polska architektura

  • Krynica-Zdrój: Patria. Proj. Bohdan Pniewski

    Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]

    Przenieśmy się na chwilę w czasy, kiedy płaski dach jeszcze szokował, a bryły budynków upodabniały się do luksusowych transatlantyków. Wybraliśmy budynki, które w XX-leciu międzywojennym wywróciły do góry nogami myślenie o architekturze.

  • Osiedle Kwiatów Polskich. Proj. RMK.A

    Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę

    Chcieli pokazać, że można budować inaczej. Świetną architekturę, w doskonałej jakości, z dopiętymi na ostatni guzik układami funkcjonalnymi. Po prostu jak dla siebie. Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze - zrealizowany przez SENN Development projekt poznańskiej pracowni RMK.A - zostało nominowane do prestiżowej Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego.

  • Biblioteka w Tuchowie. Proj. GK-Atelier

    Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!

    Biblioteka Publiczna w niewielkim Tuchowie (woj. małopolskie) przeszła metamorfozę - zyskała nowe futurystyczne oblicze. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna Grzegorza Kłody - GK Atelier.

  • Libra Residence w Krakowie

    Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami

    Co zrobić z budynkiem, którego lata świetności minęły, a jednak jest ważny dla tożsamości okolicy lub nawet całego miasta? Jak tchnąć nowego ducha w dzielnicę, która utraciła swoje dawne znaczenie, by przyciągnąć do niej mieszkańców, turystów oraz inwestorów? Odpowiedzią jest rewitalizacja – jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej.

  • Biuro Lux Med w Warszawie. Proj. Workspace

    Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce

    LUX MED ma w Warszawie nowe biuro – to 13 000 mkw na sześciu piętrach w budynku Lakeside zaprojektowane z myślą o zdrowiu i produktywności. Koncepcję biura przygotował zespół Workplace.

  • NOHO ONE w Warszawie. Proj. BBGK Architekci

    Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci

    NOHO ONE już wkrótce zmieni wizerunek i jakość przestrzeni miejskiej w centrum warszawskiej Woli. Zaprojektowany w miejscu byłej fabryki Polfy, wielofunkcyjny zespół budynków mieszkalnych klasy premium stworzy otwarty, nowoczesny i kompleksowo zaplanowany kwartał miasta. Za masterplan inwestycji odpowiada uznana pracownia architektoniczna BBGK Architekci. Pierwszy etap projektu otrzymał właśnie prawomocne pozwolenie na budowę.

  • Esencja w Gdańsku

    Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy

    Dolne Miasto to historyczna część śródmieścia Gdańska i wyjątkowo atrakcyjna lokalizacja z widokiem na wodę Nowej Motławy. Właśnie tu powstaje nowa inwestycja Euro Styl z Grupy Dom Development realizowana w ramach projektu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Esencja, budynek projektu Rayss Group, nawiązywać ma do historycznej, kamienicznej zabudowy. W sprzedaży znalazło się 101 apartamentów oraz 10 lokali usługowych.

  • Nowy Wełnowiec w Katowicach. Proj. JEMS Architekci

    Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica

    Po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego we wrześniu 2024 roku, Nowy Wełnowiec wchodzi w fazę realizacji. Na 30-hektarowym zrewitalizowanym terenie po dawnych Zakładach Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna, wielofunkcyjna dzielnica z dominującą funkcją mieszkaniową. Blisko jedna trzecia obszaru zostanie przeznaczona na otwarte tereny zielone. Autorem koncepcji architektonicznej jest pracownia JEMS Architekci. Za realizację i zarządzanie inwestycją odpowiada Grupa Capital Park. Inwestor otrzymał już pozwolenie na modernizację budynku dawnej kompresorowni z początku XX wieku.

  • Apartamenty Beethovena w Warszawie

    Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci

    W pobliżu skrzyżowania ul. Sobieskiego i al. Witosa powstają Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja Dom Development. 4 pięciopiętrowe budynki zaprojektowała pracownia Grupa 5 Architekci.

  • Skarbiec przy pl. Wolności w Poznaniu

    Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!

    Zabytkowy Skarbiec, a w nim luksusowe apartamenty. Inwestor, Piotr Wit Voelkel, otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę. Stary budynek zostanie zrewitalizowany i rozbudowany o nową część. W centrum inwestycji zaprojektowane jest otwarte patio, a pod nim hala garażowa. To jednak nie wszystkie duże zmiany, jakie zajdą w budynku przy Placu Wolności 15.

  • Biuro Vaillant w .KTW II. Proj. Colliers Define

    Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards

    Vaillant, jeden z wiodących dostawców ekologicznych pomp ciepła na świecie i wydajnych kotłów gazowych, otworzył swoją nową siedzibę na 22. piętrze biurowca .KTW II w Katowicach. Biuro zajmuje powierzchnię ponad 1400 mkw., a w jego wyborze i w procesie negocjacji warunków umowy najmu firmę Vaillant wspierały ekspertki z katowickiego biura Colliers. Z kolei zespół architektek Colliers Define odpowiadał za koncepcję wnętrz biura oraz nadzór autorski nad realizowaną inwestycją. Projekt ich autorstwa został doceniony w tegorocznej edycji konkursu architektonicznego Global Future Design Awards, w której nagrodzony został złotem (Gold Winner).

  • Dom w Rumii. Proj. MAKA Studio

    Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio

    Dom nad rzeką to projekt autorstwa MAKA Studio. Budynek zlokalizowany jest na przepięknej działce o dużym spadku w kierunku rzeki w Rumi. Gigantycznymi przeszkleniami otwiera się na przyrodę, a jednocześnie staje się murem oporowym okalającego go terenu. Zachwyca nie tylko lokalizacją i futurystyczną formą, ale i nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak dach solarny SunRoof.

  • Apartamenty Esencja II w Poznaniu. Proj. Maarte

    Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach

    Rozpoczęła się przedsprzedaż mieszkań w ramach nowej inwestycji Apartamenty Esencja II na poznańskim Starym Mieście. Budynek w standardzie premium, zaplanowany przy ul. Szyperskiej, zaoferuje ponad 100 lokali mieszkaniowych i handlowo-usługowe przestrzenie komercyjne.

  • Zamiary Bieruta i zespołu rządowych architektów zwizualizował w "Sześcioletnim planie odbudowy Warszawy" Jan Knothe, jeden z najlepszych grafików swojego pokolenia. Na rysunku widzimy, jak Bolesław Bierut i jego współpracownicy wyobrażali sobie skrzyżowanie Marszałkowskiej i Chmielnej. Pierzeja socrealistycznych budynków mieszkalnych, kojarzących się z tymi zbudowanymi na Placu Konstytucji nigdy jednak nie powstała

    Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie

    Wieżowiec Maxa Berga we Wrocławiu, monumentalny ratusz w Nowej Hucie czy szczeciński "Manhattan" - to tylko kilka niezrealizowanych pomysłów, które na zawsze mogły odmienić charakter miast. Przyjrzymy się im dokładniej.

  • Kwartał Dworcowa w Katowicach

    Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły

    Na początku listopada br. ogłoszony został generalny wykonawca Kwartału Dworcowa w Katowicach, a w grudniu rozpoczną się pierwsze prace budowlane. Spektakularna inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni Konior Studio, potrwa 3 lata i odmieni centrum stolicy Śląska.

  • EnResidence we Wrocławiu

    EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach

    EnResidence to butikowy apartamentowiec, który powstanie przy ul. Energetycznej w zielonej części dzielnicy Wrocław-Krzyki. Kameralny 5-piętrowy budynek obejmuje apartamenty o powierzchni od 25 do 45 mkw. Za projekt odpowiadają pracownie GREG. architekci oraz CHAMIELEC ARCHITEKCI.

  • Mural Tytusa Brzozowskiego na ścianie powstającej przy ul. Stefana Okrzei 27 inwestycji "Na Okrzei"

    Warszawa: Nowy mural Tytusa Brzozowskiego na Pradze-Północ. Miasto w zgodzie z naturą

    Praga-Północ wzbogaciła się o kolejny artystyczny projekt stworzony przez Tytusa Brzozowskiego, jednego z najbardziej znanych warszawskich akwarelistów. Ponad 550 m kw. energetyzującego widoku miasta, funkcjonującego w zgodzie z naturą powita odwiedzających, którzy na prawy brzeg rzeki zejdą nowym mostem pieszo-rowerowym łączącym Powiśle ze Starą Pragą. Mural ozdobił zachodnią ścianę kamienicy Na Okrzei wybudowanej przez Matexi Polska.

  • Apartamenty przy Wieniawskiej w Lublinie. Proj. MTA Architekci

    Nowy kwartał mieszkalny w centrum Lublina. Pierwszy etap to Rezydencja Ogród Saski

    W ścisłym centrum Lublina, pomiędzy ulicami Jasną, Wieniawską, Ewangelicką oraz Jana Karskiego, trwa budowa nowej inwestycji. Pierwszym jej etapem jest oddany właśnie do użytku kompleks 4 budynków mieszkalnych. Projekt powstał w pracowni MTA Architekci.

  • Muzeum Historii Polski w Warszawie.

    Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!

    Otwarte od roku dla publiczności Muzeum Historii Polski w Warszawie zostało uznane za najlepszą inwestycję w sektorze kulturalnym na świecie. Zaprojektowana przez pracownię WXCA siedziba muzeum, czyli serce nowego, reprezentacyjnego kompleksu kulturalnego na Cytadeli Warszawskiej, zdobyła prestiżową nagrodę ULI Global Award for Excellence 2024.

  • Pierwsza zabudowa mieszkaniowa w Stoczni Cesarskiej

    Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne

    Start pierwszej zabudowy mieszkaniowej w najbardziej historycznej części terenów postoczniowych staje się faktem. Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. otrzymała pozwolenie na budowę dla pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych, których budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

  • LookUp! w Warszawie

    LookUp! w wieżowcu Skyliner z międzynarodową nagrodą. Niebotyczna doskonałość od MIXD

    Nagroda w kategorii „Najlepszej aranżacji powierzchni” prestiżowego międzynarodowego konkursu Restaurant & Bar Design Award trafiła do LookUp! — przestrzeni konferencyjno-eventowej mieszczącej się w wieżowcu Skyliner na warszawskiej Woli. Wyjątkowe wnętrza zaprojektowali architekci z pracowni MIXD.

  • Kościół Ducha Świętego w Tychach

    Kościół Ducha Świętego w Tychach, zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka. Wnętrza zdobią polichromie Jerzego Nowosielskiego

    Kościół Ducha Świętego w Tychach to bez wątpienia jeden z najbardziej oryginalnych obiektów sakralnych wybudowanych w powojennej Polsce. Zaprojektowana przez Stanisława Niemczyka (nazywanego "polskim Gaudim"), ozdobiona polichromiami Jerzego Nowosielskiego świątynia, w grudniu 2019 roku wpisana została do rejestru zabytków.

  • Hotel Dana w Szczecinie

    Dana - szczeciński hotel z historią mody w tle

    Historia “Dany” wypełniona jest ciekawymi faktami i osobistościami. W tym charakterystycznym, zabytkowym budynku, w którym niegdyś funkcjonowały słynne zakłady odzieżowe, dziś znajduje się czterogwiazdkowy hotel. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym obiekcie?

  • Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Proj. Tremed

    Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

    Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projekt autorstwa pracowni Tremend, otrzymał główną nagrodę podczas tegorocznej edycji World Architecture Festival. Wydarzenie, które odbyło się 6-8 listopada w Singapurze, uznawane jest za jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych w międzynarodowej branży architektonicznej. Projekt pracowni polskich architektów zwyciężył z realizacjami tak renomowanych pracowni jak m.in. Zaha Hadid Architects czy Kohn Pedersen Fox.

  • Park Hill ma warszawskim Mokotowie. Proj. Z3Z ARCHITEKCI

    Zespół domów jednorodzinnych Park Hill na Mokotowie od Z3Z ARCHITEKCI. "Podmiejskie" życie w mieście

    Zespół domów jednorodzinnych Park Hill na Mokotowie, znajduje się zaledwie 7 min od metra Wilanowska. Pracownia Z3Z ARCHITEKCI zaprojektowała wygodny dom „podmiejski” w centralnej miejskiej lokalizacji. Projekt osiedla otrzymał niedawno nagrodę European Property Awards 2024-2025.

  • Hotel Stradom House w Krakowie

    Kraków: Stradom House zdobywa kolejne nagrody w międzynarodowych konkursach

    Pięciogwiazdkowy Stradom House Autograph Collection znalazł się w gronie najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Świadczą o tym kolejne nagrody zdobyte w prestiżowych, międzynarodowych plebiscytach.

  • Wieża Jeżyce w Poznaniu. 6 etap inwestycji.

    Poznań: kolejny etap inwestycji Wieża Jeżyce. Architekci z Maarte zaprojektowali siedmiokondygnacyjny obiekt,

    Rozpoczęła się sprzedaż kolejnego, szóstego etapu poznańskiej inwestycji Wieża Jeżyce. Powstaje ona na terenie po dawnych zakładach produkujących wodomierze. Tym razem projektanci z biura Maarte zaproponowali siedmiokondygnacyjny obiekt, a w nim 272 lokale. Zakończenie budowy tego etapu planowane jest na drugą połowę 2026 roku.

  • Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Marszałkowskiej.

    Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte

    W piątek 25 października 2024 roku w Warszawie otwarto Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Za projekt budynku odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners. Prosta, biała bryła w samym sercu miasta wywołała olbrzymie kontrowersje.

  • Skyliner II - fundamenty są już gotowe

    Warszawa: Skyliner II - fundamenty już gotowe [WIEŚCI Z BUDOWY]

    Skyliner II, siostrzany wieżowiec kompleksu biurowego w sercu stołecznej Woli należący do Karimpol Polska, ma już mocny fundament, co oznacza, że prace przy realizacji posadowienia obiektu właśnie dobiegły końca. Generalny wykonawca, firma Warbud SA, zabetonował ostatnią działkę roboczą płyty fundamentowej na głębokości 22 metrów. Prace przy konstrukcji podziemia wkraczają w kolejny etap. Najpierw budynek, którego posadowienie realizowano metodą podstropową, osiągnie stan zero, a zaraz potem ruszy budowa nadziemia.

  • Rezydencja Rytmiczna. Proj. Exterio

    Rezydencja Rytmiczna. Najnowsza realizacja projektu pracowni Exterio

    Główną rolę w projekcie tej podwarszawskiej rezydencji odgrywa wyrazisty rytm. Oparte na nim główne założenie koncepcyjne pracowni Exterio zaowocowało stworzeniem nowoczesnej, pełnej harmonii bryły budynku.