Five Franklin Place - genialny nowojorski apartamentowiec
Ben van Berkel jest projektantem nowego apartamentowca, który stanąć ma przy nowojorskim Franklin Place. Elewacja stworzona z połączeni czarnych, poziomych wstęg z przeszklonymi powierzchniami będzie jego znakiem rozpoznawczym.
Twórca koncepcji budynku jest filarem amsterdamskiego biura UN Studio. Budynek będzie mieścić 55 luksusowych jednostek mieszkalnych, w których skład będą wchodzić apartamenty oraz tzw. soft lofty , czyli przestrzenie o cechach charakterystycznych dla tradycyjnych loftów (wysokie sufity, industrialny klimat), jednak zlokalizowanych w nowo powstających budynkach.
Najbardziej charakterystyczną cechą budynku nazwanego Five Franklin Place będą czarne wstęgi oplatające elewację apartamentowca. Będą się one rozszerzać i zwężać dodając dynamiki bryle budynku, a jednocześnie łagodzić ją dzięki zaokrąglonym narożnikom. Uwagę zwraca dyskretne wkomponowanie w konstrukcję budynku rozległych tarasów, które nie burzą swoją obecnością spójności i elegancji konstrukcji.
Jednocześnie metalowe wstęgi współgrając z szerokimi przeszkleniami, przyczynią się do zachowania intymnego charakteru we wnętrzach.
Architekci, jak to często w ich zwyczaju bywa, przygotowali małą prezentację przesłanek i inspiracji jakimi kierowali się w wyborze takiej oto drogi projektowej. Przedstawiamy ją poniżej i przypominamy, że Ben van Berkel już od lat konsekwentnie idzie w swojej twórczości drogą wyznaczoną przez projekt Möbius House ukończony w 1998 roku niedaleko Amsterdamu.
Architekt podzielił wnętrza budynku na trzy, różniące się od siebie części. Dla każdej z nich dobrana została odmienna gama kolorystyczna oraz materiały wykończeniowe. Najniższe piętra zostały urządzone w jasnych barwach, ze względu na najmniejszą ilość dochodzącego tam. światła słonecznego. W połowie wysokości dominują kremowe kolory natomiast apartamenty na górnych piętrach to już odważne połączenia nasyconych barw i awangardowych kształtów.
Piętra od 2 do 7 zajmować będą lofty z salonami o podwójnej, względem tradycyjnych mieszkań, wysokości. Aby uniknąć efektu zaciemnienia części mieszkania znajdującej się pod antresolą, zostały one zaprojektowane w centralnej części apartamentu, tam gdzie dostęp światła słonecznego jest większy.
Zwieńczeniem budynku będą trzy penthouse'y oferujące zapierający dech w piersiach widok na Manhattan i rzekę Hudson. Rozległe tarasy na dachu wykończone zostaną najbardziej szlachetnymi materiałami, a panoramiczny widok na miasto z pewnością wart będzie swojej ceny.
Projekt budynku van Berkela zrobił na nas duże wrażenie. Dostrzec w nim można elegancję, spokój, ale i odrobinę szaleństwa. Przydały by się nam w Polsce takie konstrukcje, mogące wypełnić tkankę miejską, a jednocześnie nie razić swoją nachalną nowoczesnością.
- Więcej o:
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch