Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Terminal 3, czyli Fuksas dla Shenzhen

asiasok

Włoscy architekci Massimiliano i Doriana Fuksas wygrali konkurs na zaprojektowanie terminalu na międzynarodowym chińskim lotnisku w Shenzen.

Terminal 3
Fuksas Architects
Fuksas Architects

Shenzen jest jednym z najważniejszych przemysłowych i zarazem turystycznych miast w całych Chinach. Położone jest w południowej części prowincji Guandong, nad wschodnim brzegiem Delty Perłowej Rzeki, ponadto sąsiaduje z Hong Kongiem, co daje miastu szerokie możliwości rozwoju ekonomicznego.

Terminal o powierzchni 400.000 m. kwadratowych będzie budowany w trzech fazach. Ukończenie ostatniej planowane jest na 2035 rok. Całość konstrukcji wyglądem oczywiście przypomina monstrualnych rozmiarów samolot i sprowadza człowieka do wielkości mrówki, co akurat w Chinach nie jest żadną nowością.

Materiały do produkcji Terminalu 3 dobrano nieprzypadkowo, istotna bowiem była ich dostępność, funkcjonalność, to czy lokalni robotnicy będą potrafili w nich pracować, oraz niskie koszty produkcji - wiadomo. W rezultacie osiągnięto ciekawy, spójny efekt podwójnej ażurowej powłoki nadającej bryle lekkości i przejrzystości, podkreślonej jeszcze przez szklane wykończenia.

Całość ma być utrzymana w eleganckim stylu, tak aby podróżujący czuli się komfortowo i wywieźli z Shenzhen jak najlepsze wspomnienia. Czy im się to uda dowiemy się za 27 lat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Terminal 3, czyli Fuksas dla Shenzhen