polska architektura
Most w Pilchowicach wpisany do rejestru zabytków. Jest decyzja!
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał most w Pilchowicach do rejestru zabytków. Dzięki tej decyzji, wszelkie wszelkie działania prowadzące do zniszczenia bądź uszkodzenia obiektu będą podlegać karze.
Stocznia Cesarska w Gdańsku. Dobiega końca rewitalizacja budynku dyrekcji
Dobiega końca rewitalizacja budynku dyrekcji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Obiekt był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Powstaną tu nowoczesne biura.
RE: LONG HOUSE nagrodzony w konkursie ICONIC AWARDS 2020. Dom w Łodzi na bardzo wąskiej działce
RE: LONG HOUSE - projekt Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt został nagrodzony w międzynarodowym konkursie ICONIC AWARDS 2020: Innovative Architecture - Selection, w kategorii ARCHITECTURE. Prosty, elegancki dom stanął na wąskiej działce, o szerokości zaledwie 22 m.
Futurystyczne podziemne przejście łączące stację metra Rondo Daszyńskiego z kompleksem The Warsaw HUB gotowe. To projekt Massive Design
Nowoczesne podziemne przejście prowadzące do części handlowo-usługowej The Warsaw HUB robi wrażenie. Za projekt odpowiada Przemysław „Mac” Stopa i jego pracownia Massive Design.
Ustroń Zawodzie - sanatorium, piramidy i wyjątkowa architektura
Dla jednych kompleks leczniczo-sanatoryjny w Ustroniu Zawodziu jest brutalną ingerencją w otaczającą przestrzeń. Dla innych to jeden z najwybitniejszych przykładów modernistycznej architektury. Jedno jest pewne - rozrzucone na zboczu Równicy obiekty, zaprojektowane przez śląskich architektów Henryka Buszko, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka nikogo nie pozostawiają obojętnym.
Dom, w którym ściany znikają na życzenie. House Wide Shut od Grupa Plus Architekci z nagrodą Red Dot
House Wide Shut - projekt pracowni Grupa Plus Architekci to dom, wykorzystujący rzeczywistość rozszerzoną. Ściany znikają tu na życzenie, odsłaniając panoramiczny widok. Projekt otrzymał nagrodę Red Dot w kategorii Design Concept 2020.
Pierwszy Hub Mobilności w Polsce powstanie na warszawskim Slużewcu. To nowoczesny parking dla pojazdów współdzielonych
Już niebawem na warszawskim Służewcu - największej stołecznej dzielnicy biznesowej, powstanie pierwszy w Polsce "Hub Mobilności". To nowoczesna przestrzeń parkingowa dla pojazdów współdzielonych – elektrycznych hulajnóg, skuterów i aut na minuty – wraz z dedykowaną im infrastrukturą ładowania.
Wiata nad wejściem na peron Warszawa Śródmieście WKD zabytkiem
Kilka dni temu Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego, wzniesioną w 1963 roku według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, charakterystyczną wiatę nad wejściem na peron przystanku Warszawa Śródmieście WKD.
Dom w Milanówku - minimalistyczna i elegancka bryła od Z3Z ARCHITEKCI
Ten dom jednorodzinny w podwarszawskim Milanówku ma ciekawą, modernistyczną bryłę. Zobaczcie nowy projekt architektów z pracowni Z3Z ARCHITEKCI.
Najpiękniejsze polskie kościoły lat powojennych
Na naszych oczach giną cenne obiekty architektury drugiej połowy XX wieku - niektóre już zburzono, inne popadają w ruinę. Spośród dzieł powojennego dziedzictwa architektonicznego najlepiej mają się kościoły - ich nikt nie chce burzyć ani okładać styropianem. Są wśród nich przykłady naprawdę ciekawej architektury. Zobaczcie nasz subiektywny przegląd.
Saunarium w Ząbkowicach Śląskich - architektura pełna kontrastów
Saunarium w Ząbkowicach Śląskich, zaprojektowane przez PORT pracownia i studio architektury, będzie architekturą elegancką, pełną umiaru i kontrastów. To właśnie połączenie paradoksalnie dwóch różnych światów jest esencją sauny.
Podwarszawski dom architekta z tężnią solankową. Mieszkają tu trzy pokolenia
Architekt Bogdan Kulczyński szukał jednej wyrazistej idei, wokół której zorganizuje przestrzeń swojego domu. W ten sposób powstała niezwykła konstrukcja wpisana w tężnię solankową. Zobacz dom własny architekta pod Warszawą.
Pięć nowych miejskich placów na terenie Browarów Warszawskich
Na terenie Browarów Warszawskich powstanie pięć pięć nowych miejskich placów. Największym będzie Rynek Warzelni - jedną trzecią jego powierzchni zajmie miejski lasek brzozowy.
Nowa wieża na Śnieżniku powstanie w 2021 roku. Wybrano wykonawcę kontrowersyjnego projektu
Wszystko wskazuje na to, że ponad 34-metrowa wieża widokowa zaprojektowana przez pracownie Januszówka, stanie jednak na szczycie Śnieżnika. Gmina Stronie Śląskie wybrała wykonawcę budzącego kontrowersję projektu.
Rozbudowa Opery Leśnej w Sopocie - rozstrzygnięto konkurs architektoniczny
Rozstrzygnięto zorganizowany przez władze Sopotu i Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej konkurs na opracowanie koncepcji rozbudowy Opery Leśnej w Sopocie. Pierwsze miejsce przyznano ex-aequo dwóm zespołom.
Hostel A&O Wola w dawnym biurowcu Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka
W wybudowanym w latach 50. XX wieku dawnym biurowcu Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka na warszawskiej Woli powstał hostel A&O Wola. To największy tego typu obiekt w Polsce
Teatr Kamienica w Warszawie. Miejsce z duszą w kamienicy z początku XX wieku
Teatr Kamienica mieści się w zabytkowym budynku przy al. Solidarności w Warszawie. Dziś ma trzy sceny: Orla, Elitarna, Piwnica Warsza oraz dwie sale restauracyjne: Kolumnowa i Butelkowa.
Warszawski biurowiec EQ2 osiągnął docelową wysokość [WIEŚCI Z BUDOWY]
Na zaprojektowanym przez pracownię Open Architekci butikowym biurowcu EQ2 na warszawskiej bliskiej Woli pojawiła się wiecha. Budynek osiągnął docelową wysokość.
Najciekawsze polskie biurowce ostatnich lat
Trudno wyobrazić sobie miasta bez biurowców. Dziś nie są one już sztampowe i banalne. Dobrze zaprojektowane biurowce wpisują się w tkankę miejską, korzystają z kontekstów historycznych i uatrakcyjniają estetykę polskich metropolii. Wybraliśmy 5 najciekawszych biurowców, które postały w ostatnich latach.
Osiedle Riverview w Gdańsku. Strzeliste bryły z ceglaną elewacją to projekt pracowni APA Wojeciechowski
Nowoczesne ale wpisujące się w kontekst - takie właśnie jest osiedle Riverview w Gdańsku położone nad brzegiem Motławy. Architekci z APA Wojciechowski umiejętnie nawiązali do historycznej zabudowy miasta.
Dom nad jeziorem - RE: LAKESIDE HOUSE projektu REFORM Architekt
RE: LAKESIDE HOUSE to kolejna realizacja pracowni REFORM Architekt. Duży dom, o powierzchni ok. 600 m kw. stanął nad jednym z polskich jezior. Z pozoru dom składający się z dwóch pięter, w rzeczywistości posiada aż trzy kondygnacje, w zależności, z której strony patrzymy na bryłę.
Wybudowany w latach 80. hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim przeszedł metamorfozę. Dziś jest tu Ibis Styles
Otwarty w 1988 roku hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim zmienił się w nowoczesny obiekt sieci Ibis Styles. Autorami metamorfozy są architekci z biura Mateusz Tański & Associates (MTA) Architekci.
Tak będzie wyglądał nowy dworzec Olsztyn Główny. Zastąpi modernistyczną bryłę
PKP przedstawiło właśnie wizualizacje nowego głównego dworca kolejowego Olsztynie. Nowoczesna, przykryta ogromnym dachem bryła zastąpi otwarty w 1971 roku modernistyczny dworzec autorstwa Zygmunta Kłopockiego.
Centrum Badawczo – Rozwojowe firmy High Technology Machines w Gliwicach. Bryła jak precyzyjnie działająca maszyna
Budynek Centrum Badawczo – Rozwojowego firmy High Technology Machines w Gliwicach powstał w 2019 roku. Projektując nowoczesną, elegancką bryłę, architekci z Zalewski Architecture Group inspirowali się działalnością firmy i jej dalekowschodnimi korzeniami.
Dom Falujący - na elewacji umieszczono drewniane żyletki
Dom Falujący to najnowsza realizacja architektów z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL. Wzrok przyciąga nietypowa elewacja z drewnianych żyletek, które zdają się falować na wietrze.
22. Konkurs KOŁO - wyniki. Tak może wyglądać toaleta publiczna w Łazienkach Królewskich
Poznaliśmy wyniki 22. Konkursu KOŁO "Projekt łazienki 2020" na koncepcję pawilonu z toaletą publiczną w Łazienkach Królewskich. Grand Prix otrzymali Dominika Bugajska i Marcin Trzaska, którzy zaprojektowali nieoczywistą, elegancką, zwartą bryłę z dziedzińcem.
Powstaje nowa Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. To projekt Nizio Design International
Trwają właśnie pracę nad nową Galerią Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentującą cywilizacyjny dorobek Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Aranżując nową przestrzeń, wyeksponowano motywy wyjęte ze sztuki, architektury i topografii starożytnych cywilizacji. Elegancka galeria powstaje według projektu pracowni Nizio Design International.
Michał Duda stworzył elektrownię Scheiblera z klocków Lego. Projekt walczy w konkursie LEGO IDEAS
Wykonana przez Michała Dudę z klocków Lego elektrownia Scheiblera walczy w konkursie LEGO IDEAS. Jeśli realizacja zdobędzie 10 tys. głosów i zostanie pozytywnie oceniona przez ekspertów ma szansę trafić do sprzedaży.
Wieża Książek. Projekt futurystycznej 13-piętrowej biblioteki na Mokotowie
13-piętrowa, przeszklona biblioteka na warszawskim Mokotowie to projekt architektów z holenderskiej pracowni Just Open Architekcture. Zobaczcie, jak wygląda monumentalna Wieża Książek.
Trwa budowa wielofunkcyjnego kompleksu Global Office Park w Katowicach
W centrum Katowic powstaje wielofunkcyjny kompleks Global Office Park. Znajdą się tu biura, mieszkania oraz liczne lokale gastronomiczne i usługowe. Powstaną dwie 100-metrowe wieże i 6-kondygnacyjny budynek biurowy.