Gehry zaprojektował nową siedzibę Facebooka. Lubicie to?
Mark Zuckerberg buduje nowy firmowy kampus, a do współpracy zaprosił sławnego architekta, Franka O. Gehry'ego
Liczba aktywnych użytkowników Facebooka oscyluje w chwili obecnej około miliarda, ale Mark Zuckerberg, jego twórca, nie chce poprzestać na kreowaniu wirtualnego imperium. Ostatnio na swym profilu młody potentat w dziedzinie mediów społecznościowych zamieścił zdjęcie Franka O. Gehry'ego przyglądającego się bacznie makiecie architektonicznej. Wątpliwości tych, którzy zaczęli podejrzewać, że oto Zuckerberg zapałał miłością do dekonstruktywizmu, rozwiał podpis wyjaśniający, że oto amerykański star-architekt i Facebook rozpoczynają współpracę. Laureat Pritzkera stworzył koncepcję nowego kampusu FB.
Zlokalizowany w Kalifornii kompleks ma według wstępnych założeń stać się miejscem zamieszkania dla blisko 3400 pracowników firmy. Całość zaprojektowana została zgodnie z filozofią przedsiębiorstwa i zasadami jego działania. Nie otrzymamy więc typowej hierarchicznej siedziby korporacji, ale obiekt będący w całości jedną ogromną przestrzenią biurową typu "open space" urozmaiconą gdzieniegdzie boxami konferencyjnymi czy rekreacyjnymi. Ściany udekorowane zostaną przez twórców graffiti, a między stanowiskami pracy znajdzie się miejsce na automaty do gier. Płaski, porośnięty roślinnością dach będzie przedłużeniem wnętrza, miejscem relaksu i wypoczynku, wyglądającym z zewnątrz jak kolejne z kalifornijskich wzgórz.
Zuckerberg wyznał, iż jest bardzo podekscytowany faktem, iż to właśnie Gehry będzie autorem kampusu. Opisując projekt zwraca uwagę na ideę pracy zespołowej i takiego ukształtowania przestrzeni, by tysiące osób nadal pozostawały jednym zespołem.
Co zadecydowało o tym, że Facebook zwrócił się do F. Gehry'ego w sprawie budowy kampusu? Znane nazwisko i renoma twórcy kontrowersyjnego nie były decydujące. Liczyła się także ekonomia oraz wrażenie, jakie na osobach decyzyjnych wywarła pracownia architekta. Zuckerberg oczekuje, że projekt Gehry'ego będzie tańszy niż inne, gdzie ponad 30% materiałów jest marnowane w wyniku niedoskonałości projektowych. Tymczasem autor Muzeum Guggenheima w Bilbao posługuje się zaawansowanymi technikami cyfrowymi w całym procesie twórczym, co umożliwia projektowanie precyzyjne i efektywne. „Spodziewamy się że budynek będzie spektakularny i nieszczególnie kosztowny” - mówi. Everett Katigbak, jeden z menadżerów w FB, opowiada, że pracownia Gehry'ego przypomniała mu główną siedzibę Facebooka. „Biuro mieści się w gigantycznej hali pełnej ręcznie wykonanych drewnianych makiet [ ] wypełnionej ludźmi którzy się niewiarygodnie utalentowani i kochają to, co robią”.
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?