Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Five Franklin Place - genialny nowojorski apartamentowiec

ucho

Ben van Berkel jest projektantem nowego apartamentowca, który stanąć ma przy nowojorskim Franklin Place. Elewacja stworzona z połączeni czarnych, poziomych wstęg z przeszklonymi powierzchniami będzie jego znakiem rozpoznawczym.

Five Franklin Place
UN Studio

 

 

Twórca koncepcji budynku jest filarem amsterdamskiego biura UN Studio. Budynek będzie mieścić 55 luksusowych jednostek mieszkalnych, w których skład będą wchodzić apartamenty oraz tzw. soft lofty, czyli przestrzenie o cechach charakterystycznych dla tradycyjnych loftów (wysokie sufity, industrialny klimat), jednak zlokalizowanych w nowo powstających budynkach.

 

Five Franklin Place

UN Studio

Five Franklin Place

UN Studio

 

Najbardziej charakterystyczną cechą budynku nazwanego Five Franklin Place będą czarne wstęgi oplatające elewację apartamentowca. Będą się one rozszerzać i zwężać dodając dynamiki bryle budynku, a jednocześnie łagodzić ją dzięki zaokrąglonym narożnikom. Uwagę zwraca dyskretne wkomponowanie w konstrukcję budynku rozległych tarasów, które nie burzą swoją obecnością spójności i elegancji konstrukcji.

Jednocześnie metalowe wstęgi współgrając z szerokimi przeszkleniami, przyczynią się do zachowania intymnego charakteru we wnętrzach.

 

Five Franklin Place

UN Studio

 

Architekci, jak to często w ich zwyczaju bywa, przygotowali małą prezentację przesłanek i inspiracji jakimi kierowali się w wyborze takiej oto drogi projektowej. Przedstawiamy ją poniżej i przypominamy, że Ben van Berkel już od lat konsekwentnie idzie w swojej twórczości drogą wyznaczoną przez projekt Möbius House ukończony w 1998 roku niedaleko Amsterdamu.

 

Five Franklin Place

UN Studio

 

Architekt podzielił wnętrza budynku na trzy, różniące się od siebie części. Dla każdej z nich dobrana została odmienna gama kolorystyczna oraz materiały wykończeniowe. Najniższe piętra zostały urządzone w jasnych barwach, ze względu na najmniejszą ilość dochodzącego tam. światła słonecznego. W połowie wysokości dominują kremowe kolory natomiast apartamenty na górnych piętrach to już odważne połączenia nasyconych barw i awangardowych kształtów.

 

Five Franklin Place

UN Studio

UN Studio

UN Studio

Five Franklin Place

UN Studio

 

Piętra od 2 do 7 zajmować będą lofty z salonami o podwójnej, względem tradycyjnych mieszkań, wysokości. Aby uniknąć efektu zaciemnienia części mieszkania znajdującej się pod antresolą, zostały one zaprojektowane w centralnej części apartamentu, tam gdzie dostęp światła słonecznego jest większy.

 

Five Franklin Place

UN Studio

 

Zwieńczeniem budynku będą trzy penthouse'y oferujące zapierający dech w piersiach widok na Manhattan i rzekę Hudson. Rozległe tarasy na dachu wykończone zostaną najbardziej szlachetnymi materiałami, a panoramiczny widok na miasto z pewnością wart będzie swojej ceny.


Projekt budynku van Berkela zrobił na nas duże wrażenie. Dostrzec w nim można elegancję, spokój, ale i odrobinę szaleństwa. Przydały by się nam w Polsce takie konstrukcje, mogące wypełnić tkankę miejską, a jednocześnie nie razić swoją nachalną nowoczesnością.

 

ucho

 

 

Teraz zobacz wnętrza

Skomentuj:

Five Franklin Place - genialny nowojorski apartamentowiec