Polska bryłuje

 • Spór o fort "Luneta Warszawska" [KRAKÓW]

  Spór o fort

  Trwa spór o budowę biurowca i bloków mieszkalnych na terenie jednego z najstarszych fortów reditowych w Europie - Lunecie Warszawskiej, wchodzącej w skład fortyfikacji Twierdza Kraków.

 • Nowe centra polskich miast: przebudowa Bogatyni

  Nowe centra polskich miast: przebudowa Bogatyni

  Nie wszystkie mniejsze miasta w Polsce mają swój rynek. Przestrzeń wyznaczającą centrum miejskiego życia, miejsce wspólne, gdzie umawiają się mieszkańcy, w którym odbywają się ważne wydarzenia czy demonstracje. Miejski plac to jedna z podstawowych jednostek urbanistycznych. Obecność "agory" wpływa na witalność miejskiego życia. W ostatnich latach obserwujemy proces rewitalizacji centrów miast, w ramach którego prowadzone są przebudowy, a także próby stworzenia rynku od podstaw. Tak było między innymi w Bełchatowie, gdzie zdecydowano się na wyłączenie z ruchu samochodowego jednej z ulic i utworzenie w jej miejscu placu, który przejął rolę centrum. Nowa przestrzeń miejska powstanie również w Bogatyni. Konkurs na przebudowę centrum wygrała pracownia Pikul Architekci. Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. Planowane rozpoczęcie inwestycji przewidziano na 2017 rok.

 • Jak budować na górskich stokach? Najwyżej położone osiedle w Polsce [KONKURS]

  Jak budować na górskich stokach? Najwyżej położone osiedle w Polsce [KONKURS]

  Już w najbliższą sobotę, 10 grudnia, poznamy zwycięzców konkursu na koncepcję architektoniczną osiedla Active Village w Karpaczu organizowanego przez Kristensen Group. Kapituła oceniła dziewięć projektów autorstwa (w kolejności alfabetycznej): ArCADa z Jeleniej Góry, Gravitacja z Zakopanego, JSK Architekci biuro z Wrocławia, Magdalena Pawlak z Warszawy, Pracownia Architektury Dom z Jeleniej Góry, SK-Architekci z Jeleniej Góry, Studio Projekt z Cieszyna, WXCA z Warszawy oraz ZEW z Warszawy.

 • Prezenty must have 2016! Polski design

  Prezenty must have 2016! Polski design

  Niedawno przedstawialiśmy propozycje świątecznych prezentów wybranych przez redakcję Bryły. Teraz czas na garść inspiracji przygotowanych przez organizatorów największego święta designu w Polsce - Łódź Design Festival. Wszystkie proponowane produkty zostały zaprojektowane przez polskich projektantów, a część z nich otrzymała tytuł must have 2016!

 • Coming out! Najlepsze dyplomy ASP [WARSZAWA]

  Coming out! Najlepsze dyplomy ASP [WARSZAWA]

  To już siódma odsłona wydarzenia prezentującego prace dyplomowe<br>studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym roku do konkursu zakwalifikowano 36 projektów. W tegorocznej edycji Coming Out pierwsze miejsce zajęły ex aequo Ewelina Czaplicka-Ruducha z Wydziału Wzornictwa ze swoim projektem "Polonauts" wykonanym pod opieką Janusza Noniewicza i Damiena Ravn oraz Wiktoria Wojciechowska z Wydziału Sztuki Mediów i jej praca zatytułowana "Sparks/Iskry" przygotowana pod kierunkiem profesora ASP, dr hab. Prota Jarnuszkiewicza.

 • Projekty współczesnych kamienic [KONKURS]

  Projekty współczesnych kamienic [KONKURS]

  Jak powinna wyglądać kamienica budowana w XXI wieku? Urząd Miasta w Łodzi rzucił wyzwanie architektom i ogłosił konkurs na projekt studialny współczesnej kamienicy. Podstawą do opracowań miała być analiza architektoniczno-przestrzenna łódzkiej kamienicy czynszowej wraz z jej bogactwem stylistycznym. Organizatorzy nakreślili wyraźnie ramy czasowe, do których miały odwoływać się przesłane na konkurs prace. Nowo powstałe projekty miały w twórczy sposób przetwarzać architektoniczne rozwiązania stosowane w Łodzi od drugiej połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku. Na konkurs wpłynęło 68 projektów koncepcyjnych. Zobaczcie nagrodzone projekty i gros pomysłów opracowanych przez architektów, którzy nie zostali wyróżnieni żadną z nagród. Urząd Miasta Łodzi planuje wydanie pokonkursowego katalogu, który ma stanowić inspirację dla przyszłych inwestorów.

 • Przeszklona kostka w starej kamienicy na Ostrowie Tumskim

  Przeszklona kostka w starej kamienicy na Ostrowie Tumskim

  To był usytuowany od podwórza niewielki lokal usługowy w zabytkowej części Wrocławia na Ostrowie Tumskim. Z punktu widzenia przedsiębiorcy lokalizacja nie ułatwiała prowadzenia firmy. Okazało się, że wystarczyło zmienić funkcję i odpowiednio zaaranżować przestrzeń, by wadę przekuć w atut! W tym miejscu powstało przytulne mieszkanie.

 • Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy

  Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy

  Skanska planuje wyburzenie 83-metrowego biurowca Ilmet znajdującego się przy rondzie ONZ w Warszawie. Na jego miejscu chcą wznieść wieżowiec o wysokości 188 metrów. Firma kupiła również projekt nowego budynku - "Warsaw One" autorstwa biura architektonicznego Schmidt Hammer Lassen Architects.

 • Ameryka na Podhalu. Opuszczone domy górali

  Ameryka na Podhalu. Opuszczone domy górali

  Góralu czy Ci nie żal? Góralu, wracaj do hal - tak brzmi refren znanej pieśni góralskiej skomponowanej w drugiej połowie XIX wieku. Słowa te opisują również XX-wieczną historię migracji zarobkowej mieszkańców Podhala do Stanów Zjednoczonych. Natalia Dołgowska w projekcie "To wszystko Ameryka" fotografuje opuszczone domy wybudowane przez górali za zarobione za oceanem pieniądze.

 • Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu

  Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu

  Święta Bożego Narodzenia nadchodzą wielkimi krokami, a z nimi dylemat, jakie prezenty przygotować w tym roku dla najbliższych. Przedstawiamy kilka pomysłów na świąteczne upominki, które ucieszą miłośników architektury i designu.

 • Najlepszy budynek na świecie - nagroda dla Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie

  Najlepszy budynek na świecie - nagroda dla Centrum Dialogu

  Nagroda World Building of the Year 2016 trafiła po raz pierwszy do Polski. Najlepszym budynkiem świata zostało Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie autorstwa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes. Muzeum pokonało 375 konkurentów z całego świata podczas World Architecture Festival w Berlinie. Już pierwszego dnia festiwalu zwyciężyło w kategorii Najlepszy Obiekt Kultury na świecie.

 • Dworzec z widokiem na Wrocław. Wzorcowa modernizacja

  Dworzec z widokiem na Wrocław. Wzorcowa modernizacja

  Modernizacja budynku Dworca Głównego we Wrocławiu budziła wiele emocji. Nic w tym dziwnego - zmiany były ogromne. Objęły nie tylko wygląd zewnętrzny obiektu, ale także teren wokół niego.

 • Z Los Angeles do Warszawy. Rozmowa z architektem Łukaszem Kosem

  Z Los Angeles do Warszawy. Rozmowa z architektem Łukaszem Kosem

  Wcześniej pracował w biurze Franka Gehry'ego, projektował hotele, przestrzenie komercyjne w Chinach, wygrywał prestiżowe międzynarodowe konkursy. Od niedawna jego pracownia działa również w Warszawie. Z architektem - Łukaszem Kosem współzałożycielem Four O Nine rozmawia Marcin Szczelina.

 • Pierwszy biurowiec przy Dworcu Zachodnim już gotowy

  Pierwszy biurowiec przy Dworcu Zachodnim już gotowy

  Zakończyła się budowa pierwszego z dwóch biurowców powstających tuż obok dworca Warszawa Zachodnia w ramach inwestycji West Station. Biurowiec jest kolejną realizacją dewelopera HB Reavis w Warszawie. Projekt wykonała polska pracownia FS&P Arcus.

 • Marlena Happach: po 10. latach Warszawa ma swojego architekta

  Marlena Happach: po 10. latach Warszawa ma swojego architekta

  Marlena Happach objęła funkcję dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy. Jednym z jej głównych zadań będzie przyśpieszenie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego miasta. Architekta zapowiada dbałość o wysoką jakość przestrzeni publicznej, ochronę powojennych zabytków i opracowanie nowych rozwiązań dla warszawskich wysokościowców. Kładzie również nacisk na prowadzenie konsultacji społecznych, tak by mieszkańcy mieli realny wpływ na przekształcanie miasta.

 • Architektura niezrównoważona [WYSTAWA]

  Architektura niezrównoważona [WYSTAWA]

  Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na wystawę pt. "Centrum niezrównoważenia". To podsumowanie już 9. cyklu Synchronizacji, czyli projektu, w którym głos zabierają architekci poszukujący rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni miejskiej. Ponadto Bęc Zmiana otwiera w pustostanie przy Placu Trzech Krzyży Instytut Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi).Ta instytucja ma za zadanie badać architektoniczną tkankę Warszawy.

 • Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]

  Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]

  Warszawska Rotunda zostanie rozebrana w styczniu 2017 roku. Na dwa lata warszawiacy stracą ikoniczny już budynek, na jego miejscu w 2019 roku ma stanąć nowa konstrukcja ze szkła i aluminium.

 • 10 domów jednorodzinnych z ciekawym designem

  10 domów jednorodzinnych z ciekawym designem

  j

 • Targi Rzeczy Ładnych - 8. edycja już 3-4 grudnia w Warszawie

  Targi Rzeczy Ładnych - 8. edycja już 3-4 grudnia w Warszawie

  Już 3-4 grudnia w kamienicy Raczyńskich przy Placu Małachowskiego 2 w Warszawie odbędzie się największa edycja Targów Rzeczy Ładnych. To prestiżowa i chętnie odwiedzana impreza tego typu w Polsce. W tym roku zaprezentuje się rekordowa liczba 180 wystawców, a imprezie po raz pierwszy będzie towarzyszył przegląd filmów o designie i architekturze - Kino Rzeczy Ładnych.

 • Metamorfoza willi Neumanna w Gliwicach

  Metamorfoza willi Neumanna w Gliwicach

  Projekt rewitalizacji willi Neumanna w Gliwicach powstał w pracowni Zalewski Architecture Group. Pomysł pomalowania na biało całego budynku pozwolił zachować oryginalną bryłę wilii, jednocześnie zbliżyć ją do nowoczesnych, abstrakcyjnych realizacji. Obok odnowionego budynku powstanie pawilon biurowy zaprojektowany na planie elipsy i obłożony refleksyjnym szkłem. Zastosowane rozwiązanie ma uczynić nowoczesną formę niemalże transparentną, ponieważ przeszklona elewacja odbije parkową zieleń.

 • Kościół piękno i kicz - rozstrzygnięcie konkursu

  Kościół piękno i kicz - rozstrzygnięcie konkursu

  Poznaliśmy laureatów konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną kościoła rzymskokatolickiego na osiedlu ESK Nowe Żerniki we Wrocławiu. Główną nagrodę zdobyła praca stworzona w pracowni Adamiczka Consulting z Wrocławia. To przykład na kreacje minimalistycznej przestrzeni, która inspirowana jest ideą kościoła ubogiego.

 • Polskie zamki i pałace. Co wiesz o naszych zabytkach? [QUIZ]

  Polskie zamki i pałace. Co wiesz o naszych zabytkach? [QUIZ]

  j

 • Ekspresyjna bryła willi w czarnej okładzinie

  Ekspresyjna bryła willi w czarnej okładzinie

  Dom jednorodzinny w Krostoszowicach to przykład odważnej architektury, która operuje ekspresyjną formą i kontrastem. Ciemna okładzina z łupka jest antytezą dla jasnego wnętrza. W środku dominuje biel i drewno. Czerń pojawia się jedynie w dodatkach: w meblach, wnękach i lampach. Projekt domu powstał w pracowni architektonicznej RS+ Robert Skitek.

 • Skrzyczne - nowa stacja narciarska. Zwycięski projekt

  Skrzyczne - nowa stacja narciarska. Zwycięski projekt

  Zwycięzcą konkursu na projekt nowego obiektu górnej stacji gondoli na Hali Skrzyczeńskiej została pracownia Major Architekci. Konkurs ogłoszono w związku z planowaną rozbudową ośrodka narciarskiego w Szczyrku.

 • To będzie najwyższy wieżowiec w UE: Chmielna Business Center w Warszawie

  To będzie najwyższy wieżowiec w UE: Chmielna Business Center w Warszawie

  Właśnie wydano pozwolenie na budowę wieżowca Chmielna Business Center. Warszawski drapacz chmur zaprojektowany w pracowni Normana Fostera po wybudowaniu będzie najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Nieznacznie przewyższy londyński The Shard projektu Renzo Piano, a w Warszawie zdetronizuje pod względem wysokości Pałac Kultury i Nauki.

 • Świątynia Opatrzności Bożej już otwarta

  Świątynia Opatrzności Bożej już otwarta

  Otwarto Świątynię Opatrzności Bożej, decyzja o jej wybudowaniu zapadła ponad dwieście lat temu. Koncepcja architektoniczna świątyni od zawsze wzbudzała wiele kontrowersji, ostatecznie zrealizowano projekt Wojciecha i Lecha Szymborskich. Koszt budowy wyniósł 220 milionów złotych. To nie koniec wydatków, ponieważ hierarchowie kościelni apelują o staranne wykończenie wnętrz. Przedstawiamy zdjęcia ukończonej świątyni oraz wcześniejsze, niezrealizowane projekty.

 • "Perły na szynach", czyli przystanki i dworce warszawskiej linii średnicowej

  Stanowi jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych Warszawy, ale jej głównym bohaterem są przystanki i dworce - o niecodziennej, intrygującej formie. Jeszcze do niedawna obdrapane i skutecznie odstraszające swoim wyglądem, dziś powracają do łask za sprawą licznych modernizacji. A kto łączy wspomniane przystanki? Architekt - Arseniusz Romanowicz.

 • Dom z Trójkątów z żeglarską stalową linką [PROJEKT]

  Dom z Trójkątów z żeglarską stalową linką [PROJEKT]

  Przedstawiamy projekt domu jednorodzinnego, który powstał w oparciu o powtarzający się, rytmiczny, trójkątny moduł wykończony ażurową przysłoną ze stalowej linki. Formę bryły podyktowała działka w kształcie trapezu.

 • Fence House: jeden dom, trzy bryły [POZNAŃ]

  Fence House: jeden dom, trzy bryły [POZNAŃ]

  W pracowni Modelina powstał projekt domu jednorodzinnego złożonego z trzech połączonych brył. Dwa skrzydła wyznaczają osobne strefy dla dzieci i rodziców, parter mieszczący funkcję dzienną stanowi przestrzeń wspólną. W osobnej, prostopadłościennej, ustawionej pod kątem do budynku bryle zlokalizowano garaż.

 • Projekt Startera I i II z nagrodą Highly Commended. Mikromieszkania we Wrocławiu

  Projekt Startera I i II z nagrodą Highly Commended. Mikromieszkania we Wrocławiu

  Wrocławskie biuro architektoniczne AP Szczepaniak zostało wyróżnione nagrodą Highly Commended w ramach międzynarodowego plebiscytu International Property Awards za projekt Startera I i Startera II. To dwa budynki mieszkalne oferujące mikromieszkania o powierzchni od 12 do 31,5 metrów kwadratowych.