla rodzin. W zabawny i graficzny sposób przedstawiają najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki, a przez gry, zagadki i wyzwania zachęcają do aktywnego poznawania miast.

 • Fasada w rytmie pionów i poziomów - biurowiec Bielany Business Point

  Fasada w rytmie pionów i poziomów - biurowiec Bielany Business Point

  Nowy biurowiec Bielany Business Point, wybudowany na terenie Bielan Wrocławskich uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Projekt budynku nawiązuje do modernistycznych wzorców. Pionowe, rytmiczne podziały na elewacji nadają prostopadłościennej bryle smukły wyraz. Kolejne kondygnacje podkreślono horyzontalnymi pasami.

 • Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania

  Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania

  W tym roku głosowanie w plebiscycie na Makabryłę Roku zdominowała rywalizacja dwóch obiektów: Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu. Niegdyś architektura sakralna wyznaczała najwyższe standardy oraz stawała się polem dla nowatorskich rozwiązań. Wystarczy wspomnieć chociażby XV-wieczną konstrukcję kopuły w katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji. Dzisiaj niestety coraz częściej obserwujemy przerost formy nad treścią, przeskalowanie i niedopasowanie kościołów do kontekstu miejsca, w którym są wznoszone. Za te grzechy nagrodziliście w głosowaniu Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. W tegorocznym plebiscycie oddaliście blisko 15 tysięcy głosów.

 • Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora

  Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora

  Michał Krasucki - warszawski konserwator zabytków - wydał decyzję o wstrzymaniu rozbiórki Rotundy PKO. Jednocześnie zaprosił architektów, którzy opracowali projekt odbudowy Rotundy na konsultacje, by przedyskutować koncepcję architektoniczną w celu zachowania oryginalnej konstrukcji szkieletowej pawilonu.

 • W poszukiwaniu najprostszej formy dla basenu: koncept 2521

  W poszukiwaniu najprostszej formy dla basenu: koncept 2521

  Baseny i obiekty sportowe, w których mieszczą się Aquaparki, rzadko odznaczają się wyjątkową architekturą. Holenderscy architekci z pracowni Slangen & Koenis postanowili to zmienić i opracowali uniwersalną koncepcję budowy basenu. "Koncept 2521 - simple swimming" posłużył za wzór do budowy obiektów rekreacyjnych w kilku miastach Europy. Jeden z nich zrealizowano we Wrocławiu we współpracy z polskim biurem architektonicznym Metropolis.

 • Otwarcie Złotej 44 już dziś! W lobby wystawa szkiców Daniela Libeskinda

  Otwarcie Złotej 44 już dziś! W lobby wystawa szkiców Daniela Libeskinda

  Po 29. miesiącach intensywnych prac Złota 44 otrzymała zgodę na użytkowanie. Najwyższy w Unii Europejskiej, wyłącznie mieszkalny budynek, zaprojektowany przez słynnego architekta Daniela Libeskinda, zostanie dziś oficjalnie otwarty.

 • Trwa rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO

  Trwa rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO

  Z warszawskiej Ściany Wschodniej zniknął już Universal, teraz rozbierana jest Rotunda. Na jej miejscu w 2019 roku ma powstać nowy budynek o zbliżonym kształcie.

 • Adresy jakich mało [KSIĘGA PRZESTRZENI]

  Adresy jakich mało [KSIĘGA PRZESTRZENI]

  Apartamentowce i ekskluzywne budynki mieszkalne odzwierciedlają pragnienia i inspiracje Polaków. Jak sprawić, by standardy budowania wysokiej jakości przestrzeni publicznej, przestronnych, doświetlonych mieszkań i brył wpisujących się w kontekst były obecne w budowanych na masową skalę osiedlach mieszkaniowych? Te rozważania są tematem drugiego odcinka nowej odsłony Księgi Przestrzeni w TVP KULTURA.

 • Makabryła 2016 - który budynek zdobędzie antynagrodę? [GŁOSOWANIE]

  Makabryła 2016 - który budynek zdobędzie antynagrodę? [GŁOSOWANIE]

  Naszą antynagrodę przyznajemy już po raz dziesiąty. Każdy plebiscyt Makabryły jest inny i ujawnia największe grzechy architektoniczne oraz zaniedbania w polskiej przestrzeni publicznej - nie służy szkalowaniu kogokolwiek, lecz ma za zadanie wywołać dyskusję na temat jakości architektury i sposobu projektowania miast. Z nadesłanych nominacji wybraliśmy 10, które pojawiały się w waszych zgłoszeniach najczęściej. Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie. Głosowanie potrwa tydzień, czyli do 16 marca.

 • "Czarna skała" - nietypowa tektonika domu jednorodzinnego [PROJEKT]

  Ekspresyjny kształt domu nie jest wynikiem ekstrawagancji architekta, ale bierze się z namysłu nad otoczeniem i chęcią dopasowania bryły do właściwości działki. "Czarna skała" otwiera się w stronę Beskidów, po to by zapewnić jak najlepszy widok z wnętrza domu. Projekt powstał w pracowni MUS Architects i obecnie jest w trakcie realizacji.

 • Centrum Dialogu Kultur w Tarnowie [WASZE PROJEKTY]

  Centrum Dialogu Kultur w Tarnowie [WASZE PROJEKTY]

  W swojej pracy dyplomowej Angelika Kurowska opracowała koncepcję architektoniczną Centrum Dialogu Kultur w Tarnowie. Główne decyzje projektowe wynikają ze zrozumienia zjawiska współistnienia kultur. Dlatego też zdecydowała się na użycie refleksyjnych przestrzeni, które mają odbijać zróżnicowaną tkankę miejską.

 • Kostka z betonu - modernizacja modernizmu [METAMORFOZA]

  Kostka z betonu - modernizacja modernizmu [METAMORFOZA]

  W domach - kostkach drzemie niemały potencjał. Wiedzą o tym autorzy projektu przebudowy domu w Koziegłowach z pracowni TEŻ ARCHITEKCI. Coraz więcej osób decyduje się na to, by tchnąć nowe życie w starą, "modernistyczną kostkę".

 • Brutalne piękno - nowe wycinanki od Zupagrafika

  Brutalne piękno - nowe wycinanki od Zupagrafika

  Fascynacja architekturą bloku wschodniego zaowocowała nową serią wycinanek przygotowaną w studiu graficznym Zupagrafika.

 • Pasterska chata spotyka nowoczesną formę. Dom letniskowy w Pieninach

  Pasterska chata spotyka nowoczesną formę. Dom letniskowy w Pieninach

  Dom letniskowy położony nad jeziorem Czorsztyńskim łączy w sobie tradycję architektoniczną pasterskiej chaty z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi.

 • Nowa bryła na zamojskim rynku - współczesna interpretacja renesansu [PROJEKT]

  Nowa bryła na zamojskim rynku - współczesna interpretacja renesansu [PROJEKT]

  Zamość ze względu na swój zabytkowy, renesansowy charakter jest miastem, które stawia szczególne wyzwania architektom. Współczesne formy pojawiające się w krajobrazie miejskim muszą spełniać wysokie wymagania i współgrać z kontekstem architektonicznym. Z drugiej strony żadne miasto nie powinno być traktowane jako muzeum.

 • Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy

  Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy

  Prostota formy, otwarcie na ogród, okalający pomieszczenia taras i malownicze położenie z widokiem na góry - tak w skrócie można przedstawić dom jednorodzinny zaprojektowany przez architekta Radosława Kuberskiego.

 • Nowa jakość w starych murach. Adaptacja zrujnowanej obory [METAMORFOZA]

  Nowa jakość w starych murach. Adaptacja zrujnowanej obory [METAMORFOZA]

  Takich obiektów w Polsce są setki, jeśli nie tysiące. Stare, opuszczone, popadające w coraz większą ruinę. Projekt adaptacji zabudowań byłego PGR-u z okolic Książa Wielkopolskiego pokazuje, że w stare mury znów można tchnąć nowego ducha, a budynek odwdzięczy się nam niepowtarzalną atmosferą starego budownictwa.

 • Rzeź drzew w całej Polsce. Bezprecedensowa wycinka trwa!

  Rzeź drzew w całej Polsce. Bezprecedensowa wycinka trwa!

  Nie pomogli miejscy aktywiści, nie pomogli protestujący mieszkańcy, urzędnicy, ani nawet policja. Zniknął skwer przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście, zniknęły wiekowe drzewa przy ulicy Stalowej na Pradze, znikają drzewa w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy... W całej Polsce trwa wycinka. Wszystko dzieje się zgodnie z prawem - zezwalają na to nowe przepisy, uchwalone pośpiesznie pod koniec ubiegłego roku.

 • Makabryła 2016 - czas start! Zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku

  Makabryła 2016 - czas start! Zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku

  Makabryły - trudno ich nie zauważyć. Krzyczą w przestrzeni jaskrawością, formą lub sposobem, w jaki traktują kontekst architektoniczny. Rozpoczynamy zbieranie nominacji do Makabryły roku 2016. Rozejrzyjcie się wokół siebie i prześlijcie nam swoje typy. Czy uda się przebić zeszłorocznego laureata - galerię handlową w Kwidzynie, która otoczyła "murem" miejskie kamienice odcinając im dostęp do słońca? To już dziesiąta odsłona naszego plebiscytu. Przypominamy laureatów poprzednich edycji i zachęcamy do wytypowania tegorocznych kandydatów. Który budynek wzbudził największe kontrowersje i zasłużył na tytuł Makabryły 2016? Czekamy na wasze zgłoszenia! <B>Zobacz laureatów poprzednich edycji lub kliknij <a href="http://www.bryla.pl/bryla/0,156888,21396474.html">TUTAJ</a>, by przesłać swoją nominację w tegorocznej edycji konkursu Makabryła Roku.</B>

 • Scena kulinarna z neonami w tle

  Scena kulinarna z neonami w tle

  Architekci z biura mode:lina projektując wnętrze Akademii Kulinarnej w Łodzi połączyli wszystko to, co tworzy industrialny i wielkomiejski sznyt miejsca. Neony, tynk imitujący beton, metalowe konstrukcje, wyraziste lampy. Nietypowy jest sposób rozwiązania funkcji gotowania. Kuchnia zajmuje kluczowe miejsce - jest sceną na przeciw której znajduje się audytorium.

 • Kto widział modernizm... we Wrocławiu? Cykl grafik

  Kto widział modernizm... we Wrocławiu? Cykl grafik

  Do przyjrzenia się wrocławskiej modernie zaprasza Stowarzyszenie PAKT i jego partnerzy, czyli cztery wrocławskie kawiarnie, których przestrzenie, od końca lutego aż do ostatnich dni maja, wypełnią się ilustracjami Anny Sztromwasser przedstawiającymi budynki charakterystyczne dla wrocławskiego modernizmu.

 • Nietypowe domy typowe z prefabrykatów. Gotowe projekty

  Nietypowe domy typowe z prefabrykatów. Gotowe projekty

  Popularne projekty domów z katalogu sprawiają, że powtarzalność osiedli mieszkalnych staje się nieznośna. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zamówienie indywidualnego projektu, pieczołowicie opracowanego w pracowni architektonicznej. Dlatego coraz częściej pojawiają się oferty gotowych projektów, które sytuują się w niszy pomiędzy powtarzalnymi bryłami z katalogu, a projektami na indywidualne zamówienie.

 • Architektura przestrzeni kulturowych

  Architektura przestrzeni kulturowych

  Kulturę można rozumieć jako "uprawianie i pielęgnowanie życia", a projektowanie dla kultury jako "uprawianie i pielęgnowanie<br>przestrzeni do życia". O tym jak tworzyć miejsca spotkań, wymiany i interakcji - a zatem pełne życia obiekty kultury - pisze Jan Sikora, architekt wnętrz i wykładowca ASP w Gdańsku.

 • Posnania - podmiejska galeria handlowa w centrum miasta

  Posnania - podmiejska galeria handlowa w centrum miasta

  Wybudowanie kolejnej wielkopowierzchniowej galerii w Poznaniu od początku wzbudzało niemałe emocje. Pierwsze plany stworzenia na terenie Łaciny nowej dzielnicy odwołującej się do planów architektki Reginy Pawuły-Piwowarczyk nakreślonych jeszcze w latach 70., nie zostały zrealizowane. Otwarta pod koniec zeszłego roku Posnania ma z miastotwórczą funkcją niewiele wspólnego.

 • "Od wizji do projektu" - Snohetta z wykładem w Warszawie!

  23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snohetta. To jedna z najbardziej kreatywnych i najlepiej rozpoznawalnych pracowni architektury i designu na świecie.

 • Minimalistyczna bryła domu w Chwalęcicach [PROJEKT]

  Minimalistyczna bryła domu w Chwalęcicach [PROJEKT]

  To przykład minimalistycznego projektu, który polega na umiejętnej kompozycji dwóch prostych form i dwóch materiałów: betonu i drewna. Powściągliwość zaowocowała harmonijną bryłą domu, wpisującą się w otoczenie.