Litewski biurowiec od RA Studija
Widok oblepionego reklamami budynku nikogo już w Polsce nie dziwi. Co innego jak na elewacji znajdą się pieniądze... Zobacz nietypowy biurowiec w Kownie.

Na początek małe wyjaśnienie: to nie jest czasowa instalacja artystyczna, ani pomnik u chwale pieniądza. To oryginalny, dziesięciopiętrowy biurowiec zaprojektowany przez pracownię RA Studija. Dlaczego jego fasadę stanowi wzór 1000 litowego banknotu?
- W 2005 roku gdy ocenialiśmy projekty nowego biurowca, Litwa była jednym z dwóch nowych członków Unii Europejskiej, który starał się o włączenie do strefy Euro. Przypadkowo natrafiliśmy wtedy także na banknot z 1925 roku, którego wzór postanowiliśmy wykorzystać w naszym projekcie - tłumaczy przedstawiciel inwestora Jonas Plenta.
Jego wizerunek na fasadzie został przedstawiony za pomocą 4,500 szklanych paneli, na które wzór 1000 litowego banknotu został przeniesiony techniką sitodruku (screenprintingu). Ich wykonanie powierzono holenderskiej firmie, specjalizującej się w realizacji tego typu projektów.
Prócz wymiaru estetycznego, rozwiązanie zaproponowane przez dewelopera projektu, posiada także wymiar symboliczny. Wzór banknotu przedstawiony na elewacji pochodzi z okresu, kiedy Litwa po raz pierwszy stanowiła niepodległe państwo, co u wielu Litwinów wywołuje pozytywne skojarzenia emocjonalne. Nie dziwi więc fakt, że w biurowcu autorstwa RA Studija, swoje biura otworzyły już największe litewskie banki - SEB i Snoras Bankas.
- Więcej o:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG