polska architektura

  • Dworzec Centralny w Warszawie

    Centralny idzie pod skalpel

    Podczas gdy w Katowicach toczy się debata o tym, czy zburzyć dworzec PKP, w Warszawie zdecydowano się na lifting. Odnowiony budynek ma być gotowy do Euro 2012. Zmiany przygotowało Towarzystwo Projektowe. - Dworzec Centralny to jedna z ikon miasta. Nie zmieniamy jej bryły. Chodziło o to, żeby podnieść jakość przestrzeni - mówił Jerzy Porębski, główny projektant remontu.

  • 7.07.2008 KATOWICE CENTRUM DWORZEC PKP PLAC SZEWCZYKA FOT . DAWID CHALIMONIUK / AGENCJA GAZETA

    Ukryte piękno dworca w Katowicach

    Historycy architektury oraz znawcy modernizmu nie zgadzają się na wyburzenie dworca w Katowicach, jednak mimo powszechnego sprzeciwu tych środowisk wszystko wskazuje na to, że jego los jest już przesądzony. Rozmawiamy z młodym artystą Tomaszem Kiełkowskim, który swój sprzeciw wobec zburzenia wyraził fotografią, ukazując ukryte piękno brutalizmu.

  • 7813598 https bi

    Hala w Bytomiu jak bryła węgla

    Ze śląskiej ziemi wyłonił się całkowicie czarny budynek. Hala sportowa w Bytomiu, to jeden z nowocześniejszych obiektów sportowy w kraju. Projekt pochodzi z tej samej pracowni, co wrocławska Renoma.

  • Kielichy dworca PKP w obiektywie Tomasza Kiełkowskiego

    Kielichy dworca PKP

    Za kilka miesięcy hala główna katowickiego dworca ma zostać zamknięta dla pasażerów i oddana w ręce ekipy rozbiórkowej. Tymczasem piękno betonowej konstrukcji dostrzegają nie tylko obrońcy modernizmu, ale także artyści, którzy coraz częściej odwiedzają dworzec. Jednym z nich jest Tomasz Kiełkowski, który uchwycił kielichy w swoim obiektywie.

  • Wienerberger Brick Award 2010

    Najlepsze budynki z cegły

    Jury nie miało łatwego zadania. Na konkurs Brick Award 2010 wpłynęło bowiem aż 260 projektów z 32 krajów. Wszystkie budynki musiały posiadać innowacyjną formę oraz stosować cegłę ceramiczną. Dodatkowo oceniono funkcjonalność i ekologiczność budynku. Zobacz najlepsze z nich.

  • Art Modern, Domino, łódzkie osiedle

    Art Modern - nowe łódzkie osiedle

    Art Modern powstanie na terenie dawnej farbiarni wełny Karla Gottlieba Sängera przy ul. Wólczańskiej i Wróblewskiego. Inwestor chciał, aby architektura nawiązywała do najlepszych tradycji łódzkiego modernizmu. Konkurs na koncepcję osiedla wygrała szczecińska pracownia Domino.

  • biurowce, bolesław stelmach, sarp, lublin, polska architektura, zana house

    Zana House - milczący biurowiec

    Biurowiec, który powstał w Lublinie jest surowy i stanowczy. Zana House stanowi wyspę pośród morza architektonicznego chaosu. Autorami tego monolitycznego gmachu są architekci z pracowni Stelmach i Partnerzy.

  • Pawilon Wyspiański 2000

    Polskie projekty w finale Brick Award

    Dwa polskie obiekty zakwalifikowały się do finałowej 40 najlepszych budynków świata konkursu "Brick Award". Gmach katowickiego sądu okręgowego projektu Archistudia Studniarek+Pilinkiewicz oraz krakowski Pawilon Wyspiański 2000 Krzysztofa Ingardena. O nagrody rywalizować będą z projektami z 27 krajów.

  • Tak ma wyglądać okolica Okęcia według architektów z pracowni JEMS

    JEMS Architekci zdobywają Okęcie

    Wypielęgnowany park i miejski plac na zwieńczeniu osi Żwirki i Wigury oraz nowe budynki, w tym hala konferencyjno-wystawowa - tak wygląda koncepcja pracowni JEMS Architekci, która wygrała konkurs na zaplanowanie kompleksu biurowo-usługowego obok lotniska Okęcie

  • Tak wygląda ostateczna koncepcja budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej

    Skomplikowany projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej

    W porównaniu z koncepcyjnymi szkicami sprzed kilku miesięcy temu projekt gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad znacznie się już wykrystalizował. Wciąż jest jednak daleki od ostatecznej formy. Według umowy podpisanej z ratuszem Christian Kerez ma na jej przedstawienie czas do 8 maja.

  • biurowce, domicz, rewitalizacja, polska architektura, renowacja, adaptacja, polska, opole

    Czarodzieje z Opola: magazyn w Brzeziu

    - Żeby przekształcić przaśny peerelowski magazyn w Brzeziu pod Opolem, w nowoczesny reprezentacyjny biurowiec, wystarczyło go tylko uporządkować - mówi architekt Antoni Domicz, który wraz z żoną Małgorzatą Pizio-Domicz przeprowadzili modernizacje starych magazynów w nowoczesny biurowiec.

  • modernizacja, modernizm, tarnów, makabryła

    Makabryła: Gwiezdne Wojny w Tarnowie Mościcach

    Trwa modernizacja Mościckiego Centrum Kultury, które mieści się w dawnym Zakładowym Domu Kultury "Azoty". Budynek z lat 70. był jednym ze sztandarowych dzieł modernizmu. Był, bowiem autorzy przebudowy postanowili go "udoskonalić" i przeobrazić w krzykliwy postmodernistyczny twór, niczym statki kosmiczne z radzieckich filmów s-f

  • konkurs, 20 10 x, drewno, polska architektura, nagroda, plus48, dom jednorodzinny, dom z opału

    Dom z opału

    Jeśli kiedykolwiek chcieliście zamieszkać w lesie, to projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni plus48 będzie dla was w sam raz! Łupane pnie sosnowe, tworzące jak gdyby barierę dzielącą przytulne wnętrze domu od przestrzeni ogrodu - lasu

  • Hotel Forum w Krakowie, modernizm

    Hotel Forum - zachować czy burzyć?

    Architekci szukają sposobu, jak ochronić budynek hotelu Forum przed wyburzeniem. Batalia miłośników współczesnej architektury Krakowa o zachowanie budynku trwa już dobrych kilka lat, od niedawna przynosi pierwsze pozytywne rozwiązania.

  • Warsaw Spire

    Dwa nowe wieżowce w Warszawie

    W Warszawie szykują się dwa nowe wieżowce, oba na Woli. Warsaw Spire ma mierzyć 222 metry. Będzie to jeden z najwyższych budynków stolicy. Firma Ghelamco uzyskała właśnie pozwolenie na jego budowę. Firma Atlas Estates z kolei chce postawić 167-metrowy biurowiec tuż obok hotelu Hilton. Zobacz wizualizacje >>

  • Gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu poddany termomodernizacji

    Antynagroda dla Miejskiej Biblioteki w Bytomiu

    Na modernizację gmachu wydano 5 mln zł, tymczasem zamiast poprawiać jakość obiektu, bezpowrotnie zniszczono jego wartość. Nieudolna termomodernizacja to najgorsza realizacja architektoniczna w aglomeracji katowickiej.

  • architekci łosiak-siwiak, łódź, polska, dom jednorodzinny, 4ONE

    Dom - kawalerka z opcją rodzinną

    Dla większości młodych ludzi własna kawalerka jest synonimem wolności i w pełni dorosłego życia. Kłopoty pojawiają się jednak wraz pojawieniem się rodziny. Wówczas takie małometrażowe mieszkania stają się niewystarczające do zapewnienia wygodnego życia. Architekci Łosiak-Siwiak zaproponowali swojemu inwestorowi inne rozwiązanie, dom 4ONE.

  • Superjednostka w Katowicach

    Superjednostka jest SUPER!

    W tym gigancie na żelbetowych nogach może mieszkać nawet 3 tys. ludzi. Superjednostka to do dziś największy budynek w Katowicach. Katarzyna Jendrośka i Małgorzata Orzechowska, studentki ASP tak zachwycił jej fenomen, że przez półtora roku fotografowały budynek na różne sposoby. Efekty pracy artystek będzie można podziwiać w Galerii Architektury SARP.

  • poznań, katowice, modernizm, wieżowce, warszawa, polska

    Niebotyki: sny o potędze

    O tym że w międzywojniu drapacze chmur rozpaliły wyobraźnie wielu architektów i inwestorów w całej Polsce świadczą liczne konkursy. Jednym z najgłośniejszych był ten na budowę siedziby PKO w Poznaniu. Wzięły w nim udział największe ówczesne sławy architektury, do realizacji wybrano pracę Jadwigi Dobrzyńskiej i Zygmunta Łobody. Niestety wojna przerwała wszelkie eksperymenty na tym polu...

  • 20.02.2010 PACANOW , EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI IM KOZIOLKA MATOLKA W PACANOWIE PRZED OFICJALNYM OTWARCIEM . FOT. PAWEL MALECKI / AGENCJA GAZETA

    Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

    Jak z bajki! Tylko tu zobaczysz Maczugę Zbója Madeja, poczujesz oddech smoka czy posłuchasz bajek opowiadanych przez konwalie - Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie otworzyło w środę swe podwoje. Projekt powstał w biurze Kulczyński Architekt.

  • śląsk, drewno, polska, dom jednorodzinny, medusa group

    Dom od medusa group jak uwspółcześniony familok

    Jedno z najsłynniejszych śląskich biur architektonicznych, które na polski grunt wprowadziło lofty, od lat wierne jest neomodernistycznej estetyce i skrajnej szczerości materiałowej. Taki jest również jeden z ich ostatnich domów jednorodzinnych, który powstał w Pyskowicach. Ma w sobie coś z ducha dawnych domów robotniczych

  • Ośrodek Kultury Muzułmańskiej zaprojektowała pracownia KAPS Architekci.

    Warszawski meczet od saudyjskiego sponsora

    Przy rondzie Zesłańców Syberyjskich z ziemi wyszła już budowa meczetu. Powstaje głównie dzięki pieniądzom saudyjskiego sponsora. - Będziemy się tam modlić i tłumaczyć Polakom, że islam jest religią umiarkowaną - zapowiadaj muzułmański inwestor. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej zaprojektowała pracownia KAPS Architekci.

  • Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

    Chopin na swoim

    W 200. rocznicę urodzin Chopina każdy patriota powinien obowiązkowo odwiedzić miejsca związane z najwybitniejszym polskim kompozytorem. Kończą się prace nad Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a już 1 marca odbędzie się wielkie otwarcie. Na melomanów, także tych architektonicznych czeka też zupełnie nowa twarz Żelazowej Woli.

  • poznań, katowice, modernizm, wieżowce, warszawa, polska

    Niebotyki: Prudential z flagą na dachu

    W kilka miesięcy po oddaniu do użytku drapacza chmur w Katowicach w Warszawie ukończono równie wysoki budynek, który zaledwie o kilka metrów prześcignął śląskiego giganta. Mowa o budynku Prudentialu, który niesłusznie pogrążył w cieniu i zapomnieniu katowicki wieżowiec.

  • Pawilon Polski na Expo 2010 w Szanghaju za projektowany przez zespół: Wojciech Kakowski, Marcin Mostafa oraz Natalia Paszkowska, budowa, zdjęcia, pawilon

    Polski Pawilon na EXPO robi furorę

    Zainspirowany ludową wycinanką Pawilon Polski na Wystawę Światową w Szanghaju jest już gotowy. Projekt zespołu młodych architektów z Warszawy spodobał się tak bardzo, że w grupie kilku wybranych pawilonów narodowych promuje wystawę EXPO 2010 w Chinach.

  • podsumowanie, bryła

    Stefan Kuryłowicz poprawi Le Corbusiera

    Siedziba ONZ w Nowym Jorku zmieni oblicze. 154-metrowy wieżowiec autorstwa  Le Corbusiera i Oscara Niemeyera zostanie gruntownie wyremontowany, aby sprostać dzisiejszym standardom. Stefan Kuryłowicz został zaproszony do Komitetu Doradczego, który ma nadzorować przebieg prac.

  • opole, teatr lalki i aktora, jacek rzyski, radosław stach

    Bajkowy teatr w Opolu

    Zwycięski projekt przebudowy wnętrz oraz elewacji opolskiego Teatru Lalki i Aktora dostarczy widzom nowych, wizualnych doznań. Projektanci z budynku z lat 50. uczynili nowoczesne miejsce, które ma szansę stać się jednym z najlepszych punktów na architektonicznej mapie Opola.

  • wieżowce, chicago, nowy jork, woolworth building, Monadnock Building

    Niebotyki: amerykańska dzielnica Polski

    W latach 30. w Polsce powstały pierwsze wieżowce, wtedy też w języku polskim pojawił się termin "drapacz nieba", czy "niebotyk". Najpierw wystrzeliły w Katowicach, potem w Warszawie. W końcu każde miasto w Rzeczpospolitej zapragnęło drapać chmury. Wybuch II wojny światowej ostudził i przerwał te zapały.

  • Szlak architektury PRL'u, Dom Partii, obecnie Uniwersytet w Białymstoku: Wydziały Filologiczny i Historyczno-Socjologiczny w Białymstoku

    Śladami architektury PRL

    Białystok doczekał unikatowego w skali kraju szlaku turystycznego. Dzięki wydanemu właśnie przewodnikowi "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta" przeniesiemy się w świat neonów, socrealu i "dożynkowego futuryzmu" w architekturze.

  • I miejsce pracownia Paczowski et Fritsch Architectes

    Muzealna Warszawa

    W ciągu kilku lat Warszawa zamieni się w miasto muzeów. Powstaje ich kilka naraz - wszystkie mają być supernowoczesne; tętniące życiem centra kultury i rozrywki, koniecznie multimedialne i przyciągające tłumy. Czy uda im się zawalczyć o wolny czas Polaków z centrami handlowo-rozrywkowymi?