architektura na świecie

  • mycc vivendo, hiszpania

    Leśny dom z prefabrykatów

    Dom z prefabrykatów nie musi być nudny i brzydki. Architekci z hiszpańskiego biura MYCC udowodnili, że ciekawy projekt oraz niebanalne zastosowanie materiałów wystarczą, by powstał ciekawy i ekologiczny dom. Zbudowanie Cedeira House zajęło zaledwie trzy dni.

  • architektka, manuelle gautrand, muzeum, francja

    Betonowa koronka z Lille

    Od 26 września mamy nowe interesujące miejsce na kulturalnej mapie Europy. Muzeum Sztuki Współczesnej w Lille w ubiegłym tygodniu otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. W ciekawej "koronkowej" architekturze podziwiać można jedną z największych kolekcji sztuki XX i XXI wieku. Nad projektem czuwała francuska architektka Manuelle Gautrand, autorka m. in. futurystycznego Salonu Citroena C-42 w Paryżu.

  • paryz, muzeum, luwr, pei

    Postmodernizm z ludzką twarzą

    Postmodernizm, w rozumieniu ideowego zerwania z zasadami architektury modernistycznej awangardy i próby włączenia form historycznych do nowoczesnych budynków ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Zdarzają się jednak architekci, którzy potrafią w sposób bezbolesny połączyć fascynację formami historycznymi ze skrajną nowoczesnością nie popadając w przesadę, kicz czy pastisz.

  • Willa Libeskinda w Dateln

    Libeskind Villa w Datteln

    Dom powstał we współpracy z Danielem Libeskindem. Sam architekt przyrównuje swój projekt do "wyrastającego na skale kryształu". Ekspresyjna forma niesie jednak za sobą szereg energooszczędnych rozwiązań i stanowi prototyp ekologicznego domu jednorodzinnego przeznaczonego do seryjnej produkcji.

  • VM Husene to dzieło architektów z Bjarke Ingels Group i Julien De Smedt Architects.

    Architektura w Kopenhadze TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach

    Jeśli chcesz poznać współczesną duńską architekturę, to będąc w Kopenhadze, musisz koniecznie zobaczyć te budynki. Oprócz budynku Jeana Nouvela oraz realizacji takich pracowni jak 3xN, czy Lundgaard & Tranberg, szczególnie warte uwagi są fantazyjne projekty, które sygnował Bjarke Ingels, międzynarodowej sławy architekt, który urodził się w tym mieście.

  • Chenchow Little architects, dom, dom jednorodzinny, australia, Pitched Roof House

    Najpiękniejsze projekty domów jednorodzinnych

    Małe, duże, nowoczesne, czy z tradycją, w Norwegii albo w Singapurze. Zobacz jak różnorodne i oryginalne są domy jednorodzinne na świecie. Przedstawiamy Wam najpiękniejsze domy, które zostały wytypowane do finału w swojej kategorii w prestiżowym festiwalu architektury - World Architecture Festival.

  • willa, stacja benzynowa, małopolska, nagroda, rozbudowa, kraków

    Dom w Burowie

    Czy współczesna willa może być tradycyjna? Architekci z pracowni Wizja również zadali sobie to pytanie. Odpowiedzią może być ich najnowsza realizacja, która dowodzi, że to możliwe. Dom w Burowie stanowi autorską interpretację stylu zakopiańskiego. Dom został nagrodzony w konkursie na najlepszą realizację w województwie małopolskim.

  • Najwyższy wieżowiec świata Burj Dubaj, proj. Adrian Smith

    Pan Smith od wieżowców

    Adrian Smith, jeden z czołowych architektów w ogromnej pracowni Skidmore Owings & Merill od niedawna prowadzi własne biuro architektoniczne i powoli wyrasta na jednego z najbardziej rozpoznawalnych architektów na świecie. Realizacja najwyższego obiektu na ziemi - dubajskiej Burj Khalifa - zapewniła mu trwałe miejsce w historii architektury.

  • Dubaj, największe na Świecie, burj dubai, wieżowce, emiraty arabskie, architektura, Sheikh Zayed Road

    Architektura w Dubaju TOP 10 - przewodnik po wieżowcach i nie tylko

    Chyba żadne miasto nie przeżyło takiego boomu inwestycyjnego w ciągu ostatniej dekady, jak Dubaj. Przedstawiamy najciekawsze, choć nie zawsze najlepsze architektonicznie miejsca, które warto zobaczyć będąc w tym przedziwnym mieście - niemieście.

  • Nowa siedziba muzeum Salvadora Dalego w St. Petersburg w USA. Wielkie otwarcie już za rok - 01.11.2011.

    Szklana zagadka Salvadora Dalego

    Olbrzymi wielokomórkowy organizm próbuje wedrzeć się do wnętrza bryły, w środku plątanina schodów i gra świateł - zupełnie jak w surrealistycznych obrazach. Nie przez przypadek, bo ten nietypowy budynek będzie prawdziwą gratką dla fanów twórczości Salvadora Dalego. Muzeum surrealisty powstaje właśnie w St. Petersburgu w Stanach Zjednoczonych.

  • Australia. Wielka struktura zaprojektowana przez formy Wood Marsh i Think!OTS przypomina rdzawym kolorem i kształtem jedną z największych atrakcji turystycznych Australii, obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO - górę Uluru. Skojarzenie to nie jest jednak dosłowne i w ramach grupy pawilonów, odnoszących się do zabytków lub krajobrazów krajów Australia zdecydowanie prowadzi. Z naturalnej inspiracji powstał wysokiej klasy projekt świetnej architektury.

    EXPO 2010 - TOP 10 pawilonów

    W Szanghaju trwa największa w historii wystawa światowa. Na terenie o powierzchni 5,28 km2 prezentują się państwa, miasta i światowe koncerny. Przyglądamy się najciekawszym propozycjom architektonicznym na EXPO 2010. Wybierz swojego faworyta!

  • Singing Ringing Tree, proj.Tonkin Liu

    Singing Ringing tree, czyli śpiewająca rzeźba

    Od lat zadajemy sobie pytanie gdzie leży i czy w ogóle istnieje granica dzieląca architekturę i rzeźbę. Z całą pewnością  jedno i drugie jest znakiem w przestrzeni.  Singing Ringing Tree to dzieło, które nie tylko współgra z tą przestrzenią, ale dosłownie wygrywa dzięki niej milion melodii każdemu, kto pojawi się w pobliżu.

  • Pink Project

    Architektura "na ratunek"

    W obliczu wielkich katastrof świat na chwilę zamiera. Jeżeli jednak tragedia nie dotyka bezpośrednio nas lub naszych sąsiadów, szybko zapominamy o jej skutkach. Tereny dotknięte huraganem Katrina 5 lat temu nie zostały jednak pozostawione same sobie. Brad Pitt zakończył  tu projekt "Make It Right". W odbudowę dzielnicy zaangażowało się wielu architektów z całego świata. Zobacz efekty.

  • vaillo irigaray, casa q, hiszpania, dom jednorodzinny

    Znikający, szklany dom

    Dom, który wstydzi się swojego otoczenia? To możliwe. Celem przyjętych rozwiązań architektonicznych Casa Q, było spowodowanie efektu rozmycia budynku w krajobrazie, lub nawet jego całkowitego zniknięcia.

  • sydney, nietypowe, australia, restauracja, elewacja

    Flatiron Building po australijsku

    Jak widać na załączonym obrazku, Australijczycy podążają w architekturze zupełnie odmienną drogą niż Europejczycy. Wygięte ściany, niecodzienne materiały na elewacjach i nieforemne bryły, to specjalność Durbach Block Architects. Architekci ukończyli właśnie biurowiec w Sydney - Rosylin Street Bar/Restaurant.

  • projekt, norwegia, ekologia, snohetta

    Snohetta i morze pomysłów

    Snohetta już nie raz udowodniła, że nie boi się odważnych pomysłów. To właśnie dzięki nim otrzymała prestiżową nagrodę Miesa van der Rohe 2009 za budynek Norweskiej Opery Narodowej w Oslo. Jednak architekci nie spoczęli na laurach, a dziś BRYŁA prezentuje ich nowy projekt Ocean Space Centre w Trondheim.

  • 3LHD architects, waf, konkurs, barcelona

    Najlepsze modernizacje

    Pisaliśmy już, że wrocławska Renoma zaprojektowana przez biuro Maćków Pracownia Projektowa zakwalifikowała się do konkursu World Architecture Festival i ma szansę powalczy o laur zwycięstwa w listopadowym finale. Wcześniej jednak musi zmierzyć się z innymi budynkami w swojej kategorii (new&old). W galerii prezentujemy Wam najlepsze światowe realizacje łączące "stare z nowym", w otoczeniu których znalazł się polski budynek. Myślicie, że ma szanse?

  • stadiony, brazylia, mistrzostwa 2014

    Stadiony na Mundial 2014 w Brazylii

    Minęło dopiero kilka tygodni od zakończenia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA, a już możemy oglądać najnowsze projekty stadionów na Mundial za cztery lata. W 2014 roku najlepsi piłkarze powalczą na brazylijskiej murawie. Tu w ilości projektów przoduje pracownia Castro Mello Arquitetos. Czy spośród wizualizacji stadionów wybija się przyszła ikona architektury?

  • japonia, dom, minimalizm, japońska architektura, dom jednorodzinny

    Minimalist House, czyli szczyt japońskiego minimalizmu

    Najnowszy dom jednorodzinny od architektów z Shinichi Ogawa & Associates wydaje się być już skrajnym zastosowaniem w praktyce maksymy Miesa van der Rohe - "mniej znaczy więcej". Trochę ponad 100-metrowy dom to w zasadzie tylko cztery, gładkie białe ściany i podłużne atrium.

  • zrównoważone budownictwo, ekologia, zielona architektura, hiszpania, dom

    Fab Lab House - ekologiczny robal

    W Madrycie odbyła się niedawno pierwsza edycja konkursu Solar Decathlon Europe, w którym uniwersytety z całego świata zbudowały 17 prototypowych ekodomów. Nagrodę publiczności zdobył drewniany, przypominający żuka dom Fab Lab House. Jako jeden z nielicznych na wystawie będzie produkowany masowo!

  • Rezydencji w pobliżu Lizbony

    Biała willa pod Lizboną

    Luksusowa willa pod Lizboną to wymarzone miejsce na upalny dzień. Białe ściany odbijają światło, a liczne zakamarki pozwalają cieszyć się z lata w dającym wytchnienie cieniu. Architekt Duarte Pinto Coelho zrezygnował z zastosowania tradycyjnych materiałów i do pokrycia elewacji użył Corianu, plastycznego tworzywa, pozwalającego na formowanie jednolitych i gładkich powierzchni. Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?

  • mackow, renoma, wroclaw, waf

    Renoma w finale World Architecture Festival

    Znamy już finalistów konkursu "Building of the year 2010". W tegorocznej trzeciej edycji World Architecture Festival odbywającej się w Barcelonie do finału zakwalifikowano rewitalizację wrocławskiej pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Dom towarowy Renoma powalczy o główną nagrodę już na jesieni. Trzymamy kciuki!

  • Paryżu z lotu ptaka, architektura, miasto, urbanistyka, Haussmann

    Architektura w Paryżu TOP 10 - przewodnik po budynkach

    Paryż, światowa stolica kultury i mody od stuleci wyznacza też trendy w architekturze, także tej nowoczesnej. Nie boi się awangardowych budynków, które wzbudzają kontrowersje wśród tradycjonalistów, jak choćby szklana piramida I. M. Pei stojąca przed XVII-wiecznym Luwrem, czy Centrum Pompidou, wyglądające jak fabryka w środku Paryża.

  • Zielony labirynt na Trafalgar Square w Londynie

    Zielony labirynt w centrum Londynu

    Na placu Trafalgar Square w Londynie pojawił się tajemniczy labirynt. Mieszkańcy i goście stolicy zachęcani są, by zagubić się w zielonym gąszczu jego korytarzy... Zielony labirynt stanowi nietypową kampanię promocyjną jednej z dzielnic Londynu.

  • las vegas, dekonstruktywizm, szpital, usa, frank gehry

    Mózg Gehry`ego w Las Vegas

    Budynek jak dwie półkule mózgu otwarto właśnie w stolicy amerykańskiego hazardu - Las Vegas. Bynajmniej to nie kolejne kasyno ani hotel. Lou Ruvo Center for Brain Health to spektakularne dzieło Franka Gehry`ego, w którym będzie się leczyć choroby m.in. Parkinsona i Alzheimera

  • europe 40 under 40, hs99, nsmoon studio

    Polacy wśród 40 najlepszych w Europie

    Po raz kolejny w prestiżowym rankingu Europe 40 under 40 wyróżniono polskich architektów. W tym roku uznanie krytyków zyskali Wojciech Subalski z koszalińskiej pracowni HS99 oraz Piotr Nawara i Agnieszka Szulik z nsMoon Studio z Krakowa.

  • nowy orlean, usa, dom jednorodzinny

    Aligator z Nowego Orleanu

    Po huraganie Katrina, który w 2005 roku nawiedził Nowy Orlean, miasto opracowuje program odbudowy. Priorytetem jest stworzenie tanich i ekonomicznych domów, które zachęciłyby emigrantów do powrotu. Dziś przedstawiamy wam jeden z takich obiektów - dom aligator biura Buildingstudio

  • Ekspresjonistyczne osiedle Het Schip w Amsterdamie, proj. Michel de Klerk

    Het Schip, ceglany okręt z Amsterdamu

    Amsterdam to miasto eksperymentów architektonicznych, a Het Schip, osiedle powstałe na początku ubiegłego wieku, jest tego najlepszym przykładem.

  • dziwne kościoły

    Najniezwyklejsze kościoły świata

    Przed nami wakacje, czas podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Punktem obowiązkowym każdej wycieczki są zazwyczaj kościoły - najwspanialsze i najpotężniejsze budowle, jakie zbudował człowiek. Bryła wybrała dla planujących dalekie wyjazdy przewodnik po najbardziej niezwykłych, dziwnych i niespotykanych świątyniach na świecie.

  • sla, muzeum, zabytki, holandia, renowacja, adaptacja, leerdam

    Adaptacja zabytku według bureau SLA

    Architekci z bureau SLA połączyli dwie zabytkowe wille holenderskiego Narodowego Muzeum Szklarstwa w Leerdam serią tub-mostów. Dzięki temu uzyskano dodatkową powierzchnię wystawową, a gościom zaoferowano nowy sposób doświadczenia ekspozycji.