W australijskim klimacie
Miasto Brisbane w Australii przeżywa obecnie boom budowlany. Zarówno obiekty już wybudowane jak i nowo powstające projekty przyciągają uwagę. Zobacz prace Ox Rayner Architects, Arkhefield i Mark Sierzchula. Architects
Brisbane jest stolicą stanu Qeensland i znajduje się w wschodniej części Australii . Jest to trzecie co do wielkości miasto kraju Aborygenów. Znajduje się mniej więcej 1000 km od Sydney. Obecnie w mieście mieszka około 1.6 miliona ludzi. Brisbane jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i handlowym. Może o tym świadczyć chociażby nowy gmach wydziału medycyny Uniwersytetu Qeensland . Został on zaprojektowany przez biuro projektowe Arkhefield. Projekt łączy w sobie proste, ostre linie z delikatnymi dekoracjami.
Także i materiały wykorzystane przy budowie (szkło połączone z betonem) świadczą o pewnej prostocie i surowości budynku. Owalne okienka znajdujące się na bocznych elewacjach budynku sprawiają, że nowy budynek wydziału medycyny przypomina, z przymrużeniem oka, ser z dziurami.
Wszystkie pomieszczenia na piętrze budynku są połączone centralnym korytarzem, którego sufit jest przeszklony by jak najlepiej doświetlić teoretycznie najciemniejszą część budynku. Przednia elewacja także pokryta jest całkowicie szkłem, by w trakcie zimy, gdy słońce jest nisko, najlepiej doświetlić wszystkie pomieszczenia.
Kolejnym obiektem, który pokazuje rozwój Brisbane jest najnowszy wieżowiec , który powstaje w biznesowej części miasta zwanej CBD waterfront. 111 Eagle Street ma mieć 44 kondygnacje dając prawie 62,5 tysięcy m2 powierzchni użytkowej. Zaprojektowany został przez lokalnych architektów Cox Rayner Architects.
Ciekawym elementem jest elewacja owego wieżowca. Z każdej ze stron biegną pionowe, nieregularne linie przypominające łodygi bluszczu. Są to słupy konstrukcyjne, które mają na celu przeniesienie ciężaru obiektu na ściany zewnętrzne. Zabieg ten został zastosowany z prostej przyczyny. Mianowicie pod placem, na którym wysokościowiec ma stanąć, rozciągają się podziemne parkingi.
Co ciekawe architekci uznali, że interesującym manewrem będzie przedłużenie owych słupów na dachu. Dzięki temu wkomponują się one w zielony ogród znajdujący się na samym szczycie obiektu.
111 Eagle Street otrzymał 6 gwiazdek Green Star określających stopień ochrony środowiska. Trzeba dodać, że nie każdy budynek otrzymuje aż taką ilość.
Kolejnym obiektem wartym zainteresowania jest Pavilion in the Park zaprojektowany przez Mark Sierzchula Architects.Pawilonten miałby powstać tuż przy wejściu do ogrodów botanicznych w Brisbane. Organiczna forma obiektu miałaby idealnie komponować się z otoczeniem. Stworzony głównie z betonu miałby zarazem kontrastować z ogromną ilością zieleni znajdującą się wokół niego. Pawilon, poza miejscem spotkań, ma być obiektem, w którym znajdzie się restauracja/bar oraz punkt informacyjny.
- Więcej o:
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch