Muzeum 9/11
Siedem lat po atakach terrorystycznych na WTC ukończono projekt muzeum upamiętniającego ofiary zamachu.

Dwie wieże były jednym z symboli Nowego Jorku. Zaprojektowane 45 lat temu przez Minoru Yamasakiego zostały doszczętnie zniszczone. Jedyne co pozostało z dawnej konstrukcji to tony gruzów oraz część stalowych kolumn z trzema rozgałęzieniami o długości ponad 27 metrów. Kolumny tworzyły arkadowe sklepienie u podstaw dawnych budynków. Autorzy projektu, biuro Snohetta Architects , postanowili wykorzystać pozostałości po WTC. Stalowe kolumny, które symbolizować mają odrodzenie się z katastrofy, zostaną wbudowane w bryłę muzeum.
Fot. snoarc.no
Biuro Snohetta Architects pracowało nad projektem od 2004 roku. Główny architekt, Craig Dykers, chce by muzeum symbolizowało nadzieję, siłę i przetrwanie. Zaprojektowany przez biuro pawilon wejściowy ma być wizytówką muzeum i punktem orientacyjnym dla rzeszy odwiedzających Nowy Jork. Przeszklony pawilon w kształcie klina będzie jedyną widoczną częścią muzeum.
Reszta usytuowana została pod ziemią. Wokół pawilonu zaprojektowano park oraz sadzawki. Wysokość nieregularnej bryły budynku waha się od 17 do 22 metrów. W środku oprócz pomieszczeń muzealnych i administracyjnych umieszczono również sprzęt wentylujący podziemną cześć muzeum .

Ponad 21 metrów pod ziemią znajduje się dalsza część muzeum, które połączone będzie przejściem z placem upamiętniającym ofiary zamachu. Muzeum zostanie otwarte w 2012 roku w 11 rocznicę tragicznych wydarzeń.
- Więcej o:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG