Terminal 3, czyli Fuksas dla Shenzhen
Włoscy architekci Massimiliano i Doriana Fuksas wygrali konkurs na zaprojektowanie terminalu na międzynarodowym chińskim lotnisku w Shenzen.
Shenzen jest jednym z najważniejszych przemysłowych i zarazem turystycznych miast w całych Chinach. Położone jest w południowej części prowincji Guandong, nad wschodnim brzegiem Delty Perłowej Rzeki, ponadto sąsiaduje z Hong Kongiem, co daje miastu szerokie możliwości rozwoju ekonomicznego.
Terminal o powierzchni 400.000 m. kwadratowych będzie budowany w trzech fazach. Ukończenie ostatniej planowane jest na 2035 rok. Całość konstrukcji wyglądem oczywiście przypomina monstrualnych rozmiarów samolot i sprowadza człowieka do wielkości mrówki, co akurat w Chinach nie jest żadną nowością.
Materiały do produkcji Terminalu 3 dobrano nieprzypadkowo, istotna bowiem była ich dostępność, funkcjonalność, to czy lokalni robotnicy będą potrafili w nich pracować, oraz niskie koszty produkcji - wiadomo. W rezultacie osiągnięto ciekawy, spójny efekt podwójnej ażurowej powłoki nadającej bryle lekkości i przejrzystości, podkreślonej jeszcze przez szklane wykończenia.
Całość ma być utrzymana w eleganckim stylu, tak aby podróżujący czuli się komfortowo i wywieźli z Shenzhen jak najlepsze wspomnienia. Czy im się to uda dowiemy się za 27 lat.
- Więcej o:
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito