Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

One Central Park. Najlepszy wieżowiec świata [ZDJĘCIA]

kambi

Wieżowiec stanął w Sydney. Tę pełną ekologicznych rozwiązań wieżę zaprojektował Jean Nouvel

Najlepszy wieżowiec świata wybrała międzynarodowa organizacja Council on Tall Buildings and Urban Habitat, która zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat wysokich budynków oraz zrównoważonego rozwoju miast. Konkurs na najlepszy wieżowiec zorganizowała już 14. raz.

W tegorocznej edycji zwyciężył znajdujący się w Sydney wysokościowiec One Central Park. Co prawda nie należy on do najwyższych na świecie (jego wysokość to 116 metrów), ale zdeklasował konkurencję dzięki swojej funkcjonalności.

Budynek zaprojektował francuski architektJean Nouvel. Obiekt ma 34 kondygnacje naziemne i 4 ukryte pod ziemią. Parter budynku zajęły lokale handlowo-usługowe, wyżej znalazły się apartamenty. Tych ostatnich jest ponad 600. Tyle samo powstało podziemnych miejsc parkingowych.

Tym czym wyróżnia się budynek jest zieleń. Jean Nouvel zaprojektował go tak by stworzyć wieżowiec-ogród. Jego szklaną elewację ozdobiono roślinami. Znalazły się one również na dachu. W sumie rośnie tutaj kilkaset różnych gatunków roślin.

Zieleń ma zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza budynku, dzięki czemu będzie można zaoszczędzić energię, którą zużyłby system klimatyzacji.

Wieżowiec wyróżnia się także wystającym z ostatnich pięter ramieniem. Na zawieszonej nad ziemią platformie umieszczono specjalny system zwierciadeł heliostat, które w ciągu dnia zbierają energię słoneczną potrzebną do oświetlenia i ogrzania wnętrza.

Zwycięstwo australijskiego One Central Park może świadczyć o tym, że presja, aby budować tak by pobijać kolejne rekordy wysokości już mija. Teraz liczy się przede wszystkim jego funkcjonalność i to, jak może się on przysłużyć miastu i jego mieszkańcom.

    Więcej o:

Skomentuj:

One Central Park. Najlepszy wieżowiec świata [ZDJĘCIA]