Wieżowiec w Strefie Zero po zmianach - tak zmieniła się największa inwestycja Nowego Jorku [NOWE WIZUALIZACJE]
One World Trade Center miał być najwyższym budynkiem w USA, dziś już wiadomo, że nie będzie. Nowe wizualizacje wieżowca, który powstaje w samym sercu Nowego Jorku pokazują, że obiekt różni się od wizji architektów sprzed sześciu lat. Jedno jest jednak pewne, to będzie wyjątkowy wieżowiec














Dla wszystkich którzy uważnie śledzili kolejne etapy realizacji One World Trade Center, na pewno zmiany będą zauważalne. Przede wszystkim największą uwagę przykuwa górna część wieżowca. Wieńcząca dach, rzeźbiarska iglica z włókna szklanego zniknęła z projektu budynku. Zgodnie z wyjaśnieniem inwestorów, okazało się, że główną przesłanką tej zmiany były potencjalne trudności z jej czyszczeniem. Krótko mówiąc, coś co wcześniej miało być częścią budynku i wynieść go ponad inne amerykańskie wieżowce, teraz jest zwykłą anteną. Nie wykluczone, że za tą decyzją stoją także kwestie finansowe i oszczędności na już i tak kosztownej inwestycji.
Przeobrażeniom uległa także fasada One World Trade Center. Pierwotnie miała zostać wykonana z hartowanego szkła, jednak chiński producent z którym podpisano umowę, z powodów technicznych nie był w stanie wywiązać się z obietnicy. Dyrektor wykonawczy Patrick J. Foye kwitując tę sytuację określił ją mianem porażki projektu.
Jest jeszcze jedna istotna zmiana, choć nie widoczna na wizualizacjach. Chodzi o poziom ulicy. W oryginalnym planie znajdowała się kaskada szerokich schodów ze stali nierdzewnej, łączących chodnik ze znajdującym się wyżej trójkątnym placem w zachodniej części budynku. Inwestorzy stwierdzili jednak, że schody zabiorą placowi nieco obszaru, a przede wszystkim koncepcja jest przestarzała, ponieważ - jak powiedział dziennikarzom NYT prezes Douglas Durst: większość ludzi nie wchodzi do budynku od zachodu. Nowy projekt oddziela więc plac od ulicy długim na cały budynek trawnikiem.
Budowa w obrębie strefy zero ma zostać ukończona w czwartym kwartale 2013 roku. Na skutek zmian (zwłaszcza tych w obrębie górnej części) wysokość wieży nie wyniesie już 541 metrów, czyli symbolicznych 1776 stóp (data ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych). Tym samym nie stanie się najwyższym wieżowcem USA. To miano wciąż dzierżyć będzie chicagowski Willis Tower.
Jednak w rzeczywistości, większość zmian wydaje się mało istotna, patrząc zwłaszcza na piękne wizualizacje, One World Trade Center jawi się nadal jako elegancki budynek, dobrze wkomponowany w wysoką zabudowę Manhattanu. To wciąż najwyższy budynek Nowego Jorku
- Więcej o:
![Loxone Campus w Austrii Loxone Campus w Austrii]()
Loxone Campus w Austrii - harmonijna równowaga między technologią a naturą
![Nowa siedziba Innovatrics w Bratysławie. Proj. A.M. architects Nowa siedziba Innovatrics w Bratysławie. Proj. A.M. architects]()
Odcisk palca jako plan. Siedziba główna Innovatrics w Bratysławie
![Flagowy sklep Tiffany & Co. w Pekinie z fasadą projektu MVRDV Flagowy sklep Tiffany & Co. w Pekinie z fasadą projektu MVRDV]()
Między architekturą a jubilerstwem. Fasada flagowego sklepu Tiffany & Co. w Pekinie projektu MVRDV
![Panorama Chicago Panorama Chicago]()
Miasta odporne na wodne zagrożenia dzięki AI? Raport Arup przedstawia nowe możliwości sztucznej inteligencji
![Zlin. Na pierwszym planie wieżowiec 21 Zlin. Na pierwszym planie wieżowiec 21]()
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
![Ratusz miejski w Dallas. Proj. I.M.Pei Ratusz miejski w Dallas. Proj. I.M.Pei]()
Brutalistyczny symbol Dallas na celowniku: co dalej z ratuszem projektu I.M. Peia?
![Domy nauczycielskie, Otakar Novotný Domy nauczycielskie, Otakar Novotný]()
Kubizm i rondokubizm w Czechach. Co mają wspólnego Praga i Picasso?
![Nowy stadion Birmingham City F.C. Proj. Heatherwick Studio i MANICA Architecture Nowy stadion Birmingham City F.C. Proj. Heatherwick Studio i MANICA Architecture]()
Tak będzie wyglądał nowy stadion Birmingham City F.C. Projekt Heatherwick Studio i MANICA Architecture robi wrażenie!









