polska architektura
Tak zmienią się tereny wokół kopca Powstania Warszawskiego [WYNIKI KONKURSU]
Zadbane łąki, pawilony wtapiające się w otoczenie, widokowe "ambony" i platforma na szczycie kopca Powstania Warszawskiego - tak już wkrótce będzie wyglądać Park Akcji "Burza" przy ul. Bartyckiej
Kino Muza w Poznaniu ponownie otwarte. Po remoncie kino z 1908 roku wygląda świetnie
Po rocznej przerwie ponownie otwarte zostało poznańskie Kino Muza. Widzowie będą mogli oglądać filmy w trzech salach, a na tarasie działać będzie kino letnie. Oryginalne, pełne nawiązań do historii kina wnętrza, zaprojektowali architekci z TOYA DESIGN.
W Warszawie powstała ścieżka dla wpatrzonych w smartfony
Czy osoby korzystające ze smatfonów potrzebują dodatkowego pasa ruchu? Przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie pojawiła się specjalna ścieżka dla "smartfonowych zombie". To pomysł czterech studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie w finale World Building of the Year
Dworzec Metropolitalny w Lublinie, autorstwa pracowni Tremend, ma być pełen rozwiązań przyjaznych środowisku. Projekt walczy o tytuł World Building of the Year 2019. Przyjrzyjmy mu się dokładniej.
ArchiPaper - surrealistyczna opowieść o architekturze
ArchiPaper to niezwykła, eksperymentalna, krótkometrażowa animacja opowiadająca o architekturze. Rafał Barnaś stworzył tętniący życiem, papierowy świat.
Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju autorstwa WXCA [WIZUALIZACJE]
Czym zaskoczy odwiedzających Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju autorstwa WXCA? Niebanalny obiekt krok po kroku będzie odkrywał przed gośćmi tajemnice polskiej kultury, natury i technologii. Uwagę przyciągać będzie kinetyczna rzeźba okalająca budynek i wizualizująca wędrujące ptaki.
Pocztówki-sadzonki przypomną o domu. Projekt "Znikąd, z miłością"
Olga Zelenska stworzyła ekologiczne pocztówki, które można zabrać w każdą podróż. A po osiedleniu się w nowym miejscu, wystarczy zakopać je w ziemi, żeby dać życie roślinom przywiezionym z ojczyzny.
Parterowy dom jednorodzinny nad Czarną Przemszą [PROJEKT]
W tym projekcie najważniejsze było połączenie architektury i natury. Strefa ogrodowa płynnie przenika więc bryłę domu nad Czarną Przemszą.
Nowa siedziba Komisji Europejskiej - Kuryłowicz & Associates w finale konkursu
W drugim etapie konkursu na projekt nowej siedziby Komisji Europejskiej znalazła się koncepcja przygotowana przez biuro Kuryłowicz & Associates w konsorcjum z RS Architektura Krajobrazu i Buro Happold. Polacy pokonali takich "gigantów" jak Jean Nouvel, Snohetta czy Zaha Hadid Architects. Zwyciężył projekt Ava Arquitectura Tecnica Y Gestion.
Konkurs na projekt punktu widokowego na placu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Ogłoszono właśnie konkurs na koncepcję punktu widokowego na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który pełnić ma również funkcję punktu informacyjnego. Organizatorzy szukają projektu angażującego i o intrygującej formie.
Kobiety Wolności - wyjątkowy mural na przystanku PKM Gdańsk Strzyża
Na gdańskim muralu widnieją wizerunki kilkudziesięciu kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w czasach PRL. Mural "Kobiety Wolności" zaprojektowały Anna Eichler i Sabina Twardowska. Namalowały go artystki z Redsheels, które wcześniej stworzyły m.in. słynny mural Kory w Warszawie.
Kawiarnia Matcha w Poznaniu. W rolach głównych zieleń i herbata
Matcha to nowa poznańska kawiarnia, w menu której króluje japońska, sproszkowana zielona herbata. To właśnie niezwykły kolor matchy stał się motywem przewodnim aranżacji wnętrza.
Cichy Dom w sąsiedztwie autostrady. Jak rozwiązano problem hałasu?
Nowoczesny budynek, w kształcie trzech połączonych ze sobą prostokątów, usytuowany jest na działce w bliskim sąsiedztwie autostrady. Architektom z pracowni Toprojekt udało się zaprojektować naprawdę Cichy Dom.
Dom Kwadrantowy projektu KWK Promes Roberta Koniecznego z nagrodami Architizer A+ Awards
Dom Kwadrantowy, zaprojektowany przez KWK Promes Roberta Koniecznego, to decyzją czytelników portalu Architizer najpiękniejszy duży dom jednorodzinny na świecie.
Rewitalizacja wnętrz kościoła w Żórawinie pod Wrocławiem. Mniej znaczy więcej
Koncepcja rewitalizacji wnętrz kościoła w Żórawinie przygotowana przez hanczarstudio, zakłada zerwanie z historyzującymi rozwiązaniami na rzecz uwspółcześnienia wnętrza. Elementy o wątpliwej wartości estetycznej miałyby zostać usunięte, a najstarsze, oryginalne - zachowane.
Bookworm Cabin - chatka pełna książek w lesie pod Warszawą. Idealne miejsce na technologiczny detoks
Bookworm Cabin to niewielki, drewniany domek, położony zaledwie 45 minut jazdy od Warszawy. Oryginalna bryła, zaprojektowana przez pracownię POLE Architekci, stanęła "pośrodku niczego" - w sąsiedztwie pól, wydm i lasów. To idealne miejsce, aby odpocząć od miejskiego zgiełku i "zanurzyć się" w ulubionej lekturze.
World Architecture Festival 2019 - trzy realizacje i trzy projekty z Polski na krótkiej liście
Niedawno organizatorzy World Architecture Festival 2019 zaprezentowali tzw. krótką listę obiektów i koncepcji z całego świata, które ubiegać się będą o tytuł Budynek Roku. Wśród 534 propozycji, znalazły się na niej trzy realizacje i trzy projekty z Polski.
Dom Pomocy Społecznej w Poznaniu od Archimedia. Będzie nowoczesny i funkcjonalny
Budynek Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu ma spełniać najwyższe europejskie standardy. Projekt nowoczesnego, estetycznego i wygodnego obiektu powstał w pracowni Archimedia.
Konkurs na rzeźbę przy Imagine w Łodzi rozstrzygnięty. Wygrała stalowa, abstrakcyjna forma "wychodząca" z mapy
Rozstrzygnięto właśnie konkurs na projekt rzeźby, która powstanie w ogólnodostępnym pasażu pomiędzy budynkami kompleksu biurowego Imagine w Łodzi, przy skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza. Zdobywcą nagrody głównej został Mikołaj Apelt-Ciupiński, autor pracy pt. "Imagine. Wyobraź sobie.Nową Łódź!", student I roku studiów licencjackich na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych łódzkiej ASP.
Mozaika "Miłość" w Szczecinie. Dzieło sztuki z resztek kafelków
"Miłość" to wyjątkowa mozaika, odsłonięta niedawno na jednej z zaniedbanych kamienic przy ul. Edmunda Bałuki 17 w Szczecinie. Sztuka na murach to inicjatywa Kolektywu Dobre Praktyki i Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki.
Miejskie źródełka z warszawską kranówką już działają. Poidełka nawiązują kształtem do Grubej Kaśki
Na stołecznych ulicach pojawiły się pierwsze miejskie źródełka z warszawską kranówką. Nawiązują formą do Grubej Kaśki - ujęcia wody i budynku studni miejskiej, stojącego w korycie Wisły. O tym, gdzie staną poidełka, zadecydowali mieszkańcy Warszawy.
Wystartował konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019
Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019 to już IX edycja największego letniego konkursu fotografii architektonicznej. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu.
Parterowy dom w Lędzinach [PROJEKT]
Parterowy dom w Lędzinach dla rodziny z dzieckiem, to nowy projekt pracowni PSC Architektura. Założeniem było zaprojektowanie domu w z rozbudowanym zapleczem gospodarczym i sporym garażem, mieszczącym dwa samochody i dwa motocykle.
Hotel Holiday Inn na Wyspie Spichrzów w Gdańsku otwarty. To projekt RKW Architektur+
Kompleks Holiday Inn Gdańsk City Centre składa się z dwóch nowoczesnych siedmiopiętrowych budynków oraz trzeciego z zachowanymi elementami starego spichlerza. Bryły połączono przeszklonym łącznikiem.
Metamorfoza starego biurowca ZREMB w Poznaniu. CDF Architekci odmienili go całkowicie
Biurowiec ZREMB w Poznaniu był zwykłym, trzypiętrowym, prostopadłościennym budynkiem. Takie "pudełka" można znaleźć w całej Polsce. Metamorfozą - przebudową i modernizacją - poznańskiego biurowca zajęła się pracownia CDF Architekci. Trzeba przyznać, efekt końcowy robi wrażenie!
Dom jednorodzinny jak nowoczesna stodoła [PROJEKT]
Klientom zależało na prostym ale efektownym domu. Architekci z pracowni 3XB Architekci zdecydowali się nadać mu formę nowoczesnej stodoły.
Baseny w Parku Kulturowym w Powsinie w nowej odsłonie
Basen w Parku Kultury w Powsinie istnieje od 1958 roku. Ostatnio doczekał się metamorfozy z prawdziwego zdarzenia. Wyremontowano, zmodernizowano i od nowa zaaranżowano teren obiektu, czyniąc z niego atrakcyjny kompleks rekreacyjno-basenowy dla 800 osób. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia rpsarchitekci.
Centralny Port Komunikacyjny - tak może wyglądać. Koncepcje zaprezentowali m.in Zaha Hadid Architects i Foster+Partners
Kopuła, miejski rynek, puszcza, a może moduły? Architekci z pracowni Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Benoy, Chapman Taylor, Grimshaw Architects i Pascall+Watson zaprezentowali koncepcje Centralnego Portu Komunkacyjnego, który w 2027 roku powstanie w gminie Baranów - 40 kilometrów od Warszawy.
Polanica-Zdrój z nową inwestycją - Ogrody Pieniawskie od Q2Studio
Ogrody Pieniawskie to nowy budynek mieszkaniowo-usługowy, który już niedługo powstanie w sercu Polanicy-Zdroju. Architekci z pracowni Q2Studio chcieli stworzyć nowoczesny obiekt, który wpisze się z okoliczną zabudowę.
Modernizacja biurowców na warszawskim Mordorze. Helion i Luminar zamienią się w HOL 7.7
Dwa biurowce przy ulicy Cybernetyki 7, znane do tej pory jako Helion i Luminar zostaną zmodernizowane. Zyskają nowe przestrzenie wspólne na zewnątrz, pojawią się nowe meble miejskie i elementy małej architektury.