polska architektura
UFO wylądowało w Warszawie
UFO wylądowało na Rozdrożu i rozpoczęło nieoczekiwaną okupację fontanny. Za ten niezidentyfikowany obiekt odpowiada artystyczny kolektyw EXYZT. Artyści przez dwa letnie miesiące będą animować wydarzenia kulturalne i zachęcać do relaksu przy białym spodku.
Dom pasywny i z pasją do architektury
Postawiono na eliminację chemii budowlanej i naturalne materiały. Powstał dom, który nie tylko oszczędza energię, ale także cieszy oko.
Ruiny Warszawy na starych fotografiach
Unikatowe zdjęcia stolicy pokazujące niewyobrażalną skalę powojennych zniszczeń oraz żmudny proces odbudowy stolicy prezentowane były niedawno w Domu Spotkań z Historią w Warszawie
Dworzec Centralny - odkurzona ikona
O to dlaczego "święte kamyczki" powinny pozostać na Centralnym i czy dobry miejski design ma szansę zaistnieć w Warszawie pyta Agnieszka Kowalska. Rozmowa z Jerzym Porębskim z Towarzystwa Projektowego.
Przedszkole z salą-dynią
Aula w kształcie dyni, atrium z diodami zamontowanymi w podłodze tworzącymi gwiazdozbiór, a w salach rolety sterowane pilotem - tak wygląda otwarte w październiku przedszkole na Targówku. Autorem projektu przedszkola jest Piotr Płaskowicki.
Dom cienki jak zapałka. Kto w nim zamieszka?
Między kamienicą przy Żelaznej 74 a jedenastopiętrowym wieżowcem przy Chłodnej 22 w Warszawie powstanie dom, który w najszerszym miejscu ma 152 cm.
Portfolio miesiąca: Pracownia111
Przez miesiąc pokazywaliśmy Wam portfolia młodych pracowni architektonicznych. W sondażu wybraliście pracownię, która Waszym zdaniem przedstawiła najlepsze projekty. Zobacz wyniki!
J.W. Construction + JEMS = Osiedle Górczewska Park
Osiedle Górczewska Park to wynik współpracy największego polskiego dewelopera J.W. Construction i jednej z najbardziej cenionych pracowni architektonicznych w Polsce - JEMS Architekci. Rachunek na plus, czy na minus?
Socrealizm - trudne dziedzictwo, którym można się chwalić
Socrealistyczne zespoły budynków, choć zostały wzniesione w trudnym powojennym okresie i są kojarzone ze stalinizmem, powinny być w całości poddane ochronie konserwatorskiej - oceniają eksperci. To obiekty wyjątkowe w dziejach polskiej architektury!
Architektura we Wrocławiu: TOP 10 najciekawszych budynków ESK 2016
Zobacz czym pochwalić się może najbardziej europejskie z polskich miast. Na architektonicznej mapie Wrocławia, które już w 2016 roku będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zobaczysz min.: pierwszy w Polsce dom na wodzie, wieżowiec sięgający nieba, biurowiec, którego za rok już nie będzie, a także najpiękniejsze apartamentowce i wyjątkowe hotele.
Blokowiska: reaktywacja - to możliwe!
Jednym z elementów poszukiwania najlepszych sposobów odnowy osiedli jest czerpanie z doświadczeń innych. Według specjalistów z Niemiec blokowiska można zmienić w idealne miejsce do życia - o tym jak tego dokonać, opowiadali w weekend na Targówku.
Dom jednorodzinny z odzysku, nie miał okien i straszył
Neostudio to dziś jedna z najbardziej rozpoznawalnych pracowni w Wielkopolsce. Ten projekt postawił przed nimi ambitne zadanie - adaptację starego i opuszczonego budynku na dom mieszkalny. Sprostali mu bez zarzutu, zobaczcie efekty.
Dom Na Wodzie we Wrocławiu - pierwszy w Polsce!
O planach pływającego domu głośno było już w 2009 roku. Nikt wtedy nie wierzył w ich powodzenie. Kamil Zaremba nie dał jednak za wygraną, przetarł wszelkie możliwe szlaki i dziś pochwalić się może pięknym widokiem na nurt Odry ze swojego wodnego lokum.
UFO w Warszawie, poznaj "obcych"
16 czerwca warszawski Plac na Rozdrożu zamieni się w lądowisko dla UFO. Nieoczekiwaną okupacją fontanny (Unexpected Fountain Occupation) zajmą się przybysze z francuskiego kolektywu EXYZT! Kim są i czego możemy się po nich spodziewać? Zobaczcie sami!
Osiedle Eko-Park prawie gotowe
Trzy budynki o nazwie Apartamenty Grazioso będą ostatnim elementem kompleksu osiedla Eko-Park w Warszawie. To także jeden z ostatnich projektów, które stworzył Stefan Kuryłowicz.
Dworzec Centralny po remoncie, z wieżą do teleportacji!
W hali Dworca Centralnego w Warszawie stanęła zagadkowa konstrukcja. Wehikuł mieści dwie osoby, a podróż nim można odbyć codziennie w godzinach 12:00 - 20:00.
Apartamentowce Top 10. Tak mieszka Warszawa!
Zobacz na jakie luksusy stać najbogatszych warszawiaków. W bryłowym rankingu prezentujemy 10 topowych adresów, na które pozwolić mogą sobie tylko nieliczni.
Apartamentowce na błysk
Architekci z Fabryki Projektowej ArC2 lubią eksperymentować z materiałami. W swoim najnowszym projekcie stworzyli szarą fasadę, która połyskuje kolorami tęczy. Jak uzyskali taki efekt? To proste użyli ceramicznych kafelków.
Biurowiec za 50 milionów, tanio?
- Chcieliśmy, aby budynek nie był ponadstandardowo drogi oraz reprezentował wysoką jakość architektoniczną - mówią architekci z pracowni Projekt Grupa Sławomir Kostur, którzy wygrali konkurs na budynek biurowy w Bielanach Wrocławskich. Deweloper koszt inwestycji szacuje na mniej więcej 50 mln zł.
Projekty Stefana Kuryłowicza
Stefan Kuryłowicz pozostawił po sobie kilkadziesiąt budynków, wiele z nich to kluczowe obiekty stolicy. Prezentujemy kilka ostatnich projektów architekta, które są obecnie w realizacji.
10 budynków na Dzień Dziecka
Przyjazne szkoły, kolorowe przedszkola, teatry, a nawet muzea. W Polsce powstaje coraz więcej budynków projektowanych tylko i wyłącznie z myślą o najmłodszych. Jeśli nie znasz jeszcze takich miejsc, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem.
Remont modernistycznej kamienicy: HIT, czy KIT?
Wspólnoty mieszkaniowej nie stać było na gruntowny remont. Na ratunek przyszedł prywatny inwestor, tylko czy rzeczywiście uratował tę kamienicę? Oceńcie sami!
Rewitalizacja z Opola. PRL-owski blok zmienił się nie do poznania!
Za zaniedbany hotel robotniczy z lat 70. wzięli się specjaliści od metamorfoz budynków - Małgorzata i Antoni Domicz. Efekt końcowy zaskoczył wszystkich.
Pływający skate park w Miami
Młoda polska pracownia SCOLIOSIS z Wrocławia zajęła czwarte miejsce w amerykańskim konkursie DawnTown w Miami. Nagrodę zdobyła za projekt pływającej sali koncertowej, która za dnia pełnić ma zgoła inną funkcję...
Stadion we Wrocławiu - lampion nabiera kształtów
Gotowa jest już korona, ale w środku obiektu do wykonania pozostało jeszcze wiele prac wykończeniowych. Wykonawca podtrzymuje, że stadion będzie gotowy do końca czerwca.
Będzie rozbudowa Sejmu, posłom jest za ciasno
Nowy, 23-metrowy budynek ma powstać w kompleksie sejmowym. Szklana bryła stanie w miejscu wyasfaltowanego dziedzińca u zbiegu Górnośląskiej i Maszyńskiego. Autorem projektu jest Bolesław Stelmach.
Startuje Gdyński Szlak Modernizmu
Gdynia będzie się chwalić swoim modernizmem. Postawiła na promocję przedwojennej architektury.
Architektów z uprawnieniami coraz więcej!
W Polsce jest już blisko 10 tysięcy uprawnionych do wykonywania zawodu architektów. A Ty kiedy zrobisz swoje uprawnienia?
MOCAK - nowe muzeum, nowoczesny budynek
Dziś oficjalne otwarcie MOCAK-u w Krakowie. To pierwsze w Polsce muzeum sztuki współczesnej wybudowane od podstaw po II wojnie światowej. Betonowy budynek powstał na terenie zabytkowej Fabryki Schindlera, a autorem projektu jest włoski architekt Claudio Nardi. Zobacz jak powstawał.
Dworzec w Katowicach można było uratować, teraz jest już za późno
Kontrowersje wokół budowy nowego dworca w Katowicach. Piotr Żuchowski, generalny konserwator zabytków, unieważnił postanowienie śląskiego konserwatora w sprawie nowego zagospodarowania placu Szewczyka. To oznacza, że architekci, którzy przestrzegali przed rozpoczęciem budowy w tym miejscu, mieli rację.