polska architektura
Katowice: tak będzie wyglądał parking w Strefie Kultury. Powstanie częściowo ukryta pod ziemią bryła z kwietną łąką na dachu [WYNIKI KONKURSU]
Nowoczesna, częściowo ukryta pod ziemią bryła. Na dachu kwietna łąka i alejki spacerowe. Właśnie tak wyglądać będzie parking w Strefie Kultury w Katowicach. Konkurs architektoniczny zwyciężyła koncepcja pracowni ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego i SKI Studio Błażeja Szurkowskiego.
Wystawa "W poszukiwaniu idei osiedla społecznego". Osiedle Koło w roli głównej
"W poszukiwaniu idei osiedla społecznego" to wielowątkowy projekt artystyczny inspirowany koncepcją architektki Heleny Syrkus. Składa się z wystawy plenerowej studentek Wydziału Architektury Wnętrz ASP, a także wystawy-laboratorium zawierającej wypowiedzi oraz zdjęcia mieszkańców Osiedla Koło.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy: oto nominowane budynki i wydarzenia. Wybierz najlepsze!
Konkurs Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy wchodzi w kolejny etap. Jurorzy wybrali najciekawsze ubiegłoroczne realizacje i wydarzenia architektoniczne. Przed nami głosowanie mieszkańców.
Nowoczesny dom w Bieszczadach od Medusa Group. Architektura skryta wśród zieleni
Ten oryginalny dom w Bieszczadach to nowa realizacja pracowni Medusa Group. Pokryta cortenem, nowoczesna bryła z zielonym dachem, umiejętnie wkomponowana została w górski krajobraz.
MIPM Awards 2020 dla Monopolis w Łodzi. To najlepszy projekt "mixed-use" na świecie
Łódzki kompleks Monopolis, zaprojektowany w pracowni Grupa 5 Architekci, został zdobywcą prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020. Uznano go za najlepszy projekt mixed-use na świecie. Deweloperem inwestycji Monopolis jest polska firma Virako.
Dom dwuplanowy na niewielkiej i nieregularnej działce [PROJEKT]
Dom dwuplanowy, zaprojektowany przez Marcina Wierzbickiego, składa się z dwóch połączonych ze sobą brył. Pater został podstawą, na której umieszczono rozrzucone w różnych kierunkach kostki.
Skwer w dzielnicy Chwaliszewo w Poznaniu jedną z najlepszych przestrzeni publicznych na świecie. Paweł Grobelny z nagrodą DNA PARIS DESIGN AWARD 2020
Jedna z najlepiej zaprojektowanych przestrzeni publicznych na świecie znajduje się w Poznaniu. Jury konkursu DNA PARIS DESIGN AWARD 2020, doceniło projekt skweru wraz z małą architekturą zrealizowanego w ramach rewitalizacji dzielnicy Chwaliszewo. To realizacja Pawła Grobelnego.
Restauracja w budynku Concordia Design Wrocław. Wnętrza zaprojektowała mode:lina
Zaprojektowana przez pracownię mode:lina restauracja w budynku Concordia Design Wrocław, pełna jest swobodnych skojarzeń z architekturą nadmorskich kurortów. Aranżacja wnętrz nie była prostym zadaniem - architekci musieli zmierzyć się z trzema ogromnymi przeszklonymi fasadami oraz monumentalnym muralem na suficie.
Dom Polny od 81.WAW.PL z nagrodą International Architecture Awards 2020. To jedyna pracownia z Polski nagrodzona w konkursie
Podczas tegorocznej, 15 już edycji International Architecture Awards 2020, nagrodzono ponad 125 nowych budynków i projektów urbanistycznych z 38 krajów. Pracownia 81.WAW.PL została w tym konkursie nagrodzona jako jedyna z Polski. Jurorzy docenili projekt Domu Polnego.
Brama Miasta w Łodzi z nagrodą ICONIC Award 2020
Brama Miasta w Łodzi, zaprojektowana przez pracownię Medusa Group, zdobyła uznanie jury konkursu organizowanego przez German Design Council, które przyznało jej nagrodę ICONIC Award 2020. Co warto wiedzieć o tej inwestycji?
RE: TRIANGLE HOUSE - dom na planie trapezu. Trójkątne formy w roli głównej
Początkowo miał być to dom w stylu toskańskim. Ostatecznie powstała dynamiczna, niebanalna bryła. Zobaczcie RE:TRIANGLE HOUSE w województwie zachodniopomorskim.
Łódź: WI-MA zmieni się w wielofunkcyjny kompleks z z biurami, mieszkaniami i sklepami. Prace ruszą już we wrześniu
WI-MA, czyli Widzewska Manufaktura w Łodzi zmieniła właściciela. Cavatina Holding chce stworzyć w pofabrycznym kompleksie przyjazne miejsce do mieszkania, pracy i rekreacji.
Plac Pięciu Rogów w Warszawie chce przebudować sześć firm. Prace mają się zacząć jeszcze w 2020 roku
Ruchliwe skrzyżowanie ulic Chmielnej, Szpitalnej, Zgoda, Brackiej i Kruczej w Warszawie ma zostać przebudowane. Plac Pięciu Rogów ma być przestrzenią przyjazną pieszym i rowerzystom, a ruch samochodowy ma zostać mocno ograniczony. Do przetargu na przebudowę, ogłoszonego przez stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, zgłosiło się sześć firm.
Repliki ławek z lat 60. stanęły w centrum Warszawy. Powrót dobrego, polskiego wzornictwa
W centrum Warszawy pojawiły się repliki "falistych" ławek z lat 60. XX wieku, zaprojektowanych przez prof. Jerzego Sołtana. Siedziska wykonane z faliście wyprofilowanych dębowych deszczułek i dziś robią wrażenie.
Przy Zielonej 4 w Poznaniu powstanie hotel. Wiemy, jak będzie wyglądał
Na pustej działce przy Zielonej 4 w Poznaniu już w przyszłym roku ruszy budowa hotelu sieci Barcelo Hotel Group. Jasny, nowoczesny budynek ma szansę dobrze wpisać się w okoliczną zabudowę.
Największy salon motocyklowy w Europie powstał w Piasecznie. To projekt pracowni REFORM Architekt
Największy w Europie salon motocyklowy dla grupy Liberty Motors został zaprojektowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Budynek o powierzchni 9000 m² powstał przy ulicy Puławskiej w Piasecznie.
Pomnik w Lesie Szpęgawskim pamięci ofiar zbiorowych egzekucji. Betonowy las skłania do refleksji
Pomnik autorstwa Katarzyny Ephraim, upamiętniający ofiary zbrodni w Lesie Szpęgawskim to wyjątkowa, przemyślana, pełna symboliki realizacja. Wykonane z betonu architektonicznego elementy – drzewa oraz ścięte pnie tworzą formę lasu.
Dzielnicowe Centrum Kultury na Ursynowie gotowe. Zaprojektował je 10 lat temu Wojciech Kakowski
Ukończono budowę Dzielnicowego Centrum Kultury na warszawskim Ursynowie. Budynek z charakterystyczną, przypominającą pogiętą kartkę papieru fasadą, zaprojektował Wojciech Kakowski dekadę temu. Po latach projekt wymagał zmian i dostosowania go do współczesnych technologii.
Hydropolis we Wrocławiu – centrum wiedzy o wodzie w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej
Otwarte w 2015 roku wrocławskie Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie, znajduje się w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Architekci dali temu miejscu nowe życie, tworząc intrygującą, chętnie odwiedzaną i wielokrotnie nagradzaną przestrzeń.
Prosty i nowoczesny dom w Gdyni. Wygląda, jakby stał tu od zawsze
Ten dom w Gdyni, zaprojektowany przez architektów z pracowni IFA Group Kamila Domachowskiego, to dokonały przykład architektury tła. Chociaż stworzony niedawno od podstaw, wygląda jakby stał tu od zawsze. Nie dominuje, nie zawłaszcza przestrzeni. Wpisał się w charakter ulicy.
Wnętrza hotelu Nobu w Warszawie. Połączenie japońskiego minimalizmu i estetyki art deco
Jak wyglądają wnętrza warszawskiego hotelu Nobu, zaprojektowanego przez Medusa Group? Architekci połączyli style, tworząc niebanalna i harmonijną przestrzeń.
Projektowanie z szacunkiem do historii. Realizacje pracowni Kulczyński Architekt
Warszawskie biuro architektoniczne Kulczyński Architekt, działające od niemal 30 lat, ma w swoim dorobku wiele realizacji, w których poszanowanie przeszłości, podkreślenie oryginalnego, starego charakteru przestrzeni i jej dawnego przeznaczenia można wymienić wśród głównych założeń projektowych. Przyjrzyjmy się im dokładniej.
Centrum Komunikacyjne w Kielcach gotowe. Jak dziś wygląda dawny dworzec PKS, nazywany kieleckim UFO?
Przypominający statek kosmiczny budynek dworca PKS w Kielcach, był chlubą i symbolem miasta. Zakończyła się właśnie trwająca dwa lata przebudowa obiektu. Jak dziś wygląda Centrum Komunikacyjne w Kielcach? Ile zostało ze "starego" dworca autobusowego i jakie rozwiązania tu zastosowano? Sprawdzamy.
Ruchoma elewacja Apartamentów przy Warzelni w Browarach Warszawskich. Miedziany kolor nawiązuje do tradycji tego miejsca
Już widać pierwszą ścianę elewacji Apartamentów przy Warzelni w Browarach Warszawskich - apartamentowca zaprojektowanego przez pracownię JEMS Architekci. Elewacja w kolorze miedzi, wykonana zostanie docelowo z 3000 ruchomych paneli. Będzie więc ciągle zmieniać swój kształt.
Mieszkańcy zdecydowali. Pomnik jednorożca w Łodzi zostaje na swoim miejscu
To już pewne. Decyzją mieszkańców, stojący od 2019 roku w Łodzi pomnik jednorożca autorstwa japońskiego artysty Tomohiro Inaby zostaje przed "Centralem".
Nowoczesny i elegancki dom z patio, czyli Dom z Flamingiem od STOPROCENT Architekci
Ten oryginalny, wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu dom w jednym ze śląskich miast, to najnowszy projekt pracowni STOPROCENT Architekci. Autorzy nazwali go "Domem z Flamingiem". Dlaczego? Wystarczy przyjrzeć się wizualizacjom.
MOLecoLAB - Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie miał nowy pasywny budynek laboratoryjno-naukowy
MOLecoLab czyli Łódzkie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych będzie pasywnym budynkiem laboratoryjno-naukowym, o minimalnym wpływie na środowisko. Za projekt odpowiada łódzkie biuro Architekton Sp. z o.o.
Stalowa 39 na warszawskiej Pradze gotowa. Nowe budynki w otoczeniu przedwojennej architektury
Stalowa 39 - inwestycja mieszkaniowa Bouygues Immobilier Polska, dostała właśnie pozwolenie na użytkowanie. Dwa 7-piętrowe budynki powstały w miejscu, gdzie od przełomu wieków XIX i XX aż do około 1970 roku istniał bazar Pachulskiego i Domańskiego.
Dom z Trójkątów na działce w kształcie trapezu. Nowa realizacja 81.WAW.PL
Ten niebanalny, nowoczesny dom jednorodzinny, zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Projekt ten nazwali "Dom z Trójkątów". Nic dziwnego, motywem przewodnim jest tu powtarzający się, rytmiczny trójkątny moduł.
Pawilon Emilia wróci w 2023 roku. Nową Emilię, projektu BBGK Architekci chce budować pięć firm
Pawilon Emilia już za kilka lat wróci do Warszawy w nowej odsłonie. W kwietniu miasto ogłosiło postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nową Emilię, zaprojektowaną przez BBGK Architekci. Zgłosiło się pięć firm.