architektura na świecie
Wieża w Tokio najwyższa na świecie
Już oficjalnie. Trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.
Kościół w starym garażu
W miasteczku Springdale, w stanie Arkansas, powstała niezwykła świątynia. Kaplica św. Mikołaja w niczym nie przypomina typowej cerkwi, została zlokalizowana w... przebudowanym blaszanym garażu.
Mały dom w Sydney - ciasny ale własny
Ten australijski domek zdobył tegoroczną nagrodę World Architecture Festival w kategorii dom jednorodzinny. Powstał w miejscu małego parkingu. Chciałbyś w nim zamieszkać?
Dom, który unosi się nad wydmami
Pośród wydm angielskiego wybrzeża architekci z pracowni MOLE oraz JVA zaprojektowali dom letniskowy. Stworzyli nietypowy budynek, który nawiązuje zarówno do lokalnego budownictwa jak i ulotnego charakteru otaczających go wydm.
Życie w pudełku
Kontenery kojarzą się z budownictwem tymczasowym, nieatrakcyjnym wizualnie i niskiej jakości. Tymczasem projektanci coraz częściej udowadniają, iż mogą stanowić one nie tylko atrakcyjne tworzywo, ale także są odpowiedzią na kilka problemów współczesnej architektury.
Najlepszy budynek świata stoi w Barcelonie
Biurowiec Media-ICT w Barcelonie, zaprojektowany przez architektów ze studia Cloud 9 został uhonorowany tytułem najlepszego budynku świata podczas World Architecture Festiwal. Doceniono nowoczesne technologie
Muzeum Wojskowości w Dreźnie
Kolejny widowiskowy projekt Daniela Libeskinda ukończony. Szklany klin wbił się w zabytkowy gmach muzeum.
Paryż vs Nowy Jork. Które miasto wybierasz?
"Paris versuss New York, a tally of two cities" to album przeciwieństw. Nowojorski grafik i miłośnik Paryża, Vahram Muratyan w błyskotliwy sposób zestawia ze sobą uproszczone ilustracje architektury, stereotypowe wyobrażenia mieszkańców, czy umiejętnie zaobserwowane detale dwu wielkich metropolii.
Miejskie plomby
Od lat ceny gruntów w metropoliach stają się coraz wyższe, a każda wolna działka w mieście jest na wagę złota. Powstają więc plomby - nowe obiekty, wciśnięte pomiędzy istniejącą od dawna zabudowę. Czy wciskana w wolne miejskie przestrzenie nowe budynki muszą się upodabniać do sąsiadów? Wiele światowych realizacji pokazuje, że nie.
Dla Coop Himmelb(l)au nie ma rzeczy niemożliwych
Kończy się budowa jednego z najbardziej nieprawdopodobnych budynków w historii architektury. Skomplikowana do granic możliwości bryła Centrum Filmowego w Korei Południowej wprawia w osłupienie.
Helmut Jahn - między modernizmem a widowiskiem
13 października w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej odbędzie się wykład amerykańskiego architekta niemieckiego pochodzenia, Helmuta Jahna. Zaproszony w ramach trzeciej edycji festiwalu Warszawa w Budowie autor zabudowy berlińskiego Placu Poczdamskiego ma swoje doświadczenia odnieść do naszych kłopotów z planem zagospodarowania stołecznego Placu Defilad...
(Nie)zwykłe domy dla zwykłych ludzi
Energooszczędne budynki nie muszą być brzydkie - udowadniają studenci architektury z różnych krajów. Zobacz projekty domów stworzone podczas Solar Decathlon w USA. Oto architektura w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem.
Odyseja Kosmiczna Fostera
Na pustynnych terenach Nowego Meksyku pojawił się nietypowy obiekt przypominający swą sylwetką ufo. Inwazja obcej cywilizacji? Nie, to tylko kosmiczna realizacja biura Foster & Partners. Spaceport America to pierwszy komercyjny port lotniczy oferujący podróże w kosmos.
Odwrócony wieżowiec w Meksyku
Jak nazwać ten nieprawdopodobny budynek? Zobacz galerię prezentującą wywrotowy projekt pracowni BNKR Arquitectura.
Fotogaleria dnia: Architektura z odzysku
Szwajcarska firma Freitag specjalizuje się w recyklingu. Nie dość, że swoje produkty - oryginalne i kolorowe torby - wykonuje m.in. ze zużytych plandek na ciężarówki, to jej flagowy sklep w Zurichu od lat służy za wzorowy przykład wtórnego wykorzystania kontenerów w architekturze.
Projekty przyszłości - mniej betonu, więcej ekologii
Pływające miasta, które uratują przed klęską żywiołową, biura sprawdzające stan zdrowia pracowników, czy wreszcie wieżowce, w których znajdą się pola uprawne i pastwiska dla zwierząt. Futurystyczne projekty architektoniczne coraz bardziej realne.
Neosecesja? Zobacz dziwny dom w Londynie. HIT czy KIT?
Architekci z brytyjskiej pracowni Atmos Studio wyraźnie zatęsknili za klimatem secesyjnych kamienic. W swoim najnowszym projekcie linie proste ograniczyli do absolutnego minimum.
Architektura 60+
Domy spokojnej starości powstają jak grzyby po deszczu. Zobacz architektoniczną odpowiedź na problem starzejącego się społeczeństwa Zachodu.
Renzo Piano vs Le Corbusier, czyli nowy sąsiad słynnej kaplicy w Ronchamp
Przy słynnej kaplicy Notre-Dame du Haut w Ronchamp we Francji, zbudowanej w latach 50. XX wieku przez Le Corbusiera, powstał klasztor klarysek. Za projekt odpowiada włoski architekt Renzo Piano.
Nowy Dom Jabłkowskich w Warszawie. HIT czy KIT?
Przez lata narożnik ulic Chmielnej i Brackiej straszył prowizorycznym parkingiem i budami. Dziś w tym miejscu powstała architektoniczna plomba autorstwa Atelier 3 Girtler & Girtler. Czy efekt wypełnienia można uznać za udany? Wyraź swoją opinię i zagłosuj
Muzeum Sztuk w Tel Awiwie. Jego bryła to wizualna łamigłówka
Ostre kąty, załamania i flirt z geometrią sprawiają, że budynek telawiwskiego Muzeum Sztuk nikogo nie pozostawia obojętnym.
Dziesięć pomysłów na niebanalny dom
Na całym świecie, niezależnie od kręgu kulturowego, wielu ludzi marzy o przysłowiowym domku z ogródkiem. Niektórym to marzenie udaje się spełnić, a przy okazji zamieszkać w budowli pięknej, oryginalnej, a czasem nawet bardzo dziwnej.
Modernizm w Łodzi, przewodnik architektoniczny
Łódź kojarzona jest głównie z fabrykami czasów "Ziemi Obiecanej" oraz eklektycznymi kamienicami. Pomimo coraz większej "mody na modernizm" nadal niewielu wie, że w międzywojniu powstawały tam nowoczesne obiekty porównywalne do tych z Gdyni czy Warszawy.
Sanatorium Drużba - wypoczynek w "stacji kosmicznej"
Sanatorium Drużba w Kurpati na Krymie to jeden z najbardziej oryginalnych modernistycznych budynków na świecie. Karierę na zachodzie zrobił dzięki albumowi zdjęć Frédérika Chaubina. Przeczytaj relację z pobytu w tym niesamowitym budynku, którą przygotował autor bloga lessmore.blox.pl.
Betonowa podstawówka: HIT czy KIT
Posłalibyście do niej swoje dziecko?
Domy handlowe z prawdziwego zdarzenia
Promocje, obniżki, wyprzedaże, oferty "dwa za cenę jednego" - to na pewno przyciąga nas do sklepów. A czy do zakupów może zachęcić architektura? Patrząc na niektóre, zbudowane na świecie centra handlowe, można powiedzieć, że tak.
One World Trade Center - najwyższy budynek USA
Nowy Jork wciąż zapełnia urbanistyczną lukę, która powstała po tragicznych zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Na wielkim placu budowy szczególnie wyróżnia się konstrukcja wieżowca One World Trade Center (1WTC), zwanego także Freedom Tower. Przyjrzyjmy się mu bliżej...
Apartamentowce, mrówkowce i mieszkalne wieże
Budynki wielorodzinne, czyli bloki będą powstawać zawsze, ponieważ to skuteczny sposób rozwiązywania kwestii mieszkaniowych. Niektóre z nich, niezależnie od tego, czy są luksusowe, "zwykłe", czy wręcz przeznaczone dla najuboższych, potrafią mieć wyjątkowo ciekawe formy. Oto kilka przykładów.
Witaj szkoło! Najciekawsze budynki szkolne ostatnich lat
Zero linoleum i turkusowych lamperii na ścianach, w zamian przyjazne sale lekcyjne, boiska sportowe z prawdziwego zdarzenia i dobra architektura.
Pałac Kongresowy w Águilas. Siła umiaru od Estudio Barozzi Veiga
Pod koniec marca oddano do użytku Audytorium i Pałac Kongresowy Infanta Doña Elena w Águilas. Autorem tego projektu jest pracownia Estudio Barozzi Veiga, znana w Polsce z niezwykle efektownego projektu Filharmonii Szczecińskiej. Zobacz zdjęcia!