Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Litewski biurowiec od RA Studija

dll

Widok oblepionego reklamami budynku nikogo już w Polsce nie dziwi. Co innego jak na elewacji znajdą się pieniądze... Zobacz nietypowy biurowiec w Kownie.

5713078 https bi

Na początek małe wyjaśnienie: to nie jest czasowa instalacja artystyczna, ani pomnik u chwale pieniądza. To oryginalny, dziesięciopiętrowy biurowiec zaprojektowany przez pracownię RA Studija. Dlaczego jego fasadę stanowi wzór 1000 litowego banknotu?

- W 2005 roku gdy ocenialiśmy projekty nowego biurowca, Litwa była jednym z dwóch nowych członków Unii Europejskiej, który starał się o włączenie do strefy Euro. Przypadkowo natrafiliśmy wtedy także na banknot z 1925 roku, którego wzór postanowiliśmy wykorzystać w naszym projekcie - tłumaczy przedstawiciel inwestora Jonas Plenta.

Jego wizerunek na fasadzie został przedstawiony za pomocą 4,500 szklanych paneli, na które wzór 1000 litowego banknotu został przeniesiony techniką sitodruku (screenprintingu). Ich wykonanie powierzono holenderskiej firmie, specjalizującej się w realizacji tego typu projektów.

Prócz wymiaru estetycznego, rozwiązanie zaproponowane przez dewelopera projektu, posiada także wymiar symboliczny. Wzór banknotu przedstawiony na elewacji pochodzi z okresu, kiedy Litwa po raz pierwszy stanowiła niepodległe państwo, co u wielu Litwinów wywołuje pozytywne skojarzenia emocjonalne. Nie dziwi więc fakt, że w biurowcu autorstwa RA Studija, swoje biura otworzyły już największe litewskie banki - SEB i Snoras Bankas.

    Więcej o:

Skomentuj:

Litewski biurowiec od RA Studija