Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Sztuk w Tel Awiwie. Jego bryła to wizualna łamigłówka

buma

Ostre kąty, załamania i flirt z geometrią sprawiają, że budynek telawiwskiego Muzeum Sztuk nikogo nie pozostawia obojętnym.

Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, projekt: Preston Scott Cohen Inc
Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, projekt: Preston Scott Cohen Inc
www.tamuseum.com

Tel Awiw to prawdziwe muzeum modernizmu. W izraelskiej metropolii znajduje się największe na świecie skupisko budynków reprezentujących szkołę Bauhausu i styl międzynarodowy. W mieście usytuowanych jest blisko 5 tys. modernistycznych obiektów, które wzniesiono w latach 30. ubiegłego wieku. Pośród modernistycznych ikon nie brakuje jednak i współczesnych perełek, które czerpią z tradycji miejsca. Jedną z takich brył jest nowy gmach Muzeum Sztuk, zaprojektowany przez brytyjskie biuro Preston Scott Cohen Inc. W subtelny sposób nawiązuje do poprzedniego budynku muzeum, które znajduje się w pobliżu.

Dyrekcja telawiwskiego muzeum zdecydowała się na rozbudowę placówki. Dotychczasowa przestrzeń nie była w stanie podołać wciąż zmieniającym się wymogom wystawienniczym, brakowało miejsca i sal ekspozycyjnych. Amerykańscy architekci stanęli przed trudnym zadaniem - na wąskiej działce o trójkątnym kształcie musieli bowiem postawić budynek podzielony na prostokątne moduły. Wybrnęli z powierzonego zadania delikatnie skręcając przestrzenie wewnątrz budynku i tworząc sieć połączonych ze sobą i przecinających się poziomów. Ogromną rolę w projekcie gra światło. Ponieważ część przestrzeni budynku usytuowano pod ziemią, dostęp do naturalnego światła zapewnić ma centralnie usytuowany ogromny świetlik. W jasnych wnętrzach zastosowano drewniane detale i betonowe panele.

Dynamiczna bryła oprócz ostrych kształtów przyciąga wzrok również wzorami na fasadzie. Budynek zdobią trójkątne i prostokątne betonowe panele. Nadziemie oraz frontową fasadę wykonano natomiast ze szkła.

Budynek ma powierzchnie 18.500 m2. Jego budowa trwała trzy lata, a placówkę otwarto dla zwiedzających na wiosnę tego roku. Muzeum znajduje się w centrum kulturalnego kompleksu Tel Awiwu.

ZOBACZ TAKŻE:

Muzea sztuki TOP 10

Najciekawsze muzea, nie tylko dla sztuki

Gdynia stawia na Modernizm

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Sztuk w Tel Awiwie. Jego bryła to wizualna łamigłówka