polska architektura

  • Wzgóze w Przegorzałach

    Przegorzały: trzy niezwykłe budynki na wzgórzu

    Kraków to nie tylko Wawel czy Sukiennice. Zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta, na pięknym wzgórzu w Przegorzałach, wznosi się dawny hitlerowski zamek, willa w kształcie baszty oraz brutalistyczny hotel wybudowany dla naukowców. To fascynujące budynki, które trzeba zobaczyć!

  • Tak zmieni się Hala Targowa w Gdańsku.

    Hala Targowa w Gdańsku skończyła działalność. Czeka ją wielka modernizacja

    To koniec znanej nam Hali Targowej w Gdańsku. 31 grudnia był ostatnim dniem handlu. Teraz obiekt z 1896 roku czekają zmiany. Nie będzie to już tylko miejsce handlu ale i przestrzeń pełna kultury, sztuki i gastronomii. Twórcą projektu nowej aranżacji wnętrza jest słowacki scenograf, architekt i projektant Boris Kudlička.

  • Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Proj. Tremend

    Rok z Dworcem Metropolitalnym w Lublinie

    Od początku 2024 roku wszyscy turyści odwiedzający Lublin, a także mieszkańcy miasta i regionu mogą korzystać z nowego Dworca Metropolitalnego. Z perspektywy ostatnich 12 miesięcy inwestycja okazała się sukcesem – poprawiła miejską infrastrukturę komunikacyjną i wpłynęła na komfort podróżnych. Docenili ją również jurorzy wielu krajowych i międzynarodowych konkursów architektonicznych, przyznając pracowni Tremend prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

  • Office House. Proj. JEMS

    Office House na warszawskiej Woli autorstwa JEMS Architekci. Dom do pracy, nie biurowiec

    Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył właśnie nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek w konkursie PLGBC Green Building Awards 2024. Projekt stara się redefiniować dotychczasowe postrzeganie przestrzeni do pracy. Pełna roślinności elewacja budynku płynnie łączy się z sąsiadującym parkiem, tworząc kontynuację miejskiego ogrodu.

  • Pawilon Chemii w 1968 roku

    Pawilon Chemii w Warszawie - lekki i kruchy [ZAPOMNIANE KLISZE]

    Projekt Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego nie przetrwał próby czasu. Mimo licznych protestów, w 2008 roku całkowicie przeszklona konstrukcja została rozebrana. Powstał tu nowoczesny, luksusowy dom handlowy Wolf Bracka (Vitkac) - projektu Stefana Kuryłowicza.

  • Muzeum Wojska Polskiego

    German Design Awards dla Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego

    Nowe siedziby Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej zdobyły dwie nagrody German Design Awards 2025 w kategorii „Excellent Architecture”. Prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie przyznawane jest przez słynną German Design Council, Niemiecką Radę Wzornictwa, która co roku nagradza wybitne osiągnięcia projektowe. Rok po oficjalnym otwarciu zaprojektowanych przez pracownię WXCA muzeów, architektura reprezentacyjnego kompleksu muzealnego w Warszawie zbiera wyrazy uznania światowej społeczności architektonicznej

  • I nagrodę w konkursie architektonicznym na przebudowę i rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu - pracownia TŁO Michał Sikorski Architekt z Warszawy

    Znamy wyniki konkursu na przebudowę i rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu. Oto zwycięzcy!

    W piątek 20 grudnia poznaliśmy wyniki jednoetapowego, realizacyjnego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy i rozbudowy zespołu Muzeum Architektury we Wrocławiu. Organizatorem konkursu było Muzeum, przy udziale wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i Gminy Wrocław.

  • Pawilon LOT-u w Gdańsku

    Pawilon LOT-u w Gdańsku. Od szklanego pałacu do szpecącego blaszaka

    Był symbolem nowoczesności, dziś szpeci miasto. W modernistycznym budynku przy ul. Wały Jagiellońskie w Gdańsku najpierw mieścił się sklep meblowy, później biura LOT. Dziś trwa dyskusja czy należy go wyburzyć, czy ocalić.

  • Rezydencja Jasna. Proj. Exterio

    Rezydencja Jasna pod Warszawą. Najnowszy projekt Exterio

    Zaprojektowana dla rodziny z dziećmi rezydencja zapewniać ma domownikom zarówno komfortową przestrzeń do codziennego życia, jak i miejsce do spędzania wolnego czasu - spotkań towarzyskich i zabawy dla najmłodszych członków rodziny. Aspiracje inwestora odzwierciedla jej elegancka forma.

  • Zagospodarowanie nadbrzeża Jeziora Słupeckiego. Proj. Paweł Grobelny

    Nagroda NAWW 2024 w kategorii "Przestrzeń Wspólna" dla zagospodarowania Jeziora Słupceckiego

    Paweł Grobelny otrzymał właśnie nagrodę główną w kategorii „PREZESTRZEŃ WSPÓLNA” w ramach corocznej inicjatywy „NAWW – Nagród Architektonicznych Województwa Wielkopolskiego”. Projekt dla Jeziora Słupeckiego otrzymał już w tym roku nagrodę „Property Design Award 2024” dla najlepiej zaprojektowanej przestrzeni publicznej w Polsce oraz międzynarodową nagrodę przyznaną w Paryżu „DNA Paris Design Award 2024” w kategorii „Landscape Design”.

  • Budynek UW przy ul. Bednarskiej

    Trwa budowa nowego gmachu UW na Powiślu. Zaprojektowany przez BBGK Architekci obiekt będzie budynkiem przyszłości

    Na Powiślu, przy ul. Bednarskiej 2/4, powstanie nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek będzie nowoczesną siedzibą Wydziałów Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych. Jak zapowiadają architekci z pracowni BBGK, autorzy projektu, obiekt został zaprojektowany jako modelowy budynek adaptowalny, który w przyszłości będzie mógł zostać dostosowany do zmieniających się potrzeb, a nawet przekształcony na inną funkcję. Prace budowlane ruszyły w drugiej połowie listopada.

  • Siedziba NOSPR w Katowicach

    Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic: "Widzimy potencjał tam, gdzie inni mogą widzieć problem" [WYWIAD]

    O działaniach rewitalizacyjnych prowadzonych w Katowicach, Kwartale Dworcowa – nowej spektakularnej inwestycji realizowanej w ścisłym centrum stolicy Śląska i planach dotyczących rozwoju miasta – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

  • Z lewej: dwór w Oborach; Z prawej: Renzo Piano

    Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna

    Renzo Piano, wybitny włoski architekt, laureat Nagrody Pritzkera z 1998 roku, zaprojektuje muzeum sztuki współczesnej w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna. Inwestorem jest Fundacja Rodziny Staraków, do której od 2020 roku należy majątek.

  • Empik w pawilonie Cepelii

    Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik

    W wybudowanym w 1966 roku modernistycznym pawilonie Cepelii u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie, powstał Empik. Projekt, przygotowany przez pracownie AMC - Andrzej M. Chołdzyński oraz „Bernatek Architekci", zakładał przywrócenie historycznego wyglądu budynku

  • Z lewej: LaVie House; Z prawej - na górze: Błonia Residence; Z prawej na dole: Schindler Office. Proj. STANDart ARCHITEKCI.

    Trzy krakowskie inwestycje projeku STANDart ARCHITEKCI z międzynarodowymi nagrodami

    Krakowskie inwestycje LaVie House, Błonia Residence i Schindler Office - triumfują na międzynarodowych konkursach architektonicznych. Za projekt odpowiada pracownia STANDart ARCHITEKCI.

  • Flare przy ul. Grzybowskiej w Warszawie

    Warszawa: Przy ulicy Grzybowskiej powstanie 15-kondygnacyjny apartamentowiec Flare. To projekt BJK Architekci

    Flare - nowa inwestycja linii Archicom Collection, powstanie przy ulicy Grzybowskiej 6A, w miejscu, gdzie do tej pory stał nieukończony budynek mieszkalny. Prestiżowy obiekt powstaje we współpracy ze studiem BJK Architekci oraz pracownią wnętrz KUOO TAMIZO Architects.

  • Arka Koniecznego

    Arka Koniecznego. Fragment monografii KWK Promes "budynki+idee"

    O wydanej niedawno monografii KWK Promes "budynki +idee" pisaliśmy, że jest jak "świetny wykład Roberta Koniecznego w papierowej wersji". Co to właściwie znaczy? Przekonajcie się na własne oczy! Publikujemy mały fragment rozdziału poświęcony Arce.

  • Krynica-Zdrój: Patria. Proj. Bohdan Pniewski

    Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]

    Przenieśmy się na chwilę w czasy, kiedy płaski dach jeszcze szokował, a bryły budynków upodabniały się do luksusowych transatlantyków. Wybraliśmy budynki, które w XX-leciu międzywojennym wywróciły do góry nogami myślenie o architekturze.

  • Osiedle Kwiatów Polskich. Proj. RMK.A

    Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę

    Chcieli pokazać, że można budować inaczej. Świetną architekturę, w doskonałej jakości, z dopiętymi na ostatni guzik układami funkcjonalnymi. Po prostu jak dla siebie. Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze - zrealizowany przez SENN Development projekt poznańskiej pracowni RMK.A - zostało nominowane do prestiżowej Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego.

  • Biblioteka w Tuchowie. Proj. GK-Atelier

    Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!

    Biblioteka Publiczna w niewielkim Tuchowie (woj. małopolskie) przeszła metamorfozę - zyskała nowe futurystyczne oblicze. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna Grzegorza Kłody - GK Atelier.

  • Libra Residence w Krakowie

    Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami

    Co zrobić z budynkiem, którego lata świetności minęły, a jednak jest ważny dla tożsamości okolicy lub nawet całego miasta? Jak tchnąć nowego ducha w dzielnicę, która utraciła swoje dawne znaczenie, by przyciągnąć do niej mieszkańców, turystów oraz inwestorów? Odpowiedzią jest rewitalizacja – jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej.

  • Biuro Lux Med w Warszawie. Proj. Workspace

    Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce

    LUX MED ma w Warszawie nowe biuro – to 13 000 mkw na sześciu piętrach w budynku Lakeside zaprojektowane z myślą o zdrowiu i produktywności. Koncepcję biura przygotował zespół Workplace.

  • NOHO ONE w Warszawie. Proj. BBGK Architekci

    Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci

    NOHO ONE już wkrótce zmieni wizerunek i jakość przestrzeni miejskiej w centrum warszawskiej Woli. Zaprojektowany w miejscu byłej fabryki Polfy, wielofunkcyjny zespół budynków mieszkalnych klasy premium stworzy otwarty, nowoczesny i kompleksowo zaplanowany kwartał miasta. Za masterplan inwestycji odpowiada uznana pracownia architektoniczna BBGK Architekci. Pierwszy etap projektu otrzymał właśnie prawomocne pozwolenie na budowę.

  • Esencja w Gdańsku

    Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy

    Dolne Miasto to historyczna część śródmieścia Gdańska i wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja z widokiem na wodę Nowej Motławy. Właśnie tu powstaje nowa inwestycja Euro Styl z Grupy Dom Development realizowana w ramach projektu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Esencja, budynek projektu Rayss Group, nawiązywać ma do historycznej, kamienicznej zabudowy. W sprzedaży znalazło się 101 apartamentów oraz 10 lokali usługowych.

  • Nowy Wełnowiec w Katowicach. Proj. JEMS Architekci

    Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica

    Po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego we wrześniu 2024 roku, Nowy Wełnowiec wchodzi w fazę realizacji. Na 30-hektarowym zrewitalizowanym terenie po dawnych Zakładach Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna, wielofunkcyjna dzielnica z dominującą funkcją mieszkaniową. Blisko jedna trzecia obszaru zostanie przeznaczona na otwarte tereny zielone. Autorem koncepcji architektonicznej jest pracownia JEMS Architekci. Za realizację i zarządzanie inwestycją odpowiada Grupa Capital Park. Inwestor otrzymał już pozwolenie na modernizację budynku dawnej kompresorowni z początku XX wieku.

  • Apartamenty Beethovena w Warszawie

    Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

    W pobliżu skrzyżowania ul. Sobieskiego i al. Witosa powstają Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja Dom Development. 4 pięciopiętrowe budynki zaprojektowała pracownia Grupa 5 Architekci.

  • Skarbiec przy pl. Wolności w Poznaniu

    Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!

    Zabytkowy Skarbiec, a w nim luksusowe apartamenty. Inwestor, Piotr Wit Voelkel, otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę. Stary budynek zostanie zrewitalizowany i rozbudowany o nową część. W centrum inwestycji zaprojektowane jest otwarte patio, a pod nim hala garażowa. To jednak nie wszystkie duże zmiany, jakie zajdą w budynku przy Placu Wolności 15.

  • Biuro Vaillant w .KTW II. Proj. Colliers Define

    Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards

    Vaillant, jeden z wiodących dostawców ekologicznych pomp ciepła na świecie i wydajnych kotłów gazowych, otworzył swoją nową siedzibę na 22. piętrze biurowca .KTW II w Katowicach. Biuro zajmuje powierzchnię ponad 1400 mkw., a w jego wyborze i w procesie negocjacji warunków umowy najmu firmę Vaillant wspierały ekspertki z katowickiego biura Colliers. Z kolei zespół architektek Colliers Define odpowiadał za koncepcję wnętrz biura oraz nadzór autorski nad realizowaną inwestycją. Projekt ich autorstwa został doceniony w tegorocznej edycji konkursu architektonicznego Global Future Design Awards, w której nagrodzony został złotem (Gold Winner).

  • Dom w Rumii. Proj. MAKA Studio

    Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio

    Dom nad rzeką to projekt autorstwa MAKA Studio. Budynek zlokalizowany jest na przepięknej działce o dużym spadku w kierunku rzeki w Rumi. Gigantycznymi przeszkleniami otwiera się na przyrodę, a jednocześnie staje się murem oporowym okalającego go terenu. Zachwyca nie tylko lokalizacją i futurystyczną formą, ale i nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak dach solarny SunRoof.

  • Apartamenty Esencja II w Poznaniu. Proj. Maarte

    Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach

    Rozpoczęła się przedsprzedaż mieszkań w ramach nowej inwestycji Apartamenty Esencja II na poznańskim Starym Mieście. Budynek w standardzie premium, zaplanowany przy ul. Szyperskiej, zaoferuje ponad 100 lokali mieszkaniowych i handlowo-usługowe przestrzenie komercyjne.