Hearst Tower - najlepszy wśród najwyższych
Po raz trzeci przyznano International Highrise Award. Główną nagrodę otrzymał Hearst Tower autorstwa pracowni Foster and Partners.
Hearst Tower był pierwszym wysokościowcem, którego budowę rozpoczęto po zamachach z 11 września. Liczący 182 metry wieżowiec wyrasta z 6- piętrowego budynku utrzymanego w stylu Art Deco, który powstał w 1928 roku. Zaprojektowany przez Josepha Urbana budynek powstał na zlecenie magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta. Niespełna osiemdziesiąt lat później dobudowano nową część - Hearst Tower został ukończony w 2006 roku.
Fasada Hearst Tower została zbudowana na bazie siatki diagonalnej. Dzięki temu do budowy ramy konstrukcji użyto aż o 20% mniej stali niż standardowo. Brzegi budynku mają natomiast charakterystyczny zygzakowaty kształt.
Hearst Tower zyskał sobie również miano pierwszego "zielonego" wysokościowca w Nowym Jorku. Podłoga atrium wyłożona jest wapniem przewodzącym ciepło. Polietylenowe rury, które umieszczono pod podłogą, w lecie wypełnia zimna woda, która chłodzi wnętrze, natomiast w zimie budynek ogrzewa gorąca woda. Woda pochodzi ze zbiornika znajdującego się w piwnicy, który gromadzi deszczówkę spływającą specjalnym kanałem z dachu. Deszczówka służy również do podlewania roślin znajdujących się na terenie Hearst Tower. Ponadto aż 80% stali użytej przy budowie konstrukcji pochodzi z odzysku. W konsekwencji budynek zużywa o 25% mniej energii niż minimum wyznaczone przez nowojorskich urbanistów.
Budynek był już wielokrotnie nagradzany. W 2006 roku otrzymał nagrodę Emporis Skyscraper Award dla najlepszego budynku wybudowanego w tym roku.
W swoim werdykcie jury International Highrise Award uzasadniło, iż Hearst Tower jest wysokościowcem przyszłości - korzystającym z nowoczesnych technologii i wytyczającym nowe standardy w architekturze. "Hearst Tower nie powiela ustalonych już kanonów, jest prototypem" ogłosiło jury.
Wśród finalistów International Highrise Award znalazły się również:
- TVCC, Pekin, OMA
- New York Times Building, Nowy Jork, Renzo Piano Building Workshop i FXFOWLE
- Newton Suites, Singapur, WOHA
- Missing Matrix Building, Seul, Korea Południowa, Mass Studies
International Highrise Award przyznawana jest co dwa lata od 2004 roku w Frankfurcie nad Menem. Jej inicjatorem jest Deutsches Architekturmuseum (DAM) oraz DekaBank. Dotychczas nagrodzono De Hoftoren autorstwa Kohn Pedersen Fox Associates (2004) oraz Torre Agbar Jeana Nouvela (2006).
- Więcej o:
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito