Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gehry zaprojektował nową siedzibę Facebooka. Lubicie to?

2gesu

Mark Zuckerberg buduje nowy firmowy kampus, a do współpracy zaprosił sławnego architekta, Franka O. Gehry'ego

Liczba aktywnych użytkowników Facebooka oscyluje w chwili obecnej około miliarda, ale Mark Zuckerberg, jego twórca, nie chce poprzestać na kreowaniu wirtualnego imperium. Ostatnio na swym profilu młody potentat w dziedzinie mediów społecznościowych zamieścił zdjęcie Franka O. Gehry'ego przyglądającego się bacznie makiecie architektonicznej. Wątpliwości tych, którzy zaczęli podejrzewać, że oto Zuckerberg zapałał miłością do dekonstruktywizmu, rozwiał podpis wyjaśniający, że oto amerykański star-architekt i Facebook rozpoczynają współpracę. Laureat Pritzkera stworzył koncepcję nowego kampusu FB.

Zlokalizowany w Kalifornii kompleks ma według wstępnych założeń stać się miejscem zamieszkania dla blisko 3400 pracowników firmy. Całość zaprojektowana została zgodnie z filozofią przedsiębiorstwa i zasadami jego działania. Nie otrzymamy więc typowej hierarchicznej siedziby korporacji, ale obiekt będący w całości jedną ogromną przestrzenią biurową typu "open space" urozmaiconą gdzieniegdzie boxami konferencyjnymi czy rekreacyjnymi. Ściany udekorowane zostaną przez twórców graffiti, a między stanowiskami pracy znajdzie się miejsce na automaty do gier. Płaski, porośnięty roślinnością dach będzie przedłużeniem wnętrza, miejscem relaksu i wypoczynku, wyglądającym z zewnątrz jak kolejne z kalifornijskich wzgórz.

Zuckerberg wyznał, iż jest bardzo podekscytowany faktem, iż to właśnie Gehry będzie autorem kampusu. Opisując projekt zwraca uwagę na ideę pracy zespołowej i takiego ukształtowania przestrzeni, by tysiące osób nadal pozostawały jednym zespołem.

Co zadecydowało o tym, że Facebook zwrócił się do F. Gehry'ego w sprawie budowy kampusu? Znane nazwisko i renoma twórcy kontrowersyjnego nie były decydujące. Liczyła się także ekonomia oraz wrażenie, jakie na osobach decyzyjnych wywarła pracownia architekta. Zuckerberg oczekuje, że projekt Gehry'ego będzie tańszy niż inne, gdzie ponad 30% materiałów jest marnowane w wyniku niedoskonałości projektowych. Tymczasem autor Muzeum Guggenheima w Bilbao posługuje się zaawansowanymi technikami cyfrowymi w całym procesie twórczym, co umożliwia projektowanie precyzyjne i efektywne. „Spodziewamy się że budynek będzie spektakularny i nieszczególnie kosztowny” - mówi. Everett Katigbak, jeden z menadżerów w FB, opowiada, że pracownia Gehry'ego przypomniała mu główną siedzibę Facebooka. „Biuro mieści się w gigantycznej hali pełnej ręcznie wykonanych drewnianych makiet [ ] wypełnionej ludźmi którzy się niewiarygodnie utalentowani i kochają to, co robią”.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gehry zaprojektował nową siedzibę Facebooka. Lubicie to?