architektura na świecie

  • Centrum Kultury we Florencji - projekt wyróżniony w konkursie portalu Start for Talents

    Polscy studenci zaprojektowali centrum kultury na placu we Florencji

    Jak zabudować miejski plac i jednocześnie go zachować? Na to pytanie odpowiedzieli studenci architektury Anna Mardyła i Mateusz Dąbek przygotowując koncepcję centrum kultury na placu we Florencji. Prezentujemy projekt wyróżniony w międzynarodowym konkursie.

  • Washington Library, Chicago

    Szalone lata 90. Różne twarze postmodernizmu

    Spośród wszystkich stylów architektonicznych postmodernizm wyprodukował najwięcej makabrył. To niewykluczone, ale można też dojść do wniosku, że jest to bardzo jednostronne spojrzenie. W końcu postmodernizm to nurt tak różnorodny, jak chyba żaden poprzedni. Czasem jaskrawy, groteskowy i krzykiem domagający się uwagi, ale przecież nie zawsze. Za projektami postmoderny kryją się rozmaite przesłanki: tęsknota za twórczą wolnością, chęć ponownego nawiązania do tradycji architektury, znużenie modernizmem, pragnienie zadziwienia odbiorcy lub nawiązania z nim dialogu. Budynki, które zaliczamy do postmodernizmu wizualnie często nie mają ze sobą niemal nic wspólnego. I równie często bywają hurtowo umieszczane w szufladzie z napisem "kicz". Czy słusznie? Oto dziesięć ważnych budynków światowego postmodernizmu z lat 90., reprezentujących różne oblicza tego stylu.

  • Muzeum alpinizmu na na szczycie góry Kronplatz

    Wydrążone w skale muzeum na szczycie góry. Projekt Zahy Hadid

    MMM Corones to najnowsze i ostatnie muzeum w szeregu Messner Mountain Museum znajdujące się na szczycie płaskowyżu Kronplatz w Dolomitach. To niezwykłe, wbudowane w górę muzeum poświęcone jest alpinistom, którzy tworzyli historię wspinaczek wysokogórskich.

  • Projekt mobilnego schronienia dla bezdomnych - 'The Homeless Studio'

    Dom bez domu. Projekty schronień dla bezdomnych

    Studenci architektury z Los Angeles podczas warsztatów Madworkshop opracowali projekty mobilnych, lekkich i łatwych w konstrukcji schronień dla bezdomnych.

  • Nowe Muzeum Lascaux, projekt: Snohetta we współpracy z SRA Architects

    Nowe Muzeum Lascaux - oprawa dla prehistorycznych malowideł

    We francuskim miasteczku Montignac otwarto nowe muzeum, w którym prezentowane są kopie prehistorycznych malowideł znalezionych w jaskini Lascaux. Bryła budynku zaprojektowana w pracowni Snohetta przypomina sztuczną grotę wkomponowaną w krajobraz.

  • Most dla rowerów De Nesciobrug

    Najfajniejsze kładki i ścieżki rowerowe w Polsce i na świecie [PRZEGLĄD]

    Oto przykłady miast na świecie, w których powstała infrastruktura z myślą o pieszych i rowerzystach. Jak w tym zestawieniu prezentuje się Polska? Również u nas pojawiają się innowacyjne projekty. W Lidzbarku Warmińskim wybudowano pierwszą w Polsce świecącą ścieżkę rowerową. Projekt ma charakter testowy. Przygotowaliśmy przegląd zrealizowanych i planowanych inwestycji, które zachęcają mieszkańców, by zmienili cztery kółka na dwa.

  • Biurowiec Metropolitan, fot. ArchiDju (Flickr, CC BY-ND 2.0)

    Między budynkiem a ulicą - przestrzeń na styku

    Miasto to przestrzeń na styku - tradycji, kultur, ale także własności. Za nami już czasy komunistycznej wszechobecnej własności państwowej i przeskalowanych przestrzeni, a także tej z wysokim ogrodzeniem i szlabanem z czasu rodzącego się kapitalizmu lat dziewięćdziesiątych. Jak dziś projektuje się przestrzeń na styku? Czy da się pogodzić prywatne władztwo z interesami ogółu mieszkańców? Na świecie coraz więcej projektów urbanistycznych, ale także architektonicznych czerpie z rodzących się idei Nowego Urbanizmu. Czy w kraju nad Wisłą podążamy tym samym nurtem? W zestawieniu dziesięciu przestrzeni na styku postaramy się pokazać najlepsze przykłady udanego połączenia i przewidzieć, jak nasze miasta będą wyglądały w najbliższej przyszłości.

  • Oslo

    OSLO: Bjorvika, nowa dzielnica [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

    Bjorvika to zlepek dwóch słów - nordyckiego Byr, czyli miasto, i vik, czyli zatoka. Słowo to znakomicie oddaje położenie tej prężnie rozwijającej się dzielnicy Oslo. Ale Bjorvika jest też symbolem wielkich zmian w kształtowaniu przestrzeni w Norwegii.

  • Foyer Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, fot. Agnieszka Rumińska

    Strefa wejścia do budynku, czyli za czym lobbuje lobby

    Współczesny marketing przestrzeń lobby porównałby do rytuału przejścia znanego w niemal każdej kulturze. Choć to zestawienie wydaje się, jak to w marketingu i reklamie, trochę zbyt szumne, to dobrze pokazuje rolę, jaką odgrywa strefa wejścia do budynku. To symboliczna bariera pomiędzy ulicznym zgiełkiem a wnętrzem budynku. Ma przekazać charakter wnętrza, powitać odwiedzających i zachęcić do skorzystania z usług mieszczących się w środku. Na przykładach sprawdzimy, co powinno się znaleźć w dobrze zaprojektowanej strefie wejściowej i czy lobby rzeczywiście ma coś wspólnego z lobbystami.

  • Hotel Opera,Lofoty w Norwegii, projekt: Snohetta - w trakcie realizacji

    Snohetta - wspiąć się na architektoniczny szczyt [PERŁY ARCHITEKTURY]

    Architektura wkomponowana w krajobraz, dostępna dla użytkowników, otwarta na interakcje, skromna w wyrazie i mistrzowsko wpisana w kontekst - tak w wielkim skrócie można podsumować działalność norweskiego biura architektonicznego Snohetta. W związku ze zbliżającym się wykładem Jette Hopp w Warszawie - architektki współtworzącej zespół projektowy Snohetty - przypominamy kilka realizacji norweskiej pracowni, która wyznacza nowe ścieżki projektowe. Snohetta to również nazwa najwyższego szczytu górskiego w Dovre znajdującego się w regionie północnej Norwegii - architekci działający pod tą "marką" już dawno wspięli się na szczyt światowej architektury.

  • Bjrvika Barcode in Oslo Norway

    Oslo: Barcode - norweski architektoniczny kod kreskowy [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

    Barcode to po norwesku kod kreskowy. I faktycznie, patrząc na wysokie i różnej szerokości biurowce w dzielnicy Bjorvika, nie sposób nie zauważyć podobieństwa z kreskami kodu.

  • oslo

    Oslo: Muzeum Muncha [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

    Na nabrzeżu Bjorvika, na terenie dawnych doków, powstaje nowe muzeum jednego z największych norweskich artystów - Edvarda Muncha. Szklana, pochylona bryła jest dziełem hiszpańskich architektów.

  • Laureaci nagrody Pritzkera 2017: Rafael Aranda, Carme Pigem, Ramon Vilalta

    Priztker 2017 dla pracowni RCR Arquitectes

    Pritzker 2017 - jedna z najważniejszych nagród w dziedzinie architektury została przyznana hiszpańskiej pracowni RCR Arquitectes. Tercet Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta uhonorowano za tworzenie architektury zintegrowanej z krajobrazem i niestandardowe podejście do projektowania przestrzeni.

  • Centrum Kulturalne na Grenlandii Katuaq - projekt Schmidt Hammer Lassen

    Katuaq: Centrum Kulturalne Grenlandii ma już 20 lat

    Dobre projekty są ponadczasowe, tak też jest w przypadku Centrum Kulturalnego Katuaq w Nuuk - stolicy Grenlandii. Projekt opracowali duńscy architekci z pracowni Schmidt Hammer Lassen.

  • Finaliści nagrody Mies van der Rohe

    Kannikegarden - bryła z widokiem na 1000-letnie ruiny

    W cyklu 5/365 prezentujemy jednego z pięciu finalistów prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe wybranego z listy 365 budynków zgłoszonych do konkursu w edycji 2017. Czas na prezentację Kannikegarden - kandydata z Danii.

  • Krótka lista nagrody Mies van der Rohe - 5 nominowanych budynków

    Znamy 5 budynków nominowanych do architektonicznych Oskarów

    Poznaliśmy 5 budynków nominowanych do nagrody Mies van der Rohe, która dla architektury ma taki sam status, jak Oskary dla branży filmowej. Na krótkiej liście budynków, spośród których zostanie wybrany zwycięzca, znalazła się realizacja z Polski - Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.

  • Międzynarodowy konkurs architektoniczny LafargeHolceim Awards

    Zgłoś projekt do międzynarodowego konkursu LafargeHolcim Awards

    Termin zgłaszania projektów do V Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego LafargeHolcim Awards mija 21 marca 2017 roku. W konkursie promującym zrównoważone budownictwo wyłaniane są najlepsze na świecie, zaawansowane projekty z dziedziny architektury, budownictwa, inżynierii lądowej, urbanistyki, projektowania krajobrazu.

  • Katarzyna Pankowska laureatką Archiprix International 2017

    Katarzyna Pankowska laureatką Archiprix International 2017

    Katarzyna Pankowska została laureatką międzynarodowego konkursu na najlepszy dyplom z zakresu architektury, projektowania przestrzeni miejskiej i architektury krajobrazu. Jury nagrody Archiprix International wybrało ośmiu finalistów spośród autorów 385 prac nadesłanych przez młodych architektów z całego świata.

  • 'Ósemka', projekt: BIG Bjarke Ingels Group

    Yes is more! Bjarke Ingels w serialu "Abstrakt. Sztuka designu"

    Na premierę serialu "Abstrakt. Sztuka designu" wyprodukowanego przez Netflix czekaliśmy z niecierpliwością. To seria dokumentalna opowiadająca o pracy słynnych architektów, projektantów, fotografów, rysowników - ludzi tworzących "wzory" kształtujące otaczającą nas rzeczywistość. Omówienie zaczniemy od architektury i portretu Bjarke Ingelsa.

  • Pruitt Igoe, St. Louis, Missuori, USA, 1952-1956, proj. Minoru Yamasaki

    Osiedla z problemami. Porażki modernizmu?

    Najnowsze badania mówią, że Polacy wciąż lubią i chcą mieszkać w blokach. Jednym z powodów takiego stanu jest na pewno fakt, że polskie osiedla nie uległy degradacji, nie zamieniły się w slumsy i są wciąż wygodnymi miejscami do mieszkania. Na świecie jednak wiele osiedli przeszło poważne kryzysy - niektóre z ich powodu przestały istnieć. Dlaczego tak się stało?

  • villa vals, SeArch, cma, szwajcaria

    Dom ukryty w alpejskim zboczu

    Trudno o bardziej harmonijne wkomponowanie architektury w krajobraz. Architekci z pracowni SeARCH i CMA ukryli swój projekt tak, iż jest on prawie niewidoczny. Zakamuflowana w ziemi Villa Vals wygląda niepozornie, jednak mieszkającym w niej szczęśliwcom dostarcza zapierający dech widok na alpejską panoramę.

  • Warsaw Spire

    Warsaw Spire powalczy o tytuł najlepszej inwestycji biznesowej na świecie

    Warsaw Spire znalazł się w finałowej czwórce biurowców walczących o tytuł najlepszej inwestycji biznesowej na świecie. Nagrody MIPIM przyznawane są przy okazji międzynarodowych targów nieruchomości w Cannes.

  • Lunar Test Lab - zwycięski projekt na osadę księżycową

    Architektura z księżyca! Moontopia - zwycięski projekt osady

    Marzenia o zamieszkiwaniu kosmosu nabierają realnych kształtów. Przedstawiamy zwycięską koncepcję w międzynarodowym konkursie na projekt bazy księżycowej przygotowaną przez: Monikę Lipińską, Laurę Nadine Olivier i Inci Lize Ogun.

  • Park na moście, proj. Thomas Heatherwick

    Jak naprawić miasto? Oryginalnych pomysłów nie brakuje!

    - Po co nam te wszystkie samochody? - zastanawiają się władze Hamburga i już za 20 lat chcą całkowicie wyeliminować prywatne auta z obrębu miasta. Podobnych pomysłów nie brakuje, a wszystko po to, by ludziom w coraz bardziej zatłoczonym świecie żyło się lepiej. Zarówno entuzjastom, jak i krytykom takiego podejścia przedstawiamy kilka inspirujących inwestycji i drobnych projektów, które zmieniają oblicze współczesnych miast.

  • Arka Roberta Koniecznego otrzymała prestiżową nagrodę Wallpaper Design Awards 2017 - najlepszy dom na świecie.

    Najlepszy dom na świecie stoi w Polsce! Arka z nagrodą Wallpaper Design Award 2017

    Arka Roberta Koniecznego zdobyła tytuł najlepszego domu 2016 roku w prestiżowym konkursie organizowanym przez magazyn Wallpaper.

  • Torre Arcobaleno - tęczowa wieża w Mediolanie obłożona ceramiczną mozaiką

    Torre Arcobaleno - tęczowa wieża po renowacji

    Od betonowej surowej konstrukcji do kolorowego symbolu Mediolanu.To historia wybudowanej w 1964 wieży kolejowej - Torre Arcobaleno. Pierwszy raz obłożoną ją mozaiką w 1990 roku. Zobaczcie, jak wygląda po renowacji przeprowadzonej w 2015 według projektu Studio Original Designers 6R5 Network.

  • Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

    Nominacje do nagrody Miesa van der Rohe 2017. Najpiękniejsze polskie budynki wzniesione w ciągu ostatnich dwóch lat

    Przedstawiamy szczęśliwą dziesiątkę, czyli polskie budynki nominowane do nagrody Mies van der Rohe 2017. Mając w pamięci sukces Filharmonii Szczecińskiej z 2015 roku trudno spodziewać się, że po raz drugi z rzędu to prestiżowe wyróżnienie powędruje do Polski. Jednak już samą nominację można uznać za sukces i nacieszyć oko świetną architekturą powstałą w Polsce na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Na szerokiej liście znalazło się 365 budynków z całej Europy, jury wybierze z niej 40 najlepszych, a w kwietniu 2017 ogłosi zwycięzcę.

  • Technosphere, Cybertecture, James Law

    Architektura "Gwiezdnych Wojen". Tropimy podobieństwa do istniejących budynków i projektów

    Zobaczcie niezwykłe architektoniczne podobieństwo filmowej fikcji i otaczającej nas rzeczywistości. Motywem przewodnim przygotowanego zestawienia jest architektura pojawiająca się w słynnej sadze "Gwiezdne Wojny". Prezentujemy zarówno budynki, które mogły być inspirowane filmem oraz realizacje architektoniczne mogące służyć za wzorzec do budowy filmowego uniwersum. Na trop tych projektów wpadli dziennikarze portalu Architizer.

  • Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie z główną nagrodą World Architectural Festival w Berlinie

    Najważniejsze wydarzenia architektoniczne w 2016 roku [PODSUMOWANIE]

    Rok 2016 obfitował w dyskusje na temat kierunku, w którym rozwija się architektura, a Pritzker przyznany Alejandro Aravenie skierował uwagę środowiska na projekty społecznie zaangażowane. Podczas debat, wystaw i przy okazji przyznanych nagród coraz częściej mówiło się o społecznej odpowiedzialności architektów kształtujących środowisko życia i wpływających na wygląd naszych miast. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wydarzeń architektonicznych 2016 roku. Dla polskich architektów to czas pełen międzynarodowych sukcesów.

  • Przezroczyste mosty w Chinach - projekt górskiego szlaku Martin Duplantier

    Lustro nad przepaścią: przezroczyste mosty w Chinach

    Architekci z pracowni Martina Duplantiera zaprojektowali zapierające dech w piersiach mosty, pawilony i punkty obserwacyjne na szlaku górskim w prowincji Hunan w Chinach. Stal nierdzewna z efektem lustra odbija otoczenie, tak że konstrukcje niejako dematerializują się w przestrzeni.