Polska bryłuje

 • Kościół - piękno i kicz. Świątynia według nieskrępowanej wizji projektanta [KONKURS]

  Kościół - piękno i kicz. Świątynia według nieskrępowanej wizji projektanta [KONKURS]

  SARP i Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 rzucają wyzwanie architektom ogłaszając otwarty konkurs na projekt studialny kościoła rzymsko-katolickiego. Niezwykłe jest to, że organizatorzy pozostawiają pełną dowolność twórczą. Nadesłane koncepcje mają być wynikiem nieskrępowanej ograniczeniami wizji projektanta. Konkurs ma na celu wywołanie dyskusji na temat jakości architektury siódmego dnia w Polsce. Czy piękny kościół jest możliwy? - pytają.

 • JEMS Architekci laureatami konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną w centrum Gdyni

  JEMS Architekci laureatami konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną w centrum Gdyni

  Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną wraz z zagospodarowaniem terenu przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni wygrała pracownia JEMS Architekci z Warszawy. Nowa inwestycja Gdynia Waterfront zakłada powstanie kilku obiektów w rejonie ulic Waszyngtona, Hryniewieckiego i Jana Pawła. Łączny obszar przeznaczony pod zabudowę wynosi prawie pięć hektarów. W planie znalazły się: budynki mieszkalne, biurowce, lokale usługowe i hotel z centrum konferencyjnym, a także siedziby instytucji kultury i kino. Powierzchnia przyszłej zabudowy szacowana jest na 75 000 metrów kwadratowych.

 • Pawilon Syreniego Śpiewu wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Nie zostanie rozebrany bez zgody konserwatora

  Pawilon Syreniego Śpiewu wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Nie zostanie rozebrany bez zgody konserwatora

  Pawilon, w którym działa klub Syreni Śpiew został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. To oznacza, że nie będzie można zburzyć budynku bez zgody stołecznego konserwatora. Decyzja w tej sprawie zapadła w warszawskim ratuszu w zeszły piątek. To odpowiedź na wniosek o zgodę na rozbiórkę pawilonu zgłoszony we wrześniu przez grupę Radius Projekt.

 • Domy wielorodzinne inspirowane ceglanymi willami z początku XX wieku [WARSZAWA]

  Domy wielorodzinne inspirowane ceglanymi willami z początku XX wieku [WARSZAWA]

  Na warszawskich Włochach powstaje kompleks klinkierowych willi miejskich. Pracownia Paweł Lis Architekci postawiła na oszczędne w formie, surowe w wyrazie budynki mieszkalne. Projekt inspirowany jest modernistycznymi realizacjami z początku XX wieku, takimi jak willa Langego w Krefeld autorstwa Ludwiga Mies van der Rohe.

 • Projekt domu rodem z filmu szpiegowskiego

  Projekt domu rodem z filmu szpiegowskiego

  Zamknięty od strony drogi, otwarty na las, z wystającą ścianą, która pełni funkcję ekranu akustycznego, tak w kilku słowach można scharakteryzować projekt domu jednorodzinnego pod Warszawą stworzony w pracowni Z3Z Architekci. Prostopadłościenna, oszczędna bryła wynika z ukształtowania działki i inspiracji architekturą dostrzeżoną w filmie Tomasa Alfredsona "Szpieg" z 2011 roku.

 • Murale - czy zawsze zdobią?

  Murale - czy zawsze zdobią?

  Murale pokrywają coraz więcej elewacji budynków w Polsce. Od lat obserwujemy wciąż rosnącą popularność tego typu twórczości i tej metody ozdabiania miejskich przestrzeni. Polskie miasta wręcz rywalizują ze sobą w liczbie zrealizowanych murali i w zapraszaniu do współpracy znanych artystów. W wielu wypadkach murale są rzeczywiście poprawiają jakość naszego otoczenia, upiększają ulice i osiedla. Ale czy zawsze? Czy każdy wielkoformatowy malunek na ścianie jest sztuką? I czy każdym powinniśmy się nim zachwycać?

 • Jak zmieni się Bunkier Sztuki? Ruchomy strop, ekspozycja oryginalnej fasady - znamy założenia zwycięskiego projektu

  Jak zmieni się Bunkier Sztuki? Ruchomy strop, ekspozycja oryginalnej fasady - znamy założenia zwycięskiego projektu

  Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Laureatem pierwszej nagrody w konkursie został Robert Konieczny KWK Promes z Katowic. Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego, ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności - podkreślał przewodniczący sądu konkursowego Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

 • Mniej znaczy więcej. Oszczędny design domu jednorodzinnego w Gliwicach

  Mniej znaczy więcej. Oszczędny design domu jednorodzinnego w Gliwicach

  Projekt domu jednorodzinnego utrzymany jest w minimalistycznym, wyrazistym stylu. Bryła i kształt budynku wynikają z analizy otoczenia i chęci zapewniania mieszkańcom poczucia intymności oraz oddzielenia od sąsiednich zabudowań. By osiągnąć ten efekt architekci z INOSTUDIO zastosowali grę pustki i pełni. Z prostopadłościennej kostki nakrytej spadzistym dachem wycięli fragment w kształcie przestrzennej strzałki, dzięki czemu otrzymali atrium doświetlające wnętrze. Bo bokach wycięto dwie prostopadłościenne formy, a w uzyskanych w ten sposób otworach umieszczono wjazd do garażu z jednej strony, z drugiej duże przeszklenia.Te rozwiązania architektoniczne pozwoliły otworzyć perspektywę na otaczający las i nasycić budynek światłem odbitym przy jednoczesnym pozbawieniu elewacji okien.

 • NOC WIEŻOWCÓW, czyli spacer po najwyższych piętrach warszawskich drapaczy chmur

  NOC WIEŻOWCÓW, czyli spacer po najwyższych piętrach warszawskich drapaczy chmur

  Do czego służą konstrukcyjne wanty? Dlaczego Intercontinental ma wcięcie pomiędzy piąta a dwunastą kondygnacją? Jakiego koloru był na początku Błękitny Wieżowiec? W krótkim przeglądzie przedstawiamy zdjęcia i historie warszawskich wysokościowców. Wszystkie z nich znalazły się na liście budynków przeznaczonych do zwiedzania podczas tegorocznej edycji Nocy Wieżowców, która odbędzie się już 15 października. Organizatorem wydarzenia jest redakcja portalu Nowa Warszawa.

 • Czy powstanie 170-metrowy wieżowiec na miejscu Gmachu Telegrafu i Telefonu w Warszawie?

  Czy powstanie 170-metrowy wieżowiec na miejscu Gmachu Telegrafu i Telefonu w Warszawie?

  Firma Orange wystawiła na sprzedaż kompleks budynków przy ulicy Nowogrodzkiej, do których własność nabyła w spadku po Telekomunikacji Polskiej. Wśród nich znalazł się modernistyczny gmach Telegrafu i Telefonu wybudowany w latach 1928-1934. Na jego miejscu planowana jest budowa 170-metrowego wieżowca, który pomieści między innymi biura dla pracowników Orange. Firma złożyła wniosek o zgodę na rozbudowę kompleksu i ustalenie lokalizacji planowanej inwestycji do Urzędu Miasta. Kontrowersje budzi zarówno wysokość planowanego biurowca, jak i fakt przebudowy lub co gorsza wyburzenia zabytkowego gmachu.

 • Architektura dla pokoju. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen [WARSZAWA]

  Architektura dla pokoju. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen [WARSZAWA]

  Plan przebudowy Placu Piłsudskiego w Warszawie przedstawiony w Zachęcie przez Krzysztofa Wodiczkę i Jarosława Kozakiewicza to punkt wyjścia do przekształcania nie tylko przestrzeni miasta, lecz również debaty publicznej połączony z próbą degloryfikacji wojny. Historia, która istnieje w powszechnej świadomości to w dużej mierze pasmo konfliktów zbrojnych, jeśli nie zwieńczone sukcesem militarnym to uwznioślone przez martyrologiczny wymiar poświęcenia. Artyści chcą zmienić perspektywę oglądania wojny, zdjąć z niej idealizującą maskę. Pierwszym krokiem ma być stworzenie miejsca do dialogu i refleksji, otwartego dla wszystkich mieszkańców miasta. Projekt postuluje połączenie z pozoru odmiennych funkcji: edukacji, rekreacji i funkcji reprezentacyjnej. Kontrowersje może wzbudzać sam kształt przebudowy Placu Piłsudskiego, jednego z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Warszawie, sceny wielu uroczystości państwowych.

 • Noc Wieżowców. Spójrz na Warszawę z perspektywy drapacza chmur!

  Noc Wieżowców. Spójrz na Warszawę z perspektywy drapacza chmur!

  Już w najbliższą sobotę 15 października odbędzie się w Warszawie Noc Wieżowców. To niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na miasto z perspektywy ostatnich pięter i tarasów widokowych stołecznych drapaczy chmur. Zazwyczaj niedostępne przestrzenie, zostaną otwarte dla miłośników architektury i fotografii. Noc Wieżowców organizowana jest drugi rok z rzędu przez redakcję portalu Nowa Warszawa.

 • Zmarł Andrzej Wajda - wspominamy jego wpływ na polską architekturę

  Zmarł Andrzej Wajda - wspominamy jego wpływ na polską architekturę

  Wczoraj, 9 października zmarł Andrzej Wajda. Wybitny reżyser filmowy i teatralny, scenograf, malarz - znacząca postać polskiej kultury, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Twórca "Człowieka z marmuru" przyczynił się również do powstania ważnych obiektów architektury w Polsce. Dzisiaj przypominamy budynki, których powstanie zainicjował.

 • Plac na glanc, czyli remont zaniedbanego podwórka. Zobaczcie, co się zmieniło! [KATOWICE]

  Plac na glanc, czyli remont zaniedbanego podwórka. Zobaczcie, co się zmieniło! [KATOWICE]

  Niegdyś życie towarzyskie kwitło na podwórkach. Dziś te miejsca są często zaniedbane, przez co nie zachęcają dzieci do zabaw, a sąsiadów do wspólnego spędzania czasu. Grupa śląskich projektantów znalazła na to sposób i wspólnie z mieszkańcami postanowili zmienić zaniedbane przestrzenie w przyjazne miejsca. Plac na Glanc to projekt rewitalizacji katowickich podwórek. Zobaczcie niezwykłą metamorfozę przeprowadzoną w ramach czwartej edycji.

 • Siła prostoty - nowoczesne apartamentowce w skandynawskim stylu [KRAKÓW]

  Siła prostoty - nowoczesne apartamentowce w skandynawskim stylu [KRAKÓW]

  Niska zabudowa, przestronne wnętrze, okna wychodzące na zielony skwer to charakterystyka budynku mieszkalnego, w którym niejeden z nas chciałby zamieszkać. Realizacja nowoczesnych apartamentowców na krakowskiej Krowodrzy została doceniona w konkursie architektonicznym im. Stanisława Witkiewicza. Zobaczcie jak wygląda nagrodzona inwestycja.

 • Meble miejskie, czyli biuro na świeżym powietrzu [PARYŻ]

  Meble miejskie, czyli biuro na świeżym powietrzu [PARYŻ]

  La Défense to dzielnica Paryża kojarzona dotychczas ze szklanymi fasadami nowoczesnych biurowców. W tej przestrzeni pojawiły się meble miejskie zaprojektowane przez Pawła Grobelnego. Ich prostopadłościenne formy zostały wpisane w kontekst otaczającej architektury. Drewniane podesty wraz z pulpitami do pracy usytuowano tak, by wydobyć nietuzinkowe miejskie widoki i stworzyć przyjazną przestrzeń do pracy i odpoczynku.

 • Najnowsza historia mieszkania - od normatywów do swobody projektowej

  Najnowsza historia mieszkania - od normatywów do swobody projektowej

  Najnowsza historia mieszkania - od normatywów do swobody projektowej

 • Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]

  Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]

  Niedawno pokazywaliśmy Wam przegląd <a href=http://www.bryla.pl/bryla/56,85301,20631596,Polskie_projekty_domow_jednorodzinnych_10_najlepszych.html><b>najlepszych projektów domów jednorodzinnych</b></span></a>. Pisaliście w komentarzach, że na wizualizacjach można pokazać wszystko, a rzeczywistość wymusza zmiany. Dlatego prezentujemy 10 wspaniałych polskich domów, które już stoją i udowadniają, że możemy być dumni także z realizacji.

 • Niczym aleja gwiazd. Pierwsza w Polsce świecąca droga rowerowa

  Niczym aleja gwiazd. Pierwsza w Polsce świecąca droga rowerowa

  Koło Lidzbarka Warmińskiego powstała pierwsza w Polsce świecąca droga rowerowa. Po zmroku niebieska nawierzchnia zaczyna emitować łagodne światło zamieniając zwykłą drogę dla rowerów w prawdziwą aleję gwiazd.

 • Plac Teatralny dla mieszkańców czy dla samochodów?[WARSZAWA]

  Plac Teatralny dla mieszkańców czy dla samochodów?[WARSZAWA]

   Na czas szalonych Dni Muzyki w dniach 23-25 września Plac Teatralny zmienił się w miejski ogród. Zamiast samochodów na szarej kostce przed wejściem do Teatru Wielkiego pojawiły się: rośliny, ławki, drewniane donice z drzewami, krzewy i byliny. Nowa aranżacja przyciągnęła w to miejsce mnóstwo mieszkańców.

 • [CHORZÓW] Nowy plac pełen atrakcji

  [CHORZÓW] Nowy plac pełen atrakcji

  W Chorzowie ma powstać nowoczesny plac pełen rozmaitych atrakcji. Zamiast setek metrów granitowych posadzek znanych z wielu pustych placów, na których właściwie nie wiadomo co robić, architekci z pracowni SLAS zaproponowali kolorowe miejsce, które aż kipi możliwościami.

 • Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat

  Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat

  Pod koniec sierpnia 2016 roku, dzięki staraniom m.in. Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz SARP do gminnej ewidencji zabytków trafiło 90 nowych obiektów architektury. Większość z nich powstała po 1945 roku. To ważny znak, że powojenne budynki doceniają już nie tylko pasjonaci i społecznicy, ale i urzędnicy - a więc oficjalnie uznaje się je wreszcie za warte uwagi, szacunku, a niektóre - ochrony. Debata na temat XX-wiecznego dziedzictwa toczy się od lat, wciąż wiąże się z nią wiele kontrowersji, następstwem czego są nadal burzliwe losy budynków z czasów PRL-u. jedne trafiają w dobre ręce i odzyskują blask, inne bezpowrotnie znikają. Oto kilka przykładów na to, jak różnie traktowane są ikony architektury drugiej połowy XX wieku.

 • Plakaty znad morza. Kultowe polskie ośrodki wypoczynkowe

  Plakaty znad morza. Kultowe polskie ośrodki wypoczynkowe

  Jaką pamiątkę można przywieźć sobie znad morza? Wcale nie muszą być to morskie latarnie zamknięte w szklanej kuli z przesypującym się złotkiem czy kolekcja muszelek. Doskonałym pomysłem mogą być plakaty ukazujące najciekawsze polskie domy wczasowe, które będą przypominać o wakacyjnych szaleństwach podczas długich zimowych wieczorów.

 • Handlowa Galeria od architektów. Rusza budowa Galerii Młociny

  Handlowa Galeria od architektów. Rusza budowa Galerii Młociny

  Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się wykopy i prace ziemne związane z budową jednego z największych polskich centrów handlowych. Projekt warszawskiej Galerii Młociny powstał w renomowanych pracowniach architektonicznych Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Czy to recepta na problem handlowych molochów, które rzadko kiedy mogą pochwalić się dobrą architekturą?

 • Dom dla W. Elegancka przebudowa domu-kostki [PROJEKT]

  Dom dla W. Elegancka przebudowa domu-kostki [PROJEKT]

  Dom dla W to projekt przebudowy istniejącego domu na warszawskiej Sadybie. Zakłada dostosowanie bryły budynku do współczesnych potrzeb, poprawę estetyki, a szczegółowo przemyślane rozwiązania mają także powiększyć przestrzeń niewielkiego ogrodu.

 • Trudne parkowanie? Ta aplikacja wskaże wolne miejsce

  Trudne parkowanie? Ta aplikacja wskaże wolne miejsce

  Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum miasta to niejednokrotnie prawdziwe wyzwanie. Długie krążenie wąskimi uliczkami to zajęcie nie tylko frustrujące, ale wiążące się także z bardziej wymiernymi problemami. To strata czasu, paliwa, dodatkowe zanieczyszczenie środowiska, hałas, czy wreszcie większe korki generowane zupełnie niepotrzebnym ruchem. Czy w Warszawie niedługo wszystko się zmieni, a wolne miejsca będą znajdować się same?

 • Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas

  Nowoczesny dom ze skalistego wybrzeża. Casa Rocas

  Pochyła, skalista działka - to nie brzmi jak idealna lokalizacja dla domu jednorodzinnego. Jednak uroczy widok na rozpościerający się u stóp działki ocean zdecydowanie warty był projektowego wysiłku.

 • Lśniący pawilon o dwóch ścianach

  Lśniący pawilon o dwóch ścianach

  W Tychach nad brzegiem Jeziora Paprocańskiego powstał nowy stały pawilon gastronomiczny. Dość nietypowa konstrukcja ma tylko dwie ściany, a wszystko po to, by jak najlepiej wtopić się w krajobraz i nie zasłaniać istniejących osi widokowych.

 • Kurorty jak tanie jarmarki? Stop! Wnętrza hotelu w Sopocie

  Kurorty jak tanie jarmarki? Stop! Wnętrza hotelu w Sopocie

  Z czym kojarzy się Bałtyk? Z latem, wypoczynkiem, morskimi kąpielami i... jarmarczną architekturą polskich miejscowości wypoczynkowych. Reklamowy chaos, budynki jak z sennego koszmaru, a na środku drogi ogromna Myszka Mickey przechadzająca się pod rękę ze sprzedawcą odsmażanej mrożonej flądry. Na szczęście tak być nie musi!

 • Pierwszy łódzki parklet. Będzie HIT?

  Pierwszy łódzki parklet. Będzie HIT?

  W Łodzi na ulicy Struga pojawił się pierwszy miejski parklet. Czym jest taki projekt i czy niedługo podobnych rozwiązań możemy spodziewać się także w innych miastach?

Najnowsze artykuły