Bernardo Horta projektuje modułowe domy dla mieszkańców brazylijskiej wioski Aracati
W pracowni Bernardo Horta powstał projekt domów dla małej brazylijskiej wioski Aracati, zamieszkałej przez ludność Cumbe. Wykorzystując nowoczesne techniki, ale nadając jej cechy regionalne, architekt chce przywrócić wartości kulturowe marginalizowanej społeczności.



Bernardo Horta proponuje domy złożone z modułów, które można dostosować do specyficznych potrzeb każdej rodziny. Indywidualność zrywa z postępującym rozwojem standardowego budownictwa mieszkaniowego, co skutkuje ogromną różnorodnością osiedli.
Najprostszy bungalow ma 20 m. kw. i składa się z ganku (werandy), dużej sypialni, małej kuchni i toalety z prysznicem. Duże drzwi i okna gwarantują dobrą wentylację, a jednocześnie tworzą korytarz doświetlający wnętrze. Bungalowy można łączyć liniowo, tworząc duże, nawet wielorodzinne domy. Swoboda oraz możliwość dostosowania modułów do wciąż zmieniającej się rodziny, daje użytkownikowi prawo do indywidualności. Każdy dom, zdaniem architekta, powinien być inspirowany potrzebami oraz estetyką jego mieszkańców.
Tradycyjne domy Cumbe były drewniane. Horta zaproponował użycie prefabrykatów, które nie tylko skracają czas budowy, ale znacznie obniżają cenę domu. Aby uniknąć problemów spowodowanych wilgocią, budynki są lekko wynoszone ponad poziom ziemi – konstrukcja wznosi się na fundamencie z opon z recyklingu, wypełnionych betonem.
Elewacja przednia i tylna każdego modułu jest ażurowa. Może powstać ze słomy lub tkaniny, albo z drewnianych okiennic. Takie materiały tworzą interesującą grę światła i cienia, a także powodują, że wnętrze i zewnętrze wzajemnie się przenikają. Ściany wewnętrzne powstają tradycyjną metodą pau-a-pique, czyli puste przestrzenie konstrukcji z połączonych listew wypełnia mieszanka gliny, piasku i słomy. W ten sposób projekt Bernardo Horta odnosi się do lokalnego kontekstu kulturowego.
Domy w Aracati dla Cumbe realizują ideę otwartej architektury. Duże werandy i wspólna przestrzeń wokół domów zachęcają do życia w społeczności. Gwarantują też towarzyskie relacje między mieszkańcami i zacieśniają więzi sąsiedzkie.

- Więcej o:
- brazylia architektura
- dom modułowy
Lina Bo Bardi z nagrodą Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji
Bernardo Horta projektuje modułowe domy dla mieszkańców brazylijskiej wioski Aracati
Dom godny prezydenta. Palácio da Alvorada w Brasilii [IKONY ARCHITEKTURY]
Santiago Calatrava zaprojektował Muzeum Jutra dla Rio de Janeiro. Będzie nową ikoną miasta?
Plaża z widokiem na architekturę. Najciekawsze miejskie plaże [TOP 10]
Poznaliśmy laureatów Brick Award 2016. Oto najlepsze ceglane budynki na świecie
Victoria Residence - tam, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością
Rosh Hanikra - willa z widokiem na morze w Izraelu