polska architektura
Mali Odkrywcy - publiczne przedszkole w Chróścicach pod Opolem
W niewielkich, zamieszkałych przez ok. 3 tys. osób Chróścicach pod Opolem, znajduje się publiczne przedszkole "Mali Odkrywcy". Wnętrza zaprojektowali architekci z pracowni PORT. To kolejny przykład dobrej architektury dla małych ludzi.
Liberty Tower i Postępu Apartments w Warszawie. Nowe inwestycje w sektorze mieszkań na wynajem od Golub GetHouse
W Polsce obserwujemy coraz większy rozwój segmentu mieszkań na wynajem. Za tym trendem podążają deweloperzy. Golub GetHouse stworzył markę nieruchomościową INSPIRENTALS. Pod nową marką zrealizuje m.in. warszawskie projekty Postępu Apartments na Służewcu i Liberty Tower na Woli.
Zielone przystanki w Siemiatyczach. Miasto postawiło je w 2017 roku
Pokazywaliśmy Wam ostatnio projekty zielonych przystanków autobusowych w Białymstoku. Tymczasem niewielkie, prawie 15-tysięczne Siemiatycze na Podlasiu, już od ponad dwóch lat korzystają z takiego rozwiązania.
Piękny Wrocław 2019. Wybrano najlepsze realizacje architektoniczne we Wrocławiu
Poznaliśmy wyniki konkursu Piękny Wrocław 2019, organizowanego przez prezydenta Wrocławia i Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Nagrodzone zostały najlepsze obiekty zrealizowane w roku 2018.
Dom z recyklingu od MAZM. Surowy i autentyczny
W warszawskim domu z recyklingu dominują surowe materiały. Użyta w projekcie cegła została pozyskana z recyklingu, z rozebranego domu z zachodniej części Polski, skąd również pochodzą inwestorzy
Ławka Izabeli Bołoz na dworcu Łódź Fabryczna
Na dworcu Łódź Fabryczna odsłonięto oryginalna, wielopoziomową ławkę miejską "Relaks w Łodzi", zaprojektowaną przez Studio Izabela Bołoz z wykorzystaniem ilustracji Kasi Boguckiej.
Klasztor Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim. Architektura emocji i ducha
Prostota, biel, umiar, minimalizm, światło, natura, spokój, równowaga - takimi słowami można opisać Klasztor Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim, zaprojektowany przez architektów z pracowni PORT.
Dom jednorodzinny w Toruniu. Minimalizm i czytelna forma
Dom, położony na nowo powstającym osiedlu domów jednorodzinnych w Toruniu, to projekt pracowni Z3Z Architekci. Postawiono na minimalizm - czystą i czytelną formę budynku i śmiałe rozwiązania.
Brain Embassy w Warszawie z tytułem najlepiej zaprojektowanego biura świata. Brawo mode:lina!
Biuro mode:lina zostało zwycięzcą nagrody Best Office Awards 2019 w kategorii Najlepsze Biuro Zagraniczne. Nagrodzono projekt warszawskiego co-creatingu Brain Embassy - autorskiej formuły opracowanej i wdrożonej przez Adgar Poland.
Białystok będzie miał zielone przystanki
Obrośnięte roślinnością wiaty przystankowe, pojawią się już na przełomie czerwca i lipca w Białymstoku. Porośnięte trawami, sukulentami i innymi odpornymi roślinami przystanki to dodatkowa, tak bardzo potrzebna zieleń w przestrzeni miejskiej.
Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu. Architektura, która integruje się z otoczeniem
To architektura prosta, skromna, wtapiająca się w przyrodę, ale jednocześnie nowoczesna przemyślana i dopracowana w najmniejszym szczególe. Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu, zaprojektowana przez architektów z pracowni 55Architekci, to ścieżki i czatownie z których można obserwować faunę i florę.
AP Szczepaniak z dwoma nagrodami w konkursie Global Future Design Awards 2019
Rozstrzygnięto właśnie międzynarodowy konkurs dla architektów Global Future Design Awards. Jury doceniło projekty autorstwa wrocławskiego biura AP Szczepaniak, przyznając mu pierwszą nagrodę i wyróżnienie.
Spacer w koronach drzew pod Warszawą, czyli Park Dolina Wkry w Pomiechówku
Chociaż Park Dolina Wkry w Pomiechówku, został otwarty jesienią 2018 roku, dopiero teraz zrobiło się o nim głośno. Ciepłe dni zachęcają do wycieczek za miasto, więc i my postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda spacer w koronach drzew w Pomiechówku.
MindCraft od Sikora Wnętrza Architektura. Nagrodzona recepta na samotność
MindCraft to system modułów-klocków, pozwalający na kreacje przestrzeni publicznejpoprzez współpracę. Projekt zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie Bubble Design Competitions.
Nowy Port w centrum Bydgoszczy od BBGK Architekci. Tu będzie bić serce miasta
Nowy Port - kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy, powstanie na 2-hektarowej działce w ścisłym centrum Bydgoszczy, w sąsiedztwie Wyspy Młyńskiej, Starego Miasta oraz Opery Nova. Zadaniem, przed którym stanęli architekci z pracowni BBGK było stworzenie nowego fragmentu miasta, który ze względu na swoje położenie i przemyślane rozwiązania będzie tętnić życiem.
Nowy akademik UAM na Morasku według projektu DEDECO [WYNIKI KONKURSU]
Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego akademika Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Kampusie Morasko. Zwyciężyła koncepcja biura architektonicznego DEDECO. W nowym akademiku zamieszka docelowo ok. 400 studentów. Zaplanowano tu również siłownię, stołówkę oraz klub studencki.
Panele fotowoltaiczne na dachach bloków, czyli Wrocławska Elektrownia Słoneczna. Jest lepiej niż zakładano!
Rok temu, decyzją Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, na dachach bloków na jednym z wrocławskich osiedli umieszczono panele fotowoltaiczne. Wyprodukowano o prawie 10% energii więcej niż zakładano. Spółdzielnia już planuje kolejne, ekologiczne inwestycje.
EKOpark w Ursusie. Odwiedziliśmy pierwszy ekologiczny park w Warszawie
Na poprzemysłowych terenach dawnej fabryki ciągników Ursus, przy ul. Gierdziewskiego, otwarto niedawno EKOpark - pierwszy ekologiczny park w Warszawie. Jak wygląda? Sprawdzamy!
Daniel Libeskind zaprojektował instalację dla Muzeum Auschwitz-Birkenau
Instalacja Daniela Libeskinda z fotografiami Caryl Englander to projekt niezwykle intymny. Stworzone niedawno portrety ocalałych z zagłady, umieszczone zostaną w lustrzanych panelach, w których odbijać się będzie otaczająca przyroda.
Kostka pod dwoma świerkami. Remont domu nadgryzionego zębem czasu
Przebudowa kostki ukrytej za "zieloną kurtyną" na wrocławskim Grabiszynie to projekt pracowni KPA - Korbasiewicz Pracownia Architektury. Wystarczył dobry pomysł, by dom zmienił się nie do poznania.
Siedziba firmy Bialmed w Piszu od 3XA. Prosta, nowoczesna i elegancka architektura
Siedziba firmy Bialmed w Piszu to ogromny kompleks magazynowo-biurowy. Architektom z pracowni 3XA, udało się stworzyć bryłę, która wtapia się w mazurski krajobraz. Powstał proporcjonalny, elegancki obiekt, który w konkursach architektonicznych zdobywa liczne nagrody.
Apartamenty w hotelu Sofitel Warsaw Victoria przeszły metamorfozę. Jak wygląda teraz Apartament Prezydencki?
Zakończył się właśnie remont apartamentów w hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Chociaż wnętrza zaprojektowane przez Didiera Gomeza, stylistyką i kolorystyką nawiązują do lat 70. XX wieku, nie brak im nowoczesnego charakteru.
Edukacja estetyczna od najmłodszych lat. Szkoła podstawowa w Miliczu
Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu została urządzona w dawnej fabryce bombek choinkowych. Architekci z wrocławskiej pracowni PORT zaaranżowali nowoczesne wnętrza przyjazne dzieciom, nie zapominając jednak o industrialnej przeszłości budynku.
Dom Polny od środka. Jak wyglądają wnętrza domu, który otrzymał Nagrodę Roku SARP?
Dom Polny, autorstwa architektów z warszawskiej pracowni 81.waw.pl, otrzymał w tym roku Nagrodę Roku SARP w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny. Kamienna bryła zdaje się być integralną częścią otaczających ją pól. Sprawdzamy, jak wyglądają wnętrza Domu Polnego.
Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym od archistudio studniarek + pilinkiewicz. Architektura pełna szacunku
Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, zaprojektowany przez pracownię archistudio studniarek + pilinkiewicz, to architektura szanująca kontekst, krajobraz i tradycje miejsca w którym powstała.
Nagroda Roku SARP 2019. Wybrano najlepsze obiekty architektoniczne w Polsce
Znamy wyniki tegorocznej edycji konkursu Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jury nagrodziło najlepsze obiekty architektoniczne w Polsce zrealizowane do końca 2018 roku. Do konkursu zgłoszono 75 obiektów. Jurorzy postanowili przyznać nagrody w 7 kategoriach. Dodatkowo przyznano 14 równorzędnych wyróżnień.
Biurodom-stodoła, czyli dom i biuro wkomponowane w stodołę
Dom jednorodzinny połączony z biurem to projekt architektów ze Studia BB. Punktem wyjścia stała się stara stodoła, do której projektanci "dokleili" nowe struktury.
Tak zmieni się obszar pokolejowy wzdłuż ulicy Małachowskiego we Wrocławiu [WYNIKI KONKURSU]
Rozstrzygnięto właśnie konkurs "Akupunktura miasta" na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obszaru pokolejowego zlokalizowanego wzdłuż ulicy Małachowskiego we Wrocławiu. Zwycięską pracę przygotowali Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska i Anna Okoń z Wrocławia.
Budynek Kina Relax wpisany do rejestru zabytków
Modernistyczny budynek nieczynnego od kilkunastu lat kina Relax, będący integralną częścią Ściany Wschodniej, został właśnie wpisany do rejestru zabytków. Prof. Jakub Lewicki - wojewódzki konserwator zabytków, docenił zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektu.
Nowoczesna stodoła - dom jednorodzinny w Czeladzi
To miała być prosta, monolityczna, oszczędna w formie, a jednocześnie ciepła i efektowna w odbiorze bryła. Ta idea przyświecała architektom od samego początku. Projekt domu w Czeladzi stworzył w 2015 roku Krzysztof Stępień z biura be3 pracownia projektowa, we współpracy z Maciejem Małkiem.