architektura na świecie
World Architecture Festival: finaliści wyłonieni!
Hala sportowa Na Skarpie z Bytomia, budynek biurowo-mieszkalny Thespian we Wrocławiu (Maćków Pracownia Projektowa) oraz koncepcja Miami Pier Museum of Latin American Immigrants (projekt niezrealizowany Macieja Jakuba Zawadzkiego) to polscy pretendenci do miana najlepszego budynku na świecie mijającego roku.
Sztuka między budynkami
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Są artyści, dla których każda metropolia świata może stać się salą wystawową, lepszą niż muzealna, bo dostępną za darmo dla każdego! Oto przegląd prac twórców, którzy od ciasnych sal galerii wolą otwarte przestrzenie miast.
Kościół od Coop Himmelb(l)au. Hit czy kit?
W Hainburgu nad Dunajem powstał nowy projekt Coop Himmelb(l)au. Ekspresyjna bryła kościoła Marcina Lutra stanęła w centrum zabytkowego miasteczka. Wyobrażacie sobie taki kościół w którymś z polskich miast?
Zawód: Architekt/ka
Zaha Hadid jest bez wątpienia nie tylko najsłynniejszą architektką świata, ale też pierwszą kobietą, która w tym niezwykle zmaskulinizowanym zawodzie zrobiła wielką międzynarodową karierę. Jednak obecność kobiet w architekturze, choć często pomijana lub niedoceniana, nie ogranicza się tylko do działalności Zahy Hadid.
Thomas Heatherwick - architekt wyjątkowy
Dzięki uprzejmości F5 Trend Book przedstawiamy sylwetkę jednego z najbardziej znanych projektantów młodego pokolenia - Thomasa Heatherwicka. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z twórcą kontrowersyjnego B of the Bang oraz obejrzenia galerii jego pozostałych prac.
Komiksowe muzea
Jeśli ktoś uważa, że komiks zalicza się do kultury niskiej, ten się myli. Już niedługo powstaną dwa duże muzea dokumentujące historię obrazkowych historyjek. A każdy niedowiarek powinien odwiedzić te miejsca.
Lifting po rosyjsku: HIT czy KIT?
W Rosji rekordy popularności bije program telewizyjny, w którym dom lub jego część poddawana jest szybkiej metamorfozie. Ulepsza się funkcję lub zmienia wizerunek obiektu. Jaki przepis na "lifting" domu jednorodzinnego znaleźli Rosjanie?
Billboard na eksport
W Berlinie można ostatnio poczuć się swojsko, całkiem jak w Polsce. Ojczyste akcenty gwarantuje ambasada przy Unter den Linden, której budynek postanowiono przykryć ogromnym billboardem.
Olimpiada 2012: Pawilon Informacyjny na Trafalgar Square
Igrzyska Olimpijskie tuz tuż.
Gigantyczna rzeźba Marilyn Monroe w Chicago
Chicago to wielka galeria sztuki i kolejne jej eksponaty już nikogo nie dziwią. Chyba, że staje się nim 8-metrowa podobizna Marilyn Monroe w rozwianej wiatrem sukni...
Architektura ze śmieci: paryski szyk z drewnianych palet - HIT czy KIT?
Wiele mówi się o architekturze zrównoważonej, ekologicznej, takiej która pozostaje w zgodzie z naturą. Pewien francuski architekt poszedł w tych rozważaniach o krok dalej - zaprojektował budynek z odpadków.
La Rioja: wyborne wino i mocna dawka architektury
Wino z La Rioja, jednego z najstarszych regionów winiarskich Hiszpanii, charakteryzuje się aromatem malin i truskawek oraz delikatną nutą dębu. Jego kuszący smak zwabił tu największe sławy architektury: Zahę Hadid, Franka Gehry'ego, czy Santiago Calatravę.
Prora na Rugii - nazistowski moloch wczasowy
W ośmiu gigantycznych blokach - każdy o długości pięciu boisk piłkarskich - miało wypoczywać jednocześnie 20 tys. robotników. Nigdy nie dokończone dzieło hitlerowskiej propagandy właśnie zamieniono w hostel młodzieżowy. Chcielibyście tam wypoczywać?
WASZE PROJEKTY: dworzec autobusowy we Wrocławiu
Dawid Celek prezentuje nam swój projekt dyplomowy na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wielofunkcyjny kompleks obejmujący m.in. wieżowiec, hotel i galerię handlową zaskakuje dynamiką formy architektonicznej i przemyślaną funkcją.
World Trade Centre w Arabii Saudyjskiej
W stolicy Arabii Saudyjskiej powstaje gigantyczna dzielnica finansowa o łącznej powierzchni 1 600 000 mkw. Jednym z biurowców będzie 300 metrowa wieża World Trade Centre, zaprojektowana przez londyński oddział firmy Gensler.
Architektura pod parasolem
Dobra przestrzeń publiczna jest wiele warta - organizuje życie miasta i staje się wizytówką, przyciągającą rzesze turystów. Architekci prześcigają się więc w pomysłach na miejskie place i skwery. Bardzo często inspirują ich organiczne, naturalne formy, przypominające gigantyczne grzyby lub parasole.
Idealny hotel? To proste - domek na drzewie!
Jesteś zmęczony? Chcesz odpocząć od zgiełku wielkiego miasta? Wybierz się na wakacje i zamieszkaj w hotelu na drzewie. Cena za nocleg wśród szumiących sosen to bagatela 330 euro.
Zaha Hadid i nowe muzeum w Glasgow
Choć uroczyste otwarcie miało miejsce dzisiaj, krytycy już wcześniej przyrównywali najnowszy budynek Hadid do hali hipermarketu z ogromnym parkingiem. A Ty co myślisz o najnowszej realizacji słynnej architektki? Zobacz i oceń - Muzeum Transportu w Glasgow.
Nieznane projekty polskich architektów
Polscy architekci czasów PRL-u mieli nieograniczoną swobodę twórczą i wiele interesujących zleceń. Powstawały budynki odważne i niezwykłe, szkoda tylko, że to wszystko działo się za granicą... Zobacz projekty, których nie powstydziłby się sam Le Corbusier!
Architektura w Monachium TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Monachium kojarzone jest głównie z piwnym świętem Oktoberfest. Zanim jednak zasiądziemy do biesiadnego stołu i jodłowania warto poznać miasto z innej strony, podążając szlakiem takich architektonicznych sław jak CoopHimmelb(l)au, Herzog & de Meuron, czy MVRDV.
Jak typowy dom "kostka" stał się nowoczesną willą
Przechodząc obojętnie obok zaniedbanych reliktów architektury często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki drzemie w nich potencjał. Właścicielom tego domu uświadomili go dopiero architekci z pracowni Meixner Schluter Wendt, którzy nieciekawą bryłę z lat 50. zaczarowali w ultranowoczesną willę.
Estudio Barozzi Veiga. Architektura dobra jak wino
Pracownia Estudio Barozzi Veiga znana jest w Polsce z niezwykle efektownego projektu Filharmonii Szczecińskiej. Jedną z najnowszych realizacji hiszpańskich architektów jest Konsorcjum Winiarskie "Ribera del Duero" położone w historycznym zakątku regionu Burgos w Hiszpanii.
Wielka płyta i co dalej?
Stefan Forster ma na koncie sporo wyburzeń. Lubi też zamurowywać klatki schodowe, przesuwać ściany i dobudowywać balkony. Wbrew pozorom nie sieje spustoszenia lecz skutecznie odmładza bloki. Zarządcy naszych blokowisk powinni się od niego uczyć!
"Zarośnięty" przystanek w Gdańsku: HIT, czy KIT?
Czy wiaty przystankowe mogą zamienić się w prawdziwe ogrodowe oranżerie? Gdańszczanie przekonali się, że mogą. A Wy jak myślicie - warto przystrajać obiekty małej architektury zielonymi akcentami?
Największa sztuczna wyspa na świecie
W Seulu, na rzece Han pływa sztuczna wyspa. Floating Island to największa tego typu struktura na świecie. Olbrzymi budynek unoszący się na wodach rzeki Han mieści kulturalne centrum. W ubiegłą niedzielę świętowano połowiczne otwarcie tego kulturalnego centrum stolicy Korei Południowej. 88 milionowa inwestycja zostanie ukończona we wrześniu.
W London - niezwykły hotel już otwarty
Jeśli wybierasz się do Londynu na lipcową premierę Harrego Pottera, możesz zatrzymać się w nowoczesnym hotelu W London przy samym Leicester Square. Stamtąd jest już tylko kilka kroków do czerwonego dywanu...
Souto de Moura: Budynki, które musisz zobaczyć!
Architektonicznego Nobla otrzymał w tym roku Portugalczyk, Eduardo Souto de Moura. Wszystkie najważniejsze realizacje architekta znajdują się w jego rodzinnym kraju. Może planując wakacyjne eskapady warto uwzględnić je na swojej mapie podróży?
Sukces studentki architektury! We Włoszech zbuduje przedszkole
Karolina Studzińska, absolwentka WA Politechniki Wrocławskiej, wraz z grupą młodych włoskich architektów, wygrała konkurs na projekt przedszkola i żłobka w miejscowości Brigniano Gera d'Adda we Włoszech. Jak się Wam podoba?
Euro 2012: Budowa stadionów na Ukrainie się ociąga
Jak podaje dzisiejsze wydanie "Dziennika Gazety Prawnej" (przeczytaj tutaj), opóźnienie w budowie Stadionu Narodowego może sięgnąć aż dziesięciu miesięcy. Sądząc jednak po stanie prac na Ukrainie, to nasi wschodni sąsiedzi mają chyba poważniejsze powody do niepokoju. Zdjęcia zrobiono 23 maja w Kijowie, Lwowie i Charkowie.
Jure Kotnik i przedszkolaki
Projektowanie dla najmłodszych to dodatkowe wyzwanie. Słoweński architekt Jure Kotnik udowodnił, że budynek z myślą o najmłodszych nie musi być karykaturą jakiejś baśniowej budowli. O wyglądzie tego przedszkola samodzielnie decydują jego mali podopieczni.