Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prokuratura Generalna w Wilnie

hada

Czy architektura może wpływać na wizerunek instytucji państwowych? Zobacz budynek zaprojektowany przez litewskiego architekta i malarza Kiejstuta Lupeikisa.   

Wilno, litwa, prokuratura
Nowy budynek Litewskiej Prokuratury Generalnej w Wilnie
źródło: miestai.net

 

Niewielka, wręcz kompaktowabryła jest wynikową ograniczeń działki przeznaczonej przez miasto na ten cel, jak i świadomie wybranej formy sześcianu. Według architekta , taka forma najlepiej odzwierciedla charakter instytucji. Zewnętrzna okładzina z czarnych granitowych płyt ma stworzyć wrażenie solidnego obiektu i poważnego wizerunku prokuratury. Jednocześnie kontrastujące z ascetyczną formą okna mają nadać budynkowi nowoczesnego i dynamicznego charakteru. Oprócz ?przekręconych? okien wnętrza doświetlane są także przez wewnętrzne atrium, za pomocą wielkich przeszkleń na dachu.

 

K.Lupeikis, wilno, litwa, prokuratura

 

 

Całość wnętrza obiektu jest elastyczną strukturą, którą w razie potrzeby można dopasować do zupełnie innej funkcji. W podziemiach obiektu znajdują się dwa piętra parkingu i zaplecze techniczne. Do budynku wchodzimy przez przeszklony, otwarty parter. Główne sale znajdują się na pierwszym piętrze, a na kolejnych piętrach znajdują siębiura . Sercem obiektu jest wielkie przeszklone atrium doświetlające znajdujące się wewnątrz pomieszczenia.

 

 

Nowy budynek Litewskiej Prokuratury Generalnej w Wilnie oddano do użytku w listopadzie 2008 roku. Obiekt robi wrażenie trwałego i bezkompromisowego - jego silna i nieco agresywna w swoim przekazie forma zdecydowanie pasuje do funkcji obiektu.

 

 

hada

 

 

 

Zobacz też:

 

Zaha Hadid w Wilnie

 

Litewski biurowiec od RA Studija

 

Sąd jak stadion

 


Skomentuj:

Prokuratura Generalna w Wilnie