Prokuratura Generalna w Wilnie
Czy architektura może wpływać na wizerunek instytucji państwowych? Zobacz budynek zaprojektowany przez litewskiego architekta i malarza Kiejstuta Lupeikisa.

Niewielka, wręcz kompaktowabryła jest wynikową ograniczeń działki przeznaczonej przez miasto na ten cel, jak i świadomie wybranej formy sześcianu. Według architekta , taka forma najlepiej odzwierciedla charakter instytucji. Zewnętrzna okładzina z czarnych granitowych płyt ma stworzyć wrażenie solidnego obiektu i poważnego wizerunku prokuratury. Jednocześnie kontrastujące z ascetyczną formą okna mają nadać budynkowi nowoczesnego i dynamicznego charakteru. Oprócz ?przekręconych? okien wnętrza doświetlane są także przez wewnętrzne atrium, za pomocą wielkich przeszkleń na dachu.
Całość wnętrza obiektu jest elastyczną strukturą, którą w razie potrzeby można dopasować do zupełnie innej funkcji. W podziemiach obiektu znajdują się dwa piętra parkingu i zaplecze techniczne. Do budynku wchodzimy przez przeszklony, otwarty parter. Główne sale znajdują się na pierwszym piętrze, a na kolejnych piętrach znajdują siębiura . Sercem obiektu jest wielkie przeszklone atrium doświetlające znajdujące się wewnątrz pomieszczenia.
Nowy budynek Litewskiej Prokuratury Generalnej w Wilnie oddano do użytku w listopadzie 2008 roku. Obiekt robi wrażenie trwałego i bezkompromisowego - jego silna i nieco agresywna w swoim przekazie forma zdecydowanie pasuje do funkcji obiektu.
- Więcej o:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG