Najwyższa wieża na świecie
Od wczoraj stolica Japonii może pochwalić się najwyższą wieżą telewizyjną na świecie. Konstrukcja jest wciąż w budowie, jednak już prześcignęła 600-metrową wieżę z Kantonu, która od października nosiła to miano. Tokyo Sky Tree stało się też drugim po dubajskim wieżowcu Burj Khalifa, najwyższym budynkiem świata.


Tokyo Sky Tree
Wczoraj konstrukcja Tokyo Sky Tree osiągnęła rekordową wysokość 601 metrów. To o jeden więcej od wieży telewizyjnej w Kantonie, o której pisaliśmy w grudniu. Wieża w Kantonie, oddana w ubiegłym roku, pokonała wówczas CN Tower w Toronto, która pozostawała najwyższą konstrukcją tego typu przez blisko 34 lata. Konstrukcja z Kantonu stała się też najwyższym budynkiem w Chinach oraz drugą, zaraz po Burj Khalifa, wolno stojącą budowlą na świecie. Dziś rekordzistkę zdetronizowała konstrukcja z Tokio.
Docelowo wieża telewizyjna Tokyo Sky Tree ma osiągnąć 634 metry wysokości. Jej budowa zakończy się jeszcze w tym roku. Wówczas od najwyższego wieżowca świata (Burj Khalifa w Dubaju - 828 m.) dzielić ją już będą "jedynie" 194 metry.

Tokyo Sky Tree
Aby spełnić wymogi bezpieczeństwa podczas częstych trzęsień ziemi w Japonii, wieża zaopatrzona jest w pionierskie rozwiązania konstrukcyjne, które oprą się nawet najsilniejszym wstrząsom.

Tokyo Sky Tree
Wieża zawiera dwie odrębne części, z których jedna to stalowa rama, a druga wewnętrzny trzon ze zbrojonego betonu. Obie mogą poruszać się niezależnie, aby minimalizować energię sejsmiczną. Projekt oparty jest w dużej mierze o tradycyjne rozwiązania stosowane w pagodach - wielokondygnacyjnych wieżach, służących do przechowywania relikwii.

Tokyo Sky Tree
Tokyo Sky Tree to już nowa wizytówka miasta. Na jej szczycie zlokalizowano dwa tarasy widokowe, które przyciągną rocznie blisko 3 miliony turystów. W obiekcie znajdzie się także teatr, 300 sklepów, restauracje, a nawet akwarium i planetarium.
- Więcej o:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG