Pier Luigi Nervi: wirtuoz betonu na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu

red

Wybitny włoski architekt zaprojektował wiele światowej sławy budynków. Będzie je można zobaczyć na wystawie we Wrocławiu

Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
fot. Mario Carrieri

Pier Luigi Nervi od lat 50. XX wieku był najważniejszym włoskim projektantem na arenie międzynarodowej. Zrealizował wiele obiektów w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii.Jest on również jednym z tych twórców, którzy wywarli decydujący wpływ na kształt światowej architektury ostatniego stulecia. I wyznaczyli nowe drogi jej dalszego rozwoju.

Pier Luigi Nervi urodził się w 1891 roku w Sondrio w północnych Włoszech. Pod wpływem fascynacji lotnictwem wstąpił do bolońskiej Szkoły Inżynierii. Zetknął się tam z czołowymi przedstawicielami przemysłu budowlanego, między innymi Attilio Muggią - właścicielem praw do patentu na zbrojony beton Hennebique'a we Włoszech. Kontakty te popchnęły go w kierunku świata konstrukcji, w którym właściwości zbrojonego betonu, łączącego elastyczność z wytrzymałością, wydały mu się niewyczerpanym źródłem twórczych możliwości. W ten sposób Nervi rozpoczął pracę we florenckiej filii firmy swego mentora, Attilio Muggii. Szybko jednak się usamodzielnił, tworząc wspólnie z Nebbiosim w 1920 roku w Rzymie własną firmę budowlaną.

Później, wraz z kuzynem Bartolim, również inżynierem, utworzył „Nervi&Bartoli” - rodzinną firmę, którą zarządzał aż do śmierci. Międzynarodową sławę, która towarzyszyła mu do końca życia, przyniosły Nerviemu Stadion Berta, otwarty we Florencji w 1932 roku, oraz hangary lotnicze w Orvieto i Orbetello (1935-1942). Nervi zdecydowanie odrzucał eklektyzm z jego dekoracjami dodawanymi do struktur, wierząc w architekturę pozostającą w pełnej harmonii z inżynierią. Projektując często korzystał z elementów prefabrykowanych, co miało pozostać charakterystyczną cechą dużej części jego późniejszych prac.

Pier Luigi Nervi pod wiaduktem Corso Francia w Rzymie, ok. 1960 fot. Mario Carrieri

Pier Luigi Nervi jako inżynier reprezentował nie tylko szkołę włoską, lecz także architekturę modernistyczną, która wówczas rozprzestrzeniała się na całym świecie. Powierzono mu, wraz z Marcelem Breuerem i Bernhardem Zehrfussem, projekt głównej siedziby UNESCO w Paryżu. Od połowy lat pięćdziesiątych projektował i realizował swoje najistotniejsze dzieła z zakresu architektury przemysłowej i publicznej, hale wystawowe i obiekty sportowe, zwłaszcza te związane z Igrzyskami Olimpijskimi w 1960 roku w Rzymie. Udało mu się stworzyć przedsiębiorstwo („Nervi&Bartoli”) , które nie miało odpowiedników - z jednej strony istniała jako pracownia projektowa, z drugiej jako firma budowlana wykorzystująca wspaniałe tradycje włoskiego rzemiosła.

Wystawa, którą do 8 grudnia można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu, ukazuje efekty prac włoskiego architekta, w których to pracach zastosowane rewolucyjne techniki konstrukcyjne wiążą się ściśle z międzynarodową sytuacją społeczną i polityczną oraz światem kultury i nauki. Trzon ekspozycji stanowią oryginalne rysunki, modele i fotografie trzynastu najbardziej podziwianych dzieł Nerviego. Całość wzbogacają zdjęcia włoskiego mistrza fotografii architektonicznej, Mario Carrieriego, dokumentalne filmy, wywiady i współczesne materiały filmowe.

Muzeum Architektury we Wrocławiu,

ul. Bernardyńska 5

wystawa trwa do 8 grudnia

www.ma.wroc.pl

Skomentuj:

Pier Luigi Nervi: wirtuoz betonu na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu