Dom zawieszony w przestrzeni
Balancing Barn to najnowsza realizacja słynnej holenderskiej pracowni MVRDV. Ich projekty cechuje niezwykły rozmach i oryginalne podejście do architektury. Połowa budynku przypominającego kształtem wydłużoną stodołę, pozbawiona jest jakiejkolwiek podpory i zdaje się lewitować ponad stromym zboczem.
W niewielkiej wiosce w Suffolk w Wielkiej Brytanii stanął dom, który z daleka wydaje się być maleńkim domem dla dwóch osób. Dopiero przy dokładniejszym przyjrzeniu się, okazuje się, że to długi na 30 metrów obiekt, mało tego, jego połowa stoicko zwisa nad zboczem. Co skłoniło architektów do tak wymagającego zabiegu konstruktorskiego? Architekci z MVRDV chcieli, by dom stał się jak najbardziej integralną częścią natury, żeby wychodził wprost na otaczający go krajobraz.
Dodatkowo elewacjaBalancing Barn pokryta jest metalową blachą, w której zmieniająca się natura odbija się jak w lustrze. Kształt tradycyjnej stodoły nawiązuje do pobliskiej zabudowy, natomiast blaszana elewacja stanowi nowoczesny akcent.
Balancing Barn mieści cztery dwuosobowe sypialnie, każdy pokój ma też swoją prywatną łazienkę. W samym sercu domu znajdują się ukryte schody, które prowadzą prosto do ogrodu.
Wnętrza zostały zaprojektowane przez holenderskiego architekta wnętrz Jurgena Bey'a. Pełne są designerskich mebli autorstwa współczesnych holenderskich projektantów. Jednocześnie ściany pokryte drewnem nadają wnętrzom przytulny charakter.
Projekt domu Balancing Barn powstał na zamówienie brytyjskiej organizacji Living Architecture promującej światowej klasy współczesną architekturę. Podobne obiekty, zaprojektowane przez najlepszych architektów, powstają na terenie całej Wielkiej Brytanii i co najciekawsze można je wynająć. Tydzień w designerskim domu kosztuje ponad 2 tys. funtów.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design