Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prokuratura Generalna w Wilnie

hada

Czy architektura może wpływać na wizerunek instytucji państwowych? Zobacz budynek zaprojektowany przez litewskiego architekta i malarza Kiejstuta Lupeikisa.

Niewielka, wręcz kompaktowabryła jest wynikową ograniczeń działki przeznaczonej przez miasto na ten cel, jak i świadomie wybranej formy sześcianu. Według architekta , taka forma najlepiej odzwierciedla charakter instytucji. Zewnętrzna okładzina z czarnych granitowych płyt ma stworzyć wrażenie solidnego obiektu i poważnego wizerunku prokuratury. Jednocześnie kontrastujące z ascetyczną formą okna mają nadać budynkowi nowoczesnego i dynamicznego charakteru. Oprócz ?przekręconych? okien wnętrza doświetlane są także przez wewnętrzne atrium, za pomocą wielkich przeszkleń na dachu.

Całość wnętrza obiektu jest elastyczną strukturą, którą w razie potrzeby można dopasować do zupełnie innej funkcji. W podziemiach obiektu znajdują się dwa piętra parkingu i zaplecze techniczne. Do budynku wchodzimy przez przeszklony, otwarty parter. Główne sale znajdują się na pierwszym piętrze, a na kolejnych piętrach znajdują siębiura . Sercem obiektu jest wielkie przeszklone atrium doświetlające znajdujące się wewnątrz pomieszczenia.

Nowy budynek Litewskiej Prokuratury Generalnej w Wilnie oddano do użytku w listopadzie 2008 roku. Obiekt robi wrażenie trwałego i bezkompromisowego - jego silna i nieco agresywna w swoim przekazie forma zdecydowanie pasuje do funkcji obiektu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Prokuratura Generalna w Wilnie