polska architektura

  • ECS CENTRUM SOLIDARNOSCI PROJEKT WIZUALIZACJA

    Europejskie Centrum Solidarności ekologicznie

    Trzy tygodnie temu wojewoda pomorski wydał pozwolenie na budowę Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), teraz na terenie postoczniowym trwają prace archeologiczne. Centrum, które ma powstać w 2013 roku, będzie pierwszym budynkiem czerpiącym energię z głębi ziemi.

  • Neobarokowy hotel Monopol we Wrocławiu

    Monopol we Wrocławiu

    Z socjalistycznego skansenu stworzony został luksusowy hotel, który szczyci się standardem pięciu gwiazdek. Za pieczołowitą rewitalizacją ponad stuletniego hotelu Monopol stoją bracia Likusowie, którzy zaniedbanej budowli w centrum miasta nadali nowoczesny szlif i wysmakowaną elegancję.

  • Gdańsk - widok na Motławę

    Konkurs na Muzeum II Wojny Światowej

    W styczniu przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny dotyczący projektu siedziby Muzeum II Wojny Światowej. Miasto Gdańsk przekazało już działkę pod jego budowę. Architekci, którzy podejmą się zaprojektowania obiektu, będą mieli o wiele większe możliwości niż twórcy powstałego ostatnio projektu Muzeum Historii Polski.

  • I miejsce w konkursie na Muzeum Historii Polski, projekt Paczowski et Frisch

    Zwycięski projekt MHP Paczowski et Frisch

    Projekt zainspirowany dynamiczną ideą mostu ma spinać oba brzegi Trasy Łazienkowskiej. Rozległy miejski trawnik, który powstanie nad drogą szybkiego ruchu, stanie się miejscem rekreacji, a powiązanie Forum nowej budowli z dziedzińcem Zamku Ujazdowskiego stworzy miejsce, gdzie pamięć przeszłości wychodzi naprzeciw współczesnym i przyszłym wydarzeniom - czytamy w opisie autorskim.

  • Iluminacja świąteczna w Warszawie, ozdoby, święta, ozdoby świąteczne, choinka, święta, światełka, dekoracje

    Wielka Iluminacja Świątecznej Warszawy

    Stolica promienieje. W sobotę oficjalnie rozpoczęto sezon świąteczny uroczystym odpaleniem iluminacji na warszawskich ulicach. Świetliste kaskady, lampiony zawieszone na latarniach oraz girlandy świateł ciągną się wzdłuż Traktu Królewskiego, od pl. Zamkowego aż do ulicy Gagarina.

  • poznań, katowice, modernizm, wieżowce, warszawa, polska

    Stefan Bryła - wspomnienie konstruktora Prudentialu

    W czwartek minęła rocznica śmierci wybitnego polskiego konstruktora, inżyniera konstrukcji  Prudentialu, który przed wojną stanowił drugi co do wysokości w Europie, a pierwszy w Polsce tak wysoki budynek.

  • FOT. ARCHIWUM

    Apartamenty w starym browarze

    W Bydgoszczy powstanie ekskluzywny kompleks mieszkalno - biurowy projektu warszawskiej pracowni KAPS Architekci. Na terenach po browarze Kujawiak inwestor chce wybudować także hotel najwyższej klasy.

  • 05.06.2009 WARSZAWA - POLA WILANOWSKIE - SWIATYNIA OPATRZNOSCI BOZEJ FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA

    Świątynia Opatrzności staje się kościołem

    Będzie konkurs na zaprojektowanie wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej. Najdalej do września 2010 r. świątynia będzie miała już kopułę.

  • Budowa CENTRUM NAUKI KOPERNIK

    Na budowie "Kopernika"

    Kończy się pierwszy etap budowy Centrum Nauki Kopernik, nowoczesnego ekobudynku, który zbliży Warszawę do Wisły.

  • 28.09.2009 WARSZAWA , PANORAMA MIASTA NA PLAC DEFILAD , OD LEWEJ ELEKTRIM , MARRIOTT , PALAC KULTURY I NAUKI ( PKIN ) , HOTEL INTERCONTINENTAL , WARSZAWSKIE CENTRUM FINANSOWE , RONDO 1 , BIUROWIEC TP SA . FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA

    Sikorski: Pałac Kultury do rozbiórki

    - Polskim Murem Berlińskim powinno być zburzenie PKiN. To jest bardzo nieekologiczny budynek - mówi dzień po berlińskich obchodach 20. rocznicy obalenia Muru Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji.

  • Tak ma wyglądać Stacja Powiśle

    Druga linia metra

    Centralny odcinek drugiej linii warszawskiego metra ma być gotowy w 2013 roku. Do tego czasu ma powstać 7 stacji: Dworzec Wileński, Stadion, Powiśle, Nowy Świat, Świętokrzyska, Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego.

  • Hotel Andel´s w dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego

    Łódzki hotel najlepszy w Europie

    Andel's Hotel Łódź zdobył nagrodę Architecture of the Year w konkursie European Hotel Design Award 2009, która przyznawana jest od 12 lat przez renomowany magazyn Sleeper. Projekt hotelu powstał w biurze OP ARCHITEKTEN.

  • Nowy budynek muzeum. - Drzewa będą częścią ekspozycji - mówią projektanci

    Muzeum w Palmirach

    Surowy budynek z betonu i szkła wkomponowany w sosnowo- brzozowy las kampinoski - tak ma wyglądać Muzeum Walk i Męczeństwa, które w przyszłym roku stanie w Palmirach. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta wybrał koncepcję opracowaną przez WXCA.

  • Peter Zumthor, projekt, Kielce

    Peter Zumthor w Kielcach

    Szwajcarski architekt Peter Zumthor, laureat architektonicznego Nobla, przyjął właśnie od władz Kielc propozycję wykonania projektu zagospodarowania starej Synagogi. To już kolejna architektoniczna sława, która zadeklarowała chęć pracy w Polsce.

  • Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie projektu Tony Fretton Architects

    Szklana ambasada

    W połowie października Ambasador Wielkiej Brytanii Ric Todd uroczyście zaprezentował nową siedzibę ambasady , która stanowi szklaną twierdzę pośród parkowej okolicy Łazienek Królewskich w Warszawie. Na uroczystości pojawił się również Tony Fretton, architekt budynku.

  • "Spałacyzowane" Muzeum na pl. Defilad

    Trzeba pałacyzować!

    G. Michał Murawski, antropolog architektury z Anglii, ogłosił światu, że wie, jak zaprowadzić ład w stołecznej urbanistyce i architekturze, a przy okazji oswoić socrealistycznego wampira z pl. Defilad.

  • pszczyna, piotr kuczia

    Ośrodek sportów wodnych MORIS pod Pszczyną

    Ośrodek sportów wodnych MORIS pod Pszczyną doskonale wpisuje się w wiejski krajobraz okolicy. Grafitowa, minimalistyczna bryła przywodząca na myśl budownictwo holenderskie to elegancja w klasycznym wydaniu, która łączy nowoczesność i funkcjonalność.

  • Hotel w Pobierowie autorstwa pracowni RE

    Szklany hotel na Pomorzu

    W centrum nadmorskiej miejscowości Pobierowo powstanie czterogwiazdkowy hotel z białego szkła, które miękko spływa od dachu aż po posadzkę. Intymności mieszkańców strzec będzie specjalny nadruk. Projekt pochodzi z warszawskiej pracowni RE.

  • Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza , neostudio

    Biblioteka UAM w Poznaniu

    Bryła biblioteki Uniwersytetu Adama Mickiewicza przedzielona została na pół tworząc masywny dół z piaskowca i lekką górę ze szkła. W zamyśle autorów projektu Consultor, APA Jacek Bułat oraz Neostudio Architekci było ukazanie związku między historią, a współczesnością.

  • Biurowiec GAMMA we Wrocławiu, APA MARKOWSKI Architekci Sp. z o.o., architektura

    GAMMA Office we Wrocławiu

    Budynek biurowo - usługowy przy ul. Fabrycznej będzie stanowił jedną z wizytówek architektonicznych na trasie wjazdowej do Wrocławia. Architekci zaproponowali surową estetykę, beton, stal i szkło, które wpisują się w przemysłowy nastrój miejsca.

  • Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie, proj. KWK PROMES (Robert Konieczny, Dorota Żurek, Katarzyna Furgalińska)

    Budynek, którego nie ma

    Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie może okazać się kolejnym architektonicznym symbolem miasta. Muzeum nie będzie się "kłócić" z supernowoczesną bryłą filharmonii, będzie ledwie zauważalne. Dlaczego? Ponieważ powstanie pod ziemią. Zobacz zwycięski projekt konkursowy pracowni KWK Promes.

  • Harmony Office Park, Reynaers, grupa 5

    Harmony Office Center - biurowiec w zebrę

    Harmony Office Center to centrum biurowo-handlowe w Eko-Parku, zaprojektowane przez pracownię Grupa 5. Jego oryginalne wykusze w formie kubików łagodzą biznesowy charakter kompleksu i ożywiają krajobraz ekskluzywnego osiedla na warszawskim Mokotowie.

  • uj, kampus, uniwersytet

    Kampus polski

    Rozpoczęcie roku akademickiego już za nami. Przyjrzyjmy się zatem na co mogą liczyć studenci polskich uczelni po powrocie z wakacji.

  • Pawilon stacji paliw w Sierczy k. Wieliczki projektu młodej pracowni Group_a

    Ultranowoczesna stacja benzynowa koło Wieliczki

    Projekt pawilonu stacji paliw w Sierczy koło Wieliczki był tylko pretekstem. Realizacja młodej pracowni Group_A Architects to protest przeciwko komercyjnej sztampie i brzydocie sieciowych obiektów obsługi komunikacji powstających w Polsce.

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżnach, projektu Pysall.Ruge i Bartłomiej Kisielewski

    Energooszczędne śmigło z Krakowa

    W Krakowie trwa budowa nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprojektowanego przez polsko-niemiecki zespół projektowy - Pysall.Ruge i Bartłomiej Kisielewski. Gotowa jest już bryła budynku. Muzeum będzie jednym z najnowocześniejszych gmachów publicznych w Polsce.

  • Mobius, Ecomobi, Prefab 20*20: Visions for 400 SF Homes, moduły mieszkalne, prefabrykaty, kontener

    Mobius for Humanity

    Pracownia Mobius zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie Prefab 20*20: Visions for 400 SF Homes zorganizowanym przez Architecture For Humanity. Zadaniem było zaprojektowanie wolno stojącego domu z prefabrykowanych modułów.

  • Budynek mieszkalny TBS u zbiegu Grójeckiej i ul. Banacha w Warszawie, proj. JEMS Architekci

    Budownictwo społeczne w wydaniu JEMS

    Pracownia JEMS Architekci wygrała w czwartek konkurs na budynek mieszkalny u zbiegu Grójeckiej i ul. Banacha w Warszawie. Nowoczesny budynek ma szansę stać się nową ikoną Ochoty.

  • Muzeum Guggenheima, Bilbao, Hiszpania, Frank O. Gehry

    Gehry zaprojektuje dla Łodzi

    Frank Gehry podpisał z miastem umowę na opracowanie koncepcji Centrum Festiwalowo-Kongresowego &Camerimage Łódź Center. Czy w sercu Łodzi stanie budynek zaprojektowany przez star-architekta?

  • Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach KONIOR STUDIO

    Nowa siedziba NOSPR będzie miała coś z familoka

    W grudniu sędziowie konkursu na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach przyznali pierwszą nagrodę pracowni Konior Studio. Wczoraj architekci pochwalili się efektami dziewięciomiesięcznej pracy.

  • Projekt Model Home 2020 - Home for Life w Arhus w Danii

    Model Home 2020

    W kwietniu ukończono budowę Home for Life w Danii. Jest to pierwszy z sześciu domów jakie powstaną do 2010 roku w Europie w ramach projektu Model Home 2020. Projekt propaguje ideę zrównoważonego budownictwa wykorzystującego nowoczesną architekturę.