polska architektura
Nikiszowiec: 100-lecie niezwykłego osiedla
Jest w Polsce miejsce, które śmiało można nazwać unikatem na skalę europejską, niestety pozostaje praktycznie nieznane. Mowa o osiedlu robotniczym Nikiszowiec w Katowicach, któremu właśnie strzeliła setka. To prawdzie ceglane arcydzieło!
Ksero, czyli polska architektura
Nowym symbolem Warszawy już za kilka lat stanie się Stadion Narodowy, już na pierwszy rzut oka identyczny ze stadionem w Kapsztadzie. Zgroza? Nie, to chlubna tradycja miasta! Od stuleci Warszawa, jak i cała Polska, były architektonicznym second handem, powtórką, odbitką tego, co już na świecie zdobyło uznanie. Przecież dzisiejszy symbol stolicy, Pałac Kultury i Nauki, to bliźniak wielu podobnych radzieckich.
Dom jak nadmorski falochron
Mamy dzisiaj po raz pierwszy na Bryle niewątpliwą przyjemność zaprezentowania projektu nadesłanego nam przez czytelnika. Przyjrzyjmy się więc dokładniej mocno niestandardowemu projektowi domu zainspirowanego nadmorskim falochronem.
Stadion Narodowy od środka
Gazeta Stołeczna jako pierwsza dotarła do wizualizacji wnętrza Stadionu Narodowego. Jak Wam się podoba?
Paryż kopiuje Warszawę
Niedawno środowisko architektoniczne emocjonowało się plagiatem, jakiego mieli się rzekomo dopuścić projektanci szczecińskiego filharmonii. Dziś usłyszeliśmy o kolejnej aferze - tym razem jednak ofiarą plagiatu ma być polska pracownia.
Domy z bali
Co łączy zamek Stanisława Witkiewicza z pudełkiem Le Corbusiera - czyli przyglądamy się bliżej architekturze drewnianej.
Blokowiska zamienią się w galerie sztuki
Władze Krakowa zamierzają zająć się problemem blokowisk. Elewacje budynków z wielkiej płyty mają posłużyć jako podkład dla malarzy, którzy na nich umieszczą swoje dzieła.
Gdynia buduje Forum Morskie
W sercu Gdyni powstanie nowe centrum kulturalne z teatrem, galerią i mediateką. Miasto wraca do pomysłów przedwojennych urbanistów, którzy między plażą i skwerem Kościuszki zaplanowali dzielnicę reprezentacyjną. Konkurs na projekt wygrało Fiszer Atelier 41 z Warszawy.
Dom Stefana Kuryłowicza
W Kazimierzu Dolnym od lat konsekwentnie (z niechlubnymi tylko wyjątkami) chroni się miejscową tradycję budowlaną, starając się zachować wypracowaną przez wieki jedność stylu. Dlatego pojawienie się współczesnego domu o wyrazistej architekturze musiało zwrócić uwagę i wywołać dyskusję.
Polski Pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju
Znamy już zwycięzcę w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Pawilonu Polskiego podczas EXPO 2010 w Szanghaju. Wizytówką naszego kraju będzie bryła, której elewacja zainspirowana została motywem ludowej wycinanki.
Wieżowiec Zahy Hadid obok Mariotta
Aż ćwierćkilometrowy wieżowiec, wyższy od Pałacu Kultury, według projektu słynnej Zahy Hadid ma stanąć w samym centrum Warszawy. To najnowszy - po wrocławskim Sky Tower i poznańskim apartamentowcu Libeskinda - z projektów bardzo wysokich budynków w Polsce.
Studenci zaprojektowali wieże dla Łodzi
W konkursie zorganizowanym pod patronatem "Gazety" przez firmę Faktoria, Politechnikę Łódzką i magistrat studenci architektury mieli do zagospodarowania działkę przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kilińskiego, tuż obok siedziby Philipsa. Gmina za kilka miesięcy sprzeda ją na przetargu.
Będzie 280-metrowy wieżowiec dla Warszawy?
W ostatnich dniach przez media przetoczyła się lawina informacji w sprawie możliwości wybudowania w Warszawie jednego z najwyższych budynków w Europie, który mógłby przyćmić swoimi rozmiarami Pałac Kultury i Nauki. Inwestycja Chmielna Development, spółki zależnej od Kulczyk Holding, ma szansę w dużym stopniu odmienić krajobraz naszej stolicy. Z natury krytyczna Bryła postanowiła przyjrzeć się sprawie z bliska.
Amerykański sen o Warszawie
Ostatnio o Pałacu Kultury i Nauki zrobiło się głośno przy okazji wpisu do rejestru zabytków. Ta decyzja podzieliła warszawskie, a może nawet i polskie społeczeństwo, na dwie wyraźne grupy: na tych, którzy wpis popierali - głównie przez łączący ich z Pałacem sentyment, oraz na tych, którzy wpisowi popularnego "Pekinu" byli przeciwni, twierdząc, że nie jest stosowne wyróżnianie w ten sposób "pamiątek po Stalinie".
Wilanowskie Królewskie Przedmieście
Powracamy do naszego cyklu, w którym opisujemy inwestycje mieszkaniowe w Polsce. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej Królewskiemu Przedmieściu - kompleksowi usytuowanemu w Miasteczku Wilanów.
Ważniejsza wieża czy widok na wieżę?
Jest już projekt Wrocławskiego Centrum Nauki. Szklany komin to klatka schodowa pozwalająca się dostać na siedem poziomów wieży. Mają tam być urządzone m.in. wielkie akwarium, jaskinia czarnego światła oraz laboratorium fizyka, czyli wszystko, co jest potrzebne, żeby pokazać tajemnice materii. Projekt komina świetnie do tej tematyki pasuje - zadziałał jak katalizator i wywołał wybuch.
Kompleks River House w Warszawie
Od dziś rozpoczynamy nowy cykl na Bryle. Będziemy opisywać, komentować i oceniać nowe inwestycje mieszkaniowe, które powstają w Polsce. Sprawdzimy też czy słusznie niektóre bloki mieszkalne nazywane są ekskluzywnymi apartamentowcami...
Kuryłowicz: nowa wizja kampusu UW na warszawskiej Ochocie
Pracownia APA Kuryłowicz & Associates przedstawiła nową wizję kampusu UW na warszawskiej Ochocie. Część budynków ulegnie renowacji i modernizacji, część zostanie zbudowana od nowa. Projekt powinien spodobać się studentom.
Stadion we Wrocławiu jak chiński lampion
Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny wrocławskiego stadionu na Euro 2012 - zwyciężył obiekt przypominający kształtem chiński lampion. W całości osłonięty zostanie przezroczystą pokrywą z włókna szklanego, którą w zależności od meczu będzie można rozświetlać w dowolnych barwach - na przykład narodowych.
Stadion X-lecia: ostatnia rozgrywka
Wielkimi krokami zbliżają się ostatnie chwile tego słynnego obiektu, który został wybudowany na gruzach powojennej Warszawy w oszałamiającym po dziś dzień tempie 11 miesięcy.
Miasto jest dla ludzi
Architekci tworzą coraz ciekawsze i bardziej nowoczesne gmachy. A co z przestrzenią, która je otacza?