Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Filmowe OKO Amsterdamu [ZDJĘCIA]

bar

Nad brzegiem rzeki Ij, dokładnie naprzeciwko amsterdamskiego dworca centralnego, stanął imponujący gmach autorstwa Delugan Meissl Architects. Nową siedzibę Holenderskiego Instytutu Filmowego pokazujemy w obiektywie Wojtka Guraka

Holenderski Instytut Filmowy EYE to nie tylko muzeum sztuki filmowej, ale również archiwum i kino. Instytucja, która dotychczas mieściła się w XIX-wiecznej kamienicy usytuowanej pośród pięknego parku Vondelpark, na początku kwietnia została przeniesiona w okolice Overhoeks, czyli na północne rubieże miasta. Tereny te, choć nie stanowią szczególnie atrakcyjnej lokalizacji w świadomości mieszkańców, coraz częściej stają się obiektem zainteresowania deweloperów i artystów, którzy doceniają ich wygodne usytuowanie - z centrum 5 minut promem od dworca. Dzięki takim inicjatywom, powstająca dzielnica ma szansę w niedługim czasie stać się istotnym elementem Amsterdamu. Bez wątpienia Instytut EYE odegra w tym procesie bardzo istotną rolę, nie tylko ze względu na atrakcje kulturalne ale i oryginalną, przykuwającą wzrok architekturę, która ma szansę stać się symbolem nowoczesnego Amsterdamu.

Austriackie konsorcjum architektoniczne Delugan Meissl projektując siedzibę EYE miało świadomość, że ich koncepcja będzie nie tylko oryginalnym budynkiem, ale miejscem, które  stanie się istotnym elementem kształtującej się przestrzeni. I tak powstał budynek - jakże odmienny od poprzedniej siedziby Instytutu - który swoją futurystyczną bryłą przywodzi na myśl oko, zerkające na południową część Amsterdamu. Droga do obiektu rozpoczyna się tuż po zejściu z promu - kręta ścieżka pnąca się w górę prowadzi ku budowli.

Po przekroczeniu progu Instytutu, odwiedzający mają do wyboru mnóstwo atrakcji, na przykład - oglądanie filmów w salach kinowych zlokalizowanych w podziemiach czy podziwianie wystaw zorganizowanych za przeszklonymi ścianami. W obrębie największej wspólnej przestrzeni zlokalizowano bistro. Ten obszar będący naturalnym amfiteatrem został wydzielony dzięki skośnym ścianom. Dookoła kafejki zaprojektowano schody, na których przysiadają zmęczeni zwiedzający.

Fotografie oglądaliście dzięki uprzejmości Wojtka Guraka, który podróżuje po całym świecie szlakiem nowoczesnych budowli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Filmowe OKO Amsterdamu [ZDJĘCIA]