polska architektura
Dom weselny w Woli Chorzelowskiej pod Mielcem. Tu nie ma miejsca na lwy i kolumienki
Projektowany budynek weselno-eventowy w Woli Chorzelowskiej nawiązuje formą do zespołu „stodół”, scalonych przez wspólną prostopadłościenną podstawę. Projekt powstał w pracowni MEEKO Architekci.
Rusza inwestycja Stacja Wola w Warszawie. Za projekt odpowiada Medusa Group
Echo Investment stworzy na warszawskiej Woli kompleks mieszkaniowy Stacja Wola, stawiający na smart rozwiązania, ekologię i mobilność mieszkańców. Projekt nowego osiedla powstał w pracowni Medusa Group.
Nowe biuro Microsoft w Warszawie. Na ścianach murale z sylwetkami polskich naukowców i innowatorów
Nie tylko Maria Skłodowska-Curie, ale również Mikołaj Kopernik, Stanisław Lem i Jacek Karpiński patrzą na to jak wygląda praca w Microsoft. To właśnie murale z sylwetkami polskich naukowców i innowatorów, ale także prezentujące technologie firmy oraz polską naturę wypełniają warszawskie biuro Microsoft, które zmieniając swój wygląd podkreśla transformację kultury organizacji.
Wnętrza hotelu Lake Hill Resort & Spa w Sosnówce koło Karpacza - komfortowe i "przezroczyste"
Hotel Lake Hill Resort & Spa został otwarty w marcu 2019 roku. Budynek, zlokalizowany bezpośrednio nad brzegiem Zbiornika Sosnówka u stóp Karkonoszy, zaprojektowali M&K Architekci. Proste, minimalistyczne, eleganckie wnętrza to dzieło sopockiej pracowni Ideograf.
Akademik LivinnX Kraków otwaty. To jeden z najnowocześniejszych domów studenckich w Polsce
Do akademika LivinnX Kraków mogą wprowadzać się już pierwsi studenci. Do ich dyspozycji jest 290 nowocześnie umeblowanych jednostek mieszkalnych oraz ogromna przestrzeń wspólna pełna udogodnień.
Pokazano koncepcje przebudowy Rynku Jeżyckiego w Poznaniu. "Kolejne betony" - piszą internauci
W poniedziałek (16 września) w Urzędzie Miasta Poznania zaprezentowane zostały dwie koncepcje zagospodarowania Rynku Jeżyckiego. Podzieliły one mieszkańców. Jedni chwalą projekt za "ucywilizowanie" stanowisk handlowych. Inni narzekają na brak funkcjonalności, zabetonowanie miasta i zbyt mało zieleni.
Dom pod linią. Dach zdaje sie unosić nad budynkiem
Dom pod linią to projekt willi, której najbardziej charakterystycznym elementem jest biała krawędź dachu. Architekci z pracowni 81.WAW.PL stanęli przed wyzwaniem ukrycia domu od strony ulicy i otworzenia całej przestrzeni na ogród, tak by można było cieszyć się prywatnością, a zarazem intrygować przechodniów.
Remont secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Będzie sercem Fuzji
Perła łódzkiej secesji, zabytkowa elektrownia znajdująca się na terenie dawnego imperium włókienniczego Karola Scheiblera, stanowi serce Fuzji - projektu realizowanego w Łodzi przez Echo Investment. Rozpoczęto właśnie renowację zniszczonej elewacji.
Koncepcja przebudowy Rynku Krowoderskiego w Krakowie
Jak pogodzić interesy mieszkańców i dzierżawcy terenu? Architekci z Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna zaprezentowali ciekawą koncepcję przebudowy Rynku Krowoderskiego w Krakowie. Część komercyjna i parking zostałyby ukryte pod ogólnodostępnym, pełnym wzniesień i dolin placem.
Punkt widokowy na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie "ramą do patrzenia" [WYNIKI KONKURSU]
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję punktu widokowego na placu budowy nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zwyciężył prosty, ale bardzo przemyślany projekt grupy studentów i absolwentów Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej.
Robert Konieczny dołączył do Académie d'architecture. Olbrzymi sukces polskiego architekta!
12 września w Paryżu odbyła się ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Francuskiej Akademii Architektury. Uroczystość poprzedzona była wykładem, w którym opowiedział o najważniejszych projektach swojej pracowni KWK Promes.
Słoń leśny na ścianie - Warszawa będzie mieć nowy mural
Na ścianie kamienicy przy Skierniewickiej 11 jeszcze w tym roku pojawi się nowy mural zaprojektowany przez Martę Żylską. Przedstawiające słonia leśnego malowidło, ma przypominać o znalezieniu podczas budowy II linii metra szczątków prehistorycznego zwierzęcia.
Pierwszy w Polsce betonowy budynek z drukarki 3D. Stoi w Otrębusach
Polski startup, zespół inżynierów REbuild ukończył pierwszy w Polsce betonowy budynek z drukarki 3D. Ten wielkoformatowy wydruk powstał przy użyciu autorskiej, w pełni funkcjonalnej drukarki 3DCP (3D Construction/Concrete Printing) do betonu.
Nowe meble miejskie dla mieszkańców Poznania. Sukces kolejnej edycji międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for Wood
5 edycji międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for Wood za nami. Studenci kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji pod okiem tutorów w ciągu 5 lat zrealizowali 23 meble miejskie dla mieszkańców Poznania.
Foksal 13/15 - najpiękniejsze kamienice Warszawy odzyskały dawny blask. Ta inwestycja jest jak prezent dla miasta
Ghelamco Poland - deweloper kojarzony z nowoczesnymi obiektami jak warszawskie wieżowce Warsaw Spire czy The Warsaw Hub, kończy właśnie swoją kolejną inwestycję - Foksal 13/15. Spektakularna renowacja dwóch pięknych, zabytkowych kamienic z 1895 roku to ogromne nakłady finansowe, współpraca z najlepszymi specjalistami i szacunek dla zabytkowych obiektów. Jak powstawała ta jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji mieszkalnych w Polsce?
Mieszkanie pod Koszalinem - przytulne, naturalne i z nutką szaleństwa
Przytulne mieszkanie zlokalizowane pod Koszalinem to nowy projekt pracowni Dobry Układ Sandra Białkowska. W apartamencie dominuje neutralna kolorystka, przełamana kontrastującymi elementami. Powstała ciepła, oryginalna i eklektyczna przestrzeń.
Dom Gwiazda pod Warszawą od Z3Z Architekci. Słońce w roli głównej
Układ tego podwarszawskiego domu, zaprojektowanego w pracowni Z3Z Architekci, budzi skojarzenia z gwiazdą. Zbudowany jest on z trzech brył usytuowanych względem siebie promieniście pod różnymi kątami. Wszystko po to, by słońce było w domu przez cały dzień.
Zendo Wilanów - nowe mini-osiedle na Zawadach. Tu nie ma dwóch takich samych domów
Na Zawadach, w zielonej części Wilanowa, w sąsiedztwie Placu Vogla i terenów rekreacyjnych nad Wisłą powstaje nowa inwestycja. Zendo Wilanów to kameralne osiedle ośmiu domów jednorodzinnych, zaprojektowanych przez Tomasza Wuczyńskiego z zespołem z pracowni Grupa Plus Architekci.
Murale z PRL - znikające świadectwo tamtej epoki
Przez dekady stanowiły nieodłączny element pejzażu miejskiego. Dziś znikają pod warstwą styropianu lub ustępują miejsca reklamowym siatkom. Na naszych oczach usuwane są ostatnie murale reklamowe z okresu PRL, stanowiące świadectwo tamtej epoki i unikalne przykłady projektowania graficznego drugiej połowy XX wieku. Na szczęście nie wszystkim jest to obojętne.
Hotel The Bridge na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Bryłę zaprojektowali Forum Architekci. Wnętrza to dzieło Medusa Group
Nowoczesna bryła wpisująca się w historyczną zabudowę i oryginalne, wysmakowane wnętrza - tak krótko można opisać otwarty niedawno pięciogwiazdkowy hotel The Bridge na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.
Polska. Plakaty Ryszarda Kai - wystawa na TRŁ Print!
Cykl "Polska" to prawdopodobnie najbardziej znany polski cykl graficzny po 1989 roku. Ryszard Kaja w niezwykły, symboliczny spsób zobrazował polskie miasta, miasteczka i regiony. Kilkadziesiąt prac zmarłego w kwietniu 2019 roku artysty, będzie można zobaczyć 14 września podczas TRŁ Print!
Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej w finale East Centric Arhitext Awards
Zaprojektowane przez pracownię Nizio Design International Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej trafiło na krótką listę East Centric Arhitext Awards. To konkurs, w którym walczą najlepsze środkowoeuropejskie projekty architektoniczne i urbanistyczne ostatnich lat. Zwycięzców poznamy 20 października.
Konkurs na projekt wnętrz Świątyni Opatrzności zakończył się klęską
W zakończonym niedawno konkursie architektonicznym na projekt wnętrz Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie nie przyznano ani jednej pierwszej nagrody. Jury, w którym zasiadali m.in. Ewa Kuryłowicz i Krzysztof Ingarden, nie przyznało również nagród ani wyróżnień dla projektantów 3 z 4 kaplic.
MIASTOmovie - 5 filmów o architekturze, które musicie zobaczyć
Jak mieszka się w Jednostce Marsylskiej Le Corbusiera? Jakie wizje snuł Erich Medelsohn? Jakie tajemnice skrywa fascynujący gmach Opery paryskiej? Tego wszystkiego dowiemy się podczas festiwalu MIASTOmovie 2019. Przygotowaliśmy zestawienie filmów, które koniecznie musicie zobaczyć.
Mapa "Z bliska / Z daleka” 2019 - alternatywny przewodnik po Poznaniu
To nie jest mapa dla typowych turystów. "Z bliska / Z daleka" to propozycja dla zwolenników alternatywnego zwiedzania miasta, którzy chcą spojrzeć na Poznań z zupełnie innej strony.
Niezwykły przystanek w Łodzi - kwiaty zatopione w żywicy
Przystanek przy Teatrze Wielkim w Łodzi zamienił się w prawdziwe dzieło sztuki. Dominika Cebula, studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, umieściła na nim kwiaty i elementy roślin zatopione w bezbarwnej żywicy.
Dom Kereta w Warszawie na liście Iconic Houses. Najwęższy dom na świecie ikoną architektury
Zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego niewielki Dom Kereta na warszawskiej Woli, trafił właśnie na światową listę Iconic Houses, na której znajdują się najlepsze współczesne realizacje.
Targi Rzeczy Ładnych we wrześniu. Dobry polski design i mnóstwo plakatów
W połowie września, w warszawskim Centrum Koneser, odbędzie się kolejna odsłona Targów Rzeczy Ładnych. Tym razem organizatorzy zapowiadają aż dwa wydarzenia - TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT!
Przedszkole w Żorach-Kleszczówce. Wielka architektura dla małych ludzi [WIDEO]
Przedszkole Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Żorach, zaprojektowane przez architektów z pracowni TOPROJEKT to placówka na miarę XXI wieku. Budynek ten rozwiązaniami architektonicznymi, elewacją oraz tzw. zielonym dachem z tarasem, na którym odbywają się zajęcia na świeżym powietrzu.
Zapraszamy na MIASTOmovie - festiwal fimów o mieście i architekturze. Głównym tematem będzie architektura publiczna
Siódma edycja festiwalu MIASTOmovie odbywać się będzie od 2 do 6 października we Wrocławiu. Oprócz pokazów filmowych, na uczestników czekają dyskusje, wykłady i spacery tematyczne. W tym roku organizatorzy biorą na warsztat architekturę publiczną.