polska architektura
Dom w Michałowicach – dialog klasyki z naturą
W sercu podwarszawskich Michałowic, na dużej, parkowej działce porośniętej majestatycznym starodrzewiem, powstał dom, który opowiada historię harmonii: z otoczeniem, z rodziną, z codziennością. Projekt pracowni Tissu Architecture był odpowiedzią na bardzo świadome i precyzyjne oczekiwania inwestorów – rodziny z trójką dzieci, doskonale znającej własny rytm życia, potrzeby przestrzeni i wartości.
Unismo - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi
W Łodzi, na styku ulic Wierzbowej i Jaracza powstanie nowy apartamentowiec Unismo, realizowany przez Liberty Investments. W kameralnym, 7-kondygnacyjnym budynku, znajdą się 43 apartamenty o metrażach dochodzących do 146 m kw.
Browary Wrocławskie z nagrodami CEEQA 2025
Browary Wrocławskie – osiedle mieszkaniowo-usługowe zlokalizowane w centrum Wrocławia – zdobyło aż dwie statuetki podczas tegorocznej gali CEEQA 2025. Co sprawiło, że to właśnie wrocławskie osiedle sięgnęło po ten laur?
Dom Biały projektu UCEES. Biała bryła w zielonej otulinie Woli Justowskiej
Na krakowskiej Woli Justowskiej powstał dom jednorodzinny, który łączy nowoczesną formę z ekologicznymi rozwiązaniami i wyjątkową dbałością o detal. To budynek, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu powstał w 1932 roku. To perła Bauhausu!
Budynek I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu zaprojektował niemiecki architekt Eberhard Snell. Uczniowie rozpoczęli tu naukę w 1932 roku. To znakomita realizacja w duchu szkoły Bauhaus.
Paweł Grobelny z prestiżową międzynarodową nagrodą "CITY'SCAPE" za projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego
Projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego znów doceniony! Tym razem Paweł Grobelny otrzymał międzynarodową nagrodę "CITY'SCAPE". Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Salone d'Onore w Palazzo dell'Arte w Mediolanie podczas trwającego Triennale w Mediolanie.
Noli Gdansk Old Town - nowa inwestycja co-living w w zabytkowych murach Czerwonych Koszar
Noli Gdansk Old Town to trzeci budynek typu co-living w Gdańsku skandynawskiego inwestora Nrep. Zlokalizowany w ponad stuletnich zabytkowych Czerwonych Koszarach, stanowi przykład integracji funkcjonalnych rozwiązań najmu z odpowiedzialnym podejściem do środowiska i dziedzictwa architektonicznego. Inwestycja zrealizowana została przed Moderna Holding.
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Dom Turysty w Augustowie (dziś funkcjonujący jako Zajazd Hetman) to nieco zapomniana perła polskiego modernizmu. Jego autor - Maciej Nowicki jest porównywany do Le Corbusiera i Franka Lloyda Wrighta. Przypominamy jedną z pierwszych realizacji wybitnego architekta
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Otwarte w 1964 roku Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu, jest jednym z najsłynniejszych tego typu obiektów w Polsce. Modernistyczna bryła stoi niemal na plaży.
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
13 czerwca 2025 roku została podpisana umowa na realizację pierwszego etapu budowy TR Warszawa na Placu Defilad, w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Będzie to jeden z najnowocześniejszych teatrów w Europie.
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Prawie 20 hektarów powierzchni, ponad 1700 mieszkań i jedna z największych rewitalizacji kompleksu budynków poprzemysłowych w północnej Polsce - tak w skrócie prezentuje się Cukrownia, inwestycja w Pruszczu Gdańskim realizowana przez spółkę NDI Development. Dawny zakład cukrowniczy zostanie przekształcony w nowoczesne, wielofunkcyjne serce miasta. Prace ruszą jeszcze w tym roku. Projekt przygotowała pracownia APA Wojciechowski.
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Zakończenie pierwszego etapu inwestycji Urzeka w Gdańsku przyniosło mieszkańcom coś znacznie więcej niż nowe mieszkania – oddaną do użytku, starannie zaprojektowaną dolinę Potoku Oruńskiego. To wyjątkowe miejsce, gdzie codzienność spotyka się z naturą, a przestrzeń publiczna inspiruje do aktywnego życia, bliskości i odpoczynku.
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Projekt Fabryki Czekolady E.Wedel zdobył uznanie zarówno jury, jak i mieszkańców Warszawy, otrzymując Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy w kategorii architektura komercyjna oraz wyróżnienie publiczności. Obiekt, otwarty jesienią 2024 roku, łączy funkcję produkcyjną z przestrzenią edukacyjną i ekspozycyjną, tworząc miejsce otwarte i dostępne dla wszystkich grup wiekowych. Doradztwo techniczne w części muzealnej powierzono firmie Arup, znanej z takich realizacji jak Opera w Sydney czy Sagrada Familia. Eksperci dzielą się kulisami procesu tworzenia miejsca, które przyciągnęło uwagę całej stolicy.
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Stocznia Cesarska, w ścisłej współpracy ze służbami konserwatorskimi, rozpoczęła prace mające na celu zwiększenie ekspozycji zabytkowych hal stoczniowych. Po entuzjastycznie przyjętych rewitalizacjach budynku Dyrekcji i Remizy Stocznia Cesarska Development przystępuje do realizacji projektu przywracania oryginalnej formy zabytkowych hal poprzez demontaż wtórnych dobudówek, które na przestrzeni lat były dostawiane do historycznych, ceglanych obiektów na terenie Stoczni.
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Projekt Nowej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej to nie tylko niezależny budynek, który powstał obok głównej siedziby rzeszowskiego teatru, wzbogacając jego infrastrukturę. W założeniu autorów z pracowni Plus3 Architekci powstanie tu przemyślana i elastyczna przestrzeń performatywna. Ma zintegrować teatr z otoczeniem i umożliwić realizację nieoczywistych wydarzeń artystycznych.
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use
Dom Towarowy Wertheim, AWAG, Powszechny Dom Towarowy aż wreszcie Renoma. Ikona wrocławskiej architektury i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście świętuje swój 95. jubileusz. Historia Renomy to doskonały przykład tego, jak architektura modernizmu może być zachowana, zreinterpretowana i włączona w nowoczesne, tętniące życiem miasto
Warszawa: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]
4 czerwca 2025 roku Warszawa zyskała nową, reprezentacyjną przestrzeń miejską – Plac Centralny, zlokalizowany w sercu miasta, pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. To efekt długo oczekiwanej transformacji części dawnego placu Defilad, realizowanej w ramach programu „Nowe Centrum Warszawy".
Pierwszy w Polsce Sky Walk w budynku mieszkalnym powstanie w inwestycji O27 Apartamenty Opolska w Katowicach
W pełni przeszklony taras widokowy, zawieszony na wysokości aż 95 m, powstanie w inwestycji O27 Apartamenty Opolska w Katowicach, realizowanej przez Trust Investment. To pierwsza tego typu konstrukcja w budynku mieszkalnym w Polsce. Mieszkańcy będą mogli podziwiać panoramę miasta z zupełnie nowej perspektywy, korzystając przy tym z blisko 300 m² luksusowych przestrzeni wspólnych na dachu budynku. Sky Lounge na ostatnim, 29. piętrze, podobnie jak wewnętrzne części wspólne, powstaje pod okiem Dyrektora Artystycznego — Dawida Wolińskiego, projektanta mody i jurora programu Top Model.
11. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – znamy laureatów
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zdobywcą Grand Prix i nagrody w kategorii architektura użyteczności publicznej. Podczas finałowej gali uhonorowano najlepsze realizacje ubiegłego roku. Wśród laureatów: most pieszo-rowerowy przez Wisłę, szkoła na Białołęce, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Ochocie, akademik Uniwersytetu Warszawskiego, Fabryka Czekolady i zajezdnia tramwajowa, Pawilon Cepelia i cykl wykładów „Warszawa dla początkujących”.
Umowa na realizację nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu podpisana. Będzie to największy tego typu obiektu w kraju
30 maja 2025 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu podpisał umowę z Generalnym Wykonawcą firmą Dekpol Budownictwo sp. z o.o. Kontrakt dotyczy budowy nowej siedziby Teatru w samym centrum Poznania. Nowoczesny budynek powstanie według projektu Atelier Loegler Architekci.
Warszawa: Łopuszańska 47. Ostatni etap inwestycji trafił do sprzedaży
Ostatni etap inwestycji Łopuszańska 47 w warszawskiej dzielnicy Włochy, to sześciokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się 127 mieszkań. Projekt osiedla powstał w pracowni HRA Architekci.
Mozaika Róże Nikiszowca - śląska tradycja w architektonicznym detalu
W sercu Nikiszowca, na południowo-zachodniej elewacji budynku przy placu Wyzwolenia 4, znajduje się wyjątkowa mozaika przedstawiająca czerwone róże. To nie tylko dekoracyjny detal, ale także symboliczne nawiązanie do lokalnej tradycji i historii tej robotniczej dzielnicy. Oto Róże Nikiszowca.
Trend na zielone dachy się rozwija. Zainspiruj się tymi polskimi realizacjami
Zielone dachy stają się coraz ważniejszym elementem świadomego projektowania przestrzeni. Są realną odpowiedzią na wyzwania środowiskowe, ale także zwiększają komfort mieszkańców i podnoszą wartość inwestycji. Dorken, producent systemowych rozwiązań dla zielonych dachów przygotował przegląd najbardziej inspirujących projektów z Polski, takich jak Gdyńskie Centrum Filmowe, Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie czy gmach Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Te realizacje pokazują, jak różnorodne i ważne zastosowania w naszym kraju mają już zielone dachy.
Zielony taras Forest – miejska oaza z wyjątkową panoramą Warszawy
Zielony taras Forest to jedno z najciekawszych miejsc w mieście: oaza spokoju, inspiracji i miejskiej energii, dostępna siedem dni w tygodniu. Na siódmym piętrze kampusu Forest przy ul. Burakowskiej 14 znajduje się zielona przestrzeń, która zaskakuje nie tylko skalą, ale i klimatem. To otwarta dla wszystkich, bezpłatna strefa do pracy, odpoczynku i spotkań z widokiem, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym w Warszawie.
Pierwszy biurowiec w projekcie Towarowa22 już gotowy. Tak wygląda Office House
Nowy budynek Office House otrzymał właśnie pozwolenie na użytkowanie. Nietypowy obiekt z białego betonu dostarczył w centrum stolicy 32 tys. mkw. biur i ponad 60 drzew. To pierwszy ukończony element superkwartału Towarowa22 realizowanego przez firmy AFI, Echo Investment i Archicom w miejscu dawnej drukarni na warszawskiej Woli. Prace nad kolejnymi etapami ruszą jeszcze w tym roku.
Olimpia Port we Wrocławiu – od poprzemysłowego nieużytku do kompletnego osiedla
Wschodni Wrocław przez dekady pozostawał białą plamą na mapie miasta. Dziś to tętniąca życiem dzielnica mieszkaniowa. Olimpia Port, zaprojektowana przez SRDK Studio, to jeden z największych i najbardziej kompleksowych projektów mieszkaniowych w Polsce – efekt ponad dekady współpracy urbanistów, projektantów, inżynierów, władz miasta i lokalnej społeczności.
Przyczółek Grochowski - osiedle utopia Zofii i Oskara Hansenów
Na osiedlu Przyczółek Grochowski w dzielnicy Praga Południe w Warszawie stoi tylko jeden blok. Ale za to jaki! Zajmuje cały kwartał o powierzchni 11,2 ha. To unikatowe osiedle Oskara i Zofii Hansenów.
Przystań Reymonta we Wrocławiu. Wzdłuż Odry powstanie 300-metrowy, ogólnodostępny bulwar
Przystań Reymonta nowa inwestycja Archicom - wielofunkcyjna mikrodzielnica położona w sercu wrocławskiego Kleczkowa, tuż nad Odrą. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się już w przyszłym roku. Za projekt pierwszego etapu inwestycji odpowiada pracownia AP Szczepaniak, a za drugiego - pracownia MAĆKÓW.
Nowe Centrum Aktywności w Lublinie. "Szerokie Możliwości" to projekt SAAN Architekci we współpracy z mieszkańcami
W lubelskiej dzielnicy Szerokie powstało Centrum Aktywności „Szerokie Możliwości” – przestrzeń publiczna zaprojektowana przez pracownię SAAN Architekci, która odpowiada na realne potrzeby lokalnej społeczności. Nowe miejsce zostało stworzone z myślą o integracji mieszkańców w różnym wieku oraz o wspieraniu lokalnych inicjatyw, spotkań, zajęć rekreacyjnych i działań międzypokoleniowych.
Ukryte - nowa inwestycja w sercu gdańskich Aniołków. To projekt studia MAARTE
W sercu gdańskich Aniołków powstaje nowa inwestycja mieszkaniowa od Invest Komfort. UKRYTE to dziewięć kameralnych budynków, w których znajdzie się łącznie ponad 100 apartamentów.