Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum 9/11

buma

Siedem lat po atakach terrorystycznych na WTC ukończono projekt muzeum upamiętniającego ofiary zamachu.

5682229 https bi
Fot. snoarc.no

 

Dwie wieże były jednym z symboli Nowego Jorku. Zaprojektowane 45 lat temu przez Minoru Yamasakiego zostały doszczętnie zniszczone. Jedyne co pozostało z dawnej konstrukcji to tony gruzów oraz część stalowych kolumn z trzema rozgałęzieniami o długości ponad 27 metrów. Kolumny tworzyły arkadowe sklepienie u podstaw dawnych budynków. Autorzy projektu, biuro Snohetta Architects , postanowili wykorzystać pozostałości po WTC. Stalowe kolumny, które symbolizować mają odrodzenie się z katastrofy, zostaną wbudowane w bryłę muzeum.

 

Fot. snoarc.no

 

Biuro Snohetta Architects pracowało nad projektem od 2004 roku. Główny architekt, Craig Dykers, chce by muzeum symbolizowało nadzieję, siłę i przetrwanie. Zaprojektowany przez biuro pawilon wejściowy ma być wizytówką muzeum i punktem orientacyjnym dla rzeszy odwiedzających Nowy Jork. Przeszklony pawilon w kształcie klina będzie jedyną widoczną częścią muzeum.

Reszta usytuowana została pod ziemią. Wokół pawilonu zaprojektowano park oraz sadzawki. Wysokość nieregularnej bryły budynku waha się od 17 do 22 metrów. W środku oprócz pomieszczeń muzealnych i administracyjnych umieszczono również sprzęt wentylujący podziemną cześć muzeum .Ponad 21 metrów pod ziemią znajduje się dalsza część muzeum, które połączone będzie przejściem z placem upamiętniającym ofiary zamachu. Muzeum zostanie otwarte w 2012 roku w 11 rocznicę tragicznych wydarzeń.

 

 

 

buma

 

 

 

 

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Snohetta zwycięża w Arabii Saudyjskiej

Najnowszy projekt odbudowy nowojorskiego WTC

Znak naszych czasów

 

Skomentuj:

Muzeum 9/11