Wokół projektowania

  • Osiedle Służew nad Dolinką, Warszawa, fot. Adam Stępień / AG

    Najnowsza historia mieszkania. Normatywy na 2018 rok

    W drugiej połowie XX wieku budownictwo mieszkaniowe regulowane było systemem normatywów, narzucających nie tylko wielkość mieszkań, ale i niektóre rozwiązania przestrzenne czy urbanistyczne. Dziś w tej dziedzinie architektury panuje znacznie większa dowolność - wymogów technicznych jest niewiele, a te istniejące mają być wkrótce zniesione. Czy to znaczy, że będzie lepiej? Które z tych rozwiązań lepiej się sprawdzały?

  • dom jednorodzinny

    10 domów jednorodzinnych z ciekawym designem - z miłości do geometrii

    Każdy z nas ma mniej lub bardziej sprecyzowaną wizję wymarzonego dachu nad głową. Ma być klasyczny, w stylu skandynawskim lub też ultranowoczesny. Przygotowaliśmy dla Was zbiór dziesięciu domów jednorodzinnych o ciekawej bryle i pomysłowych rozwiązaniach architektonicznych. W poszukiwaniu inspiracji zajrzeliśmy do wnętrz. Ze szczególną atencją potraktowaliśmy kuchnię, bo właśnie ona jest atrybutem rodziny i prawdziwego domowego ogniska. Zobaczcie.

  • I miejsce w konkursie Artline: sztuka minimalizmu

    Wyniki konkursu Artline: sztuka minimalizmu

    Poznaliśmy zwycięzców konkursu Artline: sztuka minimalizmu. Ogłoszenie wyników odbyło się 24 listopada 2016 roku podczas uroczystej gali w siedzibie firmy Miele. Na konkurs nadesłano ponad 140 prac. Poziom projektów był niezwykle wysoki, po długich obradach udało się wyłonić zwycięzców. Oto oni:

  • Wnętrze apartamentu ISPOT

    Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm

    Prezentujemy 10 współczesnych projektów, które przekonają Was, że minimalizm, to współczesny trend, który ma wiele zastosowań. W zestawieniu znalazły się przykłady świetnej architektury i designu z całego świata. Zobaczcie, kolejne interpretacje słynnej maksymy "mniej znaczy więcej".

  • W swoich publikacjach le Corbusier często odwoływał się do maszyn - samolotów, samochodów, statków, które były wyobrażeniem postępu technologicznego, który zdaniem architekta, powinien być także drogą rozwoju architektury

    Maszyna do mieszkania - utopia XX wieku?

    XX wiek w historii architektury był przełomowym okresem. Architekci zerwali z historyzmem, a na świat przyszedł modernizm, który do dziś dnia króluje w sposób niepodzielny. Zmieniła się nie tylko forma, ale także samo podejście projektowania. Co dziś zostało z Le Corbusierowskiego hasła: Dom jest maszyną do mieszkania?

  • Wyniki konkursu Artline: sztuka minimalizmu

    Konkurs ArtLine. Sztuka minimalizmu.

    Śledzisz najnowsze trendy we wzornictwie? Lubisz operować szarością? Wiesz, jak zapewnić w projekcie wnętrza perfekcyjną harmonię w duchu minimalizmu?

  • Kuchnia Frankfurcka

    Matka nowoczesnej kuchni - Margarete Schütte-Lihotzky

    Margarete Schütte-Lihotzky - to jej zawdzięczamy nowoczesną kuchnię. Była pierwszą austriacką kobietą - architektem, bohaterką ruchu oporu i choć pochodziła z bogatej rodziny to zajmowała się w główniej mierze projektowaniem osiedli socjalnych. Jak powiedziała w wywiadzie na swoje setne urodziny - sama nigdy nie gotowała, ale to ona zaprojektowała kuchnię, która do dziś służy za wzór dla kolejnych pokoleń architektów.

  • Okrąglak w Poznaniu, proj. Marek Leykam

    Okrąglak na okrągło

    Miał być wyższy i bardziej uniwersalny niż się to później okazało. Mimo to poznański DH "Okrąglak? i tak stał się symbolem Poznania. Do dziś, mimo lat zaniedbań, zachwyca krytyków architektury. Wkrótce ma szanse odzyskać swój blask.

  • Grupa Marcina Kołtuńskiego z UN Studio i Karoliny Kani, warsztaty OSSA 2008

    Cztery wizje krakowskiego Placu Wolnica

    Prezentujemy kolejne pomysły studentów architektury, którzy na warsztatach OSSA pracowali pod czujnym okiem najlepszych architektów. Zobacz co zaproponowała grupa Marcina Kołtuńskiego (UN Studio) i Karoliny Kani.

  • Yacht Plus Norman Foster

    Foster zaprojektował luksusowy jacht

    Jeden z najsławniejszych architektów firmuje swoim nazwiskiem niezwykłą jednostkę pływającą.

  • Dla niemieckiego konsorcjum stadion zaprojektowali architekci z pracowni Rhode Kellerman Wawrowsky. To obiekt na 35 tys. miejsc z rozsuwanym, przeszklonym dachem. Raczej niemożliwe jest, by na polskim stadionie trybuny znajdowały się tak blisko boiska i nie były ogrodzone

    Nowy stadion w Warszawie

    462 mln zł ma kosztować nowy stadion piłkarski przy ul. Łazienkowskiej. Zbuduje go konsorcjum niemieckich firm. Niemcy zaproponowali Warszawie lekki, ażurowy stadion na 35 tys. miejsc, przykryty rozsuwanym szklanym dachem.

  • Europe's longest wooden bridge spans a valley of the 2007 Bundesgartenschau (German Federal Garden Show - BUGA) area in Ronneburg near Gera, eastern Germany, on Monday, Aug. 14, 2006. The bridge ist 240 meters (787 feet) long. The Bundesgartenschau takes place from April 27 to October 14, 2007. (AP Photo/Jens Meyer)

    Najdłuższy drewniany most w Europie

    Najdłuższy drewniany most w Europie stanął w Ronneburgu we wschodnich Niemczech. Most ma 240 metrów długości i jest jedną z głównych atrakcji tegorocznych Niemieckich Targów Ogrodniczych (Bundesgartenschau - BUGA 2007)